Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
bych je jako všecky brala rovnou podle těch lyží koviďák nekoviďák :O :O :D :D ;D
nóó a některý jako vubec nepřestanou videjko :O :O :D :D
se divim že je na youtube jakože fakt děsně málo failů s těmadletěma lyžema :O :O buď maj lidi rozum a nelezou nato nebo jako nepřežije nikdo kdo by tam videjko pak hodil :O :D :D ;D
ty seš amiga :D :D
Doporučuji neskákat jako slepice po flusu po všem, co si kdo slavomansky v době koronaviru uveřejní. Je to prostě móda.Vždyť jsem psal že to je jenom hypotéza a netvrdil nic o její pravděpodobnosti... Každopádně, je to záhadná nemoc, u které zatím neumíme vysvětlit její průběh, například to že někdy dojde velmi rychle ke zhoršení stavu. Nebo nízký kyslík v krvi bez pocitu nedostatku vzduchu, viz tohle vlákno.
Jinak řečeno, netušíme vůbec nic jak jsme na tom. Nejvěrnější data v tuto chvíli jsou zemřelí na CoVid-19, ale to teprve přijde.Prymula tvrdil, že asi 89 % veškerých testů bylo na unikátních osobách. Oni ty čísla mají, jen je ministerstvo blbě prezentuje.
Když začnete malými dávkami, tak se to vymlátí bez vytvoření protilátek. Když dáte větší, zapojí se zcela jiné mechanismy obrany těla.Cílem je najít co nejmenší dávku, která už povede k cíli, tj. dostatečnému vytvoření protilátek, ale pokud možno bude vykoupena co nejlehčím průběhem onemocnění. Nevím, jak to dělat jinak než postupným zvyšováním dávek od úplně směšně malých až po vyšší. Navíc se ty hodnoty budou u různých lidí lišit, takže je potřeba nasbírat data i o tom.
Jednak není znám počet otestovaných osob.Jak není znám? Vizte co jsem psal výše.
Co je jednoduché pro vás, není jednoduché pro odborníky. Proto také dodnes vakcína není.Vakcína je ovšem něco jiného. Pokud odborníci mohou legitimně zvažovat „promoření“, kdy se uvolní restrikce a virus se nechá volně šířit přirozenou cestou, tak mnou navrhovaná varianta cíleného infikování vytipovaných osob by měla pouze eliminovat rizika, nikoliv přidávat nová. Vidím pouze praktické problémy a nebo stejná rizika jako u toho přirozeného promořování.
A pokud už ta nemoc má společností projít, pak je logické se snažit infikovat ty, kteří ji podle všech dostupných informací ustojí bez rizika.Co to je za úchylný návrh?! Cíleně infikovat ty u kterých ke vyšší pravděpodobnost že to ustojí s tím, že se tak sníží počet potenciálních přenašečů? Něco takového by mě nenapadlo ani v nejdivočejším snu!
Před nákazou se možná uchrání někteří mimořádně opatrní jednotlivci, kteří k tomu mají vhodné podmínky, ale rozhodně neuchráníme celou společnost.Nepovažuji se za nějak mimořádně opatrného jedince, ale používám hlavu. Proto vím, že pravděpodobnost nákazy v MHD či jiném dopravním prostředku je mnohonásobně vyšší, než když někoho potkám na chodníku. Ale zároveň taky vím, že virus není blecha, aby sám od sebe skákal přes dva metry, takže pokud se nelizuji s každým na potkání, je riziko přenosu nízké, že je pro mne mnohem pravděpodobnější, že vdechnu nějaký bordel co se usadil, vybujel a pomnožil na té zvlhlé roušce.
Nepovažuji se za nějak mimořádně opatrného jedinceVšak já jsem taky nemyslel tebe.
Pak je ovšem velice zvláštní, že se mi – až na výjimku z velikonoc 2016 – chřipečky a rýmičky vyhýbají.Nah, moment. Já si nevšiml, odkud ten citát pocházel. Mluvil jsem o tom, že v tuto chvíli už nemá smysl snažit se nemoc zcela vymýtit, protože opatření by musela být tak tvrdá a tak dlouhotrvající, že by se společnost a ekonomika úplně rozpadla a v nastálém postapo chaosu by se ta nemoc nakonec rozšířila ještě rychleji. Nějakou šanci vyhnout se nákaze by měli jen lidé se survival skills a preppeři, kterých je ovšem menšina.
Ale ta největší blbost je jít s podezřením na koronavirovou nákazu, na odběr krve někam, kde se v čekárně střídá X neznámých lidí, u kterých je velká pravděpodobnost, že skutečně něčím nakažení jsou.To blbost skutečně je a od počátku byla snaha tomu zabránit. Přinejmenším shora, na nižších úrovních k nějakým pochybením došlo.
Podle mne měla ta opatření vypadat tak, že za těmi s podezřením na koronavirovou nákazu měla vyjíždět sanita, s gagarinama, co by jim doručili potravinový balík, aby do doby než budou známy výsledky testu nepošli hlady.V tom se shodnem a dokonce jsem to tu psal už před měsícem taky.
Myslím, že by se situace dostala velice rychle pod kontrolu i za předpokladu, že by se mezi nakaženými našli takoví, co by těch 48 hodin doma na prdeli nezvládli. A ekonomické ztráty by byli minimální i za předpokladu, že by jim stát ten pobyt v karanténě komplet financoval.Obecně: ano, individuální karantény jsou jednoznačně lepší než celoplošná opatření. O tom jsem tu také mluvil, ale jsem z toho poněkud rozčarovaný. Od chytré karantény jsem si sliboval naplnění této vize, ale realita je jiná. Data mají omezenou přesnost, nevyhodnocují se automaticky, ale ručně, a ještě přicházejí zprávy, že to hygienici odmítají používat. No, jenže i kdyby to fungovalo úplně dokonale, tak jsme to prostě neměli včas. Neměli jsme ani chytrou karanténu, ani dost ochranných pomůcek pro zdravotníky atd. Proto ta stávající opatření byla nutná. Nelíbí se mi to a nechápu, proč stát nezareagoval dřív, ale když už nastala takováto situace, tak bohužel nebylo zbytí a v této rovině jsem je tedy schvaloval. Teď už ale začínám být poněkud nervózní z toho, jak dlouho to trvá, a jak málo jsme se za tu dobu posunuli dopředu. Hygienici představovali úzké hrdlo – no a změnilo se to nějak? To jsem chápal jako podstatu té chytré karantény, že to prostě nebudou dělat hygienici, ale jen to budou obsluhovat nějací operátoři s minimálním školením.
Teprve potom bude moc pozdě, teď ještě není.Jak není? Já prostě přestávám vidět východisko, jak tu nemoc vymýtit. To šlo na začátku, šlo to, když se začalo přicházet se stávajícími opatřeními, aby se koupil čas, ale co dělat teď?
Současná protestovanost ČR je na tak nízké úrovni, že závěry se z toho téměř dělat nedají.Proto plánují otestovat reprezentativní vzorky populace. Doufejme, že to proběhne co nejdříve.
Řízené promoření, což je nová strategie, kterou propaguje Roman Prymula, má jako jeden z výsledků větší počet mutací koronaviru.Já ale nenavrhuji volné šíření viru, ale cílené infikování určitou přesně zvolenou dávkou v laboratoři.
Při větším rozšíření na větší počet osob bude mít koronavirus také větší šanci k mutacím, a tedy k opakovaným infekcím i u osob, které CoV-19 prodělaly.Tak jednak AFAIK mutace automaticky neimplikuje to, že ho imunitní systém už nepozná, jednak řízené infikování jednou konkrétní (stále stejnou) mutací nemá v tomhle směru nijak negativní vliv. Spíš naopak, protože i pokud se u jednoho „očkovaného“ subjektu objeví životaschopné mutace, tak bude velmi malá pravděpodobnost, že se budou lišit natolik, aby je nerozeznal imunitní systém dalších (rovněž proočkovaných) lidí okolo.
Spíše sázím na to, že budou předem napůl vědět, co jim má vyjít.Já mám důvěru, že ví, co dělají.
Asi takovou misi doporučujete s virem.K tomu přirovnání nevidím žádný důvod.
Vy toho moc o biologii nevíte, že ne?Zatím jste mě nepřesvědčil, že vy ano.
Na to, aby imunitní systém nepoznal zmutovaný vir stačí v určitých případech - počítačově řečeno - změna jediného bitu. Nebo spíše dvojbitu, protože DNA i RNA zapisují "dvojbity", nukleové báze mají 4 možnosti, tedy je informace 2 bitů.V určitých případech ano, ale mám právě za to, že ne ve všech. K různým drobným mutacím dochází neustále co pár replikací a pak je otázka, s jak velkou pravděpodobností (nebo za jak dlouho) vir zmutuje do takové podoby, že už dříve vypěstovaná imunita nebude co platná. Ta moje úvaha představuje v podstatě jakýsi kompromis. Ani za stávajících poměrně drastických opatření se nepodařilo šíření zcela zastavit a nedokážu si představit, že by se v nich pokračovalo o mnoho déle nebo se dokonce zpřísňovaly. Ekonomicky i společensky je to strašné. Jakmile se ta opatření začnou uvolňovat, populace se začne přirozeně promořovat. Přijde mi ale takřka nemožné zajistit, že se nenakazí právě ty oslabené skupiny. Navíc i mezi mladými a jinak zdravými lidmi bude čas od času někdo s těžkým průběhem. Pořád budeme muset mít oči na té křivce a napjatě sledovat, zda se to zase znovu nezačíná vymykat kontrole. Zatím to ale vypadá, že právě touto cestou se půjde. A odtud právě moje úvaha, zda by tedy nebylo lepší cíleně nakazit lidi, u kterých všechny parametry nasvědčují tomu, že budou mít lehký průběh bez trvalých následků a riziko je velmi malé. Myslím, že pokud by tam byl nějaký problém např. s mutacemi, když se to pustí do populace, tak by se to už muselo projevit v Itálii nebo New Yorku a myslím, že by si toho někdo všiml. Samozřejmě se může někdy stát, že se začne šířit nová mutace, proti které zase nebudeme mít imunitu, ale proti tomu se v podstatě nelze bránit. Museli bychom v těch domácích karanténách zůstat a ven už nevylézt.
.... Navíc jsme si - protože kapitalisticky a z hledisku zisku je to výhodné - uměle začali koncentrovat extrémní množství lidí na malá místa (supermarkety, úřady, obchodní centra, zaměstnance v korporacích, atd.).Zato socialismus, at uz hnedy nebo rudy, koncentruje extremni mnozstvi lidi uplne nekde jinde, v takovych specialnich taborech...
Mě připadá jako nesmysl, že by se lidi infikovali nějak řízeně. Ten virus je všude a šíří se sám.Nerozumím. Stačilo by ponechat stávající opatření, aby se přirozené šíření maximálně zpomalilo, vytipované skupiny populace postupně cíleně infikovat v laboratořích a poslat je do domácí karantény. Pokud na konci tohoto procesu budeme mít v populaci desítky procent imunních lidí, případné šíření viru přirozenou cestou bude mnohem obtížnější a pravděpodobnost nákazy ohrožených skupin bude nižší.
Aktuální maximální testovací kapacita se zdá asi 6000, takže bude velký problém udělat test nad reprezentativním vzorkem populace (museli by na několik dnů přestat testovat všechny ostatní).Nebude to problém. Použijí se rychlotesty, PCR se bude používat jen v případě pozitivity, tzn. z těch cca 17 000 vzorků se jen zlomek dotestuje PCRkem. Jak velký ten zlomek bude v tuto chvíli nikdo nevíme.
Potřebujeme sestavit model schopný predikovat míru rizika při konkrétních parametrech (např. velikost virové dávky, hypertenze, krevní skupina, nebo zkrátka jakékoliv údaje, které se ukážou jako relevantní).A kmen viru! V optimistickém případě najdeš něco jako jsou kravské neštovice - člověku většinou nějak zásadně neškodí, ale po jejich prodělání jsi imunní na pravé.
jeste pred zavedenim protiepidemickych opatreniNěkteré státy/samosprávy doposud nezavedly oficiální protiepidemická opatření, přesto se mnoho lidí informovaných o situaci snaží patřičně se zachovat, tedy např. kálet doma.
Zaroven je spousta jinych veci, ktere by mely byt ovlivneny minimalne stejne, a nedosly.A sice?
se dá vyrobit doma hele :O :D :D ;D
Pouučení pro příště? Opět se zásobit včas či ještě lépe, udržovat zásobu trvale.Když je někdo magor, tak je magor. Já se živím a nakupuji vždycky tak, abych nemusel když nechci běhat do obchodu co druhý den. A když něco zrovna není, tak se tomu holt přizpůsobím a koupím něco jiného. A když zavřou krámy úplně, tak zjednoduším jídelníček. A když to bude trvat moc dlouho, tak vytáhnu flintu ze skříně a někoho ulovím.
Policisté nasadili na kontroly dodržování vládního nařízení o omezení pohybu drony. Takhle vás vidí z ptačí perspektivy přímo v CHKO Brdy.Dobře, ten titulek je doufejme jen novinářská kachna a snaha o senzaci. Kdyby měl někdo být pokutován za nenošení roušky (v lese!) na základě záběrů z dronu, možná by stálo za zvážení ty drony začít sestřelovat. I tak mi ale není moc jasné, co přesně ten dron v té CHKO Brdy hledá. Větší skupiny lidí, které tam např. společně konzumují alkohol? Budiž. Ale pořád je trochu zvláštní nasazovat drony na kontrolu jednoho konkrétního nařízení v oblasti, která je celkově vzato v podstatě asi nejméně riziková. Možná to takto zveřejnili schválně ve snaze lidi odradit, ale i tak mi to přijde poněkud nešťastné. Je potřeba bedlivě sledovat, jak se v tomto směru bude situace vyvíjet.
U doktora jsem byl, nepocitam li jednu vstupni prohlidku kvuli zamestnavateli, ktera byla ciste formalni, asi pred dvaceti lety. Koronavirus na tom nic nemeni.Je to vidět.
Zaprve, o tom viru nic dlouhodobeho nevime, a klidne muze byt treba jako syfilis, a nakaza dnes zpusobi za 3, 5 nebo 6 let dramaticke neurodegenerativni potize, nebo ztratu imunityTo by šlo zjistit tím, že se ověří přítomnost viru v jiných tkáních třeba měsíc po uzdravení. Děje se to?
Ekonomika "zapadu" je zalozena na zbytnostech a na sluzbach, a nebude fungovat bez turismu, bez hotelu, restauraci, hospod, bez kaderniku, kosmeticek, maserek, bazenu, welnessu, zabavnich parku, bez kongresu, bez neomezenych skol vsech stupnu, bez cestovani, bez koncertu a gigantickych sportovnich akci, bez dobrovolneho utraceni velkeho podilu disponabilnich prijmu za "zbytnosti" kazdym jednim z nas...A po tomhle otresu si i ta nejposlednejsi blbka nebo blbec uvedomil, ze by mel setrit na horsi casy a sve dobrovolne vydaje za "zbytnosti" ze strachu omezi. Mozna uplne, mozna jen trochu, mozna hodne. Ale omezi.Jinými slovy vyhraje Gréta?
nikdy pro narod nenatisknete cigara, chlast, drogyActually zrovna tyhle věci mohou být mnohem dostupnější a drží je jenom státní regulace.
Ekonomika "zapadu" je zalozena na zbytnostech a na sluzbach, a nebude fungovat bez turismu, bez hotelu, restauraci, hospod, bez kaderniku, kosmeticek, maserek, bazenu, welnessu, zabavnich parku, bez kongresu, bez neomezenych skol vsech stupnu, bez cestovani, bez koncertu a gigantickych sportovnich akci, bez dobrovolneho utraceni velkeho podilu disponabilnich prijmu za "zbytnosti" kazdym jednim z nas...A po tomhle otresu si i ta nejposlednejsi blbka nebo blbec uvedomil, ze by mel setrit na horsi casy a sve dobrovolne vydaje za "zbytnosti" ze strachu omezi. Mozna uplne, mozna jen trochu, mozna hodne. Ale omezi.Jinými slovy vyhraje Gréta?
jestli klekne ekonomika se budou škrtat výdaje na nesmyslný hovadinky jako boj se suchem boj s co2 boj za gendrovou neutralitu a nevim jaký další zbytečný first world problems :O :D :D ;D
jako chtěla bych vidět tamty rudozelený pitomy za ekonomický krize bojovat za nějaký syslíky křečíky nebo coto bylo za havěť až jako bude někdo stavět dálnici/fabriku na zelený louce. by měli bejt rádi že by se jako vubec něco stavělo :O :O :D :D ;D
že se teďkon rudozelený radujou že koronavirus snižuje co2 jenom jakoby ukazuje jak supr uměj plánovat a vodhadovat budoucí vývoj. mě todle ale jako vubec nepřekvapuje kdyby rudozelený uměli plánovat a vidět trošičku do budoucnosti by jako nebyli rudozelenejma a slepě by nevěřili klimatický lži ;D
nóóóóó takže jakoby nevyhraju :D
shit jobsMyslel jsem, že shit job je takový, který nepřináší nějaké hodnoty společnosti a tak. Pěstování jídla naopak přináší velmi.
za minimalni mzdu, radeji zustanou ve statem dotovanych restauracich, ve ktereych neni komu ani z ceho varit, a nakonec vsichni zemrou hlady, s poslednim pohledem na nesklizena poleOK, good point.
Myslel jsem, že shit job je takový, který nepřináší nějaké hodnoty společnosti a tak.To je bullshit job. Ne kazdy shit job je bullshit job.
Podivej se na to z te lepsi stranky. Tech 80% lidi, kteri pracovali v oboru premeny surovin ve zbytecnosti, tj. odpad, ted muzeme presunout do vyroby nezbytnosti, chodit pracovat dvakrat tydne na ctyri hodiny a zbytek casu byt stastni.To je prave ten orisek. To co je pro jednoho zbytecnost, je pro druheho dulezitejsi nez tepla vecere. A mit zbytne veci je to, co dela zivot snesitelny a prijemny, kdyby nam zbyly jen nezbytnosti, nebyli bychom na tom o nic lepe nez nevolnici nebo otroci, tem jejich majitele take zaridili nezbytne...a jen nezbytne.
Sem-tam si vzpomenu a říkám si, že ten vývoj jde nějak divně, když na Indigo² s 256MiB RAM a starším software bylo možné spočítat věci, co na x86-64 s novějším software, nelze ani s 8GiB RAM (a s 24GiB to trvá přibližně stejně dlouho a kvalitativně velmi podobně).Toliko k nadbytku výkonu a dostupným knihovnám
Toliko k nadbytku výkonu a dostupným knihovnámV mých use-cases se počítače většinou zrychlují, příp. lze stejného výkonu dosáhnout s menším úsilím. (asi jediná výjimka jsou moderní weby) Navíc komentář psal o roce 1960, takže jestli se někomu zpomalil FEM/FDM solver od roku 1995 (mimochodem kdo mu brání ho stále používat, když je tak úžasný? nebo že by to ve skutečnosti bylo tak, že ty současné jsou rozšiřitelné, a tak mají funkce, které teď potřebuje?), tak je to smutné, ale v roce 1960 by se ten problém nevešel do veškeré paměti co byla na světě kdy vyrobena.
nebýt toho, že si lidi každé dva roky koupí nový smartphone, těžko by byly peníze na vývoj hardwareTo ale spíš ukazuje na neefektivitu trhu než na to, že k existenci moderních počítačů jsou potřeba miliardy spotřebních smartphonů.