plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Posloucham zase jednou Egrensis na netu, politiku jsem tam teda nečekal a za ní jsem tam nešel. V diskusi se ovšem ozvala 19-letá žena se "třetím stupněm skoliózy", prý ji chtějí operovat a zároveň nemůže pro onu skoliózu pracovat, lékaři jí to zakazujou.
Nějak se mi to nezdá, moje zkušenosti jsou trochu jiné, třeba jsem fakt měl štěstí? Od raného mládí jsem skoliózou trpěl ... prý jsem měl něco ke 40 stupňům vybočení. Když jste malej, tak se k vám doktoři chovají jako k dítěti, fakta bych si měl zjistit až teď.
Do cca 18 let jsem nosil korzet, nejdřív s kovovými vzpěrami, později to byl plastový, ten už stačilo nosit jen na noc. Pamatuju na jeho přípravu, při tom mi dělali sádrový odlitek, to byla jedna z více méně příjemných událostí. Díky tomu jsem se stal i knihomolem, jelikož jsem měl snížený výběr možných aktivit. Znám lidi, co je doktoři odbyli, či prostě neměli to štěstí a neléčili to a tak teď mají co řešit oni.
Píšu tento zápis proto, že dle mého primáře je skolióza do pěti stupňů běžná a má ji snad polovina republiky. A je průser když se podcení. Stejně tak jsem si připomněl, komu a čemu vděčím za část své pohody a jak s tím naložím.
Tiskni
Sdílej:
To asi jo, ale lepší je dát si záda co nejdřív do pořádku. Mam dojem, že ti, co nosí korzet, jsou ti šťastnější.
Ok, věcně: měl jsem to štěstí a dostal jsem se do Hamzovy dětské léčebny, dříve se jmenovala "Gottwaldova dětská léčebna dětských poruch". Ale slyšel jsem, že korzety dávali i jinde.