Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Miluju Star Trek, Enterprise obzvlášť. Při sledování Časových válek mne napadlo, jak je vše křehké, jak málo občas stačí, jaký kus občas dělí vítězství od porážek. A hlavně jsem objevil, jak se mi líbí myšlenka spolupráce. V Prvním kontaktu se říká, že lidé po zjištění, že nejsou ve vesmíru sami, dostali víc rozum, do padesáti let vymýtili nemoce a přestali mezi sebou válčit. Čili do 5.4.2063 chybí už jen 55 let.
Na trekkies.cz jsem našel motto "Nezapomínej - Star Trek je hobby, nikoliv život", drobet s nim nesouhlasim. Můžu nebýt "militantní", nikomu nic nenutit, ale pořád je pro mne ta budoucnost, myšlenka, tak lákavá, abych se ji pokoušel rozvíjet. A pořád to nic neříká o tom, jací by byli případní mí následovníci, co si ze mne vezmou.
Tedy ano, líbilo by se mi courat po hvězdách. Stejně tak, jako v době objevitelských plaveb do zámoří, si uvědomuji, že to je jen pozlátko, to bezstarostné dobrodružství, že realita života byla a bude mnohem drsnější. Našel jsem ve filmech ST zobrazenou jen jednu ze slupek lidstva. Malému občas v žertu říkám "Starfleet need the bests". Je to jen podobenství o tom, co by se nám mohlo líbit. Nelze brát vše zobrazené doslova. Scénáristi dělaj svou práci a o něčem to být musí, co napíšou. Proto taky se na ně nejde zlobit, že je něco "blbé", jsou to jen lidé, neodpoutají se od našeho světa tak jednoduše, pořád je (chtějí mít) o čem psát, co řešit. Stejně těžko může člověk dnešní doby psát o společnosti budoucnosti a dávat lidem jiné charaktery, vlastnosti. Pokoušet se o tom můžeme, stejně tak pochybovat o našem úsilí.
Leč i z nemrtvého snad kdysi povstal život a i člověk stvořil něco nadpozemského, něco, čím překonal sám sebe, něco, tedy představu inteligentní společnosti. Tedy proč by jednou toto nemohlo být skutkem, že se dočkáme Prvního kontaktu, spojíme své síly, hlavy i duše. Když se dívám na díla, kde se bere lidstvo jako sjednocené, nacházím tam i třetí světovou válku. Že teprve po ní dostaneme rozum, dostatečně se promíchají národy a teprve pak zjistíme, že jsme si více blízci, než si připouštíme. Tak i pátrám v historii, co podstatného se dá najít u přecházejících. Přínosem první světové války bylo zapojení žen do pracovního procesu a získání volebního práva a zrovnoprávnění. Přínosem druhé světové války bylo dobytí vesmíru, raketová technika a urychlení technologického vývoje, zmenšení mediálního obrazu světa. Bylo by fajn, kdyby ta třetí nepřišla. I tím, že s ní počítá, se svět Star Treku liší od světa, který bych si rád představoval, snil o něm. Stejně tak i potenciální zrušení peněz přijde většině lidí jako nemyslitelné.
Je 5.4.2008, za 55 let by se tu mohli ukázat první Vulkánci. Bude na nás všech, co tu naleznou.
Tiskni
Sdílej:
Hm, dlouho jsem neviděl gramatiku, dík.
Když sranda, tak Star Trek & Lucy in the sky mne bere víc (a nejvíc se mi tam asi líbí Spock s fialovejma brejlema
)
Je spousta fikcí a jen některým chci napomáhat, aby se staly, aby byly pravděpodobnější. Taky si nedovedu představit, jak bez peněz bude zaručen vývoj na základě soutěživosti.
V USA se už téměř dočkaliNejen v USA.
Zrovna dneska jsem tak premejslel, na co bych se zeptal, kdyby za mnou prisel nekdo vsevedouci a rekl mi, ze mam moznost zeptat se na jednu jedinou vec
Teď se mi (nejspíš i proto, že jsem nejdřív přehlédl slovo někdo) vybavil jeden díl South Parku… :-)
U toho mne zase napadá, jak velkou roli hrálo ve studené válce blufování, Rusáci měli ze začátku dost potíže s raketama v porovnání se západem. Stejně tak náš rok 1938, kdy jsme podlehli mediálnímu tlaku, neustáli to. Tam navíc kdyby nás chtěli pohltit Němci, tak by si nerozbombardovali své budoucí fabriky, snad. A podle toho schématu snad by ... jestli to nebude válka likvidační jako zde, tak snad celý atokový arzenál nebude použit.
Jako podstatné vidím zatím soupeření Ruska a Číny a jak dlouho vydrží ekonomicky pohromadě USA. Zatim to jsou pořád šachy. A asi budou dlouho.
Ok, měl jsme napsat z neživého Dík za připomenutí. Joj, to vypadá divně, když se na to dívám zpětně.
Hlavním cílem zápisku bylo připomenout, aspoň pro mne, ušlechtilost myšlenek braných ve Star Treku. Poukázat na to, že se může podařit pohnout s míněním lidí více k nějakému cíli, než by si sami troufli doufat.
Zase jsem zakopl o nějaké diskuse ohledně směřování světa ke zvyšování napětí, tentokrát to je Íránský jaderný program, několik raket s jadernými hlavicemi AGM-129 na B-52, které tam byly jen tak náhodou. Prodej PVO kompletu S-300, vývoj Topolu-M atd. Asi zažijeme horké časy. První světová válka byla v Evropě skoro vítána. Dnes taky není k potenciálním konfliktům takový odpor, jak bych rád viděl.
Zřejmě bude TOS k mání na youtube ...
Zakop jsem o jedno video a je famózní ... STAR TREK 40th Anniversary Tribute 1966 - 2006, jen jsem zatim nezjistil, od koho jsou ty housle od cca 4:20.
Test nového avataru