8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
Taky nevím, Gentoo vyhovuje a nemám důvod měnit. :) Teďka jsem si myslel, že si ve škole střihnu ukázkovou instalaci user-friendly Ubuntu 5.04... Mno, docela mazec. Já se s těmi instalátory prostě nemám rád. :D Musel jsem přebootovat na LiveCD a tam pár věci pořešit hezky stručně ručně... :)
Lidi, neblbněte! Přijde mi, že "Gentoo -- ano, či ne?" je v současné době celosvětově nejzávažnější filosofická otázka, na kterou každý druhý hledá odpověď ve svém blogu.
sysconfig
. Suse (mandriva, redhat, ...) mají spoustu nestandardních umístění a konfigurací, takže je lepší se učit něco, co využiju všeobecně všude, na "čisté" distribuci, než se učit distro-specific věci (které při ev. přechodu nebudu potřebovat)
sysconfig
, musí někde mít i jiné distribuce... nevím proč by např. nastavení sítě ve Slacku mělo být "čistější" než nastavení sítě v /etc/sysconfig
...
sed s/sysconfig/conf.g/ < SUSE > Gentoo
To já vyřešil nejdřív tak, že jsem zabanoval ICQ kontakt u lidí, kteří měli Jabber... No a pak jsem úplně zrušil ICQ transport. ^_^ Teďka už má Jabber i moje slečna (ale byl to teda porod). ^_^ Všechno to chce svůj čas, pevné nervy... a jak je vidět, tak i trochu nátlaku, no. ^_~
Kdyžtak na linux@conf.netlab.cz se již pár lidí schází. Asi tam budu viset taky. ^_^
Opravdu to znamenat nemusí. Příkladem budiž jeden můj spolužák. Není blbý, to ne, ale je líný hledat.
I seznámil mě se svým záměrem nainstalovat nějakou tu linuxovou distribuci. Vyřazovací metodou jsme dospěli k Gentoo a Ubuntu. Gentoo proto, že ho mám já a tudíž mu mohu velice přesně poradit, Ubuntu proto, že působí velice přívětivě a mělo by tam tak nějak všechno "samo" fungovat. Ubuntu LiveCD se jemu (i mně) hodně líbilo, s Gentoo se zase setkal už ve škole.
Nejdřív zkoušel nainstalovat Ubuntu, ale kvůli nějakým problémům s hardware to nakonec nedopadlo dobře. Docela dlouhou dobu se pak nedělo nic a pak jsem ho trochu vyhecoval, že by to měl dotáhnout do konce.
Tentokrát vyhrálo Gentoo, protože mu s ním mohu pomoci třeba po Jabberu, předat radu ve škole apod. Dokonce odkoukal ukázku instalace Gentoo na InstallFestu. ^_^ No nebudu vás déle napínat -- společnými silami jsme ho nainstalovali. O GNU/Linuxu ví sice prd, ale učí se docela rychle, když chce. Když jsem mu trochu předžvýkal Home router HOWTO z GLDP, tak i další den rozchodil firewall a NAT.
Tiskni
Sdílej: