Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
U dveří mého bytu se ve včerejších odpoledních hodinách ozval zvonek. Zaplatil jsem dopravci, podepsal se na jakýsi papír a už jsem si odnášel svůj nový notebook Asus A3HF do pokoje. Přišlo obligátní rozbalování krabice. Jako první na mě vykoukla brašna, kterou společnost Asus k notebookům zdarma dává. Té se okamžitě chopili rodiče. Pravděpodobně to byla jediná část obsahu krabice, které rozuměli
Vyházel jsem z balíku všechny manuály a příbalové letáky, až jsem se propracoval k nejdůležitjší části - samotnému notebooku. Musím říct, má velice hezký design (subjektivní pohled). Kam se hrabou všechny IBMka, Acery, HP
Vnitřnosti také nejsou k zahození. Mobilní Celeron taktovaný na 1.6 GHz, DDR 2 512 MB operační paměť. Pevný disk s kapacitou 80 GB je také pěkný. S grafickou kartou je to poněkud horší - integrovaná na chipsetu Intel 945 GML. Stejně, kromě OpenTTD a občas Heroes III nic nehraji. Samozřejmostí je 15'' display.
Čtyři USB 2.0 porty jsou akorát pro mě. Původně jsem si chtěl koupit HP nx6110. Řešil jsem však problém, jak zapojit do dvou USB portů myš, flashku, větrák, lampičku a externí disk Nebojte se, toto nebyl hlavní důvod proč jsem se nakonec rozhodl pro Asus.
Dále mám wifi kartu, čtečku karet, DVD vypalovačku. Možná jsem na něco zapomněl. Že by na síťovou kartu?
Na řadu přišla instalace operačního systému. Z hromady papírů na stole jsem vyhrabal DVD se SuSE Linuxem 10.0. Instalace proběhla celkem v pohodě, akorát jsem si nepřipojil USB myšku, tutíž jsem musel používat touchpad. Vůbec s ním neumím, takže grafickou instalaci jsem si opravdu užil
Bohužel, v X serveru (pravděpodobně to bude nějaká starší verze) nebyl ovladač na moji grafickou kartu Intel 945 GML. Ještě jsem chytře nastavil u VESA driveru rozlišení 1024x768x24. Pochopitelně, framebuffer to nezvládl a se systémem nešlo pracovat. Tak jsem ho zkusil vypnout, to už se X-server radši nepustil vůbec
Protože jsem byl líný hledat a instalovat ovladače, popř. upgradovat X server, nainstaloval jsem si Windows XP (neukamenujte mě prosím). Říkal jsem si, že vše bude bez problémů fungovat, alespoň si pořádně vyzkouším, co notebook umí. Doteďka Windowsy odmítají komunikovat se zvukovou kartou (na Linuxu samozřejmě bez problémů).
Už mě přestalo bavit hledání fungujících ovladačů. Až dohraji s bratrem Heroes III a nainstaluji Nero, vypálím si instalačku Gentoo. Po velice krátkodobé práci s Windows se už těším na pořádný systém
Tiskni
Sdílej:
Hm, 4 USB porty by se mi u Thinkpadu taky šikly. Když tak čtu Vaše potřeby, lampičku mam ve víku, myš nepotřebuju, tak vlastně jako bych 4 porty měl .
Umí smažka DVD-RAM?
HPčka možná nejsou nejhezčí, ale maji dost dobrou klávesnici, což se o ASUSU říct nedá, brzo bych takovej krám musel rozmlátit o stěnu. IBMka jsou taky v pohodě. Známej co má ASUS ho uz dvakrát reklamoval, jako první mu odešel display. Má ten tvůj disk aspoň 5400 ot/min kdyz už má tech 80 GB?
Mohl bys prosímtě napsat co je tam za wifi? Tenhle notebook se mi líbí a taky uvažuji že něco takového pořídím.
Ale ty prodejce/(výrobce?) bych postřílel, napíšou buď "wifi ano" nebo "802.11" nebo tak něco... a sami neví co tam je. Běs.
Dík