Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
U dveří mého bytu se ve včerejších odpoledních hodinách ozval zvonek. Zaplatil jsem dopravci, podepsal se na jakýsi papír a už jsem si odnášel svůj nový notebook Asus A3HF do pokoje. Přišlo obligátní rozbalování krabice. Jako první na mě vykoukla brašna, kterou společnost Asus k notebookům zdarma dává. Té se okamžitě chopili rodiče. Pravděpodobně to byla jediná část obsahu krabice, které rozuměli
Vyházel jsem z balíku všechny manuály a příbalové letáky, až jsem se propracoval k nejdůležitjší části - samotnému notebooku. Musím říct, má velice hezký design (subjektivní pohled). Kam se hrabou všechny IBMka, Acery, HP
Vnitřnosti také nejsou k zahození. Mobilní Celeron taktovaný na 1.6 GHz, DDR 2 512 MB operační paměť. Pevný disk s kapacitou 80 GB je také pěkný. S grafickou kartou je to poněkud horší - integrovaná na chipsetu Intel 945 GML. Stejně, kromě OpenTTD a občas Heroes III nic nehraji. Samozřejmostí je 15'' display.
Čtyři USB 2.0 porty jsou akorát pro mě. Původně jsem si chtěl koupit HP nx6110. Řešil jsem však problém, jak zapojit do dvou USB portů myš, flashku, větrák, lampičku a externí disk Nebojte se, toto nebyl hlavní důvod proč jsem se nakonec rozhodl pro Asus.
Dále mám wifi kartu, čtečku karet, DVD vypalovačku. Možná jsem na něco zapomněl. Že by na síťovou kartu?
Na řadu přišla instalace operačního systému. Z hromady papírů na stole jsem vyhrabal DVD se SuSE Linuxem 10.0. Instalace proběhla celkem v pohodě, akorát jsem si nepřipojil USB myšku, tutíž jsem musel používat touchpad. Vůbec s ním neumím, takže grafickou instalaci jsem si opravdu užil
Bohužel, v X serveru (pravděpodobně to bude nějaká starší verze) nebyl ovladač na moji grafickou kartu Intel 945 GML. Ještě jsem chytře nastavil u VESA driveru rozlišení 1024x768x24. Pochopitelně, framebuffer to nezvládl a se systémem nešlo pracovat. Tak jsem ho zkusil vypnout, to už se X-server radši nepustil vůbec
Protože jsem byl líný hledat a instalovat ovladače, popř. upgradovat X server, nainstaloval jsem si Windows XP (neukamenujte mě prosím). Říkal jsem si, že vše bude bez problémů fungovat, alespoň si pořádně vyzkouším, co notebook umí. Doteďka Windowsy odmítají komunikovat se zvukovou kartou (na Linuxu samozřejmě bez problémů).
Už mě přestalo bavit hledání fungujících ovladačů. Až dohraji s bratrem Heroes III a nainstaluji Nero, vypálím si instalačku Gentoo. Po velice krátkodobé práci s Windows se už těším na pořádný systém
Tiskni
Sdílej:
Hm, 4 USB porty by se mi u Thinkpadu taky šikly. Když tak čtu Vaše potřeby, lampičku mam ve víku, myš nepotřebuju, tak vlastně jako bych 4 porty měl .
Umí smažka DVD-RAM?
HPčka možná nejsou nejhezčí, ale maji dost dobrou klávesnici, což se o ASUSU říct nedá, brzo bych takovej krám musel rozmlátit o stěnu. IBMka jsou taky v pohodě. Známej co má ASUS ho uz dvakrát reklamoval, jako první mu odešel display. Má ten tvůj disk aspoň 5400 ot/min kdyz už má tech 80 GB?
Mohl bys prosímtě napsat co je tam za wifi? Tenhle notebook se mi líbí a taky uvažuji že něco takového pořídím.
Ale ty prodejce/(výrobce?) bych postřílel, napíšou buď "wifi ano" nebo "802.11" nebo tak něco... a sami neví co tam je. Běs.
Dík