Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Nevím si rady.. Potřeboval bych radu, co v sestavě blbne.
Začnu od začátku. Před časem jsem vyměnil starý IDE disk za SATA. Bohužel deska ve starším PC neměla SATA, tak jsem zakoupil jeden SATA řadič značky Delock (Na obalu napsáno Raid controller 2x SATA) a vesele fungoval dál. Všechno šlapalo jak hodinky.
Jenže teď následovala výměna CPU(1800+ za 2100+),GK (6600 GT za 7300GT)a přidání DVD-RW mechaniky (stará byla na IDE, tahle nová je na SATA), kterou jsem zapojil do další pozice toho SATA řadiče.
Jakmile jsem provedl výměnu a PC zapnul, dříve instalovaný Arch už tenkrát končil na "Kernel Panic" což už jsem psal i tady v diskuzi.
A od té doby to blbne. Nemohu nainstalovat (nebo používat) žádný Linuxový systém. Například Archlinux se zasekl hned na začátku chroupání CD (místo té modré nabídky se spuštěním se zobrazí pouze řídka s textem "grub" kde mohu psát pár příkazů), Kubuntu 8.10 přeruší v polovině instalaci s tím, že je špinavé médium a možná by chtělo vyčistit, případně chyba na HDD. Zkoušel jsem vypálit na víc CD a všude to končí touto hláškou.
Ještě jsem zkoušel nějaká stará XPčka co mám doma a ty po načtení komponentů končí BSODem, kde píšou abych se podíval na RAMky. nebo vyměnil grafiku.
Dále jsem zkoušel nechat v SATA zapojený pouze HDD a na IDE připojit CD-ROM mechaniku a odtud nainstalovt Arch. Instalátor sice naběhne, ale po chvilce se sekce a vyskočí hláška error a v hranaté závorce je dlouhá řada čísel a písmen.
Jediné co funguje je Kubuntu 8.04 a openSUSE 11.1, které ale po rebootu zatuhne (svítí pouze na klávesnici LED od Caps Locku a Scroll). Tak jsem z toho jelen..
Pokud dám v instalačním CD openSUSE jakoukoliv volbu kromě "Instalovat" dojde opět k zamrznutí (Svítí LED Caps a Scroll)
Je špatný ten SATA řadič? Nebo procesor, který jsem kupoval na Aukru jetý? Na disk bych moc nesázel. Mám ho 2 roky a kupoval jsem ho nový..
Tiskni
Sdílej:
cpu_idle+0x6d/Oxd0
---[ end trace f52563e8e02eaecc ]---
Indicates a video error has occurred and the BIOS cannot initialize the video screen to display any additional information
No tak pokud mas aspon minimalni zkusenosti s AJ, tak si to prelozis ze je problem nekde mezi videem (grafarnou) a BIOSem
Xilence...
Připojení SATA řadič, v něm HDD, mechanika na IDE -> Všechno funguje perfektně!
Připojený SATA řadič, v něm HDD, mechanikaa také v SATA -> NEFUNGUJE!
Já vím, že se to sem moc nehodí, ale dobré by bylo zkusit tam nahrát windows. Aspon se zjistí jestli je to opravdu hardwarem nebo nějakou nekopatibilitou s linuxem.
Koukej do blogu poradne ... je to tam napsane, ze to nelze
noacpi
, noapic
, pci=irqroute
, pci=noacpi
, irqpoll
a pod. ?