Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Konečně jsem se dostal k výměně vypínače u koupelny. Jelikož jsou u ní plné dveře a nejde poznat, když je někdo vevnitř, tak jsem chtěl nějak vyřešit signalizaci stavu "obsazeno".
Americká centrální banka bude mít jiného bankéře. Jak jsem snad v Euru čet, tak odstupující Allan Greenspan provedl USA náročným obdobím a podařilo se mu vyhnout či značně dobře ustát krize.
Konečně jsem na "Audiovizuálním centru Silicon Hill" objevil i pro mne více zajímavé přednášky, konkrétně to bylo o používání Texu a psaní diplomek.
Jak poznávám více linux, objevuji, že něco zvládám více, jisté triviálnosti a pak se občas pěkně utnu v diskusi. Tak jsem se konečně vydal do čtení pdfek, zatím se babrám v "Linux Newbie Administrator Guide", má to 138 stránek, je to asi 5 let starý, ale zjišťuji, že jsem se vydal dobrou cestou, vyplňuji si mezery. (tolik pdfek zase nemám, abych si je strčil ... do iPaqa)
Z donucení jsem začal shánět JBuildera, na Borlandech jsem sehnal verzi 2005, po mailové registraci (zadal jsem ten samý mail, co pro Kylix) jsem stáhl cca 90MB balíček, instalace v pohodě z mc, skončil mi v /opt/Borland/JBuilder2005. Jelikož jsem zatim vždy psal v nějakém editoru (třeba Textpadu), tak na to koukám drobet divně, do virtuozity mi chybí čas. Klávesové zkratky jako kdysi v Borlandím GUI zůstávají. Zítra ještě projdu nastavení cest, zda není třeba (javac a java není zatím dostupné). P.S. to abych možná zved počet ploch ze 6 výš? Teď už je mám všechny přidělné.
Nějak se mi "rozpadala" Mozilla 1.7.8, dělá mi to náhodně, dnes už asi popáté, používám tak 6-10 tabů, občas mi slítne. Tak jsem ji spustil z konzole ... a vidím segmentation fault. Tak přece jen konečně následoval ugrade.
Díky xKeshovi jsem objevil web se starými filmy a jeden docela dlouhý konečně stáhl, Santa Claus conquers the Martians. Prý to je americká klasika, tak budu mít na čem pilovat anglinu a poznávat, čím jsou děti kojené
. Na IMDB má ovšem 2.2 z 10, tak to asi žádná kvalita nebude 
Tímto bych mu chtěl i skromně poděkovat.
To jako tento server a spamu tu přibývá. Ať už of topic témat nebo dokonce i reklam. No, kéž by to tak bylo a mělo to jen jednostranou tendenci (ten růst popularity).
Dělaj mi radost, mravenečci z Kitaje, pěkně vystrkujou růžky z pod ochranného příkrovu zemské atmosféry. Těším se na záběry z osidlování Měsíce, že se jich dožiju
, pokud vše půjde dál takovým tempem.
Objevil jsem jeden článek o Španělské chřipce, sice jsem něco zaslechl v řečech během snad posledních čtrnácti dnů, ale nějak jsem to nevnímal. Teď podle tohodle článku to vypadá, že to asi bude pěkný "mazec"?
Byl jsem dnes na zápisu na ČVUT, velice mne potěšilo, že se prý nedokončené studium před 1.1.1999 nuluje - nebude se započítávat do Matriky studenta. Tj. za ony semestry nebudu muset dříve platit při překročení nynějšího studia.
Asi se rozhoupám a časem pořídím něco na čtení manuálů atd., našel jsem něco od Siemense a Aceru, tak dva koně mám. Ještě zjistit, jak by na tom fachal linux. Wifi chci zatím hlavně pro ověření signálu u našeho AP, časem se bude hodit ve škole. Na webu se časem kouknu, co je k dispozici a ověřené. Vzhledem k rozšiřování funkcí mobilů nehodlám do toho moc vrážet.
Zaslechl jsem na Radiožurnálu zprávu o dokončení železnice z Číny do Lhasy, hlavně mne dostalo, že stavba měla trvat do roku 2010, kdežto KS Číny rozhodla letos, že to musí být hotovo do dnešního dne a tak se i stalo. Pomocí Googlu jsem snad našel nějaký článek. Stavba vede převážně na věčně zmrzlé půdě přes 4000 m.n.m., vrchol je nad 5000 m.n.m.
Podruhé se vrhám do zprovoznění kernelu 2.6.13 u sebe. Na DigitalHermitu jsem našel schopný návod.
Pro sebe i další pokoušející zatím neznámé zde zapisuji všechny kroky.