Agent umělé inteligence vytvořil 'útočný' článek o Scottu Shambaughovi, dobrovolném správci knihovny matplotlib, poté, co vývojář odmítl agentem navrženou změnu kódu (pull request). 'Uražený' agent autonomně sepsal a publikoval na svém blogu článek, který přisuzuje Shambaughovi smyšlené motivace, egoismus a strach z AI coby konkurence.
Bylo vydáno Ubuntu 24.04.4 LTS, tj. čtvrté opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.
V pátek 20. února 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů
… více »Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.
Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.
Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.
Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu
… více »Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).
Pise nekde zakaznik, ze zaplatil a zaroven zbozi nedostal ?Ani Kapica nikde nepíše, že linuxsoft někoho ojebal, nýbrž že byl ojebán :).
Ono kdyz pisete rad dvojznacny obsah a hrozne moc rad resite veci pres blogy jinde[blogy na LS, kdysi ze?] a ne osobne pres mail, tak uz Vam clovek neveri.Měl jste možnost slušně poděkovat. A nebo se ztrapnit.
Cez Vianoce by som mal mať dosť času to dokončiť, bude to fakt peckáááááá.
Ne, já bych chtěl, aby si obchodník, kterému platím jeho marži, počínal profesionálně.Ty ani autor blogu jste mu nezaplatili, pokud vím, ani korunu...
Když mám na e-shopu zboží jako k dodání, tak ho prostě dodat musím umět, to je můj byznys.AFAIK nějaká kolonka v redakčním systému e-shopu je pouze přibližný ukazatel. Vždycky je nejspolehlivější se dotázat přímo prodejce, mají to tímhle způsobem zařízeno i velké e-shopy jako CZC, Alza apod. Neprocházel jsem obchodní podmínky LinuxMarketu, ale divil bych se, kdyby informativní text v CMS e-shopu byl skutečně zárukou dostupnosti zboží. Je hezké být komisní, důsledně vyžadovat svoje práva a dožadovat se oficálních omluv atd., ale vzhledem k tomu, že jde o začínající linuxový e-shop provozovaný člověkem, který na české linuxové scéně dlouhá léta působí, zvolil bych lidštější přístup.
abyste nedopadl treba jako hulan s tim egem
Nejlepsi je kdyz Vam lidi misto toho, aby Vam napsali, ze je neco spatne emailem, tak to rovnou rozmaznou po netu.Chápu, že ti to nemusí vyhovovat, ale blogpost byl slušný a věcný. Dá se i pochopit, že k otevřenosti nemáš až tak kladný vztah, ale na svých reakcích teď už pouze tratíš.
A jinak pokud vam nevoni cesko a cesti zakaznici, bezte podnikat jinamTak pod tento výrok člověka, se kterým obvykle nesouhlasím, se taky rád podepíšu.
Tomuhle moc nerozumim. Jakym zpusobem to merite? Jak zjistite, jestli ten, co si od vas neco kupuje, je ctenarem abclinuxu nebo neni?Přesně. Já čtu AbcLinuxu, přispívám sem každou chvíli, a v LinuxMarketu jsem si objednal zboží hned, co jsem objevil oznámení na Rootu, že něco takového existuje.
vam preji uspech, protoze kramku, kde by si clovek mohl koupit nejake "komunitni" predmety, je jako safranu+1
Je tak nejak nepsanou pravdou, ze Linuxaci nepatri mezi skupiny, co nejvice nakupuji.A kdo tedy na linuxmarketu nejvíce nakupuje?
Trochu z osobni praxe: Kdyz si porovnavam dosle objednavky po zmince na abclinuxu a jinych webech, tak to jde specielne pro abicko k nule.Viděl bych tam velkou souvislost s tím, jak se speciálně na Abclinuxu prezentujete :). Nejdřív o tom shopu nevím. Pak někde matná zmínka, ale mám na práci jiné věci. A hned napodruhé si tady zkazíš reputaci u těch, kteří tě buď neznají nebo si nepamatují. A pak chodíš nadávat na to, že lidi nekupují :D.
Obchod zpravidla nefunguje tak, ze kdyz udelate kratkodobe nekomu spatne PR nebo si jej sam vytvori, tak ze si vubec nikdo nic nekoupi a kazdy z tech par stovek lidi si nic nekoupi.OK, proč tedy ten rozruch a nelibost, že autor blogu popsal pravdivě negativní zkušenost s vaším ochodem, místo aby vám napsal rozhořčený e-mail a nechal si to pro sebe?
A abclinuxu neni stred zemekoule.Určitě ne. Ale chodí sem hodně linuxářů. A váš obchod má jakou cílovou skupinu? A teď mi odpovězte ještě na jednu věc. Když už máte situaci s negativním PR, jako je tento blogpost, co je v takové situaci lepší? Reagovat pozitivním PR, které tady bravurně předvedl Marek, nebo negativním PR, které tady celou dobu předvádíte vy? Povězte, vy jste obchodník, já jen ubohý zamestnanec, co je lepší? Linuxáři nakupují málo a osazenstvo Abclinuxu vůbec. Nevím, ale tak nějak mě to uráží. Jsem hrdý Linuxář a na Abíčko chodím už 10 let. Přijde mi, že toho kupuji celkem dost. Nevynechal jsem jedinou Humble bundle. U Pokyho jsem nechal 2.500Kč. U vás jsem nakoupil hned, jak jsem se o vás dozvěděl na Rootu. A přiznám se, že mě to mrzí, stejně jako to, že jsem se tady v diskusi za vás postavil. Dodavatel může selhat, to se stává a rozumný člověk to pochopí. Ale co vy tady předvádíte, to se hned tak nevidí. Kdybych já fungoval jako vy, tak spadlý server místo opětovného nabootování otevřu, poleju vnitřek benzínem a zapálím. A pak se divím, že nemám co spravovat. Fakt valím bulvy.
Obchod zpravidla nefunguje tak, ze kdyz udelate kratkodobe nekomu spatne PR nebo si jej sam vytvori, tak ze si vubec nikdo nic nekoupi a kazdy z tech par stovek lidi si nic nekoupi. Tohle je mozna spravedlivy sen, ale ne realita. A abclinuxu neni stred zemekoule.Neznám Tvoje zkušennosti s eshopem, ale 2 negativní ohlasy na webech heureka.cz/zbozi.cz stačily na velmi dlouhodobý (2 roky) pokles prodejů o 50 %. Bohužel je snadné najít něco ve smyslu „shop xxy názor/zkušennost“. O středu zeměkoule bych nic nepsal a vůbec není rozumné psát, že někdo pro Vás není cílová skupina. Pardon za mou troufalost.
Neznám Tvoje zkušennosti s eshopem, ale 2 negativní ohlasy na webech heureka.cz/zbozi.cz stačily na velmi dlouhodobý (2 roky) pokles prodejů o 50 %.Jak to může dlouhodobě fungovat? Vždyť pro konkurenta není nic jednoduššího, než u tebe nakoupit a pak napsat negativní hodnocení.
No v duchu „konkurence“ se nám odehrál jeden případ. Konkurent byl bývalý spolumajitel, který udělal podraz (měl kontakty na dodavatele tak si otevřel konkurenci). Sám se ale prokecl na nepravém místě.A co je na tom špatného? To se snad běžně děje, že když se společníci neumějí dohodnout, tak se rozejdou a to že si někdo založí podobnou obchodní činnost, která je blízko původní činnosti je logickým vyústěním toho že měl k původní činnosti blízko.
Co se týče sortimentu: zajímavé jsou (pro mne) 3D samolepky, které jsem v minulosti koupil u KernelConcepts (na auto, na notebook atd.) nebo odznáčky (na batoh, bundu atd.), případně klávesy s tučňákem na dasKeyboard (ty už si podruhé nekoupím, protože už je mám – ale sehnat je dalo docela práci). Co se týče USB flashdisků s předinstalovaným GNU/Linuxem – chtělo by to nějaký atraktivnější design (byť se to může zdát jako banalita), ideálně fleška ve tvaru tučňáka nebo s nějakým pěkným potiskem. Zajímavé jsou i stříbrné flashky ve tvaru klíče (což dává i smysl, protože je to klíč k lepšímu využití počítače).
Nejlepší by bylo stihnout něco ještě do Vánoc – dárky, které můžou dát linuxáci (zatím) ne-linuxákům – hrnky a trička jsou taková klasika, flashky nebo knížky by byly asi ještě lepší.
Je tak nejak nepsanou pravdou, ze Linuxaci nepatri mezi skupiny, co nejvice nakupuji.Kdo tedy na linuxmarketu nejvíce nakupuje?
Asi jste zjistil, ze kolega Pszczolka umi podle meho nazoru vcelku dost dobre odpovidat.Nikoliv vcelku dost dobře, ale naprosto báječně, úžasně, perfektně.
a href="www.PleasurizeMusic.com" img src="http://www.pleasurizemusic.com/sites/default/files/DR_claim_1_100px.jpg" /img /a
No chyba u me asi nebude:Předa href="www.PleasurizeMusic.com" img src="http://www.pleasurizemusic.com/sites/default/files/DR_claim_1_100px.jpg" /img /a
www.PleasurizeMusic.com ti chybí http://, a je to tudíž interpretováno jako odkaz s relativní cestou.
Zdravím Vás...přátelé, Linuxáci ;)Chápu, že za goldenfishe nemůžeš, ale strašně rád bych nakupoval v shopech, pro než jsem součástí cílové skupiny :).
Tiskni
Sdílej: