Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Vzpomněl jsem si, že jsem onehdá někde zahlédl běžet hru Ski Challenge na Linuxu. Zkusil jsem to. Funguje to.
Tadyje instalační soubor ke stažení. Ve wine jsem to nainstaloval, ve winecfg nastavil ovladač zvukové karty na Esound (jinak to nemluvilo) a běží to i na mém AMD Turion X2, aniž bych ho upekl (drží se kolem 70 stupňů). V nastavení hry je ještě na výběr mezi OpenGL a DirectX, já zvolil OpenGL, ale běželo to i s DirectX.
OS - Ubuntu 10.10
Jádro - 2.6.35-32-generic
Wine - 1.2.2
Zdravím. V seriálu V, který sem včera dokoukal, se objevuje mě neznámý OS. Možná to ani není OS, jen skin do okenního manažera. Anebo jsou to jen takový filmařský omalovánky. Netušíte někdo, co to doopravdy je?
Zdravím. Vybírám router pro domácí LAN a váhám mezi dvěma. Jeden je US Robotics 8004, druhý Ovislink IP-1000R
Ovislink nabízí za o něco menší cenu o něco víc muziky, nicméně ta značka je pro mě naprosto neznámá. Zato značka US Robotics se u mě dobře v minulosti zapsala V.90 dial-up modemy.
Chtěl bych tedy vážené P.T. čtenáře požádat o jejich zkušenosti v výše uvedenými kousky železa, nebo alespoň se značkami US Robotics a Ovislink jako takovými.
Děkuji velice
PS: Nenechte se zmást označením USR routeru, neboť USR8004, USR848004 a USR818004 jest totéž.
Po mnoha velmi přiznivých kritikách jsem se též rozhodl vyzkoušet Archlinux. A musím potvrdit, Arch je prostě paráda.
Instalace z FTP proběhla hladce, bez zádrhelů, zeditoval jsem pár konfiguráků a bylo hotovo. Samotný systém je velice přehledný, velmi snadno se administruje, což jednoho zvyklého na Slackware velmi potěší.
V repository sice nená Arch tolik softu jako třeba Gentoo, ale zase jsou tam poslední verze :-). Navíc je tu AUR - Archlinux User-community Repository. Tam se dá najít spousta věcí.
Pak je tu rychlost. Archlinux je kompilován pro procesory i686 (známá to věc), ale možná byste se divili, jak svižně běhá na mém PIII 450 MHz, 256 MB RAM. Předčí vše co sem tu doteď měl.
Takže, po zkušenostech s RedHatem, Mandrakem, Vectorem, Gentoo a hlavně Slackwarem Arch jednoznačně vyhrál.
PS: musel sem to sem napsat, bylo to ve mě jako v koze :-)
Docela by mě zajímalo jak je to s oblibou jednotlivých sportů na OH u čtenářů Ábíčka. Dovolil sem si proto připravit malou anketu.
Ještě do včerejška jsem se domníval, že jsem běloch. Pak přišel 'Ó veliký' a mou víru mi úplně zbořil.
Podle logiky našeho nejvyššího blahorodí není totiž černoch černochem, ale Afroameričanem, jedno narodil-li se v USA nebo třeba v Ugandě, jedno žije-li v Austrálii nebo Česku. Prostě Afroameričan vy pitomí pravičáci! To si pamatujte! Černoch je policky nekorektní výraz!
Pravil tak při interpelacích, když si ho opoziční poslanci dobírali kvůli jeho fekálšou, kterou provozuje s Jirkou Krampolem, kámošem, kterýmu je jinak z politity na nic (jak se sám nedávno vyjádřil).
Vzato logikou našeho premiéra nemohu být běloch, anžto tento výraz je stejně politicky nekorektní jako černoch, ale musím být Euroameričan :-D
Možná o tom někdo víte, možná ne, každopádně pro mě je to novinka a musím se o ní podělit. Našel jsem FTP na kterém jsou každý týden nové ISO obrazy Slackware-Current. Viděl jsem zopár lidí, že se po nich shání + dotazy jak je sestavit. Takže, tady to máte už připravené, stačí stáhnout a vypálit: ftp://ftp.slackware.no/pub/linux/ISO-images/Slackware/Current-ISO-build/
Před pár dny jsem se, po přečtení několik oslavných ód, rozhodl pro upgrade na nové X. Balíky pro Slacka 10.2 jsem nikde nenašel, takže hurá na kompilaci. Ačkoli se strašně nerad vzdávám, tohle sem zatim vzdal. Pořád jedu na X11R6.8.2. Všechny svý potíže sem nebudu přepisovat, jsou k vidění tady
Je mi z toho trochu smutno, anžto jsem zatím všechny problémy co sem na Linuxu měl nějak nakonec vyřešil. Ale na tomhle sem si vylámal zuby. Ani hodiny Googlování nepomohly. X.org prozatím vede 1:0 :-)Ze starších komponent sem si skládal nedávno počítač. Anžto sem neměl k dispozici ATX case, šoupnul sem to do átéčkovýho. Deska se tam krásně vejde, jen bylo potřeba lehce "vytůnit" zadek skříně. No a zdroj si hoví nahoře na caseu. Kdyby někoho napadlo jak to zakrytovat, budu mu vděčný :-)