Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Tiskni
Sdílej:
Rad bych tyto zkusenosti vyuzil v praxi v oblasti , ktera se zda byt cim dal tim aktualnejsi. Jedna se o diskuze, ktere jsou mnohdy hodnoceny jako uspesne, cim vice prispeku se v nich objevi. Cilem projektu , na ktery si myslim, by bylo 'automaticke generovani' diskuze.To jste si popletl. Čím dál aktuálnější je to, jak automaticky generované příspěvky rozpoznat a odstranit. Nástrojů na generování spamu už je spousta, nemusíte vytvářet další.
Ale on nechce psát sw na spamování diskuzí, on chce vytvořit Jílka... :)Ten už je přece vytvořenej
flamebot {--left|--right|--klaus|--enviro|--linux|--windows|--mac|--gay|--rado} --tauntlevel={0..10}.
Warning: the --rado option may produce inconsistent output. Tauntlevel > 8 was reported to severely harm the operation of concurrent flamebots. Use with care.
Až takového bota vynaleznou, lidé mařící čas u žabomyších válek na internetu budou mít najednou tolik volného času...
ze volic sa prikloní tam, kde sa zda, ze sa priklána vacsina.To platí v USA, u nás je to spíš naopak. U nás to může pomoci leda „malým“ stranám, které pak nevypadají tak „malé“, když se o nich hodně mluví.
Já bych spíš navrhoval všechny ty MFA sračky...
Nejdrive jsem se zhrozil, jak je to vlastne neeticke, ale pak jsem si uvedomil , ze kdyz vidim v televizi, jak ty usmevave pani tam rikaji, ze s timhle praskem ma to pradlo lepsi barvu nez kdyz se koupiloA napadlo tě, že těm diskusním příspěvkům lidé věří právě proto, že věří, že je psal někdo nezaujatý? Tudíž jakmile se objeví tihle roboti a tahle forma „reklamy“, věřit přestanou. Je to něco jako černé SEO – akce, chvilku to funguje, pak se vyhledávače přizpůsobí a konec – konečný výsledek nula a „po nás potopa“. A to samé to není, protože v televizi je to jasně označené jako reklama, tudíž nikdo nečeká objektivitu. Asi nás to stejně čeká, protože už dnes se na webu objevují placení diskutéři nejmenovaných firem – nicméně podílet bych se na téhle likvidaci diskusí nechtěl., tak je to vlastne to same.