Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Zadařilo se mi vidět skoro celé dva díly tohoto pořadu. Přijde mi to jako dost odvážná sonda do života lidí. Jsem rád, že jsou, mohu hodnotit chování protagonistů i sebe, jak bych jednal v oněch situacích.
I tohle, tento pořad, je cesta k pochopení, jak někdo může něco udělat, sonda do různých časů, podmínek i souvislostí. Je dobře porovnávat vývoj lidí i názorů. Sliby i činy, jak co s čím souhlasí.
Mimo jiné mi připomíná, že je dobře, když se lze rozhodovat uváženě. Stejně tak ale něco předpovídat nebo si namalovat nejde.
(Při dnešním díle jsem si vzpomněl na téma "malých lidí", jak jsme je kdysi brali na ruštině a byla mi popisovaná situace srozumitelnější.)
Tiskni
Sdílej:
Mně to připomnělo i to, že jsou lidé na první pohled málo sympatičtí a přece jsou fajn, mají rozumné názory, i oni se pachtí se "svou kuličkou" zas a znova.
Tj. přijde mi to, ten pořad, jako pohled na malé lidské štěstí, jeho podoby a proměny.
Viděl jsem 3 díly, každý byl trošku o něčem jiném. Po tom dnešním bych řek: "člověk vydrží strašně moc" - a je to i dobře.
Já vim, že jo, dokonce jsem se u nich byl podívat dřív, než jsem viděl pořad. A teď si skoro netroufam se tam ukázat. Chtěl bych jim poděkovat za tu odvahu, co předvádějí - ale to se přece skoro nesluší, každý by měl dělat či se snažit o to nejlepší.
Jsou dražší než Ikea - tak se uvidí.
Doplnil jsem odkazy na stránky pořadu z ČTv.