Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Možná máte stejně jako já nainstalované Ubuntu Gutsy a příliš se nehrnete do upgradování na Hardyho. Možná stejně jako já používáte vyhledávací nástroj Tracker. V Gutsym je verze 0.6.3, v Hardym 0.6.6 (aktuální upstream), který obsahuje pár oprav chyb, optimalizací a taky apletek, přes který se dá zjistit, co zrovna indexovací démon provádí.
Zatoužil jsem tedy po aktuální verzi Trackeru, jenže jak ho nainstalovat? Přímá kompilace upstreamu je vhodná pro experimentování, pro normální používání je lepší mít program nainstalován z balíčku - už kvůli integraci s jinými komponentami (v tomto případě třeba Nautilus).
Balíčky přímo z Hardyho nainstalovat nejdou, protože závisí na nové verzi libc (ach jo). Řešením je stáhnout zdrojové balíčky Trackera pro Hardyho a přeložit v mém Gustym. Udělá se to takto.
Nejprve zkusíme přeložit Tracker z Gutsyho, abychom si připravili prostředí pro překlad Trackera z Hardyho. To se udělá takto:
apt-get source tracker apt-get build-dep tracker cd tracker-0.6.3 debuild -us -uc
Takhle se vyrobí identické balíčky, které už máte v systému. Teď vybildíme verzi 0.6.6, bez podpory apt. Růčo stáhneme zdrojové balíky:
wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/t/tracker/tracker_0.6.6-0ubuntu3.dsc wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/t/tracker/tracker_0.6.6.orig.tar.gz wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/t/tracker/tracker_0.6.6-0ubuntu3.diff.gz
Rozbalíme a opatchujeme:
tar xzf tracker_0.6.6.orig.tar.gz gunzip tracker_0.6.6-0ubuntu3.diff.gz cd tracker-0.6.6 patch -p1 < ../tracker_0.6.6-0ubuntu3.diff
No a teď by měl fungovat i překlad, když ne, doinstalujeme nějaké dev balíčky.
debuild -us -uc
Výsledkem jsou Hardyovské balíčky nainstalované na Gutsyho:
dpkg -i *.deb
Tiskni
Sdílej:
echo app-misc/tracker ~x86 >> /etc/portage/package.keywords
emerge tracker