Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Pokud by někdo chtěl pomoci s překladem BERYLu a jemu přidružených programů nechť se mi ozve do diskuze nebo ještě lépe na mail
Tiskni
Sdílej:
/usr/bin/beryl-settings:1268: GtkWarning: gdk_pixbuf_loader_close: assertion `priv->closed == FALSE' failed
CatBasePixbuf = gdk.pixbuf_new_from_file_at_size("%s/%s"%(BaseDir,CatImages[Category.Name]),IconSize,IconSize)
Traceback (most recent call last):
File "/usr/bin/beryl-settings", line 1421, in ?
makeCategoryArea(Category)
File "/usr/bin/beryl-settings", line 1268, in makeCategoryArea
CatBasePixbuf = gdk.pixbuf_new_from_file_at_size("%s/%s"%(BaseDir,CatImages[Category.Name]),IconSize,IconSize)
gobject.GError: Nerozpoznaný formát súboru obrázku
Na jednom ruskom fóre som našiel, že je to vraj kôli starej verzii pythonu, vyžaduje sa verzia 2.5. Vedel by si pomôcť?
Nekašlu, ale v době kdy jsem stahoval ty šablony tak tak ofic. překlad nebyl.a) jenže v době psaní blogu už tam více než měsíc byl (tento thread ve fóru je ještě starší), což mi v opensource světě přijde jako celkem dost dlouhá doba na to, aby stálo zato se před nějakou aktivitou podívat, jestli se daná věc nepohla (zvlášť u tak aktivního a oblíbeného projektu) b) pokud daný projekt podporuje lokalizace, nevidím jediný důvod nepoužít standardní prostředky projektu a místo toho si hrát někde na vlastním písečku (včetně oznámení na stránkách - na fóru - projektu, namísto serveru sice se širokou obcí potenciálních přispěvatelů, ale nemajícím s projektem nic do činění; pokud jde o lákání oveček v této komunitě, může být použit odkaz)
BTW když se ti nelíbí překlad, proč to neopravíš a nepošleš na můj mail??a) sám jsi označil reakci pod blogem za legitimní způsob b) nemám čas věnovat se komplexně překladu Berylu; i když jde jen o jedno slovo, kterého jsem si všiml, že je přeloženo špatně, musel bych projít celý soubor, abych zajistil konsistenci, následně ty coby správce bys musel všechny mé změny mergovat, což je asi tolik práce, jako když si to rovnou opravíš sám jen na základě upozornění, co je špatně c) podíli-li se na tom více lidí, je vhodnější řešit terminologii veřejně, "každý pes jiná ves" není dobrá vizitka