Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Instalace Gentoo Linuxu pro mne byla vždy opravdovou výzvou. Donedávna jsem totiž používal SuSE Linux, což je dle mého pohledu velice začátečnická distribuce. Tak jsem si nastudoval první odstavce Gentoo handbooku, stáhl instalační CD a úspěšně nabootoval...
Jedním z prvních kroků byla konfigurace sítě. Velice jsem si oddychl, když mi všechny potřebné údaje přidělil DHCP server. Tak jsem přeskočil tento krok až k rozdělení disku. Vyrobil jsem sedm oddílů a omylem jsem si smazal Windows (dobře jim tak, stejně potřebovaly přeinstalovat ). Následovalo stáhnutí stage3, chrootování, prostě procházka růžovým sadem.
Na řadu přišlo jádro. Nějak jsem ale nevěděl, co všechno mám zakompilovat. Nakonec mé první pokusné jádro sice neskončilo s kernel panic, ale nefungoval mi framebuffer. Framebuffer je užitečná věc a dobrá hračka , tak jsem si vygeneroval jádro genkernelem. Už mi zaze běží konzole při rozlišení 1024x768, prostě paráda.
Pokračoval jsem dalšími jednoduchými činnostmi typu emerge dhcpcd apod. Dostal jsem se až k bootloaderu, který jsem si opravdu užil. Po spuštění počítače na mne z grubu kouká tento roztomilý tučňák
Vytvořil jsem si podle handbooku uživatelské účty a bylo hotovo. Na to, jak jsem se instalace bál, jsem ji zvládl celkem úspěšně. Ono se totiž není čeho bát, jak jsem zjistitl.
A jak to vypadá s mým Gentoo teď? Už druhý den (s malou přestávkou) běží kompilace KDE. Mám opravdu pocit, že na vtipu "Gentoo má pouze dva režimy - vypnuto a kompilujeme" bude asi něco pravdivého.
Tiskni Sdílej:
Proboha lidi, kompilujte si jednotlivý balíky a nebo si nestěžujteJednotlivě kompilovat celé KDE nepomůže. Než nestěžovat si bych doporučil nepoužívat Gentoo.
Třeba mně trvá kompilace svých KDE programů kolem 4 hodin..."Mych" programu, nikoli "svych". V teto vete opravdu neprivlastnujes podmetu...
Donedávna jsem totiž používal SuSE Linux, což je dle mého pohledu velice začátečnická distribuce.
A čo si, Kefalín, predstavujete pod takým pojmom "začátečnická distribuce"? Nepřipadal jste si dostatečně "in"?
větší kontrola nad systémem
To už jsem slyšel mockrát, ale pořád nemám tušení, co to znamená. V čem konkrétně můžete své Gentoo kontrolovat tak, že já pod SuSE tuto možnost nemám?
Neberte to, prosím, jako nějaký útok proti vám nebo Gentoo. Já jen nemám rád, když se tak dlouho omílá nějaký FUD, až ho většina lidí bere jako nezpochybnitelnou pravdu. Tak se prostě snažím zasáhnout včas.
Znamena to napriklad dve zasadni veci:větší kontrola nad systémemTo už jsem slyšel mockrát, ale pořád nemám tušení, co to znamená. V čem konkrétně můžete své Gentoo kontrolovat tak, že já pod SuSE tuto možnost nemám?
a) kdyz chci nejaky program, na 99% ho najdu primo v distribuci v nevyklestene podobe
b) aplikace se mi instaluji s takovymi funkcemi a zavislostmi, jake potrebuji ja a ne takove, ktere prisly spravne autorum distribuce.
Samozrejme muzete tvrdit, ze tyto a dalsi vyhody nevyvazi nutnost kompilovat ze zdrojaku a je to legitimni nazor. Jde o to, jestli povazujete za drazsi svuj cas nebo cas procesorovy.
(a) "přímo v distribuci" ho najdete asi v takové podobě jako uživatel kterékoli jiné distribuce
(b) v jakékoli jiné distribuci není problém distribuční závislosti ignorovat, pokud usoudíte, že vám nevyhovují
(b) A když si ty závislosti na Gentoo vytvoříte špatně, bude v tom nějaký rozdíl? Opět je to stejné: buď se spolehnete na závislosti, které pro vás někdo připravil, nebo si to uděláte podle svého uvážení (a budete riskovat, že uděláte chybu a bude chybět něco podstatného). Volba je na vás - v obou případech.
php-withMysql
?
Ja chapu, ze gentoo je velmi otravne co se casu kompilace tyce. A taky tu uz zaznelo, ze zalezi na tom, jestli tomu proste clovek ten cas muze venovat nebo ne. To je opravdu nevyhoda a nikdo to nepopira. Ale nechapu, proc tu pises stylem "Gentoo vlastne nema zadne vyhody oproti dalsim distribucim". Neni to pravda. Je zbytecne ti opakovat, co tu uz zaznelo. Zkus byt trochu objektivni a nelamat hul na systemem, ktery te necha do detailu a _zaroven pohodlne_ vybrat, z ceho se vlastne budou jeho soucasti slepovat. To proste jine distribuce nedelaji, ne do takoveho detailu a tak jednoduse.
V praci pouzivam Gentoo, doma Debian. Na Debianu mi sedi vyber software na jedne hromade, protoze nemam pripojeni k siti. Vadi mi neaktualnost a problemy s michanim stable, testing, unstable a podobne (napr. potrebuji pouzivat openoffice 2 a v dobe, kdyz jsem nemel gentoo, debian v rozumnem provedeni neposkytoval balicky). Proto jsem presel v praci na Gentoo a jsem spokojen. Jenom aby se nereklo ze jsem gentoo fanatik.
Asi jste nepochopil, o co mi jde. Nepřipadá mi otravné Gentoo, připadají mi otravní nekritičtí gentooisti*, kteří neustále dokola opakují, jak je to Gentoo skvělé, protože v jiných distribucích "nemají kontrolu nad systémem", "nemohou si je přizpůsobit svým potřebám" a tak podobně. Jenže tohle vůbec není pravda. Když si budu chtít v RPM-based distribuci překompilovat balíček s jinými parametry, tak ho překompiluji a není v tom naprosto žádný problém. Možná na to budu potřebovat o jeden až dva příkazy víc než v Gentoo, ale vážně je tohle tak zásadní problém? Není. Nikdy jsem netvrdil, že Gentoo nemá žádné výhody, ale tyto stokrát omílané FUDy jimi nejsou ani omylem.
Ony jsou vůbec rozdíly mezi jednotlivými distribucemi podstatně menší, než si jejich fanoušci jsou ochotni připustit. Opravdu by bylo lepší se přestat chovat jako fandové fotbalových klubů a přestat se dívat spatra na ostatní distribuce a pomlouvat je. Nebo snad chcete, aby linuxová "komunita" vypadala jako v té scénce v podzemí paláce ve filmu Život Briana? Používám SuSE, protože mi vyhovuje. Ale to neznamená, že kvůli tomu budu při každé příležitosti roztrušovat nepravdivá tvrzení o ostatních distribucích. A stejnou míru slušnosti očekávám i od jejich uživatelů. Bohužel, určitá (naštěstí relativně malá) část si tento odstup zachovat nedokáže.
připadají mi otravní nekritičtí gentooisti*, kteří neustále dokola opakujíZařaďte si také termín "anti-gentooista", který neustále dokola opakuje, že gentooisti neustále opakují... Mám dokonce dojem (nepočítal jsem to), že jejich výskyt aspoň zde na abíčku převyšuje vámi zmiňované "-isty". A vezmu-li jako příklad vaše příspěvky, tak jsou o dost agresivnější. Zatímco uživatelé Gentoo se spíše dělí o své zážitky s touto distribucí, "anti-gentooisti" by nemohli klidně spát, aby se neozvali s uraženě znějícím "my to máme taky!!!"
atd. Tedy naprosto typické příklady toho, jak gentooista (ve smyslu výše zmíněného) opakuje nepravdivá a pomlouvačná tvrzení o jiných distribucích. Na to jsem reagoval, ne na nějaké dělení se o zážitky.SuSE Linux, což je dle mého pohledu velice začátečnická distribuce
Hlavní důvody byly dva - větší kontrola nad systémem
na 99% ho najdu primo v distribuci v nevyklestene podobe
Tohle ale není pomlouvání jiných distribucí. To je prosté konstatování, že systém balíčků v Gentoo, init skripty, konfigurace apod. dotyčnému vyhovují lépe než v jiných distribucích. Je to stejné tvrzení, jako že v Linuxu mám větší kontrolu nad systémem, než ve Windows. V mém případě je to pravda, ale pro někoho, kdo sotva nainstaloval nějakou user-friendly linuxovou distribuci, ale Windows registry edituje po paměti, to pravda není.atd. Tedy naprosto typické příklady toho, jak gentooista (ve smyslu výše zmíněného) opakuje nepravdivá a pomlouvačná tvrzení o jiných distribucích. Na to jsem reagoval, ne na nějaké dělení se o zážitky.Hlavní důvody byly dva - větší kontrola nad systémem
Když se mi najednou z v konzoli objeví zpráva od Postfixu, že mám nový email, je to normální?
To by skutečně nebylo normální. Ale předpokládám, že jde pouze o vaši neznalost, kvůli níž si myslíte, že je to zpráva od Postfixu. Je to čistě otázka nastavení. Račte si v manuálové stránce k bashi vyhledat proměnnou MAIL
a související.
A mám kontrolu nad systémem, když ten postfix nemůžu vypnout nikde v Yastu
To samozřejmě můžete, a to hned několika způsoby. Např. ho můžete vypnout v runlevel editoru, stejně jako kteroukoli jinou službu. Nebo z příkazového řádku pomocí 'insserv -r postfix
'. Oboje je jasně a srozumitelně popsáno v dokumentaci.
Pokud si ten mailový server nenainstaluji, nemám ho.
A přesně totéž platí i v SuSE (jakož i kterékoli jiné distribuci).
Chci si nastavit grafickou kartu. Modul grafické karty pro Yast se nenačte.
Pokud máte nějakou exotickou, jejíž podpora v distribuci není, pak se nenačte. V jakékoli distribuci.
Pak se podívejte na rychlost Yastu. Na mém 1.35 GHz Athlonu trvá nesnesitelně dlouho, než se načte nějaký modul.
Co je nebo není snesitelné, to je subjektivní. Ze systémů, které mám po ruce, je tomu vašemu nejblíž 1.4 GHz Celeron, a tam to není tak hrozné. Ale i kdyby - jak z toho vyvozujete, že nemáte kontrolu nad systémem?
A už mi neříkejte, že mám v SuSE stejnou kontrolu nad systémem.
Říkat vám to budu, protože je to pravda. Cokoli, co můžete udělat v Gentoo, můžete udělat i v tom SuSE. Jestli se vám do toho nechce, je to jen váš problém, ne problém distribuce.
Jak už jsem napsal, ta větší kontrola spočívá v tom, že já vím co kde v tom systému je, já vím jak ten systém funguje a tedy já nad ním mám větší kontrolu, než nad systémem, kde tohle nevím … Když nějaký gentooista napíše, že má nad svým systémem větší kontrolu, prostě mu odpovězte, že vy nad svým máte také větší, a můžete se v klidu rozejít.
Pokud by to bylo takto, skutečně by se nebylo o co přít. Jenže většina těch militantních bojovníků to prezentuje právě tak, že v Gentoo má automaticky uživatel větší kontrolu nad systémem než (zejména) v distribucích typu SuSE/Red Hat/Mandrake. Jinak by mimo jiné těžko uváděli větší kontrolu nad systémem jako důvod svého přechodu z jiné distribuce na Gentoo. Když jsem přecházel ze Slackware na SuSE, rozhodně to nebylo proto, že bych se v tu chvíli v SuSE orientoval lépe než ve Slackware - tehdy jsem měl samozřejmě podstatně lépe zmapovaný ten Slackware.
Vážně? Tak se podívejte, čím celá tahle diskuse začala:Ale já se podíval, jenomže si nevybírám jen něco, aby se mi to hodilo k hádce. Vždyť jste vysvětlení dostal: Na SuSE jsem měl dost často problémy s instalací software. Například než jsem našel v nějakém neoficiálním zdroji takový mplayer. Případů by se dalo najít víc. Vzdyt uz jenom zakladni nastroje pro prehravani a vytvareni mpeg1/2/4 a DVD musite do vetsiny mainstremovych distribuci dobastlovavat oklikou a to jsou pro desktop zakladni veci. Ani nemusim vyjmenovavat zadne specializovanejsi aplikace, ktere pouzivam bezne ja.SuSE Linux, což je dle mého pohledu velice začátečnická distribuce Hlavní důvody byly dva - větší kontrola nad systémem<
na 99% ho najdu primo v distribuci v nevyklestene podobeCo tim asi ziskam, kdyz mi aplikace nepujde spustit, protoze ji bude chybet nejaka sdilena knihovna? K čemuž bych doplnil, že některé programy zřejmě nespolupracují správně, když jsou kompilované proti různých knihovnám. Teď mám např. takový problém v ArchLinuxu se "scim" (a "skim" - BTW pokud by někdo věděl, jak je v momentálním Archu zprovoznit, byl bych vděčný, dík) - to je například zajímavý rys Gentoo, že celý systém se kompiluje stejně, čímž odpadají tyto problémy. To není žádná pomluva jiných distribucí, to je prostě konstatování. Na to kontrujete, že přece to lze i v ostatních distribucích. Jistěže lze, jenomže to není tak pohodlné, např. hledat co proti čemu. Nakonec každá distribuce sedne různým lidem úplně jinak a proto připadá-li někomu subjektivně (což autor blogpostu i reagující výslovně uvádějí) práce s distribucí X nepohodlná a naopak pro své účely shledává distribuci Y jako více vyhovující, ještě tím zdaleka neříká, že distribuce X nestojí za nic. Dokud nepřijde vy a nezačnete jim to podsunovat a pak proti tomu horlit (ostatně, jak teď koukám na jméno, vzpomínám na nedávný a podobný váš přístup ke mně v diskusi pod blogem "Špekáček"). Proto s dovolením použiju na závěr parafrázi vašeho závěru:
atd. Tedy naprosto typické příklady toho, jak antigentooista (ve smyslu výše zmíněného) opakuje nepravdivá a pomlouvačná tvrzení o uživatelích Gentoo
Moc bych se divil, jestli v SuSE není mplayer.On to taky nikdo netvrdí (pokud umíte číst). Co se týče tématu SUSE a Mplayeru, tak si počtěte http://www.abclinuxu.cz/Search?query=suse+mplayer. Z toho nechci vyvozovat nic jiného, že dojem autora blogu se nezdá bý přitažený za vlasy. Lhostejné, jaká možná řešení existují.
Odsoudit celou distribuci kvůli jednomu programu, zvlášť když je otázka pěti minut zjistit, proč na standardních médiích není, a otázka dalších pěti minut najít na webu hotové RPM, to je, promiňte mi, hodně podpásový argument. Opravdu jste na tom tak špatně, abyste se k tomu musel snižovat?
K čemuž bych doplnil, že některé programy zřejmě nespolupracují správně, když jsou kompilované proti různých knihovnám.
A v čem je ten problém? Balíčky určené pro danou verzi distribuce jsou linkovány proti verzi, která je v distribuci. Ostatní není problém si přeložit proti té verzi kterou máte. Samozřejmě se může stát, že si seženete zdrojáky verze programu, která nebude spolupracovat s verzí knihovny, kterou máte - jenže pak přesně stejný problém budete mít i v Gentoo.
Asi to pro vás bude těžké (znamenalo by to připustit si, že s tou výlučností Gentoo to není tak horké, jak si někteří představují), ale zkuste se zamyslet nad tím, jestli je opravdu tak strašně zásadní rozdíl mezi vašimi ebuildy a tím, čím je u např. u RPM specfile. Prozradím vám tajemství: není. Rozdíl je jen v tom, zda se za primární distribuční formát považuje zdrojový balíček nebo přeložený.
Osobní invektivy s odkazem na diskusi, kde jste vytrvale demagogicky odmítal akceptovat jakákoli fakta, která vám byla předložena, a místo toho bazíroval na vlastních chatrných myšlenkových konstrukcích, si laskavě nechte od cesty, to sem vůbec nepatří.
Jak typická věta pro váš styl diskuse. Ačkoliv vám bylo několikrát výslovně řečeno, že nikdo žádnou distribuci neodsuzuje, chováte se, jako by vám šlapali na kuří oko. Být vámi, asi bych teď rozvíjel teorie o agresivních susácích, kterým, jakmile někdo zmíní jejich oblíbenou distribuci jinak než pochvalně, vypění krev. Hodil byste se do této kategorie báječně.Odsoudit celou distribuci kvůli jednomu programu
Rozdíl je jen v tom, zda se za primární distribuční formát považuje zdrojový balíček nebo přeložený.No vidíte. A prostě jsou lidé, jimž způsob Gentoo vyhovuje více než ten ostatních distribucí. Proč se z této samozřejmosti snažíte vyvolat válku "gentooisti" vs. zbytek světa, to víte asi jen vy sám. Asi byste se divil, že se ve fórech na gentoo.org řeší často a důkladně i jiné distribuce než Gentoo a žádnou nevraživost ze strany uživatelů Gentoo jsem tam nezaznamenal. Jinými slovy, rád bych viděl, zda máte nějaký příklad pro vámi vzpomínané "gentooisty", autor blogu to totiž není (ostatně ještě ani pořádně s Gentoo nezačal), ostatní přispěvatelé v této diskusi také ne. Jediné, co vidím, je jeden napěněný susák :D
Osobní invektivy s odkazem na diskusi, kde jste vytrvale demagogicky odmítal akceptovat jakákoli fakta, která vám byla předložena, a místo toho bazíroval na vlastních chatrných myšlenkových konstrukcích, si laskavě nechte od cesty, to sem vůbec nepatří.Nepatří, ale k vám to patří. Před vašimi "fakty", že by se třeba takoví šimpanzi určitě živili masem, kdyby byli civilizovaní jako lidé, opravdu mé "chatrné myšlenkové konstrukce" jako je skutečnost 1,5% podílu masa v potravní skladbě šimpanzů, úplně blednou, to musí vidět i slepý :P
Ačkoliv vám bylo několikrát výslovně řečeno, že nikdo žádnou distribuci neodsuzuje
To sice můžete opakovat do alelujá, ale dokud budu pravidelně číst příspěvky, kde gentooističtí věrozvěstové pomlouvají na ostatní distribuce, bude to pro podstatnější než vaše proklamace, že takové příspěvky neexistují.
Proč se z této samozřejmosti snažíte vyvolat válku "gentooisti" vs. zbytek světa, to víte asi jen vy sám. Asi byste se divil, že se ve fórech na gentoo.org řeší často a důkladně i jiné distribuce než Gentoo a žádnou nevraživost ze strany uživatelů Gentoo jsem tam nezaznamenal.
Tak si pořádně přečtěte blogpost, ke kterému se tu vyjadřujeme, a příspěvky, na které jsem reagoval. Nikdo nechce, aby se na gentoo.org řešily jiné distribuce. Pouze žádám, aby příznivci Gentoo na ABCLinuxu nepsali nepravdivá a pomlouvačná tvrzení na adresu jiných distribucí - jako se to dělo (nejen) v této diskusi.
Před vašimi "fakty", že by se třeba takoví šimpanzi určitě živili masem, kdyby byli civilizovaní jako lidé
Stále čekám, až nám vysvětlíte, proč by se šimpanz měl zachovat výrazně odlišně od svého biologicky příbuzného, který masa začal konzumovat více, jakmile se mu k tomu naskytla příležitost. Nebo snad i těm pravěkým lidem někdo vymýval mozek, jako to podle vás dělají zlovolní spiklenci dnešním dětem? Ostatně není nic jednoduššího než to u šimpanze zkusit - dejte mu k dispozici masa více a uvidíte, zda jím pohrdne.