Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
KitchenSync v KDE 4 je zcela novou aplikací ... nahrazuje starší aplikace KitchenSync, KSync, KPilot a Kandy.Huh?
tak sorry, ze myslim aj na dobro ostatnych ludiA kdo určí co je pro jiného dobré a co ne? Vypadá to, že trpíš chorobnou představou, že jen ty máš ten Jediný Správný Názor (TM) na to co je dobré a jak by měl desktop vypadat. Řeknu ti novinku, tvůj názor není o nic lepší než názor kohokoliv jiného. A můj názor je přesně opačný než ten tvůj :-P
KDE by som aj pouzival, ale musela by to byt kopia toho co pouzivam teraz.Tak teď už opravdu nechápu tvojí logiku
A kdo určí co je pro jiného dobré a co ne? ... a dalsie kecyja tu ale neriesim ovladanie a fungovanie, ale implementaciu :)
Ty bys tedy chtěl, aby všechno vypadalo tak jako to co zrovna používáš...nie, to bola odpoved na tvoju poznamku, ze nechcem pouzivat KDE.
GNOME je rovnaky kolos, lenze je prinosom pre vsetkychZas jen a pouze tvůj subjektivní názor, nic jiného...
na nejakom rychlejsom Cairo backende sa pracuje, ale mne teda nic nechyba. mozes popisat aky udajny dopad to ma mat?Jaký dopad? Rychlost renderování grafiky přes Cairo je zoufale pomalá. Na pomalejšim stroji je to krásně vidět (GTK programy se viditelně pomalu překreslují, GUI má pomalejší odezvu... u Qt nic takového člověk nepozoruje - btw. tohle je moje osobní zkušenost z vícero počítačů). Pro Cairo existuje jako alternativní backend třeba Glitz (který renderuje přímo přes OpenGL), ale jeho celkem ustrnul. Defaultní renderovací backend v Cairu je opravdu šíleně neoptimalizovaný a pomalý...
Člověče, máš to v hlavě v pořádku?neviem, ale ty mi to urcite povies.
Nevím co to je. Ale proč by měl? A kritika... Můžeš mi vysvětlit, proč kritizuješ něco, o čem sám přiznáváš, že nevíš, co to je?wtf? co kritizujem? co je na tom kritika? ved ja chvalim. nemas problemy s chapanim?
len ma dotlacate k radikalnemu nazoru, ze pozornost BFU linuxu len skodi.Pravda je taková, že bez BFU, kteří by ten Linux používali, se neobejdeš. Super odborníků, co si dokázali ve Slackwaru 1.0 nastavit první poslední je málo a pokud se má tento systém úspěšně rozvíjet, musí být použitelný i pro naprosté BFU.
Ten mplayer by navíc musel řešit, na které zvukovce se to přehrává, určitě by nebylo dobré, aby odstavil všechno.Nejen na které zvukovce, ale také na kterém počítači
zsh
#!/bin/bash xmms=false xmms-shell -e status | grep '^Time: [0-9:.]*$' >/dev/null && xmms=true $xmms && xmms-shell -e stop mplayer $@ $xmms && xmms-shell -e play... k čemu jinému ten shell máme?
GNOME sa da rozobrat na male kusocky, KDE nie.Ne, vážně ne? Seš si tím jistý?
Tak ještě jednou, BFU obvykle používají distra jako SUSE nebo Ubuntu (opačná implikace obecně neplatí).
Ona podle mých zkušeností neplatí obecně ani tahle.
Nevím, proč ses tu dohadoval o zlu v podobě defaultního zapnutí komunikace přes D-Bus.nie celkovej komunikacie, ale tejto ficury. opakujem, ze neutralna volba je vypnute. re KDE: Qt-dev je tiez pekne velke. ale to sa da vydrzat, pretoze sa to pouziva len pri kompilacii. ja uz som sa s tym zmieril, ze vyvojari KDE nechcu/nedokazu kdelibs porozdelovat a osamostatnit, ale nadavat na to budem. nie je to pekne z pohladu KISS principu, ani z pohladu vyvojara (je to rovnake ako tlacenie do "One Microsoft Way"). je mi z toho smutno a zle zaroven.
a urcite si urazil skusenych uzivatelov SuSE a Ubuntu.
Nemyslím. Zkušený uživatel SuSE si obvykle velmi dobře uvědomuje, že defaultní konfigurace je jen defaultní konfigurace a není problém, aby si ji zkušený uživatel přizpůsobil svým představám a zvyklostem (rozhodně to zvládne spíš než uživatel nezkušený). Ten, který si to neuvědomuje, nejspíš nebude používat SuSE a spol. (a místo toho na ně bude trousit posměšky v diskusích :-) )
Navíc verze 4.0 bohužel moc optimalizovaná nebude. I verze 3.x začala být výrazně rychlejší až od 3.4.Mezi KDE 2.x a KDE 3.x byl od začátku naprosto neskutečný skok. Proklamovené výrazné zrychlení verze 3.4 jsem na druhou stranu třeba na svých ne příliš rychlých počítačích prakticky nezaznamenal.
Uz na KDE konferenci v Novych Hradech 3 roky zpatky si Matthias Ettrich postezoval, ze zatimco ve Windows a na Macovi existuji sluzby desktopu "otevri file dialog" atd., na Linuxu nic takoveho obecneho neni. Resilo se to tam, byly i navrhy, jak by se to melo implementovat, ale prakticke nasledky zadne. Nikomu to tenkrat za tu namahu nestalo a nikdo mimo KDE o neco takoveho nejevil zajem.To je ale velká škoda. Unifikovaný fileselector pro všechny programy je jedna z posledních věcí, která mi v systému chybí. I na Atari/TOS si člověk mohl nainstalovat fileselector, který mu nejvíc vyhovoval a programy ho používaly. Stávající stav, kdy na mě každá aplikace/toolkit vytasí něco jiného, je opruz a když si navíc pak ještě ani nepamatuje, kde jsem dělal load nebo save naposledy a pořád mě tvrdošijně otevírá moje /home a nechá mě proklikávat znova a znova až ke všem čertům, dohání mě na pokraj šílenství.
Něco tak trochu jako např. Beagle, ale nesrovnatelně propracovanější a obecnější, s možnostmi které by Beagle ani jiný klasický desktop search system nemohl nikdy nabídnoutNa cem stoji tvrzeni "nemohl nikdy nabidnout" a "nesrovnatelne propracovanejsi"? Ten rozhovor s Wheelerem je opravdu roztomily. Dozvime se v nem, jak je nejlepsi, protoze to vsechno vymyslel driv nez Spotlight prisel na svet a ze jeho nejvetsim problemem je pohnout se od teorie k praxi. Ja mam celkem prakticke zkusenosti napr. se Spotligtem a kdyz nekdo pouziva takova silna slova ve spojitosti s necim, co jeste ani neexistuje (jak typicke pro KDE!), tak mi to pripadne usmevne.
Vím, že jsou lidé, kteří ji využijí...což mi logicky nesedí s tvrzením
Osobně nechápu, proč je kolem Beagle a podobných věcí takový rozruch...Zvláštní.
Tiskni
Sdílej: