Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jo, to přesně ukazuje, jak jsou v tomhle zmrdostátě nastavený podmínky.
Mam lepsi napad: hrubou mzdu muzeme mit ruznou, ale dan bude 100% a kazdy mesic budeme vsichni vyplnovat formular s zadosti o socialni prispevkyJeste by me zajimalo, jakym logickym postupem dojde clovek (paklize dojde) k zaveru, ze snizeni ci skrtnuti socialnich davek prinese zvyseni mezd a platu? Princip "pracovat se musi vyplacet" tezko uplatnovat na konci vyse socialnich davek. Pracovat se musi vyplacet hlavne za tolik, ze clovek nebude zit za svoji praci na hranici bidy. To ovsem neni zalezitost socialniho statu, ale "trhu" a treba struktury podnikani. Ze by se vsem podnikatelum libila moznost platy jeste snizovat, to verim, proc ne. Berme to tak, ze stat svymi socialnimi prispevky vstupuje tez na "trh prace" a tak vytvari hranici platu, pod kterou pracovat je na hranici otroceni, zkratka si ve svem vlastnim zajmu (socialniho smiru), "profiky v oboru" (viz priklad) preplati.
Jeste by me zajimalo, jakym logickym postupem dojde clovek (paklize dojde) k zaveru, ze snizeni ci skrtnuti socialnich davek prinese zvyseni mezd a platu?
To je častý, ale obávám se neodůvodněný předpoklad. Že když se sníží dávky, vzrostou platy, nebo že když se zavede školné, tak klesnou daně. V reálu to schramstne stát na něco jiného. Bez ohledu na to, je-li u moci vláda s modrým a nebo červeným nátěrem.
Jenom jeden dotaz, ty asi nevolis ani CSSD, ale primo KSC, ne?Co kdybys misto bezzubych "kecu" radsi napsal, co podle tebe prinese snizeni nebo skrtnuti socialnich davek v nezamestnanosti? Vyssi platy ostatnim? Vice volnych pracovnich mist? Vice dani (od tech, kteri budou pracovat za minimalni mzdy)? Podpori trh tim, ze budou mit lidi min penez na utraceni? Ja v tom clanku (krome spousty plku) vidim hlavne tu znamou ceskou "zavist" - jak to ze nekdo "vali", kdyz ja musim makat jako sroub? Nemusis... ne-mu-sis, kdyz je pry tak vyhodne byt nezamestnany.
huba ti jede, jako vsem bolsevikum, ale na otazku jsi neodpovedel.To si pises sam sobe? Jednak nevim o tom, ze by momentalne byly nejake volby, abych mohl rict, koho "volim". Volby budou v cervnu. A krome toho ti do toho nic neni - manifestacni volby zapadaji akorat tak do kramu normalizacne komunisticko-fasistickym aktivistum (cti hlasitym priznivcum "ceske pravice"). A hlavne, na otazku po argumentu jsi neodpovedel ty.
Vážený pane, jsem spolumajitel firmy, zaměstnávající kolem 25 lidí v texitlním průmyslu. Platy těchto lidí jsou dost mizerné, tak na minimální mzdě (ovšem ani můj příjem není závratný a musím se živit ještě jinak). Píšu to proto, že někdy není ten majitel schopen ty lidi zaplatit víc, protože by šel definitivně pod vodu. Jako konkurence dýchá za krk čínská výroba, kde lidé dělají za hrst rýže a pracují 17 hodin denně. O úspěchu či neúspěchu firmy rozhodují někdy desetníky na ceně výrobku!To jiste chapu. Jasne mi ovsem neni, co byste si sliboval jako majitel firmy od snizeni ci skrtnuti socialnich davek, kdyz stejne platite lidem minimalni mzdu. Mate nedostatek lidi ochotnych za minimalni mzdu pracovat? Myslite si, ze lidi bez socialnich davek zacnou vic nakupovat vase produkty? Pokud vim, tak se v textilnim prumyslu stejne propousti... O to v diskusi jde. Legitimni ovsem zustava i otazka, proc byste neco podnikal, kdyz se vam to nejak nevyplaci. S tim prilis otazka socialnich davek podle me nesouvisi.
Ale k těm dávkám: Je to dvojsečná zbraň: Budou-li dávky velké, poroste nezaměstnanost a obráceně. Někdy - co je větší zlo - nutno zvážit. Ale aby na té byrokracii nakonec neprodělal obyčejný člověk, který chce pracovat.Jak se bude snizovat nezamestnanost, kdyz budou davky male nebo zadne? Kde se "vytvori" nova pracovni mista, kdyz po nich neni poptavka dnes? K cemu je z globalniho hlediska nove pracovni misto, ktere je dotovane statem (a po skonceni dotace rovnez zanikne), k cemu je nove pracovni misto, z jehoz platu se neplati ani dane, jak je nizky? Paradoxne problem nezamestnanosti vyvola vzdycky vykriky o vysi socialnich davek, namisto diskusi o strukture prumyslu, o podpore statu obrovskym firmam (a nakladech na jedno pracovni misto tamtez), o podpore statu novym technologiim dlouhodobe perspektivnim i z hlediska pracovniho trhu (napr. obnovitelne zdroje energie, viz zajimavy clanek Jednotná fronta atomových milců). Ne, "pravicaci" budou radeji vykrikovat oblibenou demagogii o tom, "kdo nepracuje, at neji" ... kde ja to jen uz slysel. I na zaklade tehle tematiky musim jen souhlasit s nazory, ktere konstatuji, ze tzv. "ceska pravice" nebo alespon sympatizanti, co se k ni tak radi hlasi, je "zvláštní směsice normalizačního komunismu a fašismu".
problém nezaměstnanosti vesměs vyvolvá "výkřiky" o výši daní (případně struktuře přímé/nepřímé daně), maximálně pak o změně struktury sociální podpory na méně přímé (dávky) a více nepřímé (daňové úlevy).Mene primych davek "chudym" a vice neprimych danovych ulev "bohatym" - nebo jak? O tomhle ale ten puvodni clanek (a jeho "obdivovatele" v teto diskusi) nemluvi.
Ten původní článek je kravina, v nejlepším případě nadsázka.Nic jineho jsem naznacit nechtel.
<flame>Isn't it ironic... jak zpívá jedna zpěvačka - na odborném webu se nejvíc hádáme o politice...
Myslím, že to nebude zas až tak žhavý s tím životem z podpory - ti snaživí se rozhodně budou mít líp - teda ne u nás a to je škoda. Spousta mladejch doktorů odchází z českého zdravotnictví - a to jak z českého, tak zdravotnictví - bohužel. Ty roky a těch peněz... Prostě jdou tam, kde umí jejich mozky zaplatit... Proto může být Amerika bohatá - dobře platí mozky. A jeden Mozek živí sto tisíc dalších.
Nic proti tomu, aby bohatí pomáhali chudým - ne každý se dobře tak narodil... A nejde jen o peníze, ale i o pozitivní vzory... Co bude asi dělat v životě člověk, jehož rodiče pracují a dobře vydělávají, a co bude v životě dělat ten, jehož rodiče žijí celý život z podpory? Není to samozřejmě absolutně platné, ale dobře se narodit je velkej dar do života... S tím ale asi nic moc neuděláme... Jen mi vadí, že většinu těch prostředků sežere stát na svůj provoz. Proč, to Vám vysvětlí kniha "Zákony profesora Parkinsona". Možná i kniha "Lenosti buď pochválena". A to ho*no, co zůstane se pak rozděluje. Často mezi vyžírky... A ti co to opravdu potřebují, dostanou co?
Nedávno jsem viděl film The Code, ve kterém zazněla jedna zajímavá myšlenka. Cituji z českého překladu:"Máš jednoduše nejsilnější skupinu kapitalismu - programátory, kteří na té práci mohou vydělat tolik peněz,že mají čas na svoje hobby. ... Jsou to naštěstí lidé, kteří, i přes strukturu ze které se vynořili, předávají to bohatství." Psaním open source programů... GNU/Linux stáhneš grátis, máš všechno co potřebuje průměrný uživatel... Technická podpora taky grátis tady ve fóru... Jestli tohle není pomoc chudým... (teda spíš hlavně těm bohatým chudým, kteří mají na počítač ) </flame>
<ironie>Ještě jsem zapomněl na závěr... Takže se přístí týden stěhuju do Monaka, kde mi nebudou brát většinu mýho platu na sociální dávky a provoz státu , naučím se programovat a budu psát open source programy...
</ironie>
A teď to tady nějak zamkněte než mě ukamenujou
Tiskni
Sdílej: