abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    co Čech, to kutil?

    29.10.2005 22:24 | Bláboly | Přečteno: 1377× | Komentářů: 30, poslední 23. 10. 2014

    Konečně jsem se dostal k výměně vypínače u koupelny. Jelikož jsou u ní plné dveře a nejde poznat, když je někdo vevnitř, tak jsem chtěl nějak vyřešit signalizaci stavu "obsazeno".


    Výměna nejvyšších pokladníků

    24.10.2005 22:41 | Bláboly | Přečteno: 844× | Komentářů: 7, poslední 25. 10. 2005

    Americká centrální banka bude mít jiného bankéře. Jak jsem snad v Euru čet, tak odstupující Allan Greenspan provedl USA náročným obdobím a podařilo se mu vyhnout či značně dobře ustát krize.


    AVC SH ČVUT

    23.10.2005 01:53 | Bláboly | Přečteno: 1208× | Komentářů: 7, poslední 24. 10. 2005

    Konečně jsem na "Audiovizuálním centru Silicon Hill" objevil i pro mne více zajímavé přednášky, konkrétně to bylo o používání Texu a psaní diplomek.


    na čase přečíst návod

    23.10.2005 01:45 | Linux - IT | Přečteno: 1046× | Komentářů: 6, poslední 24. 10. 2005

    Jak poznávám více linux, objevuji, že něco zvládám více, jisté triviálnosti a pak se občas pěkně utnu v diskusi. Tak jsem se konečně vydal do čtení pdfek, zatím se babrám v "Linux Newbie Administrator Guide", má to 138 stránek, je to asi 5 let starý, ale zjišťuji, že jsem se vydal dobrou cestou, vyplňuji si mezery. (tolik pdfek zase nemám, abych si je strčil ... do iPaqa)


    JBuilder

    21.10.2005 01:03 | Linux - IT | Komentářů: 18, poslední 22. 10. 2005

    Z donucení jsem začal shánět JBuildera, na Borlandech jsem sehnal verzi 2005, po mailové registraci (zadal jsem ten samý mail, co pro Kylix) jsem stáhl cca 90MB balíček, instalace v pohodě z mc, skončil mi v /opt/Borland/JBuilder2005. Jelikož jsem zatim vždy psal v nějakém editoru (třeba Textpadu), tak na to koukám drobet divně, do virtuozity mi chybí čas. Klávesové zkratky jako kdysi v Borlandím GUI zůstávají. Zítra ještě projdu nastavení cest, zda není třeba (javac a java není zatím dostupné). P.S. to abych možná zved počet ploch ze 6 výš? Teď už je mám všechny přidělné.


    Mozilla 1.7.8

    17.10.2005 01:09 | Linux - IT | Přečteno: 942× | Komentářů: 1, poslední 19. 10. 2005

    Nějak se mi "rozpadala" Mozilla 1.7.8, dělá mi to náhodně, dnes už asi popáté, používám tak 6-10 tabů, občas mi slítne. Tak jsem ji spustil z konzole ... a vidím segmentation fault. Tak přece jen konečně následoval ugrade.


    Oldies but goldies?

    16.10.2005 03:03 | MeaningOfLife | Přečteno: 1222× | Komentářů: 5, poslední 17. 10. 2005

    Díky xKeshovi jsem objevil web se starými filmy a jeden docela dlouhý konečně stáhl, Santa Claus conquers the Martians. Prý to je americká klasika, tak budu mít na čem pilovat anglinu a poznávat, čím jsou děti kojené :-). Na IMDB má ovšem 2.2 z 10, tak to asi žádná kvalita nebude :-(

    Tímto bych mu chtěl i skromně poděkovat.


    Jsme čím dál více vidět

    12.10.2005 14:35 | MeaningOfLife | Přečteno: 1015× | Komentářů: 4, poslední 13. 10. 2005

    To jako tento server a spamu tu přibývá. Ať už of topic témat nebo dokonce i reklam. No, kéž by to tak bylo a mělo to jen jednostranou tendenci (ten růst popularity).


    Do nekonečna a ještě dál!

    12.10.2005 12:15 | MeaningOfLife | Přečteno: 1037× | Komentářů: 16, poslední 13. 10. 2005

    Dělaj mi radost, mravenečci z Kitaje, pěkně vystrkujou růžky z pod ochranného příkrovu zemské atmosféry. Těším se na záběry z osidlování Měsíce, že se jich dožiju:-), pokud vše půjde dál takovým tempem.


    Iluze o zdraví?

    9.10.2005 21:15 | MeaningOfLife | Přečteno: 1299× | Komentářů: 25, poslední 11. 10. 2005

    Objevil jsem jeden článek o Španělské chřipce, sice jsem něco zaslechl v řečech během snad posledních čtrnácti dnů, ale nějak jsem to nevnímal. Teď podle tohodle článku to vypadá, že to asi bude pěkný "mazec"?


    školné

    6.10.2005 23:26 | Bláboly | Komentářů: 4, poslední 7. 10. 2005

    Byl jsem dnes na zápisu na ČVUT, velice mne potěšilo, že se prý nedokončené studium před 1.1.1999 nuluje - nebude se započítávat do Matriky studenta. Tj. za ony semestry nebudu muset dříve platit při překročení nynějšího studia.


    PDA s wifi a BT a na Linuxu?

    6.10.2005 10:21 | Linux - IT | Komentářů: 8, poslední 10. 7. 2006

    Asi se rozhoupám a časem pořídím něco na čtení manuálů atd., našel jsem něco od Siemense a Aceru, tak dva koně mám. Ještě zjistit, jak by na tom fachal linux. Wifi chci zatím hlavně pro ověření signálu u našeho AP, časem se bude hodit ve škole. Na webu se časem kouknu, co je k dispozici a ověřené. Vzhledem k rozšiřování funkcí mobilů nehodlám do toho moc vrážet.


    Z Číny do Tibetu

    1.10.2005 15:56 | Bláboly | Přečteno: 990× | Komentářů: 5, poslední 3. 10. 2005

    Zaslechl jsem na Radiožurnálu zprávu o dokončení železnice z Číny do Lhasy, hlavně mne dostalo, že stavba měla trvat do roku 2010, kdežto KS Číny rozhodla letos, že to musí být hotovo do dnešního dne a tak se i stalo. Pomocí Googlu jsem snad našel nějaký článek. Stavba vede převážně na věčně zmrzlé půdě přes 4000 m.n.m., vrchol je nad 5000 m.n.m.


    kompilace jádra podruhé

    1.10.2005 03:22 | Linux - IT | Přečteno: 1221× | Komentářů: 9, poslední 6. 4. 2006 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Podruhé se vrhám do zprovoznění kernelu 2.6.13 u sebe. Na DigitalHermitu jsem našel schopný návod.

    Pro sebe i další pokoušející zatím neznámé zde zapisuji všechny kroky.


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.