Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dalsi poznamka, abych to priste nemusel hledat Nasledujici stripek kodu zajisti otevirani ext. odkazu s parametrem rel="nofollow" vzdy v novem okne. Jak lze vydedukovat z titulku, je urcen pro jquery.
$(function() { // open in new window $('a[@rel*=nofollow]').click(function(event){ window.open(this.href); event.preventDefault(); }); });
Aktualizovano: Od jiste verze jquery nepouziva zavinac pro identifikaci parametru.
$(function() { // open in new window $('a[rel*=nofollow]').click(function(event){ window.open(this.href); event.preventDefault(); }); });
Tiskni
Sdílej:
a aku to ma vyhodu to takto otvarat ?
sak ked pouzijem parameter target="_blank" v odkaze tak dostanem tu istu funkcionalitu.
nechapem preto preco do toho tahat JS a este k tomu externu kniznicu
Proto si myslím, že není důvod nechávat a obhajovat v xhtml kódu zjevné chybyMísto toho tedy chybu schováte a dáte místo ní ještě mnohem horší kód -- který nejen, že otvírá odkazy do nového okna, ale ještě je závislý na JavaScriptu a neumožňuje prohlížeči snadno zjistit, o co se jedná. Zatímco s
target=_blank
může uživatel, kterému se otvírání do nových oken nelíbí, tuto funkcionalitu v prohlížeči přebít, s vaším skriptem nic nenadělá, maximálně může otvírání nových oken skriptem zakázat úplně.
Problém vyskakovacích oken jsem řešil v zaměstnání. K hotovému projektu přišel požadavek, aby se vybrané odkazy otevíraly v samostatném okně. Usmlouval jsme to na odkazy na cizí weby. Jak to implementovat? Změnou doctype jsou povoleny další "zastaralé" elementy.Jednoduše -- zachovat doctype a použít nevalidní
target=_blank
. Až to po vás bude někdo upravovat, uvidí, že je tam něco nestandardního.
Vyskakovací okna jsou podle mého názoru většinou špatné. Pokud však v xhtml musí být, tak pomocí javascriptu.Podle vzoru "proč to dělat špatně, když to lze udělat ještě hůř". Když už vyskakovací okna, tak jedině atributem
target=_blank
, aby měl uživatel možnost tohle chybné rozhodnutí programátora nebo manažera ještě napravit.
Ještě by někoho mohlo odkazy otvírané do nového okna nahradit nějaký Flashem, to by bylo ještě lepší…no fuj ! takovy sprostarny tu rikat
target
je validní.
lang
(měl by být tuším xml:lang
). Také v HTML 5 je atribut target
povolen. XHTML 1.0 je dle mého názoru v tomto případě jaksi… mimo.
Ono se řekne, XHTML 1.0 Strict… ale jaké výhody to přináší? O otevírání odkazu do nového okna si můžeme myslet co chceme, ale je to natolik častý požadavek, že jeho vyřešení prostředky HTML se přímo nabízí. Tak nevidím jediný důvod, proč ho nepoužít.
target
nenašel, i když v DTD jo. Ale možná jsem jenom blbě hledal, ono by nedávalo smysl, kdyby v Basic variantě byl a v "plné" ne.
Varianta s javascriptem je ale napsaná korektně, varianta s atributem target není.Není napsaná korektně, pouze její kód odpovídá nějaké syntaxi. "Korektně" se vztahuje na chování. O programu např. "kalkulačka" taky nebudete tvrdit, že je napsaný korektně, pokud půjde přeložit, ale až v okamžiku, kdy bude správně počítat. Navíc XML dokument, kde je víc atributů, než předpokládá nějaké jedno schéma, je korektní -- kvůli tomu XML vzniklo, aby bylo možné strukturované dokumenty rozšiřovat o další informace, které autor původního schématu nepředpokládal. Pravda, sice by bylo lepší nové věci přidávat v jiném jmenném prostoru, ale to by se W3C muselo zabývat rozvojem webu a XHTML a ne nesmysly typu HTML5.
Z toho vyvozuju závěr, že varianta s atributem target reálně kazí kód a je dokonce méně přístupná.Vy ten kód ale chcete zkazit, takže pokud ten kód nakonec jako zkažený nevypadá, je něco špatně. Mluvit v jedné větě o přístupnosti a JavaScriptovém otevírání nových oken je opravdu veletoč.
Vy jste ochotný obětovat dodržování standardu, já část přístupnosti.Přesně tak. Já totiž nedělám stránky pro validátor, ale pro uživatele...
window.open(this.href)
za to opravdu nestojí.
Korektní řešení by bylo použít XLink:
<element xmlns:xlink="http://www.w3.org/1999/xlink" xlink:href="něco" xlink:type="simple" xlink:show="new">Odkaz</element>
Zatraceně, máte pravdu. Mozilla chce vyhodit podporu XLinku, protože HTML5 a protože by kód byl moc složitý (v XHTML nikdy nefungoval, v MathML jej raději zrušili, o přítomnosti v SVG hovoří jako o historickém reliktu). Asi si půjdu najít strom :|
Vyskakovací okna jsou podle mého názoru většinou špatné.
Většinou? Téměř vždy…
It is designed for Web clients that do not support the full set of XHTML features; for example, Web clients such as mobile phones, PDAs, pagers, and settop boxes.