Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Posloucham zase jednou Egrensis na netu, politiku jsem tam teda nečekal a za ní jsem tam nešel. V diskusi se ovšem ozvala 19-letá žena se "třetím stupněm skoliózy", prý ji chtějí operovat a zároveň nemůže pro onu skoliózu pracovat, lékaři jí to zakazujou.
Nějak se mi to nezdá, moje zkušenosti jsou trochu jiné, třeba jsem fakt měl štěstí? Od raného mládí jsem skoliózou trpěl ... prý jsem měl něco ke 40 stupňům vybočení. Když jste malej, tak se k vám doktoři chovají jako k dítěti, fakta bych si měl zjistit až teď.
Do cca 18 let jsem nosil korzet, nejdřív s kovovými vzpěrami, později to byl plastový, ten už stačilo nosit jen na noc. Pamatuju na jeho přípravu, při tom mi dělali sádrový odlitek, to byla jedna z více méně příjemných událostí. Díky tomu jsem se stal i knihomolem, jelikož jsem měl snížený výběr možných aktivit. Znám lidi, co je doktoři odbyli, či prostě neměli to štěstí a neléčili to a tak teď mají co řešit oni.
Píšu tento zápis proto, že dle mého primáře je skolióza do pěti stupňů běžná a má ji snad polovina republiky. A je průser když se podcení. Stejně tak jsem si připomněl, komu a čemu vděčím za část své pohody a jak s tím naložím.
Tiskni
Sdílej:
To asi jo, ale lepší je dát si záda co nejdřív do pořádku. Mam dojem, že ti, co nosí korzet, jsou ti šťastnější.
Ok, věcně: měl jsem to štěstí a dostal jsem se do Hamzovy dětské léčebny, dříve se jmenovala "Gottwaldova dětská léčebna dětských poruch". Ale slyšel jsem, že korzety dávali i jinde.