Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dalsi poznamka, abych to priste nemusel hledat Nasledujici stripek kodu zajisti otevirani ext. odkazu s parametrem rel="nofollow" vzdy v novem okne. Jak lze vydedukovat z titulku, je urcen pro jquery.
$(function() { // open in new window $('a[@rel*=nofollow]').click(function(event){ window.open(this.href); event.preventDefault(); }); });
Aktualizovano: Od jiste verze jquery nepouziva zavinac pro identifikaci parametru.
$(function() { // open in new window $('a[rel*=nofollow]').click(function(event){ window.open(this.href); event.preventDefault(); }); });
Tiskni
Sdílej:
a aku to ma vyhodu to takto otvarat ?
sak ked pouzijem parameter target="_blank" v odkaze tak dostanem tu istu funkcionalitu.
nechapem preto preco do toho tahat JS a este k tomu externu kniznicu
Proto si myslím, že není důvod nechávat a obhajovat v xhtml kódu zjevné chybyMísto toho tedy chybu schováte a dáte místo ní ještě mnohem horší kód -- který nejen, že otvírá odkazy do nového okna, ale ještě je závislý na JavaScriptu a neumožňuje prohlížeči snadno zjistit, o co se jedná. Zatímco s
target=_blank
může uživatel, kterému se otvírání do nových oken nelíbí, tuto funkcionalitu v prohlížeči přebít, s vaším skriptem nic nenadělá, maximálně může otvírání nových oken skriptem zakázat úplně.
Problém vyskakovacích oken jsem řešil v zaměstnání. K hotovému projektu přišel požadavek, aby se vybrané odkazy otevíraly v samostatném okně. Usmlouval jsme to na odkazy na cizí weby. Jak to implementovat? Změnou doctype jsou povoleny další "zastaralé" elementy.Jednoduše -- zachovat doctype a použít nevalidní
target=_blank
. Až to po vás bude někdo upravovat, uvidí, že je tam něco nestandardního.
Vyskakovací okna jsou podle mého názoru většinou špatné. Pokud však v xhtml musí být, tak pomocí javascriptu.Podle vzoru "proč to dělat špatně, když to lze udělat ještě hůř". Když už vyskakovací okna, tak jedině atributem
target=_blank
, aby měl uživatel možnost tohle chybné rozhodnutí programátora nebo manažera ještě napravit.
Ještě by někoho mohlo odkazy otvírané do nového okna nahradit nějaký Flashem, to by bylo ještě lepší…no fuj ! takovy sprostarny tu rikat
target
je validní.
lang
(měl by být tuším xml:lang
). Také v HTML 5 je atribut target
povolen. XHTML 1.0 je dle mého názoru v tomto případě jaksi… mimo.
Ono se řekne, XHTML 1.0 Strict… ale jaké výhody to přináší? O otevírání odkazu do nového okna si můžeme myslet co chceme, ale je to natolik častý požadavek, že jeho vyřešení prostředky HTML se přímo nabízí. Tak nevidím jediný důvod, proč ho nepoužít.
target
nenašel, i když v DTD jo. Ale možná jsem jenom blbě hledal, ono by nedávalo smysl, kdyby v Basic variantě byl a v "plné" ne.
Varianta s javascriptem je ale napsaná korektně, varianta s atributem target není.Není napsaná korektně, pouze její kód odpovídá nějaké syntaxi. "Korektně" se vztahuje na chování. O programu např. "kalkulačka" taky nebudete tvrdit, že je napsaný korektně, pokud půjde přeložit, ale až v okamžiku, kdy bude správně počítat. Navíc XML dokument, kde je víc atributů, než předpokládá nějaké jedno schéma, je korektní -- kvůli tomu XML vzniklo, aby bylo možné strukturované dokumenty rozšiřovat o další informace, které autor původního schématu nepředpokládal. Pravda, sice by bylo lepší nové věci přidávat v jiném jmenném prostoru, ale to by se W3C muselo zabývat rozvojem webu a XHTML a ne nesmysly typu HTML5.
Z toho vyvozuju závěr, že varianta s atributem target reálně kazí kód a je dokonce méně přístupná.Vy ten kód ale chcete zkazit, takže pokud ten kód nakonec jako zkažený nevypadá, je něco špatně. Mluvit v jedné větě o přístupnosti a JavaScriptovém otevírání nových oken je opravdu veletoč.
Vy jste ochotný obětovat dodržování standardu, já část přístupnosti.Přesně tak. Já totiž nedělám stránky pro validátor, ale pro uživatele...
window.open(this.href)
za to opravdu nestojí.
Korektní řešení by bylo použít XLink:
<element xmlns:xlink="http://www.w3.org/1999/xlink" xlink:href="něco" xlink:type="simple" xlink:show="new">Odkaz</element>
Zatraceně, máte pravdu. Mozilla chce vyhodit podporu XLinku, protože HTML5 a protože by kód byl moc složitý (v XHTML nikdy nefungoval, v MathML jej raději zrušili, o přítomnosti v SVG hovoří jako o historickém reliktu). Asi si půjdu najít strom :|
Vyskakovací okna jsou podle mého názoru většinou špatné.
Většinou? Téměř vždy…
It is designed for Web clients that do not support the full set of XHTML features; for example, Web clients such as mobile phones, PDAs, pagers, and settop boxes.