Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Tak si říkám, co asi mají říkat například výrobci oblečení,Jak bývaly v oblibě (hip-hop krámy, snobská sféra, …) takové textilie kde bylo logo rozeseto jako dlaždicový wallpaper, důvod: Samotný design se nedá patentovat, na logo se uvalit ochranná známka dá, takže oblečení (resp. baťohy, kšiltovky,…) všechno stejné lišící se jen logem. V oděvním průmyslu je to bordel ještě o to větší, že to není exaktně popsatelná věda, takže bych si nedělal vůbec iluze. Zdá se že poslední dobou se zmrdi rozmnožili snad úplně ve všech odvětvích.
nainstalovat UPSku(Hint:
Obchodníkovi to je jedno. On si tu marži udělá i na jetém zboží, ale výrobce "ostrouhá".A u svetru a jeansů snad ne?
Když to srovnáváš s oblečením, tak "sekáč" je pro většinu lidí něco, kde by si oblečení nikdy nekoupili.
Asi nějaká jiná většina lidí...
Tak si říkám, co asi mají říkat například výrobci oblečení,U vyrobku se podobne nesmysly daji vynucovat skrz zakony tykajici se ochrannych znamek. Ty pak sice obvykle neomezuji koncove spotrebitele, ale mohou omezovat komercni preprodejce. Existuje koncept vycerpani prava, ktery v podstate rika, ze vlastnik autorskych/ochranoznackovych/patentovych prav nemuze omezovat dalsi preprodej zbozi. Tenhle koncept byl ale obvykle aplikovatelny jen na uzemi jednoho statu (tedy pokud napr. vyrobce vlastnil ochrannou znamku ve dvou statech, v prvnim to prodal preprodejci, tak to zbozi mohlo byt dal preprodavano v danem state, ale uz to preprodejce nemohl prodat do druheho statu). V ramci legislativy EU pak doslo k rozsireni rozsahu vycerpani prav na celou EU, takze tyto zakony nemohou byt pouzity pro 'parcelovani' vntrniho trhu EU (resp. EEC).
Tak si říkám, co asi mají říkat například výrobci oblečení, jejich uživatelé taky chodí do sekáčů, verbež jedna.Oproti softwaru má oblečení výrazně nižší životnost.
Software nemá žádné opotřebeníTo teda má, a kolikrát rychlejší než oblečení.
Život programů je holt krátký.
P.S. Na co se dneska hodí pětipalcové diskety s originální instalací antiviru Tři psi. Možná to půjde spustit, ale funkčnost (účel tohoto programu) bude nulová.
Oproti softwaru má oblečení výrazně nižší životnost.A co knihy, ty při dobrém zacházení vydrží stovky let. Zakážem antikvariáty, případně knihovny s výpůjčkou?
With SecuROM: 41 sec game launch, 16 sec savegame, 16-43 fps Without SecuROM: 9 sec game launch, 8 sec savegame, 24-73 fpsNe, protože hra má nové DRM.
Jak dlouho jim bude trvat, než pochopí, že nekonečnými omezeními akorát všechny naserou? Jak dlouho jim bude trvat, než si všimnou, že Humble vydělal několik milionů $$$ na pár mnohonásobně menších hříčkách?Kolik znáš lidí, kteří se na „komerční“ hry vykašlali kvůli podobným věcem?
Kolik znáš lidí, kteří se na „komerční“ hry vykašlali kvůli podobným věcem?No moc ne, ale stejně tak znám málo lidí, kteří by si "komerční" hry poctivě kupovali...
Ten článek je lehce mimo a ta diskuze pod ním je už mimo úplně... CD Projekt nabízel (přes svou sesterskou firmu gog.com) kopie Zaklínače 2 zcela bez DRM ode dne 1 a pouze hráči, kteří mají pocit, že bez placky v mechanice/nebo bez permanentně spuštěného Steamu "to není ono" byli po zásluze "odměněni" DRM verzí...A tohle v článku chybělo? Imho to tam je…
Although the performance hit is dramatic, only retail versions of the game are affected since Steam versions and those from GOG.com are supplied DRM-free. “I bought the game from Amazon,” said our concerned reader. “I am an idiot, apparently.”A to včetně té jízlivé poznámky.
A CD Projekt teď DRM zlikvidoval pro všechny... CD projekt má vůbec v oblasti DRM (a jejich nepoužití či následného odstraňování) velmi dobrý "track record", příklady za všechny se nabízejí samy: Zaklínač 1 nebo (v našem regionu jimi distribuovaný) Mass Effect 1...V tom případě je škoda, že jim kazí ty BSA like výhružné dopisy. Sice toho posléze nechali, ale já si holt zjednodušuji život tím, že nerozhodné a zlé firmy pro mě jedno jsou.
Ale chápu, že kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde, jen mne zaráží, že když cca. před měsícem několik dnů neběžely EA aktivační servery pro Dragon Age: Origins, tak o tom bylo zcela ticho po pěšině a tady někdo cítí potřebu nasazovat firmě, která se ke svým zákazníkům chová mnohem lépe, psí hlavu.Já herní servery nesleduji, takže abych se něco dověděl, tak to musí být typicky buďto extra úspěch nebo extra sviňárna a že někomu nejdou aktivační servery, to už je ohraná písnička, ne?
Kdyz jste narazil na to obleceni ... naprosta vetsina znackoveho obleceni je vyrabena korporacemi v krajinach nejvetsi chudoby a delnici dostavaji nekolik centu za usiti kosile ....
U nas vietnamci zamestnavaji ceske lidi a ti siji za minimalni mzdu obleceni jez se prodava i tak na nasem trhu za petinu az desetinu ceny znackoveho.
Tady je neco prohnileho.
Mam nejaka trika adidas, nike a dnes si je vemu maximalne na zahradu ci jen tak nadoma. Do spolecnosti bych se stydel za tyto "znacky".
A vyrobci her ? At si laskave huknou neb jim nic jineho nezbyva. Pokud si chcou chrani svoje prava tak at hru nevydavaji na trh a zavrou si data do trezoru aby jim je nekdo nahodou nezkopiroval.
Totez se tyka hudby a filmu.
Pokud tvurci digitalnich dat nejsou stavu toto pochopit (ze jim nikdo nic platit nebude) tak budou muset pracovat jinak a ne tlouci mlhu ke zdi.
V Praze pry dodnes existuje obchod, kde si koupite nove hudebni album svoji oblibene skupiny s tim ze do nekolika dnu muzete album prinest zpatky do bazaru a obdrzite castku o nekolik desetikorun mensi nez za jakou jste album koupili.
U zpravodajstvi (Murdoch) je zpoplatneni obsahu naprosto zcestne. To mohl vypotit clovek zijici zcela mimo realitu.
Diky.
Bohuzel malokdo tuto krutou pravdu unese.
Mam nejaka trika adidas, nike a dnes si je vemu maximalne na zahradu ci jen tak nadoma. Do spolecnosti bych se stydel za tyto "znacky".
Běžecké boty a ponožky chceš taky porovnávat s těmi za pár korun od ťamanů?
U zpravodajstvi (Murdoch) je zpoplatneni obsahu naprosto zcestne. To mohl vypotit clovek zijici zcela mimo realitu.
Aha, jak bys teda platil ty redaktory a zpravodaje, když mají zůstat nezávislí?
Běžecké boty a ponožky chceš taky porovnávat s těmi za pár korun od ťamanů?Běžecké boty?
>>> Aha, jak bys teda platil ty redaktory a zpravodaje, když mají zůstat nezávislí?
Nijak. Jakmile do zpravodajstvi namichate penize tak prestava byt nezavisle. Takze hlas lidu.
A, jak prevapive, rad by sve penize dostal zpatky, pokud mozno radne rozmnozene. Kdyz je nedostane, tak zavre kram. Proste a jednoduche.Pochopitelně... proto by asi nebylo od věci, kdyby zvolili lepší obchodní model.
Tiskni
Sdílej: