Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.
Jestli se budu hrabat v JBuilderu, TEXu, konečně zkusím Inkscape a další fajnovosti, tak to snad nebude marnej kauf.
Objevil jsem, že když spustím na příkazové řádce monitest bez běžících iXek, že mi slítne vstup z klávesnice - házelo to na mne nějaký ASCII znaky, dokonce i Shift a snad Control nebyly mrtvý klávesy. Tak jsem ocenil výhodu domácí sítě, nerad resetuji natvrdo. Teď jsem objevil, že je to docela slušnej program na předvedení monitoru
Zkoušel jsem aktualizovat glibc, tuším verzí glibc-2.3.4-8mdk.i586.rpm, stalo se mi, že obsazení paměti to úplně sežralo (volných cca 300MB RAM a 500 MB swapu), zkusil jsem to dvakrát a se stejným efektem. Nyní to bylo ok. Ještě jsem zkusil nainstalit glibc-2.3.5-5mdk.i586.rpm, zjistil jsem, že nemám /bin/ash - vím, že je to shell. Kouknu se časem na rozdíly v nich.
Když stáhnu něco, so v systému ještě nemám, tak se mi to často i stpustí jako služba - teď jsem něco povypínal, arpwatch, snmpd a další.
Už jsem taky přišel na výhody balíčků (rpm), ale stejně tak stahuju i archivy, čekám, že v nich najdu něco víc, na studium a tak.
P.S. kvůli JBuilderovi jsem zvednul počet ploch ze 6 na 8.
Tiskni
Sdílej:
rpmdrake
nebo jak se to jmenuje. Teda spadl, začal žrát paměť, až mu došla... Teda vlastně, abych byl přesnější, ona mu nedošla, on zabíral asi tak přesně RAM + swap, takže neustále swapoval a swapoval... no rozhodně to nerozchodil Pěkný, dík
/proc/sys/vm/swappiness
. Hodnoty jsou tuším 0 - 99, výchozí 60.