Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
(ANO) jdou od váluJak jsi na to přišel? To ještě uvidíme co se stane.
nebo zaměstnanec ve firmě (u podnikatele) ANO nemohl volitZnám protipříklady. Ten podnikatel je vykořisťuje a je potřeba mu to osolit.
To ještě uvidíme co se stane.Leda by se pokusil pár let vládnout v demisi nebo ukecat starosty. S tím druhým bych mu moc velké šance nedával a to první mu překazí konec Zemanova funkčního období (ať už řádný nebo mimořádný)
ignorování výsledků voleb by nasvědčovalo snížené schopnosti vnímat realituVzhledem k tomu, že jak moc je "realita" u politiky dána osobním přesvědčením toho kterého člověka, není ignorování výsledků voleb důkaz čehokoliv. Na druhou stranu ze stejného důvodu není rozhodujícím faktorem ne/schopnost prezidenta vykonávat úřad, ale jenom to, jestli mají jeho oponenti dost hlasů na to, aby ho "demokraticky" odstavili, když se jim nehodí.
Buď půjde do vlády s SPD a pak budou mít 92 hlasů proti 108, tedy neschvální 4 roky nic a jsou od válu. Vyjednávání se SPOLU mu jaksi pokakalo včerejší memorandum, že s ním vyjednávat nikdo nebude. Nebo vládu složí SPOLU + PirStan a Babiš jde od válu. Je nějaká jiná možnost jak by Babiš mohl skutečně vládnout aby mohl ještě něco ovlivnit?(ANO) jdou od váluJak jsi na to přišel? To ještě uvidíme co se stane.nebo zaměstnanec ve firmě (u podnikatele) ANO nemohl volitZnám protipříklady. Ten podnikatel je vykořisťuje a je potřeba mu to osolit.
Pokud za demokracii považuješ milion hlasů spláchnutých do kanálu a krádež tak 300 tisíc hlasů Pirátům, tak máme asi trošku jiný definice toho, co znamená vláda lidu... Změnit volební zákon a svolat předčasný volby.Kdo ukradl 300 tisíc hlasů pirátům a jak?
Piráti doplatili na kroužkování, budou mít asi jenom 3 poslance.Komunisti vypadli ze sněmovny a digitální komunisti mají jen 3 poslance... no aspoň nějaká dobrá zpráva.
si myslim žeto uplně kráááááásně ukázalo takovou tu idelalistickou najivitu piráctva :D :D se ty dva jejich přecedové jakože dohodli že nebudou vyzívat ke kroužkování a piráctvo uvěřilo a nekroužkovalo zatimco starostové jeli kroužky :P :P
Ale samozřejmě se musí najít vzdycky pár nespokojených jedinců, kteří budou vždycky remcat - patrně důchodci, kteří stále ještě sní o starých zlatých časech.Je jich přesně 1 457 753. Pokud by to Babiš rozpustil a ANO ukončilo činnost, tak příští volby budou mít komunisti 3,60 + 27,13 tj. 30,73 procent ve volbách.
Tak si piš do notýsku: 1. Soudruh předseda harmonikář, vlajkonoš Antifa, distributor veganských nanuků. 14 dní dní před volbami prozřel a není už vítač.
2. Zubatá neomarxistka Richterová. To je ta, jenž si přeje, aby tu bylo více Alexander Ocasio-Cortezových. 1. Čili hlásí se a sympatizuje s teroristickými a rasistickými organizacemi jako s. předseda. Podle mě oba zjevní neomarxisté (a s. předseda nade vší pochybnost prokazatelně).
3.Slizký šplhounek Michalík. Ten chytá korupčníky do lasa.
4. Tu čtvrtou soudružku jsem neznal (s. Kocmanová) V rychlosti jsem nakoukl a už je vidět, odkud vítr vane. Byla asistenka s. senátorky Šípové a soudružka senátorka se těšila na kvóty a nové lékaře a inženýry. S. senátorka má dobrý byznys s neziskovými organizacemi. Když jsem koukl na ten háre krišna hadr, co má ten nový objev na sobě, už jsem to nějak odtušil.
Všichni čtyři zástupci ani nemusí jezdit z Kliniky autem, stačí, když nasednou do ekologičtější MHD.Já musím říci, že moje srdce nebývale pookřáloTo ti věřím. Ale co dál? Nezstrácíš tím, že jsou Piráti +- ze hry, tak trochu politickou identitu? Zvládneš se teď adaptovat a přepnout na kritiku Spolu/STAN? Nerad kazim radost, ale uvědom si, že třeba neustálému zaklínání se Klinikou je teď asi víceméně konec, Pirátům se ještě jakž takž přišít dala, když se člověk moc nezabýval detaily, ale Spolu/Stanu už se nejspíš nepřišije. Podobně neomarxistické nálepky. No, nezvýbá než doufat, že Parlamentní listy dostatečně brzo poskytnou rekvalifikační kurz...
Mňó, když se oprostim od konvenčního dělení (které není podle mě správné, protože se zakládá na tom, co o sobě strany prohlašují), tak vůdčí strana je ODS, no a to je levý bruselský střed, i když o sobě tvrdí něco jiného. Ten výraz nemrcouch Fiala co jsem tady někde viděl, je celkem přiléhavý. Pak tam jsou nekřesťanští progresivci KDU, a to jsou, dá se říci satanáši. Můžou pro nemrcoucha klidně přichystat další sarajevský atentát, nemrcouch je taky profesor.
No a Taliban 09, tak to snad není třeba rozebírat, to je smečka skoroneomarxistů a bruselských lokajů. Stan je něco velmi, ale velmi podobného. Tudíž bych si nedělal z nedostatku neomarxistů zas až takové vrásky teda . Myslím si, že nemrcouch srazí paty a zasalutuje v bruseli lépe než Bureš.
Neboj se nic. Jen bych ještě dodal, že Taliban 09 bude plnohodnotnou náhradou Pirátů. Třeba kdo hůř vidí by si mohl plést i ty dvě neomarxistisky. Jedna je zubatá z ČPS, no a druhá je potetovaná arabskými nápisy předsedkyně Talibanu 09. Proto bych navrhoval, aby si ta zubatá dala pir. pásku přes oko, aby je mohli hůře vidicí spoluobčané lépe rozlišit.
Já jsem teda za všech okolností striktní gentleman. Ale tyhle dvě krávy bych hodil do klece s islamisty a ring volný. Teda myslim bez poslance Volného.
Piráti zjevně doplatili na zběsilou kampaň, kterou proti nim ANO rozjeloK tomu napíšu jen tolik, že mě překvapily dvě věci. Jednak kolik lidí bylo nerozhodnutých ještě v pátek. A kolik lidí řeklo, že vůbec nebudou volit piráty (přičemž někteří z nich je v minulosti volili) a jako důvod uvedli nějakou tu ano-dezinformaci. A ti lidi nejsou ani voliči ano (někteří dokonce zarytými odpůrci). Takže marketingovému týmu ano se povedlo, že lidi nevolili piráty (někteří ani ano) ze zcela smyšlených důvodů. Tohle je prostě děsivé, ne z hlediska politických preferencí těch lidí, ale z hlediska toho, že ani lidé v IT si nejsou schopni ověřit fakta a na poslední chvíli je ovlivní pár úderných blábolů. Aneb neexistující problémy vyhrávají volby. (Není to poprvé.)
na které Piráti nedokázali účinně reagovatOtázka za milion: jak na to chceš reagovat? U antivax scény si nad tím lámu hlavu od roku já nevím 2013. Říkat pravdu a mít dostupnou pravdivou informaci online nepomáhá.
Ale tady nebylo cílem oslovovat voliče ANO, ale ty váhající, kteří o PirSTAN uvažovali.Ale tak ti váhající to přece denně viděli v novinách. Pokud teda nečtou pouze Babišův tisk. A pokud čtou, tak i kdyby na to nějaká strana upozornila, tak to buď neotisknou nebo to Babišovi spindoktoři otočí na "strana XXX zase útočí na hodného Andreje". Přičemž tohle všechno by nemělo být potřeba. Já vím, že politik si nemůže vybírat, ale je otázka, jestli stát o voliče, kteří uvěří každému blábolu a je neschopný si najít informace. Ale to je obecný společenský problém, který se dotýká více oblastí života.
Říkat pravdu a mít dostupnou pravdivou informaci online nepomáhá.
tak jako pravdivá fotka bartoše s praporkem antify na promigrační demonstraci pomohla si myslim :P :P :D ;D
tak trebas otisky na ovcankyA koho jiného teda z té nabídky volili? Navíc je to vládní návrh zákona a tady pan ministr vnitra píše: „Schválení nového typu občanky je dobrou zprávou pro všechny. Průkaz totožnosti teď bude zabezpečenější a budeme s ním moci stále cestovat bez nutnosti mít u sebe pas. Pokud by návrh neprošel, o tuto možnost bychom přišli,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Jestli je to pravda nevím, EU normu jsem k tomu nečetl.
Tohle je prostě děsivé, ne z hlediska politických preferencí těch lidí, ale z hlediska toho, že ani lidé v IT si nejsou schopni ověřit fakta a na poslední chvíli je ovlivní pár úderných blábolů. Aneb neexistující problémy vyhrávají volby. (Není to poprvé.)Já jsem taky chvíli uvažoval že budu volit piráty*, bláboly jsem nikde neviděl, prřotože politickou scénu zásadně sleduji minimálně a stejně jsem měl na práci jiné věci. Jenže pak jsem si našel jejich volební program a vůbec jsem nepobral, co to je za stranu. Přijde mi že nejlíp to asi shrnul Mikýř. I když jsem zapojil představivost na 100%, tak se mi nepodařilo představit si jak by mohli splnit i třeba jen 10% toho co v tom programu naslibovali že chtějí. Tam chyběl jen světový mír a láska všem. * Volil jsem je kdysi když mi bylo 2x, a dřív jsem je ve své (18/19, už nevím)-ctileté mladistvé blbosti pomáhal založit, sháněním podpisů na VŠ.
Program strany přece není na 4 roky. A je super, že někdo má vysoké cíle. Mě fakt nebaví, že za poslední roky nic nejde, nic se nedá udělat apod. V tom, co všechno nejde, jsme opravdu mistři. Vysokorychlostní železnici se zabezpečením budeme mít možná v roce 2060. Apod. Já bych si dal za cíl postavit jako první na světě funkční termonukleární elektrárnu. Ne, místo toho se před volbami řešil "greendeal" a jak vysmyslet workaround, abychom hlavně nemuseli nic dělat a zavírat uhelky.Jako jasně, ale ve chvíli kdy je něco takového naprosto nerealistické, do úrovně, kde si ani nedokážu představit přechodovou funkci mezi současným stavem světa, a stavem světa podle jejich představ (když vynechám pohádkové bytosti plnící přání), tak je to jen zfetovaná vize. A nevím jak ty, ale já jako volič prostě nebudu volit zfetované vize, ale něco co má aspoň minimální naději na implementaci. Je třeba si taky uvědomit, že máš prostě nějaké lidi, ať už ve státní správě, nebo v soukromém sektoru, a snimi budeš muset pracovat. Si můžeš navymýšlet třeba kolonii na marsu, ale realistická cesta k implementaci s lidma se kterýma budeš muset pracovat je neexistující.
Někde tady v diskusi jsem provokativně napsal, proč se ty čipy do aut teda nevyrábí u nás, proč musíme čekat na Taiwan. Jenom připomenu, že jsme měli vlastní polovodičový průmysl. Tesla (ne ta Muskova) zde vyráběla vlastní čipy. Jasně, na tehdejší technologii, planárně epitaxní metodou, ale vyráběla. Dneska už jenom položit tento návrh na stůj všem přijde absurdní. A tohle mi prostě chybí a je celkem jedno od jaké strany. Ne, místo toho budeme prostě dál vyrábět spalovací motory až do roztrhání těla. Co na tom, že je třeba nikdo nebude kupovat.Tak já se třeba byl kdysi se školou podívat v IHP kousek za hranicema v německu a nemyslím si, že by to bylo z principu nerealistické. Ostatně afaik EU už se nechala slyšet, že tyhle dlouhodobé plány podpoří, viz třeba Intel CEO says ‘big, honkin’ fab’ planned for Europe will be world’s most advanced. Ovšem na místě je třeba spíš se ptát, jak mohly automobilky udělat takový fuckup. Já třeba teď dělám pro společnost, která dodává enterprise SSD úložiště a prostě máme na skladě a nasmlouvanou výrobu na komponenty na roky předem. Tady bych spíš vinil just in time výrobní metodiky. A pak je tu otázka jestli by to vůbec něčemu pomohlo. Momentálně je ten problém co jsem tak pochopil kvůli obsazenosti výroby. Tedy že faby vyrábí věci těm, kdo si nasmlouvali dřív. Pokud by stála továrna u nás, tak co tě vede k přesvědčení, že by to nebylo úplně stejně? Nebo by někdo moudře rozhodl, že se budou vyrábět čipy do aut, místo do X (třeba grafických karet) a bylo by líp, že to odserou výrobci kteří vyrábí X, přestože si prozíravě nasmlouvali výrobu dřív?
Zlepšení dopravní obslužnosti tím, že lidé budou jezdit více na kolech? Eeeee, to je levičácký výmysl, který je okamžitě potřeba zastavit.Jenže tady na tomhle je úplně vidět, jak jsou lidé co tohle navrhují mimo. Osobně jsem nad tím přemýšlel, dokonce mám elektrickou koloběžku, která se mi určitou část života vyplatila k dojíždění do nedaleké práce, ale že bych měl teď dojíždět na kole přes půl prahy (tak to mám teď, jo, chci se přestěhovat blíž) do práce, to si ani neumím představit. Nehledě na to že jakmile máš dítě, tak tě tyhle blbosti přestanou zajímat úplně. Modelová situace z minulého měsíce; dcera si ve školce rozbila hubu, fakt hodně, rána na několik centimetrů na bradě, skoro až na kost. A teď jako sedni na kolo a vez jí do nemocnice. Zabiješ hodinu jen než dojedeš do školky. Fakt hodně štěstí. A různé podobné situace řešíš tak nějak pořád. Občas je to doktor, jindy potřebuješ jet nakoupit, ale nechceš ztratit X hodin cestou MHD někam do prdele na čerňák a tak dál.
1.5m odstup? Ne, to je jen plýžívá salámová metoda cykloušů.Ne, to je úplná debilita, která reálně bude znamenat, že v Praze (ale asi obecně ve městech) legálně nepředjedeš cyklistu skoro nikde. Takže potenciální kriminalizace většiny (toho cyklistu potřebují předjet všichni co jedou kolem), na úkor menšiny. Fakt super nápad. A jak máš jako přesně poznat co je 1.5 metrů? Úplně vidím jak mě nějaký kokot na kole nařkne z toho, že jsem ho předjel jen o 1.3 metrů. Což je klidně možné, nemám v oku pravítko. Běžně se snažím předjíždět tak jak mě to učil kdysi Varhol v autoškole, tedy tak že mám počítat s tím, že cyklista může kdykoliv spadnout, takže o cca jeho výšku, ale reálně to prostě není vždycky možné.
Neviděl jsem žádný návrh na nějakou pořádnou dlouhodobou vizi.S tím můžu souhlasit, akorát momentálně mi stačí i úplně jednoduché dlouhodobé vize, jako třeba minimalizace byrokracie, nebo zefektivnění elektronického kontaktu s úřady. Upřímně bych to ocenil víc, než kdybysme tu měli první funkční tokamak, což je teda asi smutné, ale nejspíš realistická část dospívání.
Tak já se třeba byl kdysi se školou podívat v IHP kousek za hranicema v německu a nemyslím si, že by to bylo z principu nerealistické.Nás v roce 1997 učil bývalý inženýr z Tesly, který nám z první ruky popisoval výrobu polovodičů a dokonce jsme v hodinách kreslili ty masky. Akorát jsme to už neměli na čem vyrobit.
Ovšem na místě je třeba spíš se ptát, jak mohly automobilky udělat takový fuckup.No to jsem se ptal na počátku covidu. Proč nejsou sklady zdravotnického materiálu plné pro normální běžnou spotřebu až do data použitelnosti (tj na několik let) a bylo mi tady několikrát odpovězeno, že to nikdo nečekal a že se "zbytečně" nebude nic kupovat. Jako ano, může se stát, že už nebudou potřeba chirurgické roušky při operacích, ale asi ta inovace nenastane všude současně, tak klidně ty sklady mohou pár let dojíždět.
Já třeba teď dělám pro společnost, která dodává enterprise SSD úložiště a prostě máme na skladěAno, já jako admin také mám (požaduji mít) jedno pole (dle velikosti sítě) a několik disků na poličce. Přijde mi to zcela normální.
Momentálně je ten problém co jsem tak pochopil kvůli obsazenosti výroby.Jinými slovy je vysoká poptávka a nízká nabídka. Nemá na volném trhu vést tento stav ke vzniku nových výrobních prostředků? A tohle trvá několik let. Na herní konsole se čeká něco jako rok. To opravdu nikdo při uvedení PS5 nepočítal s tím, že ty čipy bude potřeba také vyrobit?
to si ani neumím představitNeumíš, protože na to není infrastruktura. Zase doporučuju celý kanál. Tohle video jsem vybral proto, že leckdo říká, že v zimě, na jaře, v létě, na podzim, se nedá na kole jezdit, protože počasí. Ono to jde i v -20˚C. Dokonce i děcka do školy mohou.
A teď jako sedni na kolo a vez jí do nemocnice.Sorry, absurdnější argument sis vymyslet nemohl? Ta sanitka, díky tomu, že nebudou ucpané silnice, přijede rychle a dcera bude v nemocnici během 20 minut. Jezdit na kole neznamená nemít auto. Já mám dvě kola a jedno auto ale po Olmiku jezdím všude kolmo, protože je to nejrychlejší.
toho cyklistu potřebují předjet všichni co jedou kolem)Nepotřebují. A kdyby byla řádná infra, tak ani nemusejí. A jak předjíždíš traktor? Já předjíždím cokoliv tak, že vjedu do levého pruhu. Jako řidič nechci nikoho ohrozit, jako cyklista nechci, aby kolem mě jezdil někdo 15cm. Vjet do vedlejšího pruhu je pro mě jako pro řidiče stejný manévr, jako předjet auto.
A jak předjíždíš traktor?Traktor jsem ještě na magistrále nepotkal, zato na kole tam jezdím několikrát týdně a občas potkám nějakého dalšího cyklistu.
Nás v roce 1997 učil bývalý inženýr z Tesly, který nám z první ruky popisoval výrobu polovodičů a dokonce jsme v hodinách kreslili ty masky. Akorát jsme to už neměli na čem vyrobit.My jsme tohle dělali na VŠ ve VHDL. Ten týpek co nás to učil to kdysi dělal snad pro (Českou) armádu, taky tuším někde v Tesle.
Jinými slovy je vysoká poptávka a nízká nabídka. Nemá na volném trhu vést tento stav ke vzniku nových výrobních prostředků? A tohle trvá několik let. Na herní konsole se čeká něco jako rok. To opravdu nikdo při uvedení PS5 nepočítal s tím, že ty čipy bude potřeba také vyrobit?Však ono to vede, akorát prostě továrny stojí miliardy dolarů a postavit je a plně vybavit je práce na roky (tuším že jsem viděl něco jako 3-5 let). Pokud jsi tu situaci sledoval, tak víš že se rozšiřuje kapacita všude kde se dá, akorát to prostě není něco co se vyřeší za měsíc, nebo za rok.
Neumíš, protože na to není infrastruktura. Zase doporučuju celý kanál. Tohle video jsem vybral proto, že leckdo říká, že v zimě, na jaře, v létě, na podzim, se nedá na kole jezdit, protože počasí. Ono to jde i v -20˚C. Dokonce i děcka do školy mohou.No jako jasně. Ale zase, ty si umíš představit přechodovou funkci do stavu kdy by ta infrastruktura najednou byla? Mě to vychází na miliardy vyhozené na něco, co negeneruje žádný zisk*, a v podstatě to slouží úplné minoritě lidí, kteří tohle preferují nad alternativami, které je možné provozovat se současnou infrastrukturou. Úplně nejjednodušší řešení by například bylo namalovat cyklopruhy na chodníky. Místo toho se v praze zužují silnice, ruší pruhy a vymýšlejí totální hovadiny. *Což třeba normální dopravní infrastruktura generuje, protože dopravní obslužnost, možnost fungování firem, obchodů a tak dál. Tohle jen něco zlepší, teoreticky, možná, pro minimální část lidí které to zajímá.
Sorry, absurdnější argument sis vymyslet nemohl? Ta sanitka, díky tomu, že nebudou ucpané silnice, přijede rychle a dcera bude v nemocnici během 20 minut. Jezdit na kole neznamená nemít auto. Já mám dvě kola a jedno auto ale po Olmiku jezdím všude kolmo, protože je to nejrychlejší.Sanitka tě imho s rozbitou bradou pošle někam. A učitelky sanitku nezavolaj, zavolaj tebe, ať si to jako vyřešíš. Do nemocnice jsme jí brali jestli to nepotřebuje šít, nakonec nebylo třeba (ale dali na to nějakou spešl náplast). Mimochodem jestli chceš vidět příklad posrané infrastruktury, tak se někdy zajeď autem podívat na Bulovku, a zkus dojet kam potřebuješ.
Nepotřebují. A kdyby byla řádná infra, tak ani nemusejí.Jak, nepotřebují? To jako doprava po celém městě bude diktovaná rychlostí cyklisty? To má být co za "zlepšení"? Můj táta má takové krásné, leč poněkud vulgární pořekadlo; kdyby byly v prdeli ryby, nemusely by být rybníky. Ta infrastruktura se musí vybudovat, musí se nějak zaplatit, pak se musí udržovat. A to kvůli čemu? Aby mohla minimální část nadšené populace jezdit na kole do práce? Jak píše níže Jenda, to může už teď. Co mi osobně vadí je, že momentálně se to celé hrotí ve stylu cyklisti vs automobilisti, občas vs chodci. Osobně nemám s cyklisty problém, pokud se chovají zodpovědně. Což taky není vždycky pravda, čas od času potkávám lidi, kteří těží z nepostižitelnosti a chovají se jak prasata. Naposledy mě fascinoval týpek, co si to švihnul na červenou do křižovatky v plném provozu a málem způsobil nehodu. A bylo mu to úplně jedno, ještě ostatní vyfakoval. Neříkám že řidiči aut se nechovají agresivně, nebo jako dementi (speciálně v Praze to platí dvojnásob), ale přeci jen tam je aspoň nějaká postižitelnost. Tedy když tohle natočím a pošlu policii, tak to bude řešit. Ale u cyklisty ani nezjistíš kdo to byl. Myslím si že na spoustě silnic by cyklisti klidně mohli jezdit napravo od čáry, jako se to dělalo za mých mladých let (kdy jsem taky asi 10 let jezdil všude na kole, včetně třeba do školy do Terezína každý den). Tedy osobně bych se snažil spíš hledat cesty jak to jde, nějakou harmonii, než budovat šílené množství infrastruktury zvlášť pro cyklisty.
A jak předjíždíš traktor? Já předjíždím cokoliv tak, že vjedu do levého pruhu. Jako řidič nechci nikoho ohrozit, jako cyklista nechci, aby kolem mě jezdil někdo 15cm. Vjet do vedlejšího pruhu je pro mě jako pro řidiče stejný manévr, jako předjet auto.Počkám až je na to vhodná situace a pak ho předjedu. V Praze jsem traktor ještě nepotkal, cyklisty potkávám docela pravidelně. Momentálně je taky normálně předjedu, ale s jeden a půl metrovým odstupem budu muset vědomě na mnoha místech porušovat zákon. Což je přesně příklad té potenciální kriminalizace o které jsem psal. Ale asi všichni víme jak to skončí. Lidi na to budou zvysoka srát, policajti na to budou srát (ať už na správnost předjetí, třeba přes plné pruhy, nebo na vzdálenost), a sem tam udělají z někoho exemplární příklad. Ve výsledku to těžko někomu prospěje, ale cyklisti z toho teď budou mít dobrý pocit, jakože se dělá něco pro ně.
Což třeba normální dopravní infrastruktura generuje, protože dopravní obslužnost, možnost fungování firem, obchodů a tak dál.Ale tohle je dopravní infrastruktura.
a v podstatě to slouží úplné minoritě lidí [...] Tohle jen něco zlepší, teoreticky, možná, pro minimální část lidí které to zajímá.Tak v těch zemích, kde tu infrastrukturu mají, jezdí mnohem víc než minimum lidí. Někteří lidé říkají, že když se infrastruktura postaví, tak se to stane i u nás, tj. že lidi teď nejezdí protože není infrastruktura. Já si to ale nemyslím, protože sám trvale ověřuji, že není žádný problém jezdit už teď, a ta příčina je podle mě psychologická/memetická, že si lidi vůbec nedokážou představit, že by mohli jet do školy/práce na kole.
Úplně nejjednodušší řešení by například bylo namalovat cyklopruhy na chodníky.Nebylo, protože ti tam pod kolo lezou chodci, kterým je nějaký pruh úplně u zadeke. A po silnici jet od té doby nemůžeš, protože do konce roku máš zákonnou povinnost takový zprasek použít a od 1.1.2022 ji sice nebudeš mít, ale stejně ti budou nadávat že „támhle máš cyklostezku“.
Ale tohle je dopravní infrastruktura.Neříkám že není, akorát jsem použil kategorizaci na normální dopravní infrastrukturu (tj to co je norma, momentální standard) a speciální dopravní infrastrukturu (tj to co není norma, standard, musí se to nově vytvořit). Taky ten cost/benefit by mě docela zajímal, imho bude dost těžké najít metriku, podle které se to vyplatí.
Tak v těch zemích, kde tu infrastrukturu mají, jezdí mnohem víc než minimum lidí. Někteří lidé říkají, že když se infrastruktura postaví, tak se to stane i u nás, tj. že lidi teď nejezdí protože není infrastruktura. Já si to ale nemyslím, protože sám trvale ověřuji, že není žádný problém jezdit už teď, a ta příčina je podle mě psychologická/memetická, že si lidi vůbec nedokážou představit, že by mohli jet do školy/práce na kole.Já si myslím že Praha na to není moc vhodná, protože je prostě kopcovitá. Třeba okolí Litoměřicka (ten Terezín a okolní vesnice) je jedna velká placka a přišlo mi, že lidi tam na kole jezdí víc než je normálně zvykem, protože to prostě nestojí tolik námahy. Třeba i moje máma, která mohla normálně jezdit autem, si pořídila kolo a jezdila na kole.
Nebylo, protože ti tam pod kolo lezou chodci, kterým je nějaký pruh úplně u zadeke.Mno, tohle bych mohl jako řidič auta říct taky, že. Takže tady je ok přenést externalitu z toho že cyklisti se musí vyhýbat chodcům na to že řidiči aut se musí vyhýbat cyklistům. Proč?
Taky ten cost/benefit by mě docela zajímal, imho bude dost těžké najít metriku, podle které se to vyplatí.Tak třeba vhodná kombinace „koncentrace jedů v ovzduší“ a „náklady“ (primárně asi na MHD) by mohla vyjít.
Já si myslím že Praha na to není moc vhodná, protože je prostě kopcovitá.Jsem četl nějaké success stories z kopcovitých měst ¯\_(ツ)_/¯
Mno, tohle bych mohl jako řidič auta říct taky, že. Takže tady je ok přenést externalitu z toho že cyklisti se musí vyhýbat chodcům na to že řidiči aut se musí vyhýbat cyklistům.No jo, na to mě teď nenapadá odpověď.
a ta příčina je podle mě psychologická/memetická, že si lidi vůbec nedokážou představit, že by mohli jet do školy/práce na koleMyslím, že Heron tu tohle demonstroval hezky. Nejdřív že má problém odvézt na kole notebook, protože mu vadí v batohu na zádech: v místním meme space je úplně mimo space of hypotheses worth investigating, že by kolo mohlo mít košík, kam se všechno naskládá. V jiném vesmíru má košík každé druhé kolo, tak to je normální a člověk to zná a prostě to použije. A pak že má problém jet po čtyřproudovce, ale autem to z nějakého důvodu zvládne. Já řidičák mám (i když jsem pak moc neřídil) a řídit auto je teda o dost složitější než kolo.
V jiném vesmíru má košík každé druhé koloPokud někdo chce, tak nechť si na kolo košík dá. Já si na tohle (svůj model jsem nenašel) košík nedám.
a řídit auto je teda o dost složitější než kolo.To přece není složitosti řízení. Jako sorry, reaguješ úplně mimo. Já jsem navrhoval, že do toho kanclu nebudu jezdit vůbec. Protože to navíc nedává smysl. Stejně komunikuju s člověkem ve zcela jiné zemi. Kdyby to šlo, tak nemám ani to auto a nemusím řešit, jak se tam dostat na kole. Nebo, když už tam z nějakého mě neznámého důvodu musím jezdit, tak že bych třeba měl v kanclu desktop / workstation. Nejde to. Nutí mě vozit ntb. Tento problém má více řešení. Ne jedno řešení, které se jmenuje košík na kole. A já navrhuju řešení, které nebude vyžadovat, abych jezdil autem, nebude vyžadovat, abych jezdil na kole, nebude vyžadovat mi držet stůl v kanclu, nebude vyžadovat, že mi dají ntb a jako bonus budu mít denně o 1.5h víc času, budu odpočatější a třeba toho udělám v tomto stavu více a lépe. A to řešení se jmenuje home office. A pokud je to pro tebe důležitá informace, tak v minulém zaměstnání jsem do práce na kole jezdil. Bylo to jinam, ntb jsem nechával v kanclu, z domu jsem pracovat od sebe. Takže prosím o mě nemluv jako o psychologickém příkladu něčeho, když to prostě není pravda. Nejdřív si zkus zjistit fakta. I zde na abclinuxu jsem o tom několikrát psal. Jestli si to nepamatuješ, tak se stačí zeptat. Děkuji za pochopení.
ntbJeště k tomuto, třeba se najde někdo, kdo bude mít vysvětlení. Vůbec nechápu tu módu ntb. Pracovní desktop jsem měl naposledy v práci v roce 2006. Celé to došlo do tak absurdní roviny, že si nedávno můj kolega koupil domů herní ntb za 50tis. Kč. Já jsem nikdy nedal za svůj počítač jednorázově ani polovinu částky. Možná tak něco ke třetině (cca 6tis CPU, 6tis GPU, 2tis MB, 2tis disky, 2tis ramky, bedna se dědí, zdroj též - klidně si připočtěme ty 2tis. = 20tis., ale to není jednorázové, protože gpu se dědí (společně s novou cpu, ram, mb není potřeba kupovat současně také gpu), zdroj se dědí, bedna se dědí (mám bednu z roku 2004 - velkej chieftec). Tj ten komp je ve skutečnosti levnější. Můj komp za tuto cenu je výkonnější, než kolegův ntb za 50tis. Může mi někdo vysvětlit tu racionální úvahu, proč si někdo kupuje dražší a horší produkt? Jako ok, pokud dokáže ocenit to, že se to dá snadno přemístit a skutečně to dělá, tak ok, proč ne. Ještě méně mi to dává smysl u pracovního počítače. Workstejšna by byla za stejné prachy buď výkonější, nebo o stejném výkonu levnější, než můj pracovní ntb. Navíc se dá snadno rozšiřovat. Do ntb druhou dedikovanou grafiku (pro vm) nedám, třetí disk taky ne, víc ramek taky ne. Fakt by mě zajímala racionální odpověď. Já mám ntb dva a jejich smysl mi nějak uniká.
Je to dost individiuální, znám lidi, kteří dělají podobnou práci jako já a notebook jim naprosto vyhovuje, zatímco pro mne je to jen nouzovka pro případ, že něco musím udělat mimo práci nebo domov. Já naopak nedám dopustit na pořádný monitor (teď už dva), skutečnou klávesnici a skutečnou myš. Dokonce mi teď, když jsem byl v kanceláři (potřetí od loňského března), ty dva 24" monitory připadaly strašně malé a nepraktické. Ale najdou se i lidé, kteří tvrdí, že používat dva monitory (a dokonce i dvě okna na jednom monitoru) je "škodlivé" a že "mozku to nesvědčí".
Co se týká motivace firem, můžu jen hádat. Z pohledu manažerů to IMHO vypadá tak, že notebook zaměstnanec potřebuje tak jako tak, takže je otázka spíš stojí tak, jestli k tomu notebooku potřebují navíc ještě desktop. A pak se samozřejmě přidá i klasické "já to nepotřebuju, takže to nepotřebuje nikdo". Pro ty, koho práce na notebooku neomezuje, to samozřejmě má své výhody: není potřeba řešit synchronizaci dat, není potřeba řešit rozdělanou práci, prostě se notebook sklapne (a tím uspí), strčí do tašky a pak se kdekoli otevře a můžu pokračovat.
Z pohledu manažerů to IMHO vypadá tak, že notebook zaměstnanec potřebuje tak jako takNa co?
A pak se samozřejmě přidá i klasické "já to nepotřebuju, takže to nepotřebuje nikdo".To netvrdím, jsou kolegové, kteří mají jenom pracovní ntb. Nemají žádný vlastní ntb ani desktop. Někteří mají jen pracovní ntb a k tomu doma herní konzoli. Pro ně je to příjemný bonus.* Což je pikantní v tom, že v pracovních podmínkách je to, že pracovní nástroje se nesmí používat k soukromým účelům. Takže to bonus vlastně není, protože to doma nesmí použít. *) Jen mi nejde na rozum, proč tolik ajtáků vlastně nemá žádný hw. To není jejich koníček? Nemají potřebu si s tím hrát?
Z pohledu manažerů to IMHO vypadá tak, že notebook zaměstnanec potřebuje tak jako takNa co?
Pokud bych měl mluvit za sebe, tak třeba na konferencích si to bez něj moc představit nedokážu (tedy v době, kdy konference spočívala v tom, že člověk někam odjel). Navíc moje práce není "nine to five", takže pokud mi to něco nenabourává, nemám problém s někým řešit pracovní věci i mimo obvyklou pracovní dobu, protože jinak by to typicky znamenalo RTT 24 hodin, což není úplně ideální. (Na druhou stranu, když si dopoledne potřebuju zajít k zubaři nebo naopak pozvat technika na kotel, není potřeba to nějak formálně řešit.) U nás tedy sice (zatím?) nikdo nezakazuje práci ze soukromých počítačů, ale to není zdaleka všude pravidel. Ten notebook se navíc dá použít i když nejsem doma. Pokud jsou navíc součástí práce i nějaké upstreamové aktivity, tak tam se taky úplně nehodí omezit se na striktně vymezenou pracovní dobu.
A pak se samozřejmě přidá i klasické "já to nepotřebuju, takže to nepotřebuje nikdo".To netvrdím, jsou kolegové, kteří mají jenom pracovní ntb.
Tuhle poznámku jsem myslel obráceně, z pohledu těch manažerů. Tedy že oni se bez desktopu obejdou, aniž by je to omezovalo, takže nepočítají s tím, že někdo to má jinak.
Jen mi nejde na rozum, proč tolik ajtáků vlastně nemá žádný hw. To není jejich koníček? Nemají potřebu si s tím hrát?
Očividně ne všichni. Možná to souvisí i s věkem a souvisejícím kulturním zázemím. V 90. letech to byla v podstatě nutnost, takže jakmile jsem ztratil strach ze "sahání dovnitř", začal jsem k počítači přistupovat jako ke stavebnici a teď mám skoro 29 let starý počítač, ve kterém ale není nic původního (možná nějaký šroubek) a všechny komponenty včetně case byly vyměněny nejméně třikrát (něco jako ta rodinná sekyra v Prattchetově Pátém elefantovi). Dneska už je běžné, že si člověk i desktop koupí hotový (já bych to neudělal) a přistupuje k němu jako k atomickému objektu. Takže chápu, že to není univerzální a respektuju, že ne všichni to berou jako já.
Trochu mi to připomíná historku, kterou mi vyprávěl kamarád, když se za studií vrátil ze stáže ve francouzském Besanconu: byla tam jedna studentka, která si přivydělávala tím, že doučovala angličtinu, ale přesto se s ním odmítala bavit anglicky, protože byznys je byznys, ale nikdo po ní nemůže chtít, aby se s někým bavila anglicky ve svém volném čase.
Pokud bych měl mluvit za sebe, tak třeba na konferencích si to bez něj moc představit nedokážu (tedy v době, kdy konference spočívala v tom, že člověk někam odjel).Ok. Je pravda, že když jsem ještě psal reportáže s PostgreSQL Days, tak jsem si psal poznámky na papír, protože to zvládám rychleji, než na malé klávesnici na ntb. Každý zápis píšu na papír a až potom do pc.
Navíc moje práce není "nine to five", takže pokud mi to něco nenabourává, nemám problém s někým řešit pracovní věci i mimo obvyklou pracovní dobu, protože jinak by to typicky znamenalo RTT 24 hodin, což není úplně ideální.OK. Já neměl problém si zařídit věci kolem ani v režimu 9-17. Je to o (ochotě) se domluvit. Spíš mi šlo o to, že spousta firem to bere tak, že když má někdo pracovní ntb, tak kromě 9-17 se automaticky pracuje taky ještě 17-09. Ve chvíli, kdy po mě chtějí pracovat prezenčně 9-17, tak ntb doma už k ničemu nepotřebuju.
Dneska už je běžné, že si člověk i desktop koupí hotový (já bych to neudělal) a přistupuje k němu jako k atomickému objektu. Takže chápu, že to není univerzální a respektuju, že ne všichni to berou jako já.To jako jo, ale i tak. Nevím, mě to prostě baví a nemám problém si nainstalovat něco jen tak pro radost. Nebo vyzkoušet jiné uspořádání disků, nebo jiný fs apod. O deštivém víkendu si napsat appku, o lockdownu se naučit nový jazyk. Je mi to divné. A to není tak, že by třeba kolegové neměli zájem. Mají, ale jen to pro ně asi není kůň no.
Trochu mi to připomíná historku
Ok. Je pravda, že když jsem ještě psal reportáže s PostgreSQL Days, tak jsem si psal poznámky na papír, protože to zvládám rychleji, než na malé klávesnici na ntb. Každý zápis píšu na papír a až potom do pc.
To jsem úplně nemyslel. Spíš to, že se třeba chci o pauze nebo večer podívat na nějaké další detaily k tomu, o čem byla řeč, nebo že přednáška nebo diskuse rozjede další debatu na mailing listu. A nebo se dají zužitkovat "mrtvé časy", třeba podstatná část implementace "ethtool --monitor
" vznikla při čekání mezi checkoutem z hotelu a odjezdem na letiště po Netdev konferenci v létě 2018. Samozřejmě se to hodí i na praktické záležitosti, třeba když checkin na zpáteční let nejde udělat dřív než 24 hodin před odletem nebo když zjistím, že je potřeba upravit limit karty.
Ještě k tomuto, třeba se najde někdo, kdo bude mít vysvětlení. Vůbec nechápu tu módu ntb. Pracovní desktop jsem měl naposledy v práci v roce 2006. (...) Fakt by mě zajímala racionální odpověď. Já mám ntb dva a jejich smysl mi nějak uniká.Tak já třeba naopak moc nemám důvod nemít ntb, desktop by pro mě moc neměl výhodu, ten vyšší výkon bych spíš nevyužil, výkon laptopů mi postačuje (oba i7 a 32GB RAM). U pracovního stolu jsou připojené k 32" displayi s klávesnicí a myší přes tento USB-C KVM switch (výborná věc). Laptop mi dává možnost počítač kdykoli sbalit a odejít s nim kamkoliv od vedlejšího pokoje až po vedlější kontinent bez nějakého syncování a kdesi cosi... S nošením laptopu v batohu naprosto nevidím problém, před X lety jsem na tohle koupil neoprénovou kapsu/pouzdro, který je v batohu víceméně trvale. Jediná nevýhoda tohoto setupu je, že linux desktop má shitskou podporu pro dynamické přepínání DPI.
U pracovního stolu jsou připojené k 32" displayi s klávesnicí a myší přes tento USB-C KVM switch (výborná věc).Já mám tento(nějaký podobný typ) k Dellu + ještě starší k Lenovu.
Laptop mi dává možnost počítač kdykoli sbalit a odejít s nim kamkoliv od vedlejšího pokoje až po vedlější kontinent bez nějakého syncování a kdesi cosi...Co máte s tím syncování? Stejně je nutné to commitnout, jednak pro vaše kolegy a taky pro případ ztráty nebo krádeže. Nepřijde mi jako zásadní rozdíl to mít "synclé fyzickým přenosem zařízení" nebo pomocí jednoduchého
git pull
po příchodu k jinému pecku.
Co máte s tím syncování? Stejně je nutné to commitnout, jednak pro vaše kolegy a taky pro případ ztráty nebo krádeže. Nepřijde mi jako zásadní rozdíl to mít "synclé fyzickým přenosem zařízení" nebo pomocí jednoduchého git pull po příchodu k jinému pecku.Na osobním počítači mam hromady jiných věcí než jen gitové repozitáře a i na tom pracovním mam třeba otevřeno několik projektů vedle sebe, k tomu X tabů v Y oknech prohlížeče atd. atd., tohle jenom git fakt nevyřeší. A i kdyby vyřešil, odpojit jeden USB-C kabel a bafnout počítač je stále jednodušší/rychlejší i než jeden commit + push. Jakou by pro mě desktop měl výhodu?
Na osobním počítači mam hromady jiných věcí než jen gitové repozitáře a i na tom pracovním mam třeba otevřeno několik projektů vedle sebe, k tomu X tabů v Y oknech prohlížeče atd. atd., tohle jenom git fakt nevyřeší.No to já taky, ale jak už jsem tady několikrát psal k uspávání PC, já třeba dělám něco jiného ráno / večer nebo doma / v kanclu. Tj nemá moc velký význam mít to uspsané a ráno to jen otevřít, protože bych ty appky stejně hned zavřel. Proto dělám poweoff / on. Ostatně i ten pracovní ntb vypínám, protože zítra ráno stejně budu dělat něco jiného než dneska odpoledne (doufám). Prohlížeč si taby stejně pamatuje, ty už tam jsou půl roku. ssh terminály buď povedou jinam, nebo mám na serverech stejně tmux sessions, takže připojení je otázkou napsaní jednoho ssh příkazu a jsem tam, kde jsem byl.
Jakou by pro mě desktop měl výhodu?V takovém případě asi žádnou.
Co máte s tím syncování? Stejně je nutné to commitnout...
Nejde jen o zdrojáky. Můžou to být data k bugu, třeba crash dump nebo packet capture, které mají běžně velikosti v GB, při troše smůly i desítkách GB, takže i když jsou stáhnout, bez slušného připojení nic moc. Nebo poznámky, data z testů, jednoduchý testcase, který nestojí za to někde archivovat, ale nechci ho doma psát znovu, pokud nemusím, atd.
Nebo poznámkyTo asi záleží jaké, ale ty přidávám k projektu buď do nějaké k tomu připravené issue nebo do projektové wiki. Protože tam se to jednak neztratí a není nic horšího, než když mají všichni lidi v týmu poznámky v textácích. Je lepší tohle dávat někam k projektu a v nejhorším se to smaže, v nejlepším přetaví do nějakého tasku.
Pokud to má smysl sdílet tak ano. Ale myslel jsem spíš takové ty poznámky jen pro sebe. Třeba při té analýze crash dumpu mám ve zvyku mít po ruce texťák, kam si kopíruju potenciálně zajímavé informace jako konkrétní datové struktury, stack trace zajímavých procesů apod., abych je měl pohromadě a mohl si k nim případně něco připsat. Většina z toho se ukáže jako slepé uličky, takže nemá smysl to všechno házet průběžně do bugzilly, která je u "horkých" bugů dostatečně nepřehledná i bez toho. Tam dávám jen to, co už vypadá slibně nebo k něčemu vede.
(Mimochodem, tohle je zrovna ukázkový příklad, jak můžou dva 27" monitory obrovsky zvednout produktivitu. Dvě široká okna s crashem, uprostřed dvě úzká se zdrojáky, na straně jedno široké na poznámky. Proti přepínání tabů nebo ploch něco úplně jiného.)
Nejezdím tam, kde to jednak není povolenéJsem tam žádný zákaz na streetview nenašel a openstreetmap si to taky nemyslí. (což je mimochodem taky populární zmatení i třeba v Praze)
Já si na tohle (svůj model jsem nenašel) košík nedám.Nj, ale pak asi nebudeš moct používat kolo na cesty s notebookem, na nákup a tak…
A já navrhuju řešení, které nebude vyžadovat, abych jezdil autem, nebude vyžadovat, abych jezdil na kole, nebude vyžadovat mi držet stůl v kanclu, nebude vyžadovat, že mi dají ntb a jako bonus budu mít denně o 1.5h víc času, budu odpočatější a třeba toho udělám v tomto stavu více a lépe.Jasně, tohle je samozřejmě nejlepší řešení, ale k tomu se tady budu těžko vyjadřovat jako někdo, kdo ani neví co je to za firmu, natož aby tam mohl cokoli udělat s politikou přítomnosti zaměstnanců v kanceláři.
Jsem tam žádný zákaz na streetview nenašel a openstreetmap si to taky nemyslí.Což ale stále neznamená, že je dobrý nápad tam jezdit na kole. Jako pokud by tady bylo nějaké hnutí a tisíce lidí by po Pražské/Foerstrové/Albertové/Velkomoravké/Tovární/Lipenské začalo jezdit na kole, tak bych se k nim přidal, ale solitér opravdu ne. Nikdo tam s cyklistou nepočítá, není to navržené pro cyklisty. Na Tovární je povolená rychlost 70. Není vůbec dobrý nápad pouštět na 70km/h úsek cyklisty, kteří do kopce (protože je to estakáda) pojedou možná 10km/h, u svodidel.
Nj, ale pak asi nebudeš moct používat kolo na cesty s notebookem, na nákup a tak…Já mám dvě kola na cestování do přírody nebo i za někým na návštěvu do vedlejího města a tak. Nakupovat na kole nepotřebuju. Ani autem. Prodejny běžného zboží denní potřeby mám v dosahu 5minut chůze, pro něco jiného, méně často kupovaného, je to do centra města pěšky 20minut. Dá se to spojit s návštěvou restaurace, procházkou po starém městě, památky apod. Jet tam na kole nedává příliš smysl a ničemu to moc nepomůže (spíše naopak). I různé "bauhaus shopy" mám v bezproblémové pěší vzdálenosti (beton kupovat nepotřebuju a ten zbytek se dá do batohu - nářadí, kabely a tak - případně jednou za čas půjčenou dodávkou). Když jsem hledal bydlení, zahrnul jsem i toto.
ale k tomu se tady budu těžko vyjadřovat jako někdo,Ale však já nechci, aby jsi se k tomu vyjadřoval. Já jízdu na kole neodmítám, naopak ji preferuji. Ale nebudu si vybírat schválně neoptimální řešení jen proto, že je to na kole. Pokud se tato firma přestěhuje jinam, začnu jezdit na kole, protože to bude výhodnější, než autem. Ale teď fakt ne, nedává to žádný smysl a je to horší varianta.
kdy je auto na autěTo je naopak dobré, když jedou pomalu.
nebo ti prostě jenom nedá prostor, protože napravo od sebe už nic neočekáváKdyž jede sanitka, tak nepředjíždím zprava.
Nevím, asi? Neumím z fotek moc posoudit jestli je to horší než třeba Nuselák nebo Bulhar (kde je teď teda super jak tam namalovali trochu krajnici).Klaním se před tvojí odvahou a dej na sebe pozor. Já bych tam nejel.
To je naopak dobré, když jedou pomalu.Ty asi moc autem nejezdíš, co? Je rozdíl mezi zácpou a hustým provozem. Odtud se jezdí v hustém provozu s rozestupy 70.
Když jede sanitka, tak nepředjíždím zprava.To je dobře. I někteří řidiči aut si myslí, že ta ulička je tam pro ně nebo že je to výzva pro předjetí zprava.
Opravdu bys tady jel na kole?Klidne i pesky. ;-] Nevim, jestli je to zamer, ale vsiml sis, ze vedle Velkomoravske vede soubezne cyklostezka? Kdyz si ten vychozi bod posunes na cyklostezku (pod tu krizovatku), tak ta cesta pro kolo bude vypadat mnohem lip.
Klidne i pesky.Ok, tak speciálně pro tyto případy je tam ta značka zákaz vstupu chodců
Už jen to první odbočení doleva bych chtěl vidět.To je ekvivalentní situaci tady. Existují tři situace:
Už jen to první odbočení doleva bych chtěl vidět.Myslel jsem zde. Protože přesně tam to poslal ten plánovač, když jsem jej alespoň na chvíli donutil jet po té čtyřproudovce. Ke zbytku nemám co dodat. Asi mám silnější pud sebezáchovy. A to jsem už jel na kole 87km/h bez helmy apod. Na tenhle způsob dopravy každý den do práce já prostě nemám.
Myslel jsem zde.Předjedeš kolonu zprava (nebo jsi tam zastavil když se normálně jelo - jedeš při pravé krajnici - pokud nešlo předjet; pokud je to na dýl, vylezeš na obrubník/trávník abys nepřekážek když ostatní jedou rovně) a pak to před stojícími auty střihneš vlevo a postavíš se před levý pruh. Klíčové je se okamžitě s padnutím oranžové co nejrychleji rozjet, klidně úplně rovně, nezatáčet (to by ses rozjížděl pomaleji), ostatně ono ani na kole moc zatáčet nejde když jsou tam ty koleje. Těch prvních 30 metrů budeš rychlejší než auta, takže nikomu překážet nebudeš. Následně zastavíš v těch šrafech a otočíš se v nich o 90° doleva. Mezitím auta v pohodě jezdí okolo (modrá čára na screenshotu) a můžeš přejet do toho žlutě vyznačeného prostoru na screenshotu, kde je hromada místa. Pak autům odbočujícím vlevo padne červená (nebo kolona skončí, nebo se dostatečně rozředí protože se jedno z nich nebude schopné rychle rozjet a udělá tam díru) a normálně pokračuješ. (ano, takové křižovatky máme v Praze taky) Nejvíc jsem jel 57 km/h (s helmou), ale to je asi taky o tom, že moje kolo by se asi rozpadlo.
Tj. tady asi nějak takhle (příloha)Musím se přiznat, že dělat tenhle manévr, cítil bych se ohroženě. Nevím, jak moc to je/není racionální, je to spíš intuitivní; pokud to mam nějak racionalizovat, napadají mě dvě věci: 1) Jsem zvyklý na tu situaci z pohledu řidiče a cyklista dělající tenhle manévr je něco, co v té situaci nečekám (ani u auta nečekám, že se vrátí z odbočovacího pruhu, resp. něco takového by se mělo dít jen v krajní nouzi). 2) Přijde mi, že abych zajistil bezpečí, musim mít přehled o všech třech pruzích té silnice - ty pravé dva jsou jasné, u toho levého je ten problém, že auto v něm jedoucí se může náhodně rozhodnout odbočit do pravého.
Jsem zvyklý na tu situaci z pohledu řidičeŘidiče v pravém pruhu se to netýká, protože čekáš, až tam žádný řidič nebude (hypoteticky by mohl nastat livelock, v praxi to ale funguje tak, že když je hustá doprava, tak se to různě zasekává a odbočující do toho pravého pruhu nedokážou udržet rovnoměrný průtok a vždycky se tam bublina objeví). Řidiče v prostředním pruhu se to netýká, protože do jeho pruhu vůbec nezasáhneš, zpomalíš / klidně zastavíš na těch šrafech před směrovými deskami (hardcore varianta: u levého okraje toho odbočovacího pruhu, je tam tak širokej že tam levý obrubník nikdo nehobluje) a čekáš na bublinu v prostředním (nyní nově pravém) pruhu. Řádově jednou za 20 aut se objeví auto, které si drží větší bezpečný odstup a současně jede víc od kraje, a v ten okamžik tam můžeš vjet. (opět se využívá toho, že když je takto hustá doprava, tak auta nejezdí 70 třeba proto, že do toho pravého pruhu se pak připojuje po 100 metrech další připojovací pruh a různě se tam pouští a tak a prostě 70 držet nejde. A když je dost volno na to, aby se dalo jet 70, tak je současně dost děr na to, aby se tento manévr nemusel dělat) Jediný průšvih by mohl nastat, kdyby někdo jedoucí v koloně v plné rychlosti to najednou zalomil přímo doprava. No… proto čekáme na díru v pravém pruhu, aby se tam dalo postavit trochu vybočeně (=vidí tě) a pak to rychle překonat (ty 4 metry jsou za sekundu), a race condition s takovými podmínkami nenastává.
Přijde mi, že abych zajistil bezpečí, musim mít přehled o všech třech pruzích té silniceDobrý postřeh. V pravém jezdí (pomalu se rozjíždějící) nákladní vozidla, řidiči je předjíždí levým pruhem a potom před tím náklaďákem začnou z levého pruhu odbočovat do toho výjezdu. A tam bude Jenda z pravého výjezdu odbočovat doleva, do 70. Jako, nevím, co všechno bych musel mít v hlavě vypnuté, aby mě toto neděsilo. Jsou lidé, kteří nemají strach. Mě začíná děsit už jen tato diskuse. Až tam zítra pojedu, tak si to zkusím představit.
a potom před tím náklaďákem začnou z levého pruhu odbočovat do toho výjezdu. A tam bude Jenda z pravého výjezdu odbočovat doleva, do 70.Když tam bude stát auto, protože je ve výjezdu kolona, tak do něj taky nabourají?
Když tam bude stát auto, protože je ve výjezdu kolona, tak do něj taky nabourají?Kolona aut v tom výjezdu způsobí dvě věci. Jednak je vidět z větší dálky a taky způsobí to, že ten pravý pruh se vůbec nebude hýbat, protože tam budou stát auta, která tam budou chtít odbočit a další auta budou chtít zase do levného, aby se tomu vyhla. Je to snadno čitelná situace, která se stává běžně (ne zrovna tady, ale obecně ano). Cyklista je méně vidět, a navíc všichni budou předpokládat, že prostě pojede dál tím výjezdem a rozhodně si z toho odbočovacího pruhu nebude dělat připojovací pruh. To už by bylo lepší udělat tuto neuvěřitelnou prasárnu, protože jednak je tam 50 a potom budeš na tu tovární najíždět legálně z připojovacího pruhu. Ale když už jsi tam, tak je lepší jet spodem, pod tou estakádou kolem Zory, jak už jsem tu popisoval. Pro diváky, kteří se k nám připojili později, bych připomenul, že zde řešíme každodenní cestu do práce na kole. Kdyby to třeba z těchto návrhů nebylo poznat.
a taky způsobí to, že ten pravý pruh se vůbec nebude hýbat, protože tam budou stát auta, která tam budou chtít odbočit a další auta budou chtít zase do levného, aby se tomu vyhlaJsem myslel jako kolona končící zhruba v místě kde se to odpojuje od té silnice.
a navíc všichni budou předpokládat, že prostě pojede dál tím výjezdem a rozhodně si z toho odbočovacího pruhu nebude dělat připojovací pruhNo dobře, a když pojede dál tím výjezdem, tak ho řidič náhle tam odbočující srazí zboku nebo jak? Nebo ho předjede v tom jednom pruhu a ještě k tomu v zatáčce? (a to jsem si myslel že vyžadovat 1.5m je nesmysl)
To už by bylo lepší udělat tuto neuvěřitelnou prasárnuJo, to jsem myslel tím že radši sjedu dolu a nějak to tam pořeším.
protože jednak je tam 50Čekal bych, že na té velké silnici je 70 asi tak jako je 50 na tom videu z Brna.
No dobře, a když pojede dál tím výjezdem, tak ho řidič náhle tam odbočující srazí zboku nebo jak?Ale tak ono je tam dost místa pro dvě auta vedle sebe (ten odbočovací pruh se potom rozděluje na dva, takže v tom místě, kde navrhuješ to svoje kamikadze, jsou vlastně celkem 4 pruhy. Dva průběžné a dva odbočovací.) Toto není problém, obě jedou stejným směrem. Problém je, že tam nikdo nečeká cyklistu (nebo ani chodce), který ten výjezd použije jako vjezd.
Čekal bych, že na té velké silnici je 70 asi tak jako je 50 na tom videu z Brna.No to ani omylem. Hned od této značky (většinou před ní), se jede 70. Sem se vjíždí 70 a nechá se to zpomalit na těch 50, ale nikdo tady zběsile nebrzdí. To až vyloženě před tím kruháčem.
Ale tak ono je tam dost místa pro dvě auta vedle sebeV tom místě může jet cyklista (auto, kolona…) zcela legálně tím "rovným" pruhem, pokud chce pokračovat rovně a ne doprava, a předjet zleva nejde.
A dokonce může tím odbočovacím pruhem jet jiné auto rychleji nebo pomaleji než kamiony v pravém pruhu (a být v zákrytu za kamionem), takže se tomuhle odbočovači, co to bere z levého pruhu „ob pruh“ do odbočovacího a nevidí přes kamiony, zjeví na poslední chvíli a srazí se?Vzhledem k tomu, jak je ten odbočovací pruh dlouhý/krátký, tak tohle moc nehrozí. To by vyloženě musel někdo udělat tomu kamionu myšku těsně před tahačem. A to se často nestává. A pokud ano, tak se srazí. Nebo ho převálcuje ten kamion, protože (na fotce v příloze je ukázka, co všechno řidič z kabiny kamionu nevidí) z kabiny není zrovna na tyto krátké vzdálenosti dobrý výhled. A slepé úhly mají i osobní auta a ledacos se i tam dá schovat. K čemu přesně měl být tento argument dobrý?
K čemu přesně měl být tento argument dobrý?Že kdyby se dělo to, co tvrdíš (lidi to střihají bez rozhlédnutí z levého pruhu přímo do odbočovacího), tak by tam musely být neustálé bouračky aut i bez jakékoli existence cyklistů.
někdy podívej co dělají messengeři
Do tohoto příspěvku jsem si myslel, že je řeč o normálních lidských bytostech s pudem sebezáchovy.
u toho levého je ten problém, že auto v něm jedoucí se může náhodně rozhodnout odbočit do pravéhoBavíme se o takové hustotě dopravy, že není možné jen tak přejet z levého pruhu přes prostřední do pravého. (kdyby bylo, tak tam je tak velká díra, že už jsi ji využil a odjel jsi, aniž bys dělal tohle křižování od krajnice)
Jet podél té přerušované čáry od místa, kde se to rozdvojuje?Ano. Prostě zůstat ve svém pruhu a jet rovně.
No to vím, ale já jsem jen chtěl mapy.cz donutit k tomu, abych se mohl projet po tovární.Aha, promin, ja si nevsiml, ze resime pouze hypoteticky problem. Kdyz vyjedes z te cyklostezky rovnou, vubec nemusis odbocovat vlevo. Soubezne s Tovarni vede jeste jedna Tovarni, kde moc aut nejezdi. Jak to je s prejetim mostu pres koleje netusim, protoze me nikdy nenapadlo tama jet, ale klidne bych to vzal po chodniku, protoze tam stejne nikdo pesky nepujde.
Jak to je s prejetim mostu pres koleje netusim, protoze me nikdy nenapadlo tama jet, ale klidne bych to vzal po chodnikuNo tam se jezdí po chodníku. Odvážlivci po tramvajovém pásu (občas je to jednodušší a z kopce jsi rychlejší, než ta tramvaj, co tě pronásleduje. Ale je to proti předpisům). Jo, takže u Zory podchodem, potom do kopce po chodníku, tam je to dost zarostlé keři a jsou tam jako bonus díry v asfaltu, potom přes tramvajový pás na chodník a po chodníku přes most (vést kolo). Ale jako tohle já neřeším, já jsem chtěl jen mapy.cz donutit jet po té čtyřproudovce, Jenda říkal, že se to může. A mapy se tomu vyhýbají jak mohou (od Pražské až po Lipenskou). Což je dobře.
protoze tam stejne nikdo pesky nepujde.To není pravda, tam chodí dost lidí. Jestli teda myslíme stejné místo. Tam chodí lidé, kteří přecházejí mezí autobusákem a hlavním nádražím.
přecházejí mezí autobusákem a hlavním nádražímNa nádraží je podchod (¿Trocnovská?).
mě chodník takže tam nesmíšMůžeš. Ale musíš kolo vést.
pokud to od pořízení fotek nezměniliNevím, až budu mít podobně masochistickou náladu, jako Standa Biler, tak se tam někdy pojedu projet. V tuto chvíli to nevím.
Pokud někdo chce, tak nechť si na kolo košík dá. Já si na tohle (svůj model jsem nenašel) košík nedám.Proč ne? Nejdřív tam prdneš něco jako tohle (což mi přijde, že člověk stejně na kole chce by-default) a na to můžeš dávat košík nebo brašny nebo jen přicvaknout něco gumicukem (gumicuk bývá integrovaný).
Já to pochopil jako že si to tam nedá, protože si to tam nechce dát (přijde mu to odpudivé/těžké/něcoJá to hlavně nepotřebuju. Ten nosič, co posílal Králík, používá dost lidí na brašny apod. Já i na 100km výlety vezu maximálně jen jeden malý batoh (třeba se zrcadlovkou, ale dneska i mobil fotí dobře - z hlediska dokumentace, kde jsem to vlastně byl; pokud není potřeba světelnější objektiv pro malou hloubku ostrosti) a trojúhelník (tam se vleze i ta bunda). Nářadí a náhradní duše mám pod sedlem. Na pití je klasický držák bidonu na rámu. Chci mít lehké kolo, ne kamion. Mě moc nebaví jezdit pomalu, takže proto 29" kola a pokud možno hladké pláště a není problém jet třeba 30km/h po rovince. Nemám moc rád různé zastavování tady a támhle, já prostě jedu. Nikomu to nenutím. Několikrát jsem byl na výletě s lidma s brašnama a je to prostě jiný styl. Pomalá jízda, všude se zastavuje apod. Můj první cíl je něco jako polívka v hospodě 40km daleko.
Pokud jsi tu situaci sledoval, tak víš že se rozšiřuje kapacita všude kde se dá, akorát to prostě není něco co se vyřeší za měsíc, nebo za rok.Jo, bude to na větší analýzu čím to je, teď si jen tak bez kontextu rýpnu. Proč toto potřebuje čip? Stačí jen ten papírový proužek. Nejsou tam potřeba ani ty plasty. Přesto je nějaká poptávka po tom, aby to existovalo. Netvrdím, že toto způsobilo nedostatek čipů (v diskusi si pod tím dělají legraci), ale proč to vůbec existuje, když to neplní žádnou funkci navíc proti prostému pohledu na čárky? Stejně se ten uživatel musí podívat na mobil.
Ale zase, ty si umíš představit přechodovou funkci do stavu kdy by ta infrastrukturaUmím a hlavně si ji nemusím představovat. ČR není jediná země na světě. Tohle už se udělalo v mnoha zemích. Třeba v tom Holandsku.
najednou bylaTo nemusí být najednou. Stačí postupně. Krásný příklad u nás. Město má ve svých design dokumentech podporu cyklistiky. Přesto bylo schopné vyprodukovat toto. Rok 2020. A problémem je toto: Některá řešení jsou z roku 2002 a podle toho vypadají. Tohle je něco, co dlouhodobě kritizuju při výstavbě dálnic a železnic. Vezme se projekt z roku 1980, vymyšlený v roce 1970, poprvé vyprojektovaný za protektorátu a vysněný už za první republiky a ten prostě Havlíček jde zrealizovat Proti všem. Co kdyby se třeba někdo zamyslel nad tím, jestli se třeba lehoulince nezměnily podmínky a potřeby? Ne. Roky to leží v archivu, tak to prostě postavíme. (Mimochodem stejný přístup jsem zažíval i od "středního" managementu. Tento task už je tady 6 let, prostě se už musí realizovat. Nikoho nenapadlo, že ho 6 let nikdo nepotřeboval a jestli jo, tak by se měl aktualizovat.)
Úplně nejjednodušší řešení by například bylo namalovat cyklopruhy na chodníky.Úplně nejjednodušší by bylo zrušit rozdělení na pruhy a uvědomit si, že způsobů dopravy je prostě vícero a že všechny mají právo na existenci. U nás potřebujeme na všechno pruhy. Jednou mě (jel jsem na kole) Policie na segwaích vyháněla z chodníku na silnici. S tím, že oni na chodníku být mohou. Asi potřebujeme mít 40 pruhů pro chodce, běžce, jezdce na koních, jezdce na velboudech, cyklistech, koloběžkách, segwaích, howerboardech, dronech, mopedech, motorkách, os. aut., suv, dodávkách, kamionech. Nebylo by lepší tam nemít žádné pruhy a prostě se respektovat?
Sanitka tě imho s rozbitou bradou pošle někam.Nepošle. I hasiči rádi jezdí v plné polní k případům, které nemusí řešit. Takto jsem volal 90 leté soudsedce 112, protože naříkala u sebe v bytě a nebyla schopná otevřít dveře. Přijela policie (ta musí být u vstupu do bytu), hasiči (ti to měli otevřít), sanitka. Mezitím to otevřeli další sousedé, kteří měli kliče (což jsem nevěděl). Nikdo ze složek ani nepíp. Hasiči paní ochotně zvedli na pohovku, policie si to celé zapsala a sanitka paní odvezla na vyšetření. To celé ve tři ráno. Opravdu není žádný problém zavolat sanitku ke zraněnému dítěti.
Aby mohla minimální část nadšené populace jezdit na kole do práce?Ona je minimální teď, kdy ty podmínky jsou vše jiné než ideální. A ne každý je takový blázen jako Jenda, aby jezdil po magistrále na kole (já bych tam nejel).
Což taky není vždycky pravda, čas od času potkávám lidi, kteří těží z nepostižitelnosti a chovají se jak prasata.Hele, já taky nebudu všechny obhajovat. Naposledy jsem jel někam na výlet a tam cyklista jel středem silnice. Jenže potom jsem se mrknul na tachometr a bylo tam číslo 50. Jel z kopce, vozovka na kraji silnice byla rozbitá, tak jel středem. Ono to z auta vypadá jako nuda, ale na kole je to fakt rychlost (jako jel jsem rychleji, ale nebudu to nikomu doporučovat). Tak jsem prostě těch 30s jel v příslušné vzdálenosti za ním. A co jako?
Naposledy mě fascinoval týpek, co si to švihnul na červenou do křižovatky v plném provozu a málem způsobil nehodu.Tak to je jistě špatně, ale nevztahoval bych to na všechny ani na celou problematiku.
Myslím si že na spoustě silnic by cyklisti klidně mohli jezdit napravo od čáry, jako se to dělalo za mých mladých let (kdy jsem taky asi 10 let jezdil všude na kole, včetně třeba do školy do Terezína každý den).Tohle spousta řidičů bere tak, že mají volný pruh a jedou plnou rychlostí a docela blízko. Není moc fajn, když tě auta míjí 90km/h ve vzdálenosti 30cm. Proto někteří cyklisté jezdí v pruhu (což je dle pravidel) a proto někteří motorkáři jezdí v pruhu na levé strané (což moc podle pravidel není, ale opět, raději blokují rychlou jízdu aut, než aby riskovali těsné předjetí, kdyby jeli na pravé straně pruhu).
budu muset vědomě na mnoha místech porušovat zákonProč budeš muset? Kdo tě nutí?
Za sebe se ještě odkážu na hejty Standy Bilera na Brno, město volantů.No to je úplně geniální. Všichni tady umřeme se mi nějak přesně trefilo do vkusu, stejně jako Well There's Your Problem. Jeden díl za všechny o tom, jak lze v Brně naštěstí jezdit 50km/h a nikdo to ještě nezrušil, jako na západě.
Jo, bude to na větší analýzu čím to je, teď si jen tak bez kontextu rýpnu. Proč toto potřebuje čip? Stačí jen ten papírový proužek. Nejsou tam potřeba ani ty plasty. Přesto je nějaká poptávka po tom, aby to existovalo. Netvrdím, že toto způsobilo nedostatek čipů (v diskusi si pod tím dělají legraci), ale proč to vůbec existuje, když to neplní žádnou funkci navíc proti prostému pohledu na čárky? Stejně se ten uživatel musí podívat na mobil.Jo, to samé s podobně fungujícími těhotenskými testy.
Umím a hlavně si ji nemusím představovat. ČR není jediná země na světě. Tohle už se udělalo v mnoha zemích. Třeba v tom Holandsku.Já vím že ano, ale to bylo úplně jiné prostředí, jiný mindset a jiná historie. U nás si to reálně představit neumím, nebo resp. si představím cyklostezku realizovanou tisícema tun asfaltu a dvěma korupčníma aférama, vedoucí odnikud nikam.
To nemusí být najednou. Stačí postupně. Krásný příklad u nás. Město má ve svých design dokumentech podporu cyklistiky. Přesto bylo schopné vyprodukovat toto. Rok 2020. A problémem je toto: Některá řešení jsou z roku 2002 a podle toho vypadají. Tohle je něco, co dlouhodobě kritizuju při výstavbě dálnic a železnic. Vezme se projekt z roku 1980, vymyšlený v roce 1970, poprvé vyprojektovaný za protektorátu a vysněný už za první republiky a ten prostě Havlíček jde zrealizovat Proti všem. Co kdyby se třeba někdo zamyslel nad tím, jestli se třeba lehoulince nezměnily podmínky a potřeby? Ne. Roky to leží v archivu, tak to prostě postavíme. (Mimochodem stejný přístup jsem zažíval i od "středního" managementu. Tento task už je tady 6 let, prostě se už musí realizovat. Nikoho nenapadlo, že ho 6 let nikdo nepotřeboval a jestli jo, tak by se měl aktualizovat.)Jasně, ale to co popisuješ je v podstatě lidská realita ČR. Možná až vymře současná generace?
Úplně nejjednodušší by bylo zrušit rozdělení na pruhy a uvědomit si, že způsobů dopravy je prostě vícero a že všechny mají právo na existenci. U nás potřebujeme na všechno pruhy.Mno, ehm. To je na mě až moc alternativní. Jinak mi vůbec není zřejmé, proč by měly mít všechny v jednom místě právo na existenci. To jako že po jedné silnici pojede najednou auto, kolo, volské spřežení, tamvaj, vlak, loď, a všechny je bude brzdit traktor, který budou brzdit chodci? Naše kultura imho masivně těží ze specializace. Například myšlenka dálnice je v tom, že tam právě nemají právo přístupu všichni, a je to prioritní komunikace. Stejně tak ve městě nějak potřebuješ zařídit, aby byla dopravní obslužnost. Myšlenka že zrušíš pruhy a funkci silnic a ono to nějak samo od sebe bude lepšejší imho na lepší dopravní obslužnost nijak nevede.
Jednou mě (jel jsem na kole) Policie na segwaích vyháněla z chodníku na silnici. S tím, že oni na chodníku být mohou. Asi potřebujeme mít 40 pruhů pro chodce, běžce, jezdce na koních, jezdce na velboudech, cyklistech, koloběžkách, segwaích, howerboardech, dronech, mopedech, motorkách, os. aut., suv, dodávkách, kamionech. Nebylo by lepší tam nemít žádné pruhy a prostě se respektovat?Lepší by to asi bylo, ale zase, to celé stojí na tom že potřebuješ dostat všechny do stavu "vzájemně se respektujeme". Což si zase neumím v našich reáliích vůbec představit. Ne že bych si to nepřál, jen prostě vůbec nevidím cestu jak toho dosáhnout.
Nepošle. I hasiči rádi jezdí v plné polní k případům, které nemusí řešit. Takto jsem volal 90 leté soudsedce 112, protože naříkala u sebe v bytě a nebyla schopná otevřít dveře. Přijela policie (ta musí být u vstupu do bytu), hasiči (ti to měli otevřít), sanitka. Mezitím to otevřeli další sousedé, kteří měli kliče (což jsem nevěděl). Nikdo ze složek ani nepíp. Hasiči paní ochotně zvedli na pohovku, policie si to celé zapsala a sanitka paní odvezla na vyšetření. To celé ve tři ráno. Opravdu není žádný problém zavolat sanitku ke zraněnému dítěti.Mno, tak možná příště. I když bych si teda připadal blbě že blokuju sanitku někde, kde může být víc potřeba.
Ona je minimální teď, kdy ty podmínky jsou vše jiné než ideální. A ne každý je takový blázen jako Jenda, aby jezdil po magistrále na kole (já bych tam nejel).Jako tohle vychází z nějaké myšlenky, že když bude víc infrastruktury, tak bude víc lidí co jí budou využívat. Ale zároveň to není podložené čísly, a jak píše Jenda, tak je to asi problém někde úplně jinde (mindset, memy a tak). Ostatně třeba v místě kde bydlím jsou cyklopruhy a využívá je úplné minimum lidí. Tedy samotná infrastruktura v tomhle případě nestačí, a je na místě se ptát jestli je po tom vůbec dostatečná poptávka (co do počtu, ne hlasitosti řvaní).
Hele, já taky nebudu všechny obhajovat. Naposledy jsem jel někam na výlet a tam cyklista jel středem silnice. Jenže potom jsem se mrknul na tachometr a bylo tam číslo 50. Jel z kopce, vozovka na kraji silnice byla rozbitá, tak jel středem. Ono to z auta vypadá jako nuda, ale na kole je to fakt rychlost (jako jel jsem rychleji, ale nebudu to nikomu doporučovat). Tak jsem prostě těch 30s jel v příslušné vzdálenosti za ním. A co jako?Nic jako. Já takhle jezdím běžně za cyklisty i déle, přestože bych nemusel. Jak jsem psal, snažím se počítat s pádem cyklisty a mám tendenci je předjíždět tam, kde si můžu nechat dostatečný odstup. Tu zas nechci působit jako nějaký hejtr všech cyklistů, ostatně jak píšu, sám taky jezdím občas na elektrické koloběžce (ano, po silnici).
Tak to je jistě špatně, ale nevztahoval bych to na všechny ani na celou problematiku.Tím jsem spíš chtěl naznačit něco jiného; zatímco automobilisti mají rok od roku víc povinností, co musí dodržovat, musí znát zákony, dodržovat pravidla, obnovovat řidičáky a tak dál, tak cyklisti nemusí v podstatě nic, a šance že to bude někdo postihovat je úplně minimální. Nepřijde mi to jako ideální situace.
Proč budeš muset? Kdo tě nutí?Situace kdy nechci být za kokota, kde jako jediný zdržuju kilometrovou kolonu aut za sebou, protože nechci předjet cyklistu? Zažil jsem třeba v karlíně a fakt to není příjemné.
Mno, ehm. To je na mě až moc alternativní. Jinak mi vůbec není zřejmé, proč by měly mít všechny v jednom místě právo na existenci. To jako že po jedné silnici pojede najednou auto, kolo, volské spřežení, tamvaj, vlak, loď, a všechny je bude brzdit traktor, který budou brzdit chodci? Naše kultura imho masivně těží ze specializace. Například myšlenka dálnice je v tom, že tam právě nemají právo přístupu všichni, a je to prioritní komunikace.Bavili jsme se o městě. Na dálnici pochopitelně lodě nepouštět. Ani kamiony, to patří na železnici.
Stejně tak ve městě nějak potřebuješ zařídit, aby byla dopravní obslužnost. Myšlenka že zrušíš pruhy a funkci silnic a ono to nějak samo od sebe bude lepšejší imho na lepší dopravní obslužnost nijak nevede.Se stačí podívat jinam. Kupodivu vede. Dřív jsem se díval na zrušený kanál Ambuchannel (řidič sanitky někde dánsku nebo tam někde) a u toho jsem normálně ustříkával. V každodenní ranní zácpně (na silnici) se automaticky řadím k pravému okraji vozovky, abych nechal volnou záchranářskou uličku. Hádej, kolik dalších řidičů to dělá. Jasně, cca 50% a ti ostatní to buď nedělají a dělají prostor až té policii jedoucí k nehodě, nebo tím dokonce jezdí. Jako fakt není problém pustit různé způsoby dopravy do jednoho místa, pokud všichni budou vědět, jak se tam mají chovat. Schválně sleduj dashcam videa od západu na východ + jako bonus Polskie Drogi. A ten Abuchannel ve kteroukoliv denní dobu prostě vyrazil se základny a dojel do cíle. Záchranářskou uličkou. Prostě jen tak.
Což si zase neumím v našich reáliích vůbec představit.Já si to umím představit úplně snadno. Ne všechny, ne hned, ale postupně. Když jsem před cca 10 lety nastupoval jako předseda SVJ, tak se mi dostalo rad, jako že se nemám zabývat anonymními podáními apod. Neřídím se tím. Pokud má někdo problém a ten problém reálně existuje (což zjistím snadno), tak se tím budu zabývat bez ohledu, zda se někdo podepsal. Stejně tak dříve rušili diskuse na shromážděních. Já ne. Ať se tam klidně 3h hádají. Až opadnou emoce, tak se člověk dozví, co je za problém. Spousta lidí ve společnosti se cítí nevyslyšena. To neznamená, že mají pravdu a že se musí okamžitě udělat jejich prání. Pokud na té cestě každý chápe, že se všichni ostatní také potřebují někam dostat a že ne všichni mají stejné fyzické schopnosti, bude to lepší. A není to problém. Na silnici respektuju motorkáře, kterému uhnu a který se mi během 2s ztratí z očí. Stejně tak na kole jsem schopen i při své inercitální hmotnosti vyvinout rychlost 40km/h a prostě prokličkuju mezi chodci a zmizím. Spousta lidí v Holandsku říká, že tamní jízdu na kole je potřeba se naučit. Protože je jich hodně a musí to být plynulé. U nás by třeba stačilo, aby se řidiči naučili správně používat směrovky.
když bude víc infrastrukturyProč víc? Hlavně jiná. Na to kanálu Not Just Bikes vysvětluje, jak se navrhují bezpečné křižovatky pro chodce, cyklisty i auta. Jen stačí změnit malůvky na asfaltu. Nic víc.
zatímco automobilisti mají rok od roku víc povinností, co musí dodržovat, musí znát zákony, dodržovat pravidla, obnovovat řidičáky a tak dál, tak cyklisti nemusí v podstatě nic, a šance že to bude někdo postihovat je úplně minimální.Nedělal bych z toho něco versus něco. Spousta cyklistů jsou řidiči. A ano, já si myslím, že něco jako řidičák pro cyklisty by nebylo od věci. Nevím, jak je to dnes, ale my jsme měli na ZŠ dopravní výchovu na dopravním hřišti. Jinak uvedu vlastní zkušenost, co mě posunulo jako řidiče osobka. Simulátory kamionů. Nedělám si prdel. Pro kamioňáky mám pochopení, rád bych to třeba taky někdy řídil, ale hrát to na simulátoru na více monitorech a zjistit, co všechno nevidí, je to škola. Od té doby je víc pouštím, nechávám jim prostor pro vybočení apod. (Jo, za to může Smajlíček.)
Situace kdy nechci být za kokota, kde jako jediný zdržuju kilometrovou kolonu aut za sebou, protože nechci předjet cyklistu?Úplně v klidu. Ať si ten kilometr potom stěžuje správci silnice, ať pro toho cyklistu vytvoří vhodnější podmínky a bude problém vyřešen. Jinými slovy tě fakt nic nenutí ho předjet a porušit zákon. Maximální rychlost není přikázaná rychlost.
Bavili jsme se o městě. Na dálnici pochopitelně lodě nepouštět. Ani kamiony, to patří na železnici.Proč na dálnici můžeme mít systém prioritních komunikací a ve městě by to mělo být jinak?
Schválně sleduj dashcam videa od západu na východ + jako bonus Polskie Drogi.To jsem sledoval, a upřímně mě to naprosto děsilo.
Já si to umím představit úplně snadno. Ne všechny, ne hned, ale postupně. Když jsem před cca 10 lety nastupoval jako předseda SVJ, tak se mi dostalo rad, jako že se nemám zabývat anonymními podáními apod. Neřídím se tím. Pokud má někdo problém a ten problém reálně existuje (což zjistím snadno), tak se tím budu zabývat bez ohledu, zda se někdo podepsal. Stejně tak dříve rušili diskuse na shromážděních. Já ne. Ať se tam klidně 3h hádají. Až opadnou emoce, tak se člověk dozví, co je za problém. Spousta lidí ve společnosti se cítí nevyslyšena. To neznamená, že mají pravdu a že se musí okamžitě udělat jejich prání. Pokud na té cestě každý chápe, že se všichni ostatní také potřebují někam dostat a že ne všichni mají stejné fyzické schopnosti, bude to lepší. A není to problém. Na silnici respektuju motorkáře, kterému uhnu a který se mi během 2s ztratí z očí. Stejně tak na kole jsem schopen i při své inercitální hmotnosti vyvinout rychlost 40km/h a prostě prokličkuju mezi chodci a zmizím. Spousta lidí v Holandsku říká, že tamní jízdu na kole je potřeba se naučit. Protože je jich hodně a musí to být plynulé. U nás by třeba stačilo, aby se řidiči naučili správně používat směrovky.To co jsi popsal imho jen těžko vede do situace "všichni se navzájem respektujeme".
Proč víc? Hlavně jiná.Protože jinak to děláš na úkor někoho jiného. Buď sebereš místo chodcům, nebo motoristům. Zatím mi přijde že ten trend je brát ho hlavně motoristům a imho to vede na mnohem vetší stres na silnicích. Což zase vede na další negativní jevy.
Na to kanálu Not Just Bikes vysvětluje, jak se navrhují bezpečné křižovatky pro chodce, cyklisty i auta. Jen stačí změnit malůvky na asfaltu. Nic víc.Mno, ok. Myslím že problém není tolik v křižovatkách, jako spíš v tom zbytku.
Nedělal bych z toho něco versus něco. Spousta cyklistů jsou řidiči. A ano, já si myslím, že něco jako řidičák pro cyklisty by nebylo od věci. Nevím, jak je to dnes, ale my jsme měli na ZŠ dopravní výchovu na dopravním hřišti. Jinak uvedu vlastní zkušenost, co mě posunulo jako řidiče osobka. Simulátory kamionů. Nedělám si prdel. Pro kamioňáky mám pochopení, rád bych to třeba taky někdy řídil, ale hrát to na simulátoru na více monitorech a zjistit, co všechno nevidí, je to škola. Od té doby je víc pouštím, nechávám jim prostor pro vybočení apod. (Jo, za to může Smajlíček.)Nevím jestli zrovna řidičák, spíš možná něco jako povinná unikátní značka + objektivní odpovědnost provozovatele, pokud chceš jezdit na silnici mezi auty.
Úplně v klidu. Ať si ten kilometr potom stěžuje správci silnice, ať pro toho cyklistu vytvoří vhodnější podmínky a bude problém vyřešen. Jinými slovy tě fakt nic nenutí ho předjet a porušit zákon. Maximální rychlost není přikázaná rychlost.To je jen recept na to jak já budu permanentně ve stresu, poseru život spoustě lidem, a kromě cyklisty na tom budou tratit i všichni ostatní, kdo mají tu smůlu že s ním musí sdílet silnici. Ne, díky.
A ne každý je takový blázen jako Jenda, aby jezdil po magistrále na kole (já bych tam nejel).Ve skutečnosti je magistrála mnohem bezpečnější než jezdit okolními ulicemi nebo někde po cyklostezce.
Ovšem na místě je třeba spíš se ptát, jak mohly automobilky udělat takový fuckup.Třeba je v oboru taková konkurence, že když by někdo měl prachy v materiálu na rok dopředu, tak ho ostatní převálcují cenou. Takhle přece trh funguje.
ale že bych měl teď dojíždět na kole přes půl prahyJá přesně tohle dělám (teda jestli z Pankráce do Holešovic - 7 km jedním směrem - je dostatečně „přes půl prahy“).
Zabiješ hodinu jen než dojedeš do školky.To taky může ukazovat na to, že je něco blbě v organizaci společnosti, protože wtf mít školku na druhé straně Prahy. (mimochodem skoro bych řekl, že v pracovní den to kvůli zácpám nebude autem rychlejší)
Třeba je v oboru taková konkurence, že když by někdo měl prachy v materiálu na rok dopředu, tak ho ostatní převálcují cenou. Takhle přece trh funguje.Nemám problém že se to stalo, spíš se divím jak to mohlo připustit vedení. Osobně bych čekal že budou mít nějak roztřízené priority toho co můžou sehnat od kolika dodavatelů. Věci, které nejdou vyrobit v podstatě kdekoliv budou mít nějak nakoupené do zásoby. Očividně bych čekal blbě, tak mě to překvapuje.
Já přesně tohle dělám (teda jestli z Pankráce do Holešovic - 7 km jedním směrem - je dostatečně „přes půl prahy“).Však já proti tomu nic nemám, naopak bravo. Znám taky člověka co denně běhá 10km do práce a 10km z práce a nevadí mu to. Bere to jako trénink na maraton, kde se docela pravidelně umisťuje v prvních pěti. Cool, akorát to sám prostě dělat nechci.
To taky může ukazovat na to, že je něco blbě v organizaci společnosti, protože wtf mít školku na druhé straně Prahy. (mimochodem skoro bych řekl, že v pracovní den to kvůli zácpám nebude autem rychlejší)K tomu řeknu jen to že to nedává úplně smysl z hlediska toho že školku typicky hledáš někde poblíž kde bydlíš, kdežto práci typicky bereš tam kde je (už jen kvůli tomu že práce může měnit často, bydlení typicky tolik ne). Ale jinak ano, školky jsou v Praze velký špatný. Měli jsme velký štěstí, že jsme našli místo v soukromé placené školce (~10k měsíčně, doslova to bylo štěstí, protože měli plno, ale někdo si to rozmyslel), státní ani nemá cenu zkoušet. A to asi ani nebudu přidávat historku s první placenou soukromou školkou, na kterou budu asi časem podávat stížnost, protože dcera dodneška brečí, že jí tam mlátila učitelka.
Znám taky člověka co denně běhá 10km do práce a 10km z práce a nevadí mu to. Bere to jako trénink na maraton, kde se docela pravidelně umisťuje v prvních pěti.Ok. V takovém případě by si měl rovněž připlácet na zdravotní péči, aby se tím vykompenzovaly kloubní náhrady ke kterým se propracuje díky vlastní blbosti.
Třeba je v oboru taková konkurence, že když by někdo měl prachy v materiálu na rok dopředu, tak ho ostatní převálcují cenou.Očekávalo se, že covid způsobí krizi a lidi nebudou mít na auta, tak automobilky část objednávek odřekly. Jenže lidi místo toho začali jezdit, aby nemuseli do MHD, ale výrobní kapacitu už mezitím zabral někdo jiný.
Zlepšení dopravní obslužnosti tím, že lidé budou jezdit více na kolech? Eeeee, to je levičácký výmysl, který je okamžitě potřeba zastavit.Mě by zajímalo, co brání lidem jezdit na kole teď. Já už to 11 let dělám, z toho asi 9 výhradně, tak mě vždycky zarazí, když někde čtu nebo mi někdo tvrdí, že to prý nejde.
Mě by zajímalo, co brání lidem jezdit na kole teď. Já už to 11 let dělám, z toho asi 9 výhradně, tak mě vždycky zarazí, když někde čtu nebo mi někdo tvrdí, že to prý nejde.Já bydlím co by granátem dohodil u školy s posílenou výukou sportu (prostě sportovní ZŠ). Každé ráno sem přijede 400 aut s jedním řidičem a jedním žákem. Spádová oblast městská část. Já jsem od první třídy chodil do školy pěšky. Kilometr tam, kilometr zpět. Dneska to asi sportovní děti nezvládnou. Nejlepší jsou třídní schůzky. To jsou místní ulice po obou stranách lemovány auty a skoro bych si tipnul, že někteří lidé parkují dál od školy, než to mají přímo z domu.
Já jsem od první třídy chodil do školy pěšky. Kilometr tam, kilometr zpět. Dneska to asi sportovní děti nezvládnou.
Tohle je asi další příklad otázky, která vypadá jinak při pohledu zvenčí a jinak, když se to člověka reálně dotýká a jde o jeho děti. Já jsem taky chodil do školy, ne sice kilometr, jen asi půl a jen přes jednu hlavní silnici. Kdybych ale dnes bydlel v Praze nebo Boleslavi, asi bych si zatraceně rozmyslel, jestli bych nechal ve městě šestileté dítě chodit kilometr do školy.
Také školy ešte existujú ? Neviem či je to vzdelanie porovnátelne s ostatními školami.
a netuším, jak složité je přejít na výrobu digitálních.To asi triviální nebude, ale určitě lepší než začínat od nuly...
Mě by zajímalo, co brání lidem jezdit na kole teď. Já už to 11 let dělám, z toho asi 9 výhradně, tak mě vždycky zarazí, když někde čtu nebo mi někdo tvrdí, že to prý nejde.Za mě největší limitace je pořád bezpečnost. Bezpečnost na silnici je, co vím, primárně funkce "OTčkovosti" prostředku a času stráveného na silnici. Kolo je v obou těchto parametrech špatné a naložené kargokolo ještě horší (horší manévrovatelnost a nižší rychlost => delší čas na silnici). Krom toho IMHO ještě existuje ten efekt, kdy rodiny si seženou auto, když mají novorozence. Ne, že by to bez auta fakt nešlo, ale ta obtížnost mi přijde hodně vysoká. No a když pak děti povyrostou a už by to tak obžítné nebylo, ty lidi jsou už na to auto hodně navyklí a naopak na kolo ne...
protože máme NTB. A to se v batohu špatně vozí. Prostě se mi nechce jezdit s ntb batohem na kole.Já jezdím takhle, s batohem v košíku, a s převozem notebooku i hromady dalších věcí není problém. Když vezu větší množství hardware (nebo oblečení a spacák na více dní), tak si přidám brašny.
Krom toho IMHO ještě existuje ten efekt, kdy rodiny si seženou auto, když mají novorozence. Ne, že by to bez auta fakt nešlo, ale ta obtížnost mi přijde hodně vysoká.To je mimochodem dobrá pointa. Jestli chce hrát někdo život na ultra hardcore, tak proč ne. Ty obtížnosti se ti sčítají; stres a náročnost když se ti narodí dítě. Což je samo o sobě něco, co si lidi co dítě nemají, neumí ani představit*. Pak k tomu přidej dopravu, tj nutnost nějak fungovat, nakupovat a tak dál. Úplně vidím jak vezeš partnerku z porodnice MHD, nebo na kole. Všechny možné problémy zdravotního rázu, kde Heron radí volat sanitku, asi i na všechny očkování a prohlídky co jich máš povinně asi deset. Teď do toho nevyspalá partnerka, které leze na mozek že je pořád doma s dítětem a ty bys jí chtěl vzít třeba někam ven, nebo do nějaké lepší restaurace .. na kole. Což tak dva měsíce po porodu zapomeň. Nutnost neustále nakupovat hadry a sto padesát kategorií věcí, na které jsi předtím zapomněl, i když ses snažil se předem připravit. Jako respekt k lidem co tohle zvládají, ale osobně si to neumím představit. Možná když má člověk místo partnerky nějakého stoického boha, kterému je všechno jedno. * Je to asi jako rozdíl mezi tím si představit mít otevřenou zlomeninu a mezitím zažít otevřenou zlomeninu.
Kdyz jsme se vraceli s novorozenou dcerou, cele 4 hodiny po porodu, kdy nas vykopli z nemocnice, tak nam zavolali taxika, a dali igelit, aby se nezakrvacely sedacky, protoze manzelka jeste stale dost krvacela.To je dost hrozný. Já slyšel od jednoho známého podobné historky z USA, sice ne takhle hrozný, myslimže mu manželku vykopli "až" další den brzo ráno, ale oproti třeba ČR furt celkem hrůza (plus samozřejmě si nechali zaplatit tisíce dolarů). Že u porodu není lékař je AFAIK normální, pokud se neděje něco nenormálního/špatnýho, není moc důvod, aby tam byl. Jinak taxík je překvapivě dobrý prostředek pro dopravu do porodnice (ve městě, z vesnice to může být různé). Já i několik dalších párů co znám jsme se rozhodli pro taxík plánovitě. Má to několik výhod: Nemusíš se stresovat s řízením a navigací a můžeš se věnovat manželce, taxikáři obvykle nedělá problém jet nepovolenou rychlostí, město zná obvykle jak svý boty a v nemocnici mu před dveřmi prostě jen šoupneš bankovku a rovnou jdeš s manželkou, nemusíš řešit parkování atd.
Všechny možné problémy zdravotního rázu, kde Heron radí volat sanitkuJá teda nevím o jaké "všechny" možné problémy se má jednat, uvedl jsem jeden příklad a to jako doklad, že složkám nevadí někam jet zbytečně. Ale ono to nebylo zbytečně, kdyby si ta devadesátiletá paní něco zlomila nebo by měla nějakou cévní příhodu, tak je to jediné správné řešení.
asi i na všechny očkování a prohlídky co jich máš povinně asi desetCo si pamatuju z dětství, tak jsme chodily s mamkou pěšky. V době, kdy jsme ještě nechodily, tak existovalo něco, co se jmenovalo kočárek (najdete v muzeu). Ono jako v osmdesátých letech neměl každý auto. Dokonce ani každý soused neměl auto. Jinak si vážím všech, kteří mají děti a starají se o ně. Já si (skutečně) tu odpovědnost neumím představit. Píšu odpovědnost, protože s tím bych měl problém, nikoliv s těmi praktickými věcmi (bylo běžné, že si lidé mezi sebou věci půjčovali, vyměňovali, šili apod.), ale s tím se starat o z počátku bezbranného tvora, řešit neustále jeho potřeby a zdravotní stav.
Já teda nevím o jaké "všechny" možné problémy se má jednatTak řeč je o tom že si pořídíš dítě. Takže řešíš problémy jako že tři dny nejí, nebo se nemůže vysrat, nebo má horečky, nebo dva dny nespí a tak dál. Volat na to sanitku, místo abys sednul do auta a za čtvrt hodiny byl u doktora, který ti většinou dá nějaké kapky nebo čípky (na jezení, sraní, spaní, horečky, vyrážky, a v podstatě na všechno) mi přijde trochu přehnané.
V době, kdy jsme ještě nechodily, tak existovalo něco, co se jmenovalo kočárek (najdete v muzeu).Kočárky existují dodneška a první rok/dva mají své použití. Ale ok, doporučuju počkat na osobní zkušenost. Teoreticky můžeš říct (většinou ještě občasně krvácející) partnerce ať si vezme kočárek nebo kolo a zajede k doktorovi, že jí to zabere jen hodinu/dvě. Jestli potom ještě budeš mít hlavu na krku, tak ti to třeba i bude fungovat ;) Nehledě na to že cesta autobusem s novorozencem je zážitek sám pro sebe.
Tak řeč je o tom že si pořídíš dítě. Takže řešíš problémy jako že tři dny nejí, nebo se nemůže vysrat, nebo má horečky, nebo dva dny nespí a tak dál.O tom jsem já ale nepsal. Jinak vím, jaké problémy se řeší. Mám kámoše a kolegy ve svém věku, takže vím, jaké problémy mají. Nezávidím jim to a obdivuji je. A jsem tu pro ně. Když mi hysterický kámoš volal, že jeho dítě něco, tak jsem mu doporučil zavolat dětské doktorce s tím, že mu poradí. On to nechtěl udělat, protože ji nechtěl rušit. A ano, poradila mu. V noci. Buď to ti lidi neví, nebo prostě v hysterii na to zapomenou. Ale i mě po operaci dal primář na sebe číslo, že mu mám kdykoliv zavolat, kdyby něco. Prostě občas taky hraju roli toho klidného rozumného kámoše.
Volat na to sanitku, místo abys sednul do auta a za čtvrt hodiny byl u doktora, který ti většinou dá nějaké kapky nebo čípky (na jezení, sraní, spaní, horečky, vyrážky, a v podstatě na všechno) mi přijde trochu přehnané.Ale to jsem vůbec nenavrhoval.
Kočárky existují dodneška a první rok/dva mají své použití.Jestli to nebylo poznat, tak to byla ironická poznámka.
Ale ok, doporučuju počkat na osobní zkušenost.Já ji mít nebudu. S partnerem asi těžko něco zplodíme a za posledních 31 let se parlament nepostaral o to, aby to šlo jinak. A nevypadá to na brzkou změnu. (Navíc já obecně moc děti nemusím. Ani svých příbuzných. Občas jsem uvažoval, jaké by to bylo se starat o děti někoho z rodiny (třeba po tragické nehodě), ale jsem rád, že to nemusím řešit. Řeším jiné věci.)
Teoreticky můžeš říct (většinou ještě občasně krvácející) partnerce ať si vezme kočárek nebo kolo a zajede k doktorovi, že jí to zabere jen hodinu/dvě.Pokud krvácí ještě po porodu, nemáš se o to, ehm, postarat ty? Jako tohle mi přišlo vždycky divné, kolegové s novorozenci byli třetí den po porodu v práci. Proč si nevzali měsíc dovolené? Jako jo, kolega mi říkal, že ho žena vyhání, tak je raději v kanclu. (Jasně, chce si to řešit sama a nepotřebuje se k tomu ještě starat o chlapa.)
Úplně vidím jak vezeš partnerku z porodnice MHDUplne v pohode. Dokonce nam to vyslo i jako lepsi a pohodlnejsi varianta. Mozna su zpovykany malym velkym mestem, ale MHD ma tu vyhodu, ze vetsinou jezdi podle predem znameho jizdniho radu a na predem znama mista. U auta ve meste mas casto ten problem, ze predem nevis, kde a kdy se ti podari zaparkovat. Takze se ti nechce moc riskovat, ze mrznoucim destem potahnes dite ve vajicku kdo vi jak dlouho.
asi i na všechny očkování a prohlídky co jich máš povinně asi deset.Toto je realne problem v malych mestech a vesnicich, kde neni odpovidajici infrastruktura. Jinak to zase takovy problem neni, bud je to mensi mesto a mas vsechno v dochazkove vzdalenosti nebo muzes vyuzit MHD.
a ty bys jí chtěl vzít třeba někam ven, nebo do nějaké lepší restaurace ..Kdyz uz chces jit do lepsi restaurace, tak si tam vetsinou k tomu lepsimu jidlu chces dat i lepsi vino, ne? Takze jet autem neni uplne dobry napad, nehlede na opruz s parkovanim.
Toto je realne problem v malych mestech a vesnicich, kde neni odpovidajici infrastruktura. Jinak to zase takovy problem neni, bud je to mensi mesto a mas vsechno v dochazkove vzdalenosti nebo muzes vyuzit MHD.Tady to chce poznamenat, že jet MHD s kočárkem je dost jiný zážitek než bez něj, specielně např. v tý Praze. Pokud budeš chtít nízkopodlažní vehikl, obvykle ti odpadne třeba polovina spojů. A IIRC třeba do metra na Florenci je potřeba použít pochcanej výtah někde úplně bokem od normálního vchodu (pokud se to teda v poslední dobou nějak dramaticky nezlepšilo, z Prahy jsem utek).
Šátky a nosítka existují.Ano, samozřejmě, ale není to všespásné řešení, kočárek se hodí. Do šátku např. nedáš nákup, ie. musel bys mít k tomu ještě třeba baťoh nebo podobně.
Tady to chce poznamenat, že jet MHD s kočárkem je dost jiný zážitek než bez něj, specielně např. v tý Praze.Bezne to praktikujeme v Olomouci a neni to nejak extremni zazitek (klepu).
A IIRC třeba do metra na Florenci je potřeba použít pochcanej výtah někde úplně bokem od normálního vchodu (pokud se to teda v poslední dobou nějak dramaticky nezlepšilo, z Prahy jsem utek).Bezbarierovost prazskeho MHD je kategorie sama pro sebe a cloveka to uderi hned, kdyz prijede z nejake civilizovane zeme, kde ruzni woke aktivisti prodrazuji verejne stavby tim, ze je vyzaduji bezbarierove stavby pro ruzne parazity jako jsou invalide, matky na materske, ci hipsteri s velkymi kufry vracejici se ze zahranicnich studii gender studies. Ale jinak prazska MHD jako prostredek dopravy patri k tomu lepsimu, co jsem tak potkal.
Toto je realne problem v malych mestech a vesnicich, kde neni odpovidajici infrastruktura.*na periferii U nás na dědině to bylo k lékaři 600 metrů, na jiné dědině 800 metrů (potažmo lékařka bydlela ve stejné ulici, ordinovala o dvě dědiny dál), ale ano, jsou i jiné zapadákovy.
Úplně vidím jak vezeš partnerku z porodnice MHD, nebo na kole.Vy zas naděláte... na kole asi ne, ale po normálním porodu (bez nástřihu a nezfetovaná) ženská těch pár kilometrů klidně ujde i pěšky. Kdyby byl život bez auta tak nemožný, jak tady popisujete, tak by asi lidstvo do dvacátého století vůbec nemohlo existovat.
Tohle se spíš podobá tomu, když někdo začne vykřikovat, že dětské autosedačky nebo ABS jsou zbytečnost a zpovykanost, protože když jsme byli děti, nic takového se nepěstovalo a taky jsme to přežili. Stejně tak jsem spoustu let žil bez klimatizace (v autě i doma), bez parkovací kamery, bez sušičky, o něco dříve bez myčky nádobí, bez mobilu… a i když bych se k tomu teoreticky mohl vrátit, tak… prostě ne. A je mi úplně jedno, jestli mnou tady za to bude pohrdat. Ono je také běžné, že se na spoustu věcí člověk dívá úplně jinak, dokud je to jen teoretická otázka; typickým příkladem je spor o jednorázové vs. látkové pleny.
Stačí mi, že jsem čím dál častěji občanem druhé kategorie jen proto, že si odmítám pořídit smartphone. Nevím proč bych si měl komplikovat život odmítáním spousty dalších věcí, které považuji za (pro mne) užitečné a praktické.
Stačí mi, že jsem čím dál častěji občanem druhé kategorie jen proto, že si odmítám pořídit smartphone. Nevím proč bych si měl komplikovat život odmítáním spousty dalších věcí, které považuji za (pro mne) užitečné a praktické.Odmítání smartphone tě šlechtí, ale v #371 říkáš, že nemůžeš nechat chodit dítě do školy, z kontextu kvůli hlavním silnicím. Takže vozením autem do školy a všude nejen otravuješ ostatní, ale dokonce i sám sebe…
kdybych bydlel v Praze nebo Boleslavi- a tato podmínka splněná není. Tady je sice doprava klidnější (tedy jak kde), ale na druhou stranu to do té školy jsou skoro tři kilometry. Takže dcera v současnosti jezdí ráno autobusem (což je mezi prvňáky výjimka) a odpoledne ji z družiny vyzvedávám. Samozřejmě by pro mne bylo pohodlnější nemuset se převlékat a sedat do auta, ale je to řešení, které za daných okolností považujeme prozatím za nejvhodnější.
Mně to připomíná tu diskuzi o autech na baterky, kde vždycky někdo napíše, že něco nejde, a Bystroushaak na to napíše, že to někde někdo úspěšně udělal. Akorát z druhé strany.Já jsem nepsal že to nejde, jen že si komplikuješ už tak velmi komplikovanou životní situaci. Ale pokud se někdo cítí (asi hlavně ta ženská), jako že tohle je co chce, tak za mě super.
ale mluvit o tom, jak a kde mají ženy rodit, nebo jim navrhovat, aby do porodnice chodily pěšky nebo jezdily na kolech, to mi přijde už celkem ujeté.To tu ovšem nikdo nedělal, pokud vím. Jen se tu poukazuje na to, že to jde. Naopak zastánci automobilismu zde předkládají auto jako nezbytnost, což je ovšem ve většině případů pouhá iluze.
Ne přímo. Ale několik účastníků diskuse tu více či méně nepřímo naznačovalo, že auto je vlastně zbytečnost, be které se lze snadno obejít. Odhlédnu-li od toho "snadno", tak ano, lze se bez něj obejít, stejně jako se já obejdu bez smartphonu. Ale já aspoň nekecám těm, kdo ho mají, chtějí nebo potřebují, do toho, jestli ho mají mít a používat nebo ne.
Kdyby mohoucí lidé více jezdili na kolech/pěšky/zůstávali na HO, tak na silnicích bude více místa pro prioritní dopravu a pro těch pár nemohoucích
Jak kde. S pražskou dopravou mám víc zkušeností, než je mi milé, takže říkám zcela otevřeně, bez ohledu na to, kolik nenávisti tím vyvolám: pokud by v Praze jezdilo po silnicích na kole výrazně víc lidí než dnes, výsledkem by byla naprostá katastrofa. (Ono bude bohatě stačit, pokud se nepodaří zarazit ten nesmysl s 1.5 metru a bude se v praxi vynucovat.) Aby něco takového bylo prakticky možné bez totálního dopravního kolapsu, musela by se zásadně přebudovat většina ulic v zástavbě, což není v dohledné době proveditelné.
auto je vlastně zbytečnostNení, ale lze se bez něj obejít, kdyby... Já jsem auto neměl. Občas jsem si půjčil dodávku do 3.5T. Zbytek cest se pořešilo jinak. Vyhovovala by mi síť půjčoven vozidel. Dělal jsem roky na HO. Nemaje křišťálovou kouli jsem na konci roku 2019 dal výpověď s tím, že si dám 2 měsíce prázdnin. Ok, nakonec to bylo skoro 14. Čekal jsem, že covid způsobí alespoň to, že HO bude novým standardem. Není. V minulé firmě jsem to měl v nějakém polorežimu (více méně to tolerovali), tady se musíme domluvit. Jenže tlak na to, aby všichni byli v kanclu, je prostě silný. Takže mám nově ojetinu, protože dopravní obslužnost do kanclu v podstatě jiná není. Přitom by stačilo se domluvit, můžu z domu pracovat ze své stanice, tak jako předchozí roky. Ušetřil bych čas. Ale zatím to tak prostě není. Ten konzervativismus IT firem prostě nechápu. Asi je důležitější fyzický dohled na lidi, než to, co skutečně udělají. A nemusíte mi tady psát, že lidi v továrně musí být přítomni fyzicky a že se tam musí nějak dopravit. Ale zrovna v té Praze bude většina cestujících dělat nějakou kancelářskou práci. A rozhodně nezanedbatelná část z nich by to mohla dělat vzdáleně.
Takže mám nově ojetinu, protože dopravní obslužnost do kanclu v podstatě jiná není.Jak se tohle v Olomouci, což je podle mapy placka velká 7 km z kraje na kraj, stane? Nebo jezdíš do nějakého sousedního města?
pokud by v Praze jezdilo po silnicích na kole výrazně víc lidí než dnes, výsledkem by byla naprostá katastrofaNe že by to s auty bylo jiné ;)
Ono bude bohatě stačit, pokud se nepodaří zarazit ten nesmysl s 1.5 metru a bude se v praxi vynucovat.S tím souhlasím. Jinak další problém je, že čáry jsou často nakreslené tak, že když pojedu legálně, tak mě taky nepůjde předjet: 1, 2, 3. Jenže když tam potkají cyklistu jednou za rok, tak to nikdo řešit nebude… Kdyby jich jezdilo víc, tak si takovou věc nikdo namalovat nedovolí.
pokud by v Praze jezdilo po silnicích na kole výrazně víc lidí než dnes, výsledkem by byla naprostá katastrofaNe že by to s auty bylo jiné ;)
Tak to zkusím říct jinak: i kdyby všichni, kdo dnes jezdí po pražských silnicích na kole, začali jezdit autem, byl by to řádově menší problém, než kdyby podstatná část těch, kdo jezdí autem, přešla na kolo. Vlastně si ani nejsem jistý, jestli by to dopravě spíš nepomohlo. Míst, kde jeden cyklista dokáže uDoSovat 5-10 aut, aniž by dělal nějaké naschvály, je v Praze příliš mnoho.
Jakmile bude jezdit jeden za druhým...Ale jak se to stane? Teda kromě toho, že nějaký tvůrce světlých zítřků prostě lidi donutí dělat to, co je pro ně nevýhodné.
Ale jak se to stane?Nevím, ve městech kde se to stalo (kromě Pchjongjangu :D) to vzniklo takhle?
Míst, kde jeden cyklista dokáže uDoSovat 5-10 aut, aniž by dělal nějaké naschvály, je v Praze příliš mnoho.
procyklistické úpravyO žádných procyklistických úpravách nebyla řeč. Řeč byla o úpravách, které umožní autům rychle předjet cyklistu. To je častý omyl.
To není záležitost roku nebo dvou - a nejspíš ani deseti.Tak ona ta hypotetická situace asi taky nenastane ze dne na den.
A pak je tu samozřejmě i otázka, nakolik je skutečně žádoucí, protože ty procyklistické úpravy až příliš často spočívají v tom, že se ubere jízdní pruh, zlikvidují parkovací místa apod.Jednak se tohle týká i ostatních druhů dopravy - jak blokování těch ostatních druhů dopravy (MHD bere parkovací místa, má vyhrazené pruhy a DoSuje ostatní! auta dělají zácpy ve kterých se zaseknou i ostatní a zabraňují chodcům volně přecházet!), tak že kdyby najednou ten druh dopravy využilo více lidí, tak nastane kolaps (u aut se to děje každý den, MHD se dá taky snadno přeplnit). A jednak asi nebereš v úvahu, že když víc lidí pojede na kole, tak míň lidí pojede těmi ostatními druhy.
O žádných procyklistických úpravách nebyla řeč. Řeč byla o úpravách, které umožní autům rychle předjet cyklistu.
Já se bavím o úpravách, které se v Praze reálně dějí. Typicky jde o úpravu typu "ze dvou pruhů uděláme jeden pruh a cyklopruh a jako bonus do toho zbylého pruhu nasekáme retardéry".
MHD bere parkovací místa, má vyhrazené pruhy a DoSuje ostatní! … A jednak asi nebereš v úvahu, že když víc lidí pojede na kole, tak míň lidí pojede těmi ostatními druhy.
V úvahu to beru, ale mezi MHD a kolem je v tomhle ohledu naprosto zásadní rozdíl. V době, která je zajímavá (tedy je dostatečný provoz na to, aby ty problémy vynikly), jede typicky v autobusu víc lidí (často i mnohem víc lidí) než v autech, která ten autobus omezí. U kola je to přesně naopak. Takže pokud by třeba 5 procent těch, kdo dnes jedou autem, přešlo na MHD, dopravní situace se zlepší. Pokud by ale přesedli na kolo, dopravní situace se zhorší.
Jeden z těch týpků co píšou na Twitteru o Dánsku psal že jeli prostě se ženou na porod na kole. Ale nebookmarkoval jsem si to a teď to nemůžu najít.Na porod někoho jiného, ne? Jako fyzicky jde asi všechno, to jo. Když si ale představím, jak máš na kole naloženou* ženu, která řve porodníma bolestma**, a pomalu nemůže ani sedět na normální autosedačce, tak mi to přijde takové dost neproveditelné. * Myslet si že ve stavu kdy má kontrakce může jet sama na svém kole je imho opět čistě technicky asi možné, ale reálně to patří k věcem, které většina lidí imho nedá. ** Jasně, lze namítnout že tam můžeš přijet dřív, zkoušeli jsme (asi o šest hodin), pošlou tě zpět ať se vrátíš až to fakt začne.
Vy zas naděláte... na kole asi ne, ale po normálním porodu (bez nástřihu a nezfetovaná) ženská těch pár kilometrů klidně ujde i pěšky.Potvrzuju, z porodnice jsme šli pěšky (ale až po několika dnech od porodu).
Za mě největší limitace je pořád bezpečnost.By mě zajímalo, jestli je rozdíl spíš ve skillech (předcházení problémům), nebo ve vnímání rizika.
Tesla (ne ta Muskova) zde vyráběla vlastní čipy. Jasně, na tehdejší technologii, planárně epitaxní metodou, ale vyráběla.Zde by bylo vhodné poznamenat, že TEchnicky SLAbé tady vyráběla taky vlastní čipy vyvinuté na západě a na východě prachsprostě oprásknuté.
Zlepšení dopravní obslužnosti tím, že lidé budou jezdit více na kolech? Eeeee, to je levičácký výmysl, který je okamžitě potřeba zastavit.Jednoznačně souhlas. V zemi, kde a) větší část roku mrzne, sněží a prší, b) lidé bydlí desítky kilometrů od zaměstnání, c) od infrastruktury pro děti (škola, kroužky) skutečně nelze řešit dopravní obslužnost tím, že se bude jezdit na kole.
1.5m odstup? Ne, to je jen plýžívá salámová metoda cykloušů.Hlavně je to blbost. Nelze to měřit, tedy to nelze vymáhat jinak, než po Heronovsku metodou prostě někoho potrestáme. Na velké části silnic dodržování takového nařízení způsobí dopravní kolaps, protože na to nejsou dělané.
Neviděl jsem žádný návrh na nějakou pořádnou dlouhodobou vizi. Nějaký projekt, který by nás někam posunul.Posun pro posun je k ničemu. Pirátské návrhy nejsou posunem k ničemu dobrému.
V zemi, kde a) větší část roku mrzne, sněží a prší, b) lidé bydlí desítky kilometrů od zaměstnání, c) od infrastruktury pro děti (škola, kroužky) skutečně nelze řešit dopravní obslužnost tím, že se bude jezdit na kole.V severní a západní Evropě a) nemrzne, nesněží, ani neprší, b) lidé nebydlí, ani nemají zaměstnání, c) ani tamní děti se nevzdělávají a nedruží. Na kole tam jezdí jen tak pro nic za nic.
Nelze to měřitLze, stačí videozáznam, kde bude vidět, že auto předjelo cyklistu a při tom nevybočilo z pruhu. Šířku auta si přečteš v techničáku, šířku pruhu v dokumentaci/změříš, šířku cyklisty změříš. Tradá.
a) větší část roku mrzne, sněží a pršíNo to by mě zajímalo, jak to vypadá v těch finských a hulandských městech co tu Heron ukazoval, a jak to dělám já a všichni ostatní co jezdí v Praze na kole.
b) lidé bydlí desítky kilometrů od zaměstnání, c) od infrastruktury pro děti (škola, kroužky)To mi přijde, že je v mém okolí menšina.
Lze, stačí videozáznam, kde bude vidět, že auto předjelo cyklistu a při tom nevybočilo z pruhu. Šířku auta si přečteš v techničáku, šířku pruhu v dokumentaci/změříš, šířku cyklisty změříš. Tradá.Tak. A na konci je všechny zavřeš, i když se nikomu nic nestalo.
Lze, stačí videozáznam, kde bude vidět, že auto předjelo cyklistu a při tom nevybočilo z pruhuDobrá, triviální případ jsem pominul - co takhle netriviální, kdy auto vybočí z pruhu částečně, nebo ještě lépe když na silnici žádný pruh není. Protože tam už to z toho záznamu (co nemá prostorové vidění a nejspíš bude pod nějakým úhlem) taková sranda nebude.
a jak to dělám já a všichni ostatní co jezdí v Praze na kole.Vy jste, s odpuštěním, magor. A předpokládám, že neočekáváte, že dobrovolně přesvědčíte nějakou větší část populace, aby do práce vyrazili na kole za deště, když je na silnici prosolená sněhová břečka (alternativně uježděný sníh) atd. Ze zvědavosti: opravdu na kole jezdíte vždy, nikdy autem/hromadnou dopravou? A k tomu doplňující: máte pracovní dobu, kdy musíte na pracovišti být v jasně daný čas? Máte zaměstnání, ve kterém je přítomnost na pracovišti nutná, nikoliv volitelná?
co takhle netriviální, kdy auto vybočí z pruhu částečně, nebo ještě lépe když na silnici žádný pruh není. Protože tam už to z toho záznamu (co nemá prostorové vidění a nejspíš bude pod nějakým úhlem) taková sranda nebudeAno, pak už to sranda nebude. Půjde to měřit jenom tam, kde to zrovna vyjde s tím pruhem -- stejně jako třeba rychlost lze měřit jenom tam, kde jsou radary/úsekáče, a nikdo nepíše, že je omezení rychlosti nevymahatelné. (aby nedošlo k omylu, já ten povinný odstup nechci, pravidelně mě někdo předjíždí blíž a k žádnému problému nedochází a já jsem rád, že je zbytečně nezdržuju)
Ze zvědavosti: opravdu na kole jezdíte vždy, nikdy autem/hromadnou dopravou?Ano, MHD jsem nejel už asi 8 let, autem po Praze něco jako 0-1x za rok. Jiné je to s cestami mimo Prahu, tam jednak občas jedeme s firmou někam autem (to typicky vyjíždíme z kanceláře, kde kolo nechám), jednak teď jsem třeba jel na a z NTPC půl cesty vlakem, což mě štve, ale bohužel ty dálkové cesty (100+km) nedávám.
A k tomu doplňující: máte pracovní dobu, kdy musíte na pracovišti být v jasně daný čas? Máte zaměstnání, ve kterém je přítomnost na pracovišti nutná, nikoliv volitelná?Musím být na pondělních meetinzích a občas na nějaké schůzce přes týden. (a před tím jsem musel bývat samozřejmě ve škole v daný čas) Z poslední doby si pamatuju jenom jeden případ, kdy jsem se nečekaně zasekl, někdy v lednu jak přes noc strašně nasněžilo, a já myslel, že místo 20 minut mi to bude trvat 25 a místo toho mi to trvalo asi 40.
A předpokládám, že neočekáváte, že dobrovolně přesvědčíte nějakou větší část populace, aby do práce vyrazili na kole za deště, když je na silnici prosolená sněhová břečka (alternativně uježděný sníh) atd.No já nevím, a ta videa co tu dával Heron a spol., tam je nějak nutí?
stejně jako třeba rychlost lze měřit jenom tam, kde jsou radary/úsekáče
Radar si ovšem policejní hlídka může přinést prakticky kamkoli nebo si ho dokonce vozit přímo na autě a měřit za jízdy.
Ano, MHD jsem nejel už asi 8 let, autem po Praze něco jako 0-1x za rok. ... Musím být na pondělních meetinzích a občas na nějaké schůzce přes týden. (a před tím jsem musel bývat samozřejmě ve škole v daný čas)Jinak řečeno chcete říct, že jezdíte (nebo jste jezdil) na kole, v létě i v zimě s tím, že musíte denně vyrazit za každého počasí, protože máte někde být. Pokud na silnici byla klouzačka, tak jste stejně jel. Pokud tam byla zasolená břečka, od které je člověk ohozený, tak jste stejně jel. Zaházený jako prase. V létě zpocený jako prase. (Vaše škola měla nějaké sprchy, nebo vaši spolužáci měli v předletních měsících smůlu?) V zimě riziko, že se na tom rozflákáte. Dobrá, to svědčí o vašem odhodlání. Mám jistou pochybnost, že tohle odhodlání je přenositelné na většinu populace. Samozřejmě pokud je k tomu nedonutíte, bezpečnost a pohodlí ať jde k čertu.
No já nevím, a ta videa co tu dával Heron a spol., tam je nějak nutí?Na Heronova videa víceméně ze zásady nekoukám, protože půlhodinové video nepovažuju za vhodný způsob předávání informací, které se vejdou do 5 minut čtení. Tohle jsem prolétl (nehodlám tomu věnovat víc než 5 minut), ale vidím z toho, že a) aby lidi mohli cyklistovat, je potřeba oddělená infrastruktura. Tu je potřeba vybudovat (prachy + kam ji v Praze dáte?) a udržovat mnohem víc než silnice, protože přesně to, co jsem psal nahoře. b) odvolávají se na výzkumy, které na 95% byly dělány tak, aby vyšly správně. Vzhledem k tomu, jak moc se v Praze mění poměr lidí, co jezdí autem/MHD, na základě toho, že prší, bych si dovolil pochybovat o tom, že to s kolem bude jiné. A jestli je někdo nutí? To je docela dobrá otázka.
Jinak řečeno chcete říct, že jezdíte (nebo jste jezdil) na kole, v létě i v zimě s tím, že musíte denně vyrazit za každého počasí, protože máte někde být. Pokud na silnici byla klouzačka, tak jste stejně jel. Pokud tam byla zasolená břečka, od které je člověk ohozený, tak jste stejně jel. Zaházený jako prase. V létě zpocený jako prase. (Vaše škola měla nějaké sprchy, nebo vaši spolužáci měli v předletních měsících smůlu?) V zimě riziko, že se na tom rozflákáte.Přijde mi, že to není tak strašné, jak to prezentujete.
Nebo se mi jenom zdá, že kočičí hlavy všechny serou?Všechny kromě toho, kdo drží kasu. V kopci vydrží víc než asfalt, protože se brzděním nesjíždí dolů.
odvolávají se na výzkumy, které na 95% byly dělány tak, aby vyšly správně.Ah, univerzální argument. Tos chytil od Gréty?
No to by mě zajímalo, jak to vypadá v těch finských a hulandských městech co tu Heron ukazoval, a jak to dělám já a všichni ostatní co jezdí v Praze na kole.Tohle mi připomnělo norské přísloví (resp. možná spíš přísloví českých turistů ve Skandinávii): "Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení."
Jednoznačně souhlas. V zemi, kde a) větší část roku mrzne, sněží a prší, b) lidé bydlí desítky kilometrů od zaměstnání, c) od infrastruktury pro děti (škola, kroužky) skutečně nelze řešit dopravní obslužnost tím, že se bude jezdit na kole.LOL. Kdo nechce, hledá důvody, no.
Bavíme se o existujících městech, tedy zástavbě, kterou nejde zbouratSice se toho dost možná někdo chytí, ale – jde. Ústí je jenom malý příklad.
A proč je to řešení lepší než tu infrastrukturu zlepšovat pro auta a hromadnou dopravu?Vždyť to už napsal, protože motorizované krabice zabírají víc místa (a taky víc hlučí, smrdí, pálí fosílie nebo elektriku aj.).
... proč se ty čipy do aut teda nevyrábí u násTohle znáš? I když to asi v rámci celosvětové výroby není nějaké zásadní množství...
V politice je velice důležité mít nějakého 'provinilce'. Ale tuhle možnost voliči budoucím vvládním stranám vzali.Není problém, vždycky se to může svádět na předchůdce aneb za všechno mohou kommunisti i po 30+ letech.
Piráti zjevně doplatili na zběsilou kampaň, kterou proti nim ANO rozjelo, protože je podle dřívějších průzkumů považovali za největšího soupeře (a ani jejich klesající preference už nezvrátily jejich zatvrzení v jednostranné kampani antipirát), včetně faulů a lží, na které Piráti nedokázali účinně reagovat.Proti Pirátům jeli hodně kampaň SPD a s nimi spřízněná алтерnativní média (jako např. Parlamentní Listy) už o dost dříve než ANO. Jak moc za pokles jejich preferencí může ta kampaň a jak moc si za to můžou sami je otázka, ale já bych skoro tipoval, že ta kampaň za to spíš nemůže. Je potřeba mít na paměti účel té kampaně: ANO a SPD tím necílí ani tak na voliče Pirátů, ale především na své vlastní voliče, které se tímhle způsobem snaží utvrdit v ideologické linii a jasně jim dát najevo, že opravdu musí jít k volbám a hodit jim to, protože jinak by nastala strašlivá katastrofa v podobně rudozeleného neomarxismu. IMO Piráti dopadli tak jak dopadli za mě jednak kvůli ztrátě čitelnosti pro své vlastní voliče a jednak kvůli tomu, že voliči STAN divoce kroužkovali, zatímco voliči Pirátů pravděpodobně zdaleka tolik ne. Ať už tak nebo tak, v každém případě je fajn, že ostrá střelba ze strany ANO a SPD byla z větší části neučínná.
ale v jedne kalkulacce jsem s nim mel nejvetsi nazorovou shodu.Gratuluju, soudruhu
Piráti zjevně doplatili na zběsilou kampaň, kterou proti nim ANO rozjelo
tttsssssss se zničili uplně sami naty pitominy s daněním bytů/zeleným fašizmem/transgendervobčankama/etc jako nebyla potřeba žádná antikampaň by stačilo jenom ty jejich keci uplně ulítlý parkrát lidem zvopakovat :P :P
se moch bartoš proti alžbětku věřejně vymezit prosoru měl jako dost :P :P ale neuďál to + asi jako tušíme proč to neuďál :P :P
Porážka ANO, jako stylového nástupce KSČStrana vedená velkopodnikatelem je stylový nástupce komunistické (ne čínské "komunistické") strany? Zajímavý názor.
stejně jako Zemanem, se kterým se nikdy nedokázala rozejít, i když je léta cíleně ničilK tomu by se slušelo dodat, že za Zemana se ČSSD dostala jako nejsilnější vládní strana k moci. Od té doby to bylo jenom horší a horší...
Strana vedena agentem StB.Porážka ANO, jako stylového nástupce KSČStrana vedená velkopodnikatelem je stylový nástupce komunistické (ne čínské "komunistické") strany? Zajímavý názor.
a slovenskej estébák druhej bez šance na sestavení většinyProč myšlíš? ANO+ODS mají 106. SPOLU+PirSTAN je 5 stran. To je moc.
si myslíš žeje babiš tak děsně moc neschopnej že mezi 102 voportunistama by nenašel 2 lidi který si koupí?? :O :D
dobrou noc!!!!!!!!!!!!!
Pro-demokraticke stranyTím doufám myslíš SPD, která jako jediná prosazuje skutečnou demokracii.
Jsem zklaman, ze tss se nedostaloOtázka je, na základě čeho by dalo očekávat něco jinýho. Pokusim se uvažovat v obecné rovině bez osobních antipatií. Trikolóra je celkem nová strana vzniklá kolem VKml, který se ale následně letos na jaře rozhodl skončit v politice. Fúze se Svobodními dávala smysl, ale reálně to je IMO spíš pohlcení Trikolóry Svobodnými než naopak a je otázka, jestli vůbec Trikolóra má co nabídnout / čím Svobodné obohatit. Soukromníky skoro nikdo nezná. Svobodní mají dlouhodobě zhruba podobné výsledky (2013 - 2.46%) a nezdá se, že by na to nějak reflektovali, jsou IMO +- stále stejní, tj. asi není nijak překvapivé, že i ten výsledek je stále +- stejný.
v debatách byla mayerová srašně slabá furt si nechala krást slovo byla málo utočná a vopakovala naučený fráze mimo kontext :/ :/ a ráčkuje :/ :/ ale stejně sem jim to prskla :D ;D
Tak snad priste.Tohle by mělo být jejich motto.
bude stačit když stanpir&spolu budou chvilku dělat že budou válčit s počasím a tss jako poletěj % nahoru :D ;D
jako řešení každého problému odráčkoval "snížíme daně a budeme bránit normální svět" není potřeba TSS ve sněmovně.
si nato zpomeň až spolu spolu s stanpirem začnou válčit s počasím by se splnil plán nesmyslnýho green dealu na 100% ke kterýmu se soudružšsky zavázali ato jako bez zvedání daní/vomezování našich životů umět nebudou :P :P
.......mi je +- volný že by se jako mayerová furt dokolečka ráčkovala to samý kdyby jako zvedala pracku tak jak by bylo správný :D ;D
A Fiala byl ten, kdo pro nás zajistil vypsání náhradního termínu.Ty fakt volíš někoho jen na základě toho, že vypsal termín na zkoušku před 24 lety? (Což byla AFAIK povinnost (fakulty nebo vedoucího katedry)).
kam pujdou volici KSCM, CSSD a (rozpadle nebo velmi oslabene) ANO?Přesně, navíc když Fiala hned v prvních proslovech straší „fiskální odpovědností“. I ten městský [ekonomický] liberál potřebuje pro tyhle případy solidní sociálně-demokratickou stranu anebo silné odbory. Je to svým způsobem paradox, ale bylo na tom do značné míry postaveno to jakože zlaté poválečné období blahobytu v euroatlantickém prostoru. Kdo chce praktické řešení, přečtěte si Prokopovy Slepé skvrny, jestli ty problémy neznáte z osobní zkušenosti, a běžte se s těmi lidmi v dalších letech bavit, budovat horizontální sociální síť jako alternativu k těm „populistům“, jak tomu dnes leckdo rád nadává.
Jen tak letmo "pár myšlenek s pivem"
urza dostal skoro 7 tisíc hlasů![]()
ttttsssss to jakoby byl bait na ty voliče volnýho bloku co neuměj číst jenom slabykovat akterý to urzoj nastrkali kuli slabyce 'vol' ve slovíčku 'nevolte' :P :P :D ;D
ty maj jenom nějakejch 500-600 takže to asi jako nebude tim :D
ttttssss to vypadá spíš víc na europol :D :D ;D ;D
na tchajwanu a výroba čipů jede naplnoA nešlo by to, abychom vyráběli ty čipy tady? Asi nešlo, co.
Kdyby byl každý (vhodný) dům energeticky soběstačnýMyslím, že energetickou soběstačnost solárama na střeše nejde udělat u čehokoli vícepatrového/ve městě. A navíc se to ekonomicky nevyplatí (možná do dneška), soláry+baterky jsou dražší než elektřina ze sítě. Ale možná síť nějak skrytě dotujeme/neplatíme externality, kdo ví. A soběstačnost nechceš, protože to znamená, že musíš soláry brutálně předimenzovat, zatímco když použiješ síť, tak využíváš toho, že mlha není na všech místech současně.
tak stačí několik centrálních zdrojů pro základní zatíženíJá myslel, že domácnosti spotřebují menšinu a víc žere průmysl.
S inteligentním řízením (pračka vypne ohřev, pokud se zapne rychlovarná konvice, na ty 2 minuty se nic nestane) by to šlo.To určitě, taky vypne ohřev, když začne chladit lednice, případně ho vůbec nezapne, protože máte zapnutý počítač.
Tj. u každé fotovoltaiky máš i akumátor, který ještě může sloužit pro přepravu z místa A do místa B.Protože chtít používat elektrické spotřebiče a pak někam jet, je naprosté sci-fi, které určitě nenastane.
To určitě, taky vypne ohřev, když začne chladit lednice, případně ho vůbec nezapne, protože máte zapnutý počítač.Lednice nemá takový odběr. Pračka nemusí mít topné tělěso přesně na 2400W. Když tam bude 1900W, tak na době praní se nezmění vůbec nic.
Protože chtít používat elektrické spotřebiče a pak někam jet, je naprosté sci-fi, které určitě nenastane.Není to naprosté scifi, to auto může poskytnout prostor pro síť třeba jenom 20% a bez vědomí řidiče. Tj pro řidiče bude 100% nabité a bude mít 20% prostor pro síť. Navíc není v siti samo. Nenavrhuju ostrovní systém.
Když tam bude 1900W, tak na době praní se nezmění vůbec nic.Jasně, že ne, fyzikální zázrak. O 20% nižší výkon nezmění dobu, za kterou se voda zahřeje na potřebnou teplotu. Lednici s mrazákem jsem našel 200-300W. Drahý počítač, co zrovna něco dělá na grafické kartě, si snadno vezme 500W, i s 1900W příkonem pračky jste na 10A jističi o 400W přes limit.
O 20% nižší výkon nezmění dobu, za kterou se voda zahřeje na potřebnou teplotu.Pračka neohřívá vodu 100% času, kdy pere. Záleží na programu, ale u některých je doba ohřevu vody možná tak 1/3 celkové doby praní. Takže ne, na celkovou dobu běhu některých programů to nemá vliv. Jinak, psal jsem, že je to moje úvaha. Ne, že to někomu nutím, ne že chci prosadit. A místo toho, abyste psal, že to nejde, tak je celkem fajn se zamyslet nad tím, jak by to šlo. Já jsem to udělal. Kolik žere počítač s GPU fakt psát nemusíte, mám doma tři. A mimochodem, pokud ten počítač něco počítá na pozadí, tak se to dá pauznout. Takže chytré řízení by mohlo pauznout třeba render videa v době, kdy se zapne rychlovarka.
A místo toho, abyste psal, že to nejde, tak je celkem fajn se zamyslet nad tím, jak by to šlo. Já jsem to udělal.A vyšly vám ptákoviny, jejichž problémy ignorujete.
Kolik žere počítač s GPU fakt psát nemusíte, mám doma tři.Ale započítat jste je zjevně zapomněl.
A mimochodem, pokud ten počítač něco počítá na pozadí, tak se to dá pauznoutMhm, takže když pustím pračku tak si hodinu a půl nic nezahraju. Opravdu vám přijde, že tenhle váš výpočet nemá zjevné slabiny a že vám to vyšlo tak, aby se dalo pohodlně bydlet?
Mhm, takže když pustím pračku tak si hodinu a půl nic nezahraju. Opravdu vám přijde, že tenhle váš výpočet nemá zjevné slabiny a že vám to vyšlo tak, aby se dalo pohodlně bydlet?Já jsem taky nepsal, že bych v tom chtěl bydlet. To, že něco napíšu vůbec automaticky neznamená, že bych to chtěl prosazovat nebo v tom aktivně být. Nehledě na to, že tu pračku lze pustit v době, kdy tam nejsem a nepařím hry, že jo. Zpožděné zapnutí mají už hodně dlouho.
Stačilo by to za podmínky dodatečných omezení, což jste nenapsal.Napsal jsem to hned v prvním komentáři tohoto vlákna (204). A teď se klidně můžete začít zabývat tím: "Nemusí se vůbec snížit komfort." Ale beze mě. Tohle je silně individuální, někdo snese, že může nějaký spotřebič zapnout jen v závislosti na jiných, někdo tohle nesnese. Inteligentním řízením by se toto rozhodování dalo omezit na nějaké minimum, ale (asi, zatím) ne na nulu.
Tu puštěnou pračku, když nejste doma, to taky zkuste navrhnoutNezkusím, já to nedoporučuju nikomu.
Napsal jsem to hned v prvním komentáři tohoto vlákna (204).Nenapsal, napsal jste, že by vám stačil 10A jistič, a také, že by se nemusel snížit komfort. V následné diskuzi bylo dokázáno, že by se buď musel snížit komfort, nebo by vám 10A jistič nestačil. Můžete se hádat, můžete z diskuze zmizet po anglicku, to je vaše věc, ale nic to nezmění na faktu, že jste tady prezentoval chybnou informaci a trváte na ní.
Hahaha, on říkal 10A a teď je to 16AJenže to dost posouváte mantinely, protože on je mezi těmi hodnotami docela rozdíl. Pro začátek v tom, že 16A jistič je běžná hodnota hlavního (bytového) jističe ve starším bytovém domě. Tedy vaše úvaha najednou řeší, že by vám stačil stejný jistič, jako máte (ve starším bytě) teď.
Jenže to dost posouváte mantinely, protože on je mezi těmi hodnotami docela rozdíl.Je mezi nimi rozdíl 6A. A vycházel jsem ze situace, kdy je běžně doporučováno připojit 3x25A. Tj. skok z 1x25 nebo dokonce 3x25 na (i kdyby) 16A je pořád lepší, než mezi 10 a 16.
Je mezi nimi rozdíl 6A.Je mezi nimi rozdíl 60%. A hlavně je rozdíl v tom, že s tím 16A jste nic nevymyslel. Už je to vymyšlené.
A vycházel jsem ze situace, kdy je běžně doporučováno připojit 3x25AJá mám podezření, že jste nám ohledně spotřebičů s velkým příkonem něco zatajil a tomu, kdo vám to počítal, ne.
Tak jsem to našel.Ježkovy voči, to je werk, člověk nakliká, ono to ukazuje výchozí hodnoty, ale aby to něco počítalo, tak se ty hodnoty musí opsat...
Spíš to byl default - jako ono to není špatněAkorát v #204 to vyznělo, že "hloupý, hloupý distributor, navrhuje mi moc velké jističe"
JJ, mám doma slévárnu a válcovací stolici.To se máte, ale když se tam nakliká jen těch pár spotřebičů, o kterých jsme se bavili (tj. když vynecháme věci jako fén, mikrovlnku, vysavač a spol.), tak to řekne 10A jistič, ne 3x25A Pro 1f jistič mi to taky neřeklo nic. Docela to chápu, protože 56A je na jednu fázi dost. Já bych jako chybu viděl to, že to sečte všechny spotřebiče naráz, ale to se těžko opraví, protože když napíšou "20A", uživatel si pustí troubu a pračku současně a pak jim bude nadávat, že mu vypadává elektrika. O tom, že do bytu 3x20A nedostanete, pokud se nestavěl s elektrickým sporákem, se samozřejmě bavit nemusíme. A ne že bych to nevyužil, muset myslet na to, že se nesmí pustit trouba a pračka naráz, stojí za hovno. Jako ta úvaha, že by si rozvodná síť v bytě popovídala se spotřebiči a věci se zapínaly podle rozvodů, není úplně špatná, ale platí §10 stejně to bude na hovno. Pro začátek, nebylo by lepší řešit, aby nastal stav, kdy to nebudeme muset řešit? Jako třeba místo toho, že se kvůli nesmyslným teoriím dostaneme do stavu, kdy elektřiny nebude dost, se dostat do stavu, kdy jí dost bude. Ale i když od toho odhlédnu, tak vidíme, jak to vypadá s různými IoT věcmi teď. Bordel. Do internetu připojené zařízení, kde výrobce absolutně kašlal na bezpečnost. Není moc šance, že se to zlepší. Fakt nechci, aby takovéhle věci ovládaly silovou elektriku bytě. A krom toho bych řekl, že třeba varná konvice má bejt přístroj s přívodní šňůrou, spirálou a vypínačem. Žádná ******* elektronika. Což by šlo řešit na úrovni zásuvky, ale tam zase ztratíte informaci, co v ní je a co má mít prioritu (§5 bylo by to příliš složité.) A krom toho zásuvka má být plastová krabice s n*2 zdířkami, n, kolíky, pár šroubků a drátů. Dále vizte výše. Já bych se radši držel úsloví, že v jednoduchosti je krása.
Docela to chápu, protože 56A je na jednu fázi dost.Jak jsem psal, chtěl bych vidět tu soudobost v praxi.
Pro začátek, nebylo by lepší řešit, aby nastal stav, kdy to nebudeme muset řešit?Samozřejmě, že bylo. Ale přijde mi zvláštní, že když se bavíme o počtu HDD, VM apod. na serveru pro provoz vps, tak mi píšete, že nerozumím výhodě z rozsahu (což není pravda, jen to prostě nepoužívám). Když úplně totéž v bledě modrém píšu tady (tj. chytré řízení a výhoda z rozsahu), tak je to zase špatně
Jako třeba místo toho, že se kvůli nesmyslným teoriím dostaneme do stavuJá nevím, jak se k vůli teoriím můžeme dostat do nějakého stavu. Jediný stav, který se mění, je počet vymyšlených teorií.
Fakt nechci, aby takovéhle věci ovládaly silovou elektriku bytě.Já taky ne, ale někteří to tak dělají už možná (malé) desítky let.
A krom toho zásuvka má být plastová krabiceKeramická.
Špatně byl výsledek, ke kterému jste dospěl, protože negativně ovlivnil kvalitu službyToto je silně individuální, protože chytré řízení by mohlo většinu těch třecích ploch eliminovat. Jako ani teď na 25A si nemůžu zapnout všechno současně - takže toto řešení je vlastně taky špatný výsledek. Jenže to nedělám a za celou dobu jsem jistič nevyhodil. Na řízených 10A by to bylo totéž. Fakt nepoznám, jestli pračka přestane na pár minut ohřívat a je mi to jedno. Kafe si u luxování taky běžně nevařím. Nehledě na to, že by to nebyl problém, protože vysavač má cca 700W a presovač cca 1000W, což se do 10A stále vejde. I s tím herním kompem, který fakt nemá 500W (400W v syntetických testech, maximální spotřeba při náročné činnosti kolem 300W - mám 65W CPU a 150W GPU). No a jsme na 10A. Jde to.
No a jsme na 10A. Jde to.A jsme u toho zpátky, šikovně jste vyjmenoval spoustu možných kombinací, ale jednu jste - jistě omylem - vynechal: tu, o které jsme se bavili na začátku - když se pere, nemůžete dělat nic. Jasně, část z toho jde vyřešit tím, že pračka přestane hřát. A asi skutečně nebude vadit, když pračka přestane hřát na dobu, kdy se pustila rychlovarná konvice. Na druhou stranu pokud se třeba rozhodnete vyprat a vyluxovat, tak jste v loji, po dobu luxování to nepere. Pokud se rozhodnete dát prádlo do pračky a něco hrát na tom kompu, nevyperete vůbec.
Jako ani teď na 25A si nemůžu zapnout všechno současně - takže toto řešení je vlastně taky špatný výsledek.Není a vypadá to, že teorie obsluhy vás pořád míjí. Zásadní je totiž
Jenže to nedělám a za celou dobu jsem jistič nevyhodilTj. přestože nemůžete zapnout všechno, prakticky nezapínáte všechno a jistič 25A vám stačí, aniž by to nějak omezovalo. Narozdíl od toho výsledku s 10A jističem, kdy jste vyrobil přinejmenším několik kombinací, které mohou nastat a vyhodí vám elektriku.
a vyhodí vám elektrikuZareaguju rovnou: to, že chytristika nějaký spotřebič vypne, je zde ekvivalentní tomu, že vám to vyhodí elektriku. Podstatné je, že jej nelze použít.
Takže klasická nekonečná smyčka všech diskusí s vámi.Klasická nekončená smyčka všech diskuzí s vámi. Uděláte ve své tezi jeden zásadní problém a ten budete donekonečna ignorovat.
Ale tj úplně jedno. Ani teď na 25A nemůžu zapnout všechno.Není. Opět teorie obsluhy, kterou zarytě ignorujete. Mezi "nemůžu zapnout všechno, ale reálně nenarážím na omezení" (25A) a "když zapnu pračku, nemůžu zapnout nic jiného"* (10A) je reálný a - teda aspoň by to jeden řekl - naprosto zjevný rozdíl. *) maximálně za dalších omezení při zavedení složitých udělátorů a chytristik závislých elektronice, kterou nejsme schopni soběstačně vyrobit - a i kdybychom byli, měli bychom se soustředit spíš na to, aby tyhle chytristiky nebyly potřeba
ve špičkách lehce nad 10AVzhledem k předchozím debatám o absurdních úrovních bezpečnosti nemáte nejmenší nárok na to tvrdit, že jistič 10A stačí pro zátěže lehce nad 10A.
maximálně za dalších omezení při zavedení složitých udělátorů a chytristik závislých elektronice, kterou nejsme schopni soběstačně vyrobit - a i kdybychom byli, měli bychom se soustředit spíš na to, aby tyhle chytristiky nebyly potřebaTak ještě jednou. Je to úvaha. Snad mi ještě dovolíte tu svobodu se nad věcmi zamyslet. Bez toho, aniž bych je chtěl prosazovat, nebo bez toho, aniž bych je vlastně vůbec chtěl realizovat sám pro sebe. Je to naprosto stejné, jako když si jako správce serverů hraju s tím, jaká minimální konfigurace paměti,cpu,disků ještě stačí. Ano, někdy to jde omezit třeba na 64MB za poměrně absurdních nastavení, která do produkce nikdy nedám, ale je dobré to vědět, po cestě se něco naučit a i z absurdních nápadů občas vznikne něco pozitivního, například objev služby, která řeší přesně to, co v produkci potřebuju, ale má mnohem menší nároky (obecně na prostředky) nebo se třeba jen lépe nastavuje. Tohle považuju za součást práce admina, znát celé portfolio dostupných služeb a vybrat si z nich ty (v nějakém smyslu) nejlepší. Úplně stejné s tou elektrikou. Není nic zvláštního se zamyslet nad coby kdyby. Protože i když to nepoužijete v té elektrice doma, tak někde jinde ano. Třeba vypínání serverů, které aktuálně z hlediska zátěže nepotřebujete. Kupodivu přesně tuto absurdní myšlenku běžně dělají virtualizační technologie, sestěhují vmka na méně fyzických strojů a ty aktuálně nepotřebné vypnou nebo nějak uspí. Dokonce se umí vypnout i jednotlivé procesory v socketech. Jistě vám tohle vůbec nemusím představovat.
měli bychom se soustředit spíš na to, aby tyhle chytristiky nebyly potřebaMě asi jen těžko obviníte z toho, že bych chtěl omezovat výrobu elektřiny třeba v jaderkách.
nárok na to tvrdit, že jistič 10A stačí pro zátěže lehce nad 10ANevím jestli nárok, ale tohle jsem nikde netvrdil.
Nevím jestli nárok, ale tohle jsem nikde netvrdil.Ehm, "ve špičkách lehce nad 10A" v debatě o tom, že ve vaší úvaze ne/stačí 10A jistič. Jasně, můžete slovíčkařit a říct, že tím jste ale netvrdil, že ten jistič stačí. Fajn, kam jinam to teda mělo mířit...?
když v něm (výsledku) je chybaAž mě na tu chybu upozorníte, budu na ni reagovat. Problém je v tom, že za chybu považujete:
"ve špičkách lehce nad 10A" v debatě o tom, že ve vaší úvaze ne/stačí 10A jističMožná jste to nepostřehl, ale to uváděné měření mělo probíhat na stávající instalaci. Aby se ověřilo, jaký špičkový proud se reálně vyskytuje. A upřímně mě to začíná zajímat čím dál tím víc. Akorát ty smart metery jsou dost drahý. I na din lištu.
lze to vyřešit lepším řízením, kterého si uživatel vůbec nemusí všimnoutNo a to je právě ta chyba, kterou pořád točíte dokolečka. S tím 10A jste ve stavu, kdy si se sebelepším řízením uživatel všimne, protože tam máte jeden dlouho běžící spotřebič, který vyčerpá veškerou kapacitu.
ale toto odmítáte nejspíš z nějakých ideologických důvodů, když vám přesně totéž u serverů nevadíMezi serverem, tedy hromadou složité elektroniky a složitého řízení už ťed, a elektroinstalací, tedy hromadou mědi v nějaké izolaci, je rozdíl.
S tím 10A jste ve stavu, kdy si se sebelepším řízením uživatel všimne, protože tam máte jeden dlouho běžící spotřebič, který vyčerpá veškerou kapacitu.To není pravda, protože na ten dlouhodobě běžící spotřebič stejně uživatel nečeká, tak je jedno, jestli běží 2.5h nebo 3.0h. Takže může mít i bez řízení nižší špičkovou spotřebu. S řízením se ta doba nemusí zkracovat, protože uživatel stejně nepozná, jestli během 2.5h programu se to vyhřívá 30minut nebo 50minut. Tj i kdyby na to čekal se stopkama v ruce, tak je to stejný čas.
a elektroinstalací, tedy hromadou mědi v nějaké izolaci, je rozdílVskutku. Přesto se najdou posledních pár desítek let lidé, kteří si to domů rádi pořizují. A vést vedle té silovky taky jedno utp nějaké sběrnice není až zas takový problém. Ostatně už to tam je pro rozvod počítačové sítě. (V nových domech od normálních stavebníků. Což je taky kapitola sama pro sebe.)
To není pravda, protože na ten dlouhodobě běžící spotřebič stejně uživatel nečeká, tak je jedno, jestli běží 2.5h nebo 3.0h.Nebo taky 8h, protože se uživatel rozhodl taky vyluxovat, pak pustil počítač a ta pračka teď ne a ne doprat.
S řízením se ta doba nemusí zkracovat, protože uživatel stejně nepozná, jestli během 2.5h programu se to vyhřívá 30minut nebo 50minut. Tj i kdyby na to čekal se stopkama v ruce, tak je to stejný čas.U fyzikálního zázraku už jsme taky byli. Dvacet minut je rozdíl, který stopky snadno naměří. Pokud program vyžaduje, aby v nějakém bodě byla teplota vody X, tak nemůže pokračovat, dokud teplota vody nedosáhne požadované hodnoty. Jinak jste ovlivnil kvalitu služby pro změnu tím, že prádlo není vyprané. Jinak to ale je vedlejší k tomu podstatnému, že pračka nemůže topit v případě, že je spuštěn (téměř) jakýkoliv jiný spotřebič kromě světel.
A vést vedle té silovky taky jedno utp nějaké sběrnice není až zas takový problém.Přečtěte si to vejš pořádně, fakt to není o drátech.
Nebo taky 8h, protože se uživatel rozhodl taky vyluxovat, pak pustil počítač a ta pračka teď ne a ne doprat.JJ, protože v bytě 2+1 běžně luxuju 8h v kuse.
Dvacet minut je rozdíl, který stopky snadno naměří.Ano, ale ne každý uživatel stojí u pračky se stopkama v ruce.
Jinak to ale je vedlejší k tomu podstatnému, že pračka nemůže topit v případě, že je spuštěn (téměř) jakýkoliv jiný spotřebič kromě světel.Moje pračka na 7kg má maximální spotřebu 2200W. Těch zbývajících 200W v pohodě stačí na to, abych běžným způsobem pracoval na kompu a u toho si svítil. Nemám potřebu si svítit, protože většinou peru přes den a neotravuju sousedy praním v noci. Svítím v noci, kdy pračku nepouštím. A takto je ta soudobost i pro jiné spotřebiče.
Přečtěte si to vejš pořádně, fakt to není o drátech.Ano, je to o ovládacím a ovládaném prvku a o všech těch serepetičkách od KNX (třeba). Jsou lidé, kteří mají takto provedenou instalaci už 20+ let. Je to celkem fajn, když to funguje, já bych to nechtěl / chtěl, ale pouze s vyřešenými všemi SPOF.
Ano. Konečně někdo.Žádné konečně někdo. Napsal jste pračka vypne ohřev. Možnost, že by pračka uměla štelovat ohřev samozřejmě Jendu nenapadla prvního - ale to je posouvání mantinelů. A taky zbytečné zesložitění toho výrobku.
protože v bytě 2+1 běžně luxuju 8h v kuse.Ocitoval jste to celé, tak si to taky zkuste celé přečíst. Znovu a lépe. Pak můžete říct, jestli vaše reakce i nadále dává smysl.
Moje pračka na 7kg má maximální spotřebu 2200W. Těch zbývajících 200W v pohodě stačí na to, abych běžným způsobem pracoval na kompu a u toho si svítil.Z mých mladých let byl watt součinem jednoho ampéru a jednoho voltu. Vašich zbývajících 200W je další fyzikální zázrak.
Z mých mladých let byl watt součinem jednoho ampéru a jednoho voltu.Troufnu si klidně říct, že nebyl, protože toto platí pouze pro stejnosměrný proud v ustáleném obvodu. U střídavého tímto výpočtem získáme zdánlivý příkon s jednotkou VA. Činný výkon ve W získáme vynásobením účiníku. I toto je pouze zjednodušení maxwellek a ty jsou zase jednodušší verzí kvantové teorie elmag pole, případně elektroslabé interakce. V zásuvce klidně může být, tak jako u mě doma, 240V. Nebo 250V. Pokud má někdo tu smůlu a je připojen do sítě s napětím na hraně té nižší tolerance, tak je mi jej líto, ale to v této své úvaze stejně neřeším, ve své úvaze se zabývám pouze svým bytem. Nic víc.
Pračka je z větší části - rozhodně z té části, o které se bavíme - odporová zátěž.Jak to? Pračka je kromě topného tělesa (které jede chvílema) hlavně motor (který jede celou dobu), a motory jsou indukční zátěž, u které se projevují věci jako cosinus φ, jalové výkony a tak dál.
Btw. co říkáte na tohle?Neznáme dostatek informací, potřebovali bychom vědět další body na VA křivce diody než 2V 20mA. Pro levou větev to vyjde na těch 20 mA, pro tu pravou větev informace nestačí (ty paralelní LEDky se budou pohybovat na VA charakteristice vlevo od toho, takže budou mít třeba 1.9V a 15mA každá, a ta spodní bude vpravo od toho, takže třeba 2.1V a 30mA).
Ale i když od toho odhlédnu, tak vidíme, jak to vypadá s různými IoT věcmi teď. Bordel. Do internetu připojené zařízení, kde výrobce absolutně kašlal na bezpečnost. Není moc šance, že se to zlepší.Já tomu osobně říkám softwarová krize a v IoT je to hodně vidět, ale týká se to i mnoha dalších oblastí včetně poměrně velmi základních věcí jako jsou operační systému, desktopová prostředí, prostředí pro mobilní věci, nebo dokonce i programovací jazyky. TL;DR podmínky jsou nastavené tak, že elektronika je levná, takže nezafinancuje vývoj slušného software, který je naopak velmi drahý (mj. protože čas lidí je drahý). Opravdu dobrý software se vyvíjí jen když se přicucne na nějaký lukrativní penězovod, což bohužel stále častěji je reklama, sběr osobních dat uživatelů apod.
Nezkusím, já to nedoporučuju nikomu.... je taky pěkná obojetnost. Na jednu stranu pračku lze pustit v době, kdy (tam) nejste doma, ale na druhou stranu to nikomu nedoporučujete.
Tu puštěnou pračku, když nejste doma, to taky zkuste navrhnout někomu staršímu a zkušenějšímu, můžete si podebatovat o tom, že když nejste doma, pračka se nezapíná.Možná mam nějakou brutálně futuristickou domácnost a nevim o tom, ale myčka nebo pračka se u nás občas zapínají, i když nejsme doma. Některé dnešní myčky mají moderní bleeding edge vědou vynalezenou technologii otevření dvířek po domytí. Já nevim, není taknějak pointa těhle gerétů, aby pracovaly pokudmožno samočinně a usnadňovaly člověku fungování?
Jen se hold nezapne pračka. Tj praní prádla je potřeba plánovat tak, že třeba týden se nebude prát vůbec.
Zkusím to navrhnout manželce, určitě ji ta představa pobaví…
Pračka nemusí mít topné tělěso přesně na 2400W. Když tam bude 1900W, tak na době praní se nezmění vůbec nic.
doba přechodu na víc věčí teplotu bude víc delšejší ato jako znamená že bude víc věčí celková ztráta energie dovokolí protože budeš muset udržovat rozdíl teplot dýl + udržování toho rozdílu je víc dražšší čim víc večí je takže se ti jako vobecně děsně nevyplatí udržovat ho zbytečně dlouho :O ;D
-- škoda že mnozí voliči PirStan nepochopili, že oni si nastavili parametry té koalice nějak za určitým účelem a kroužkování ten systém totálně vyhodili z rovnováhy. Teoreticky dobré pro STAN, teoreticky špatné pro Piráty, ale v součtu špatné pro tuhle zemi.
A to je bod kde se rozcházíme. Myslím, že to voliči pochopili naopak správně.
Já jsem ze srdce rád, že si elektorát vzpomenul na kroužkování.
AC na dalších pět let se na abcl zase odmlčím...
VacLeda by se významné množství voličů Pirátů ozvalo, že s tím mají problém.Ani tak ne. Příležitost kroužkovat měli a neudělali to.
Babiš kašle pro změnu na jejich ...tisícovou demonstraci.V čem by ta pražská pravice měla jít příkladem? Na to co v Praze stihnou rozkrást celý zbytek republiky horko těžko vydělává, a další zdroje už nejsou, tahle republika je snědený krám.
U těchto voleb už se problémy dotkly 25% voličů a popravdě by mě dost zajímalo, kam až by se to podle tebe muselo posunout, abys to za problém začal považovat.Tak jestli správně počítám, je to 19,89 %, ne 25 %. Ale to je jedno. Snad jsem jasně řekl, že ta 5% hranice sporná je. Nejmenším stranám ale hlasy budou propadávat stejně, protože poslance nerozpůlíš. Takže efektivně nějaký limit bude existovat vždycky. Arbitrárně ho uměle stanovit na 5 % je trochu hloupé, ale stejně tak by bylo hloupé, kdyby se do poslanecké sněmovny dostalo 200 stran, kde každé by připadlo po jednom mandátu, protože výsledkem by byl totální guláš, ve kterém by snad bylo snesitelné hlasovat o přijímání zákonů, ovšem sestavit vládu by bylo takřka nemožné. Proto jsem psal, že bychom potřebovali spíše změnit způsob hlasování jako takový tak, aby bylo možné lépe vyjádřit voličské preference. Ty změny musí jít ruku v ruce. Kdybys zrušil pouze 5% hranici jako takovou a neudělal další změny, ohrozil bys stabilitu státu. Ekvivalentně bych mohl argumentovat, že když jsem volil do Senátu někoho, kdo se tam nakonec nedostal, tak nejsou reprezentovány moje názory a že by se měl počet křesel v Senátu zvýšit na několik milionů. Mohl, ale už by to nebyla zastupitelská demokracie se všemi implikacemi z toho vyplývajícími.
Janečkova metoda je hodně o eliminaci silných kandidátů.Psal jsem o konsenzuálním hlasování, „nějaké obdobě“ Janečkovy metody atd. Čili ne nutně o D21. To v první řadě. Za druhé, já si nemyslím, že je žádoucí, aby se národ rozdělil na dvě přibližně stejně velké poloviny a podle toho, kterému táboru se zrovna podaří někde urvat pár desetin procenta, tak se co pár let střídaly u moci a vzájemně si dělaly naschvály. Cílem by mělo být optimalizovat spokojenost obyvatelstva. Pokud voliči Losny nesnáší Mažňáka a voliči Mažnáka nesnáší Losnu, možná by se dokázali dohodnout na někom třetím. Takže nejde o eliminaci silných kandidátů, ale o eliminaci kontroverzních debilů.
Nic jako pověření sestavením vlády v Ústavě neexistuje.Já jsem nepsal nic o Ústavě. Napsal jsem, že tradičně první pokus sestavit vládu získává vítěz voleb.
prej by bylo legálně možný žeby se některý starostové zdali funkcí a pustili by tam jako misto sebe piráta ňákýho žeby si to jakoby udělali půl napůl tu koalici třeba by to vypadalo víc fér :O :D schválně jestli je dotoho bude piráctvo tlačit a jestli se jako starostům bude chctít vod korýtek :D :D :D :D ;D ;D
80 % voličů tam hodí prázdný lístek (buď jim je to jedno, nebo jim vyhovuje Losna) ... Bez ohledu na to, že 80 % voličů volilo pro výchozí pořadí.Což znamená, že 80% voličů to bylo jedno a mandát pro Mažňáka je pro ně tedy to, co chtěli. Pokud jim to nebylo jedno, měli zakroužkovat Losnu. V parlamentních volbách volíme strany. Tohle je přesně to, na co by pasoval ten "podvod na voličích", když jdou do voleb koalice místo stran. Přestože ve volbách volíme strany - zde koalice - reálně je vidět, že ta koalice není koalice (dva subjekty, které mají +/- stejné zájmy a je jim jedno, co za lidi dostane křesla), ale amalgám dvou různých subjektů, kde zjevně není jedno, kdo dostane kolik křesel.
to je prostě chyba PirSTANu, že voličům neřekl, ať preferenční hlasy udělujíNěkde tady někdo psal, že byla dohoda, že tohle voličům doporučovat nebudou. Zdá se, že lidi kroužkovali i tak, ale jen směrem k jedné straně. To je to zásadní, co o něčem vypovídá.
No právě - pokud je jim to jedno, tak je pro ně asi akceptovatelné když nějaké křeslo dostane Losna. Nebo Mažňák. Ani jedno se nedá označit jako "podvod". Pokud někdo vyloženě nesnese Losnu a vidět jeho ksicht kdekoliv by považoval za zradu, tak měl volit jinou stranu.80 % voličů tam hodí prázdný lístek (buď jim je to jedno, nebo jim vyhovuje Losna) ... Bez ohledu na to, že 80 % voličů volilo pro výchozí pořadí.Což znamená, že 80% voličů to bylo jedno a mandát pro Mažňáka je pro ně tedy to, co chtěli. Pokud jim to nebylo jedno, měli zakroužkovat Losnu. V parlamentních volbách volíme strany.
Někde tady někdo psal, že byla dohoda, že tohle voličům doporučovat nebudou. Zdá se, že lidi kroužkovali i tak, ale jen směrem k jedné straně. To je to zásadní, co o něčem vypovídá.Tak ta dohoda byla od začátku trochu absurdní, protože v konečném důsledku je to na někom jiném (tj. voličích).
Což znamená, že 80% voličů to bylo jedno a mandát pro Mažňáka je pro ně tedy to, co chtěli. Pokud jim to nebylo jedno, měli zakroužkovat Losnu. V parlamentních volbách volíme strany.Mně to teda zrovna +- jedno bylo (navíc jsem stejně ještě hlas "kvantově" půlil se Spolu), ale IMO spoustě voličů Pirátů to jedno nebylo, pouze nevěděli/neodhadli, že takové množství fanoušků STANu bude kroužkovat, ie. že se vůbec to hlasování děje / že je potřeba takhle prosadit svou preferenci.
voličů Pirátů to jedno nebylo, pouze nevěděli/neodhadli, že takové množství fanoušků STANu bude kroužkovat
sou najivní v migraci/klimatizmu/bruselizmusu noa byli najivní vtý jakože domluvě vo kroužkování :D :D :D ;D ;D
nejsem franta a ani mě jako moc nemrzí že se tam tss nedostali když je tam míň pravejch komoušů aťuž vod čssd ksčm stbaků vod přísahy nebo neomarxistů vod pirátů :D :D :D :D
jj hnedka až si pekarová k sobě domu nastěhuje afgáncký připrchlíky :P :P
maj faktickou moc a nikdo jim jako nebrání dělat jejich politku tak by jako měli jít příkladem :P :P
Kus vedle se anonymové a JiK chtěli sázet, že Profant bude přicuclý na vládu / na státní rozpočet. Nechtěli by se kluci vsadit i o to, jestli TSS vrátí státu zlou nechutnou dotaci, nebo jestli si také jako prý Profant zvykli na přísun veřejných peněz?
Když se na chvíli posunu na trochu vyšší úroveň diskuse než hospodské handrkování s klausisty, nevím úplně, co si o tomhle myslet (že Svobodní/TSS berou miliony v dotacíh). Na jednu stranu by se to mohlo považovat za Mr. Gotcha, ale stejně dobře by se to asi dalo považovat i za prachsprosté pokrytectví. Nepřijde mi to úplně jasné. Ale minimálně zajímavé vidět, že i tzv. "pravicové" strany na tenhle problém narážejí.
jaký vidíš rozdíl mezi TSS a SPD?
SPD se soustředí prakticky výhradně na náckovskou rétoriku a do ekonomických otázek se radši moc nepouští. TSS má primárně "echt pravicovou" rétoriku a nacionalismus je u nich spíš vedlejší produkt boje proti EU coby zdroji (téměř) všeho zla.
hezkej pokus vodvíst pozornost vod mýho jasně řeknutýho faktu :P :P si myslim že kdyby to tss mohla změnit tak by jako ty dotace zatrhla nevim co natom jako máš problém pochopyt/snažíš se vo nějakou fallacy :O ;D
tss si jako nevolil nikdy volit nebudeš a dycky je budeš kritizovat. se rači jako starej by podle svý politiky žili ty tvý piráti. budeš to mit jednoduchý uhlídat sou jen čtyry :P :P
si myslim že kdyby to tss mohla změnit tak by jako ty dotace zatrhla nevim co natom jako máš problém pochopyt/snažíš se vo nějakou fallacy :O ;DAť si to klidně takhle zaříděj, nicméně když čtu o tom, jak státní dotace jsou neuvěřitelné zlo na letáku vytisknutým a distribuovaným za peníze ze státní dotace, tak to pro mě je určitej bit informace při posuzování té strany, stejně to funguje i u jinejch stran včetně těch Pirátů. Že to pro tebe to není problém mě určitě nepřekvapuje (i vzhledem k tomu, že pro tebe nejsou problém i horší prohřešky klausistů).
se rači jako starej by podle svý politiky žili ty tvý piráti.Myslíš ty "moji Piráti", který jsou tak děsně "moji", že jsem jim dal 20% hlasu?
budu po nich chtít svejch 100kč zpátky když mi slíbíš žeje budeš příště volit bereš?? :O :D :D ;D
Myslíš ty "moji Piráti", který jsou tak děsně "moji", že jsem jim dal 20% hlasu?
po přepočitání na mandáty jenom 2% hlasu :P :P
právěže voboje de vnímat jako podvod ňákej :D babiš navíc celou dobu furt vopakoval že koalice sou podvod na voliče a teďko to voličům pirátu tak jako muže připadat a když se to jakoby pokusej změnit si zase voliči starostů budou řikat žeto je podvod :D :D :D :D :D :D :P :P bude to eště jako hodně zajímavý :D :D
do tělocvičny a na hodinu zhasnul.Takže něco jako Hunger Games. Musim říct, že takový model by se mi docela zamlouval :D :D :D
Strana | Mandátů (2021) | Mandátů (2017) | Rozdíl --------|----------------|----------------|-------- ANO | 72 | 78 | -6 ODS | 34 | 25 | +9 STAN | 33 | 6 | +27 KDU-ČSL | 23 | 10 | +13 SPD | 20 | 22 | -2 TOP09 | 14 | 7 | +7 Piráti | 4 | 22 | -18 --------|----------------|----------------|-------- Celkem | 200 | 170 |Ve volbách v roce 2017 získaly KSČM i ČSSD shodně po 15 mandátech. Protože vypadly ze sněmovny, součet ve druhém sloupci je 170, nikoliv 200. Hovoří se o vzniku pravicové vlády, ale já si tím tak jistý nejsem. Přistoupím-li na konvenční mainstreamové dělení (se kterým osobně moc nesouhlasím, ale whatever), tak STAN (33 mandátů) je středopravá strana, KDU-ČSL (23 mandátů) je středová strana a Piráti (4 mandáty) jsou středolevá strana. To znamená, že 60 mandátů připadá stranám, které se pohybují zhruba kolem středu a obecně věnují velkou pozornost podpoře rodin apod. K pravici se hlásí ODS (34 mandátů) a TOP09 (14 mandátů), tj. celkem 48 mandátů, a to bych si o tom jejich pojetí pravice přecejen dovolil polemizovat. Aby uvedených 5 stran mohlo úspěšně vytvořit vládu, nutně se budou muset s názorovým rozkolem nějak vypořádat. V rámci koalic PirSTAN a Spolu už to do nějaké míry proběhlo, poněvadž obě dvě uskupení kandidovaly se společným programem. Pokud se ODS dokázala dohodnout s KDU-ČSL, dokáže se dohodnout i se STANem. K zákulisním vyjednáváním už určitě došlo ještě před volbami, když obě uskupení deklarovala zájem společnou vládu sestavit. Názorové třenice tam nepochybně budou a já samozřejmě nevím, jestli a jak se jim podaří tu vládu sestavit, jen upřímně moc nerozumím těm nářkům o pravicové vládě, protože v přepočtu na mandáty je pětikoalice převážně středová až středopravá. Extrémy bych proto neočekával a představa, že tu bude železnou rukou vládnout jakási pravice, mi nepřijdou na místě.
Tak si přečti minulej program STANu. https://www.starostove-nezavisli.cz/fmfile/0/files/volby17/STAN_program_17_final.pdf Stačí si projít pár stránek a dát si pod sebe body týkající se jednoho tématu. Chcou nahradit vzdělání školením, svázat výzkum, a co do reforem penzijního a zdravotního systému si s ODS nic nezadaj. - Klíčové pro budoucnost je vzdělání. V českých podmínkách počet, struktura a kvalita absolventů neodpovídá potřebám praktického uplatnění. Beze změn nastanou výrazné problémy. - Propojit školy všech úrovní se zaměstnavateli (firmami i veřejným sektorem) - Výzkum, vývoj a inovace jsou často samoúčelné a nereflektují potřeby ekonomiky. - Zřídíme jednotné centrální místo pro výkon komplexní politiky výzkumu - nabízí se Technologická agentura ČR. - Stát jasně řekne, jaký směr výzkumu, vývoje a inovací bude podporovat. - Obnovíme polytechnické vzdělávání na ZŠ a technické kroužky ve spolupráci s odbornými školami a zaměstnavateli. - Cílem rozpočtové politiky bude snižování deficitů. - Stabilizujeme finance ve zdravotnictví (zdravotní reforma). - Stát zcela rezignoval na zdravotní a důchodovou reformu, zjm. s ohledem na nutnost zkrotit finanční bilanci. - Navrhneme ucelený koncept důchodové reformy s cílem vytvořit systém, který bez deficitů vydrží několik desetiletí. Konečnou podobu reformy projednáme s opozicí - nesmí se opakovat situace, kdy nová garnitura zcela změní pravidla hry. - Snížíme daňové zatížení práce, respektive vedlejší mzdové náklady - ovšem pouze v návaznosti na provedenou důchodovou reformu. Abysme si moc nevyskakovali, tak dovezou levnou konkurenci i nám. - Přijmeme systémová opatření v oblasti zaměstnávání cizinců ze třetích zemí, která by snížila administrativní bariéry a urychlila proces při náboru cizinců k pokrytí tzv. nedostatkových profesí zaměstnavatelů a podnikatelů na české A pak tu máme opatření hodící se spíše do řad SPD - S vědomím, že obrana země je věcí nejen relativně malé armády, ale celé společnosti, zavedou ministerstva obrany a školství kurz elementárního výcviku pro chování v případě krizí. - Všeobecný kurz naváže na ukončení středoškolského vzdělání v rozsahu 2-3 měsíce, příp. na dosažení 18. let věku. - Cílem bude elementární příprava na stav krize, nikoliv výcvik nových vojáků. Kurz však zároveň bude základem pro další možný výcvik. - Kurz bude v gesci ozbrojených složek a Integrovaného záchranného systému. - Pro pořádání těchto kurzů využijeme stávající kapacity středních škol v době letních prázdnin
Navozí se sem dělníci do továren apod., ale po případném zániku těch pracovních míst (robotizace, krize) už tu můžou zůstat.AFAIK pracovní vízum je časově omezené a vázané na to, že máte práci...?
V zemi se silným zbrojním a strojírenským průmyslem bych hledal slabá místa ve výzbroji úplně jinde než u nedostatku munice (vzdušné síly, protiraketové systémy, drony, noční vidění, zpravodajská technika, systémy pro rozšířenou realitu).Jo, munice je kapsa "provoz", zatímco ty vyjmenované věci jsou kapsa "výběrová řízení a nákupy", ze které koukají větší výhody pro toho, kdo z ní utrácí.
Program STAN bychom měli, tak to ještě doplním o pár praktických příkladů z čerstvé minulosti.
Nová hejtmanka Středočeského kraje, za STAN a za vzájemného nadšení v koalici s Piráty a taky ODS, v jednom rozhovoru kolem svého vstupu do funkce jmenovala mezi svými největšími vzory Margaret Thatcher. Margaret Thatcher! Jakožto bývalou novinářku na úrovni bych ji – na rozdíl od třeba nahodilé verbeže z AbcLinuxu – z neznalosti nepodezíral, takže jí asi na téhle metle britské politiky něco imponovalo…
Víte, co Margaret Thatcher označila ze největší úspěch své kariéry?
…
Tony Blair and New Labour. We forced our opponents to change their minds.
Víte, kde se pirátské vedení inspirovalo s pojetím digitalizace?
…
U Tonyho Blaira. Tady je o tom velmi dobře ozdrojovaný článek zaměřený právě na britskou digitalizaci v rámci „třetí cesty“ (podstatná část začíná kolem půlky, Odstrašující příklad britského zdravotnictví).
Kolibáči, já bych "nahodilou verbež z AbcLinuxu" tak nepodceňoval. Velmi často je vzdělanější a zkušenější než ty a má za sebou i před sebou reálný život jak v práci tak v soukromí. Narozdíl od fakultního poflakování, o kterém mnohdy taky leccos víme...
Nebudu obhajovat Kolibáče, protože u něj často vidím i IMHO dost cáklý názory taky, ale IT zkušenosti/vysoký pracovní pozice a školy moc nemusí znamenat.
Hodně často tady na ABC člověk vidí, že si ajťáci strašně myslí, jak všemu rozumí a všechno by věděli, jak vyřešit, ale je to takovej DK syndrom, kdy si to asi většina myslí právě proto, že o těch společenskejch věcech ví příliš málo. Viz fenomén tzv. "tech bro" ostatně.
K pravici se hlásí ODS (34 mandátů) a TOP09 (14 mandátů)... se hlásí, aby nabrali hlasy lidí, co na to slyší, ale nehlasují tak. S těmi ostatními se snadno dohodnou.
Aby uvedených 5 stran mohlo úspěšně vytvořit vláduStačí 4, pokud korupčníci od starostů nepřepustí mandáty digitálním komunistům, jsou digitální komunisti pro další vývoj irelevantní. (Neexistuje - nebo ji přinejmenším na první pohled nevidím - žádná realistická kombinace ostatních stran, která by potřebovala jejich 4 hlasy pro nadpoloviční většinu.)
… Kdyby nebyl stát, kdo by dával indiánům deky s virem neštovic? …Co s tím má společného stát? Ty deky jim výhodně střelil nějaký kšeftař, který tak zabil několik much jednou ranou. Vydělal, většina původních obyvatel vymřela a tak se otevřel prostor pro import budoucích klientů ze zámoří, který pro něj znamenal několik bonusů navíc. Množili se rychleji, na čtvereční kilometr se jich sneslo víc než tomu bylo u původního obyvatelstva. Takže do budoucna rozhodně výhodnější klientela.
To asi úplně ne, ale od teď si asi každý zatraceně rozmyslí, jestli jít do koalice s někým jako STAN nebo KDU-ČSL (rozdělení mandátů ve Spolu taky hodně zavání, i když to nebije do očí tolik jako Piráti vs. STAN), protože to je přesně ten typ stran, kde podobný problém byl vždy nejvýraznější, teď to jen dorostlo rozměrů, kdy je koalice s nimi hazardem. Paradoxně to může do budoucna nejvíc uškodit právě těmto dvěma stranám, až se jednoho dne do sněmovny samy nedostanou a do koalice s nimi nebude nikdo chtít.
Ono to bylo včedra vidět i na reakcích Rakušana a Gazdíka, že z toho šíleného nepoměru zase až tak moc radost nemají.
Takhle - ty preferenční hlasy fungujou tak, že se vlastně na top pozicích nezávisle na původnímpořadí udělá nový žebříček kandidátů, kteří měli aspoň tolik pref. hlasů, kolik odpovídá 5% hlasovacích lístků pro tu stranu. Tato hranice je malá, takže takových kandidátů je víc, než počet poslanců, které ta strana bere - to může být třeba 1-4 poslanci, ale pěti a víc procentních bude třeba i deset.
Mezi tímhle novým pořadníkem můžou samoszřejmě být i původní kandidáti z top míst kandidátky, pokud je také lidi kroužkovali. Ale nemusí. Každopádně tenhle novej pořadník se pak seřadí podle toho, kolik procent preferenčních hlasů ti kandidáti měli. Takže stačí, aby tři lidovci měli třeba 8, 7,5 a 7 % a za nima ODSáci jenom 6,5, 6,5 a 6 % a ti tři lidovci prostě podle volebního zákona dostanou přednost. Funguje to jako jednokolovej většinovej systém. A jak známo, většinový systémy jsou dost nespravedlivý a vedou k tomu, že počet poslanců neodpovídá reálné podpoře strany.
Hele u toho KDU-ČSL a TOP to podle mě nebude žádný spiknutí.
Já to nepovažuji za spiknutí ani v případě Piráti vs. STAN. Jen podle mne STAN a KDU-ČSL jsou strany (hnutí, whatever), kde je riziko, že jejich koaliční partner takhle dopadne, přirozeně podstatně vyšší. Už dřív byly podobné případy, kde preferenční hlasy nabouraly poměry na koaličních kandidátkách, ale nikdy to nebylo takhle extrémní.
Jenže jak z toho ven? Měli příznivci a sympatizanti Pirátů jednat stejně a jet stylem "první čtyři piráti na lístku"? Pak by to nejspíš dopadlo obráceně a to by taky nebylo nic žádoucího. Musím se přiznat, že jsem pod vlivem všech těch výstražných článků chvíli uvažoval, že bych takhle "kroužkoval", ale prostě mi to přišlo natolik morálně pochybené, že jsem to zavrhl. Dokonce jsem měl trochu výčitky svědomí, když jsem místo 1-4 zakroužkoval 1,2,3,5, což znamenalo Rakušana a tři pirátské kandidáty (ovšem ne kvůli příslušnosti, ale kvůli konkrétní osobě). Potom přijdu domů a dozvím se, že manželka suše zakroužkovala "první čtyři za STAN". A nakonec pak přišel ten šok v podobě výsledku 4:33.
Ty parametry pro skákání na kandidátkách jsou udělané tak, aby to bylo relativně snadné
Tak to vypadá dnes, ale při prvních několika volbách v 90. letech se naopak tvrdilo, že je to jen formální možnost a že je prakticky nemožné těch pět procent získat - a taky se přes tu hranici obvykle dostalo jen pár velmi známých jmen (aka "osobnosti"), která tak jako tak byla na předních místech. Stačilo trochu osvěty, pár (medializovaných) názorných příkladů a dnes je to spíš naopak. Někdy to vede až k tragikomickým příběhům (Hlavatý).
Takže já ten problém očekával, ale teda neočekával jsem, že bude až takovej.
Přesně tak jsem to viděl i já. Bral jsem to tak, že když to místo dohodnutého poměru 2:1 bude něco jako 3:2 nebo v krajním případě 1:1, tak se svět nezboří. Že by to mohlo dopadnout takhle, mne ani ve snu nenapadlo.
A nenapadlo to asi nikoho. Takže v koaliční smlouvě sice je AFAIK ustanovení o kompenzaci za "vykroužkování" kandidátů jedné strany kandidáty druhé strany, ale počítalo se s tím, že se to bude kompenzovat při rozdělování funkcí ve výborech. Že by se to mohlo zvrhnout natolik, že by ty případné funkce ve výborech neměl ani kdo obsadit, s tím se očividně nepočítalo.
Jo, brousila si zuby na MPSV. Ale kdeže ty loňské sněhy jsou, že.. Ta by trhla Venezuelu M. na celý čáře. Ten Talibanec Fernetčík (její rudy bratr) asi taky ostrouhá.
Když už, tak asi přihrajou něco harmonikáři z Antifa. Ten to všechno oddřel, točil veganskou zmrzlinu a hrál na garmošku. Noa slíbil všechno všem, i modrý z nebe. Předesílam, že nemam nic proti lidovému umění 5. cenové skupiny (hře na harmoniku).
IIRC v 90. letech to bylo přísnější, pak se to právě zmírnilo na těch pět procent z toho důvodu, že to předtím moc nefungovalo.
Máte pravdu, podle tohoto článku bylo snížení na pět procent schváleno až v roce 2006 a platilo až ve sněmovních volbách 2010.
ale prostě mi to přišlo natolik morálně pochybené, že jsem to zavrhl.Aha, já jsem myslel, že voliči neomarxistů neumí udělat kroužek. A oni jsou na vysoké morální úrovni. Tak díky, teď jsem zase o něco chytřejší.
je to placene z verejnych penez?To nevím.
posles mi tu petistovku?Co takhle: Když bude ve vládě, dostaneš ji ty, když bude v soukromém sektoru, tak já, a když bude tadyvtom v NGO nebo co to je, tak nikdo. Klidně mi pošli čú nebo BTC adresu.
Se na to radši vykašlete, akorát z toho bude zbytečné drama.V pořádku, právě jsme se na to vykašlali
vžívam sa do nehoTo asi nebude to nejpřesnější označení vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, spíš so do něj mumifikuješ.
Vláda rozslala cca 1000 000 náborových dopisů všem co mají oprávnění řídit HGV, takže jej obdržel i hostující profesor z Německa (v něm snad před rokem 1998 dostávali držitelé B i oprávnění na C do 7,5t), který nikdy za volantem nákladního vozu neseděl). Jinak než černý humor asi nelze označit navrhované zmírnění testů HGV (bez nutnosti prokázat schopnost couvání a obrátky s HGV), o prodloužování povolené doby jízdy ani nemluvě. Jedna z posledních: nedostatek velkých kontainerů na přepravu je snad mj. způsobem tím, že je z britských přístavů díky nedostatku řidičů HGV nejsou schopni náklad odvést na místo určení. Takže se zpět do Číny(jinam) nevrací vyprázdněné kontainery. Jelikož britské přístavy jsou značně plné, začínají se lodě přesměrovávat jinam (např. Amsterdam). Odvézt zboží z Doveru do Londýna je určitě v kamiónodnech snažší než z Amsterdamu do Londýna. Takže si některé důsledky Brexitu vychutnáme po čase asi i na pevnine.
Bylo to sice ponekud drazsi, ale uz ty lidi nepotrebujou a nikdy nebudou.Takže win-win, ne? Stejně to pro ně nikdo dělat nechtěl, tak jaký pláč? Můžou být rádi, že nemusí řešit trvalé mzdové náklady. Ten kdo jim to implementoval si prachy vydělal. A určitě, pokud si neseženou nějakého alespoň trochu lépe placeného servisáka, si budou platit asi nějakou servisní podporu. Ale co hlavně, nebudou tlačit na to, aby sem nějaká agentura importovala laciné ukroše, protože je nepotřebují.
Rekl bych, ze sikovnej instalater v UK bude mit uz ted vic prachu nez postdoc na nejakem nesmyslem humanitnim oboru.To si taky myslim. No jinak tady jsou nějaká data (je potřeba odscrollovat dolů k tabulce oborů). Social studies mají skutečně celkem hodně. Stejnětak mají i "Business & administrative studies" do čehož se taky vleze leccos. Vím například o nejméně třech spolužácích ze základky, kteří vystudovali nějakou ekonomku, a následně "dělaj byznys" ve firmách jako OVB apod. A co třeba ty hromady lidi v call centrech, co volají lidem a vnucují jim všelijaký "úžasný" produkty, otravují s průzkumem trhu apod.? Můžou za to tedy skutečně gender studies a jiné sociální vědy apod.? Částečně asi jo a osobně nemam pro tyhle obory moc sympatií. Druhá půlka je ovšem ta, že ve společnosti je hluboce zakořeněná představa o úspěchu spočívající v tom, že člověk popíjí drahou kávu na vysoké pozici někde v korporátu a instalaterské práce jsou vhodné tak akorát pro chudé přistěhovalce z východu (přestože reálně může být slušně placená - to mi na tom přijde absurdní).
sem to tady přelítla vočima a momentálně tady jako uplně vážně řešej cestu doporodnice nakole a nošení dítěte v šátku :D myslimže to uplně krásně vykresluje tu zelenou devoluci někam směr bangladéš :D
Nošení dítěte v šátku nemá nic společného se zelenými ideály, to je věc ryze praktická, když nechceš tahat kočár třeba do obchodu, nebo na procházku.sem to tady přelítla vočima a momentálně tady jako uplně vážně řešej cestu doporodnice nakole a nošení dítěte v šátku :D myslimže to uplně krásně vykresluje tu zelenou devoluci někam směr bangladéš :D
Nošení dítěte v šátku nemá nic společného se zelenými ideályAle ma. Slusny clovek dite vozi, aby take videlo neco jineho(okoli, svet okolo sebe), nez hrudnik a v nejlepsim oblicej matky. Take toto noseni deti zastavaji vetsinou zeleno ezo zeny, coz je pro mne uz jiny druh.
Ale ma. Slusny clovek dite vozi, aby take videlo neco jineho(okoli, svet okolo sebe), nez hrudnik a v nejlepsim oblicej matky. Take toto noseni deti zastavaji vetsinou zeleno ezo zeny, coz je pro mne uz jiny druh.Eh, to je ale snůška nesmyslů. Nevím kde bereš tu
Jestlipak spise neni neco freudovskeho na tom, ze se tak zastavas ezo-zelenych zen a jejich dementnich praktik.Já vůbec nic nepsal o tom že se zastávám ezo-zelených žen (psal jsem opak), to sis sám vymyslel a pak si to dosazuješ za můj názor. Což se právě nazývá projekce. Tedy proces, kdy cpeš nějaké svoje vlastní asociace jako motivy za jednáním ostatních.![]()
Kdyz si nekdo chce ohrozovat dite tim, ze jej posadi do rakve na koleckach a taha jej po cyklostezce za kolem, prosim, jeho boj. Kdyz mu nekdo chce nicit pater a kycle tim, ze jej narve do nejakeho debilniho ezo satku nebo ezo krosny, prosim. Nam stacil kocarek a od dob, kdy dite alespon trochu chodilo, se prochazky a tempo proste adaptovat.Což je pro změnu ukázka zpětné racionalizace. Teď jen hledáš validace proč je to špatně, které sis vycucal z prstu a vůbec to nijak neověřoval, nečetl o tom studie, zkušenosti, a tak dál. Kdybys je četl, zjistil bys že to záleží na tom jak si tam to dítě dáš.
Nejsme indiani ani opice, abychom dite tahali na zadech. To muze delat jen dement.Tak proti tomu bych se silně ohradil. Proč myslíš, že jsem ti tam dal u předchozího příspěvku link? Ten potomek na fotce je můj.
Panebože. Hoši, vy už jste úplně zoufalí. Zaprvé, nošení dítěte v šátku je normální věc, nijak se nevylučuje s používáním auta nebo jinejma prostředkama a nevyžaduje žádnou ezo víru. Prostě použiješ to, co je v daný chvíli nejpraktičtější. Například jsme takhle s děckem chodili po horách, kde často nejde použít ani kočárek, natožpak auto. Zadruhý, šátky jsou určený pro malý děti (třeba méně než půl roku), v autě se v tomhle věku používá vajíčko, ze kterého to dítě stejně moc ven vidí, maximálně tak na oblohu nebo vysoký baráky. Nehledě k tomu, že v nízkém věku AFAIK děti stejně na moc velkou dálku ani nezaostřej. Jakmile je to dítě trochu starší, šátek nahradí postupně manduky a poté krosny, ze kterých dítě vidí parádně.Nošení dítěte v šátku nemá nic společného se zelenými ideályAle ma. Slusny clovek dite vozi, aby take videlo neco jineho(okoli, svet okolo sebe), nez hrudnik a v nejlepsim oblicej matky. Take toto noseni deti zastavaji vetsinou zeleno ezo zeny, coz je pro mne uz jiny druh.
nošení dítěte v šátku je normální věc, nijak se nevylučuje s používáním auta nebo jinejma prostředkama a nevyžaduje žádnou ezo víru
ale uplně supr ty šátky korelujou s ezovírou tak to tak jako i určitě bude :P :P :D :D krályku kdeje jakoby tvoje důvěra ve statistiku najednou?? :D :D ;D ;D
jenom řikám žeto supr koreluje :D ;D aže něco jakoby uplně supr koleruje přece vubec nic nemusí znamenat žejo?? :D :D :D :D ;D ;D
Bangladéše
bangladéš se bude koupat ikdyž jakoby nad uhlikem v eu 'vyhrajem' hele :D :D
Kraliku, myslíš, ze množina lidí, horujicich za zákazy automobilů ve městech, lidi objednavajicich si sójové lattéNemám tušení, co je "sójové latté". Matně tušim, že latté je druh kafe (kdyžtak mě opravte). Takže tady nemůžu sloužit.
a lidi nosicích mimina svázaná v šátku na zádechTypicky se dítě nosí tímhle způsobem na hrudníku, alespoň my jsme to tak praktikovali. Resp. mám-li být úplně přesný, používali jsme manduku, nevim, jestli to se počítá jako "šátek".
koreluje více, stejně nebo méně než by odpovídalo náhodnému rozložení v populaci?Myslim si, že více.
Pokud ano, proč?Protože všechny jmenované věci (resp. nevim jak to latté) jsou záležitost mladší generace. Tzn. bude to IMO korelovat především přes ten věk.
Nemám tušení, co je "sójové latté".Zeptej se herona...
Protože všechny jmenované věci (resp. nevim jak to latté) jsou záležitost mladší generace. Tzn. bude to IMO korelovat především přes ten věk.Heh, mi tak došlo že tohle možná bude ono. Ti co tu mají proti tomu výhrady, jsou oldfagové co to poprvé viděli s nějakým ezo-ženštinama kdysi před dvaceti leti, a nějak si nevšimli, že od té doby se z toho stala úplně normální věc.
Protože všechny jmenované věci (resp. nevim jak to latté) jsou záležitost mladší generace. Tzn. bude to IMO korelovat především přes ten věk.Tak urciteee, jo? Urcite v tom neni nic jineho nez vek? Sichr? Napovim ti, 26-leta cikanska multimatka z Litvinova, 28-leta zdravotni sestra z vesnice u Opavy, 25-lety pokryvac od Tachova, 30-leta operatorka vyroby lisovani autoreflektoru z Jihlavy, nebo 31-leta majitelka vinohradu u Hodonina vsechny ty 3 veci maj u prdele, prestoze jsou "mladi" a vis proc? Protoze nejsou lepsolidi.
ale prd, delejte si to jak chcete, klidne noste vodu v site misto v kyblu, kdyz to pro vas bude znamka punku, ale nenutte k tomu ruznymi zakazy, regulacemi a buzeraci ty ostatni.Vysvetli mi, co sakra delas na serveru abclinuxu.cz. Linuxova komunita poslednich bez mala 30 let nedela nic jineho, nez ze buzeeruje vyrobce hardwaru i softwaru, aby jejich vyrobky podporovaly i Linux a pres zakazy a regulace se domaha pouzivani otevrenych formatu pro svuj naprosto primitivni ezo operacni system s prikazovou radkou, kterou nepouzivaji ani ti indiani.
je někdy spíš zkuz slušně poprosit toby taky jako mohlo fungovat :D ;D
Vysvetli mi, co sakra delas na serveru abclinuxu.cz
coby tady jako ďál :D jeto svobodomyslnej člověk co dělá že bojuje zasvobodu :D ;D
Mně ty tvoje argumenty taky s něčim korelujou :Đ
jj s tim tvým voblíbeným datovým svazáctvím :D ;D vodkdy ti jako datový svazáctví vadí :D
Jisteze mam problem se skolni dochazkou, ergonomii sezeni, narizovanim statu, nemoznosti mit svobodne vzdelavani, atd. Ale to je asi mimo ramec tohoto debaty.Mimo rámec debaty to není, protože jsi tímto postojem ke školství právě začal korelovat s ezo matkami. Gratuluji.
Meh. Tohle je pokud vim problém, pokud je dítě příliš sešněrované / smáčknuté. …Víš houby. To děcko, když je sešněrované, se cítí v bezpečí. Ale sešněrované není totéž co smáčknuté. To ho prostě položíš jak kuře na pekáč, na dečku, jednou rukou přidržíš ruce a druhou ovineš nejdřív jedním cípem, pak druhým cípem. Přeložíš spodek a teprve pak zašněruješ. Mně se osvědčila jelenice. Pružná, měkká, když měl opičák náladu, tak si ji žužlal. A když jsem ho pohoupal na rameni, spal během minuty jako dudek. A aby ho nerušilo světlo, dal jsem přes něj dečku jak přes papouška. Obvykle jsem to takhle dával spát večer. A když se cca po pěti až šesti hodinách vzbudil, žena ho nakojila a do rána už dospal mezi námi. Přes den měl pro sebe jako výběh celé letiště. Do většího bytu jsme se stěhovali z garsonky když měl rok a půl.
Do krosny take patri neco uplne jineho nez dite.
To je trochu jiná krosna. Do normální krosny (batohu), doufám, nikdo dítě nedává.
… my tomu říkali prostě "krosnička".Před kolika lety? Ptám se čistě ze zájmu. Tenkrát totiž nikoho nenapadlo, že by si na tohle téma dělal nějaké poznámky. Ten starý typ sedačky jsme nechtěli, protože tenkrát se už prodávaly tyhle nosítka na děti. Tehdy se to ještě tak nerozlišovalo ale je logické tomu říkat krosna, jelikož to má pevnou konstrukci. To, čemu se říká nosítka na děti dnes, se objevilo o chlup později, jako alternativa místo šátku. My tenkrát koupili značku Lafuma, naši přátelé pro svou dceru koupili Deuter a ti co jsme to od nich odkoukali my měli tuším značku Salewa. Každá značka ale měla své mouchy, které bylo nutné vychytat.
Na webu ac24.cz se objevil následující článek (viz link): https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/hayato-okamura-vyzval-k-prevychove-volicu-trikolory-a-volneho-bloku-prirovnal-je-k-volicum-nacistu/ Nevím do jaké míry jde o vaše autentické tvrzení, ale pokud jste skutečně takového názoru, tak mi nezbývá než se ohradit. Byl jsem dlouhé roky nevolič, a poté co se dostal do vedení Pavel Bělobrádek jsem volil KDU-ČSL a to do chvíle, než roku 2017 těsně před volbami vypověděla smlouvu se STAN. A v letošních volbách jsem volil Volný blok. Důvod? Je zcela prostý. Byl to jediný volitelný subjekt, který od začátku zcela otevřeně vystupoval proti povinnému očkování a nebyl žádným způsobem spojený s Babišem. Ovšem srovnávat Volný blok s nacionálním socialismem je vskutku silná káva! Naopak, pokud něco opravdu zavání nacismem, tak jsou to výzvy k převýchově a celospolečenský nátlak na ty co apelují na zdravý rozum a odmítají se podrobit!
Proč čteš tyhle tendenční weby? Stačilo by poslechnout si ten rozhovor (v článku odkazovaný) a podívat se, jakou část v té citaci vypustili.Taky mi přijde zvláštní psát poslanci na základě informací z článku, jehož obsah lze korigovat tím, že se člověk podívá na původní rozhovor, který se ten článek snaží někam posunout a desinterpretovat. Obecně je lepší pracovat pokud možno s originálem, v potom případě se podívat přímo na to, co pan Hayata říká.
Já o tom Hayatovi skoro nic nevím, tohle jsou první dva rozhovoryPokud tě to zajímá víc, na ČT je dokument Bratři Okamurovi. Tři bratři, podobný osud, dost různé výsledky. Hayatu znáš, potom je tam Osamu, architekt a děkan univerzity. A Tomio. Jak rozdílné mohou být cesty lidí životem...
Taky mi přijde zvláštní psát poslanci na základě informací z článku, jehož obsah lze korigovat tím, že se člověk podívá na původní rozhovor, který se ten článek snaží někam posunout a desinterpretovat. Obecně je lepší pracovat pokud možno s originálem, v potom případě se podívat přímo na to, co pan Hayata říká.To by ale byla hrozná nuda, vymejšlet si hovadiny a ty pak přišívat lidem, se kterými nesouhlasíš, je mnohem zábavnější a politicky výhodnější, viz humanitární bombardování...
Tam, kde oni v té citaci mají tři tečky, on říká: „Já nad těmi lidmi neohrnuju nos. Když někdo z nich za mnou přijde, jsem ochoten s nimi diskutovat“.V takovém případě nechápu nad čím se pozastavuješ. Rozdíl je pouze v tom, že jsem mu napsal, místo abych za ním chodil. Zapřemýšlet nad tím může tak jako tak, protože pointa toho co jsem napsal je v posledním odstavci. Ne v tom proč jsem volil jak jsem volil.
Jak se v Německu vypořádávali s nacismem nevím, ale přinejmenším po nějakou dobu to byla vcelku pokojná země s vyspělou demokracií (uvidíme, jak dlouho jim to vydrží).Byly SRN a NDR. Ten proces se mezi nimi lišil a liší se i jeho současné důsledky. Každopádně diskuze o tom, jak se společnost může zvrhnout, je užitečná a skýtá mnohá poučení…
my nejsme Německo…ano, i pro nás. K tomu si dovolím doporučit např. tohle okénko do německých dějin, které shrnuje i např. psychologické pohovory s válečnými zločinci atd. (k tomu mě napadá ještě klasický Hughesův esej Good People and Dirty Work), potažmo různé přístupy k organizaci státu.
voliči Volného bloku nejsou nacisté
Když se podíváš na etymologii, tak bych naopak řekl, že většinou to přesně (ig)náckové jsou. 😉
The term "Nazi" was in use before the rise of the NSDAP as a colloquial and derogatory word for a backwards farmer or peasant, characterising an awkward and clumsy person. In this sense, the word Nazi was a hypocorism of the German male name Igna(t)z (itself a variation of the name Ignatius)—Igna(t)z being a common name at the time in Bavaria, the area from which the NSDAP emerged.
Ale přece „all lives matter“ a určitě souhlasím, že inkluze mo-mentálně hendikepovaných spoluobčanů je důležitá. 😙
Jsem sice pravicový politik, ale úplně mi z toho vstávají chlupy na těle. Jako lékař raději ošetřím tři bezdomovce zbytečně, než aby někdo, kdo ji potřebuje, nedostal péči jen proto, že nemá peníze.
Kdykoli o to požádají, udělí se slovo c) předsedovi a místopředsedům Sněmovny,No jo, ale úplně stejné právo má i předseda poslaneckého klubu. Takže je to fakt jen trafika za hezký příplatek 82 378,8 Kč. Předseda poslaneckého klubu dostane jen mrzkých 36 986,4 Kč a k tomu 2 521,8 Kč za každých započatých 10 členů nad nejnižší možný počet. Kdyby rovnou každý poslanec dostal 200 klacků, může se seškrtat jeden zbytečný zákon a propustit jedna účetní. Poslanců je 200 a (spolu)rozhodují o biliónovém rozpočtu, takže tady úspory nemá smysl hledat, to akorát odradí lidi, co nemají naspořené miliardy, musí se živit prací a v privátní sféře si vydělají víc. Vždycky ale brečím, když čtu zákony ve stylu:
(3) Ustavující schůzi Sněmovny svolá bývalý předseda Sněmovny, je-li poslancem. Není-li bývalý předseda Sněmovny poslancem, svolá schůzi, za předpokladu, že je poslancem, nejstarší bývalý místopředseda Sněmovny, a není-li ani toho, nejstarší poslanec nově zvolené Sněmovny; pokud ten svolání ustavující schůze odmítne, svolá ji následující nejstarší poslanec.Tyhle věcí píše někdo, kdo jede na fetu? Při zachování významu a řešení zjevných okrajových případů, které stávající úprava neřeší, by stačilo napsat:
(3) Ustavující schůzi Sněmovny svolá nejstarší k tomu svolný poslanec z pořadí: bývalý předseda Sněmovny, bývalí místopředsedové Sněmovny, nově zvolení členové Sněmovny.Proč Sněmovnu svolává předseda nebo místopředsedové, pokud byli znovu zvoleni poslanci, se radši ani neptám. IMHO takto dementně formulované zákony jsou zdrojem enormní byrokratické zátěže. Kéž by někdo kandidoval s programem, že udělá kompletní legislativní refactoring a ideálně to rovnou přepíše do formálního jazyka, nejlépe strojově vyhodnotitelného. Mj. by bylo dobré psát k tomu testy, popř. používat nějaké fuzzy techniky na hledání různých nedefinovaných stavů apod.
IMHO takto dementně formulované zákony jsou zdrojem enormní byrokratické zátěže.To těžko. Zátěží je, že to musíte pochopit - a nemůžu říct, že by pro mě vaše varianta byla pochopitelnější než ten originál. (Nejspíš souvisí s tím, že je mi bližší tok programu if - else.) Byrokratickou zátěž, tedy to, co se na základě takového zákona musí nebo nesmí dělat, to každopádně generuje stejnou.
Kéž by někdo kandidoval s programem, že udělá kompletní legislativní refactoring a ideálně to rovnou přepíše do formálního jazyka, nejlépe strojově vyhodnotitelného. Mj. by bylo dobré psát k tomu testy, popř. používat nějaké fuzzy techniky na hledání různých nedefinovaných stavů apod.+hodně. Ono takové věci do nějaké míry existují (existuje třeba BPMN a tak), OTOH ale teda že bych z toho byl nějak dramaticky nadšený, to taky nemůžu říct. Je tam nebezpečí pokřivení takovou tou byznys-manažerskou mentalitou... (Což je asi +- analog té státní úřednicko-byrokratické mentality, akorát ve firemním kabátu.) OTHO2 je pravda, že vím i o firmách, kde tyhle věci fungovaly celkem dobře.