Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Tuhle mě zase jednou bezvadně pobavil Radek Hulán na svém blogu článkem o tom, jak mít navštěvovaný blog. Myslím si, že ty jeho rady jsou opravdu dobré. Jsou natolik dobré, že se podle nich více méně řídí většina bulvárních plátků.
Nejprodávanější noviny ve světě jsou právě bulvární deníky. Jestli se nepletu, tak u nás je jedničkou Blesk, své "seriózní" konkurenty nechává za sebou. (To, že noviny jako MF Dnes a Právo se čím dál víc bulvarizují nechme stranou.) Lidi nechtějí informace, chtějí zábavu. Tento stav je zcela přirozený, vždyť první noviny byly taktéž v podstatě bulvár, novinářství jako "prestižní" povolání je vynálezem až moderní doby, staří novináři a reportéři byli normální lovci senzací (všiměte si, jak vágní termíny používám, to abych se moc nespletl).
Je tedy celkem logické, že blog, který má jisté atributy bulvárnosti, bude čtenáři vyhledáván. Osobně chodím na hulan.cz/blog ze stejných pohnutek jako na blesk.cz - za zábavou. V obém jsou provokace, sex, pohoršení, rychlé soudy a trocha drahých hraček (chytré telefony a silná auta).
Tedy abych rADovi příliš neblížil, jeho technické články mají jistou informační hodnotu, pomluvy v Blesku mají entropii blizoučko nuly (ale zase je tam víc fotek spoře oblečených holek).
Bulvár velice barvitě popisuje, co si myslí lidi, kteří nemyslí. (řekl tuším Arnošt Lusting v Pátku Lidových novin, někdy na jaro t. r.
Autor tohoto textu prohlašuje, že si nikdy nekoupil tištěný Blesk a všechny reklamy má ve webové verzi zablokované.
Tiskni
Sdílej: