Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Aneb kterak ověřiti platonost iča
Nedávno jsem zjistil, že jediný mě známý „oficiální“ popis toho algoritmu na webu vnitra zmizel. V rámci redesignu se ztratil buď odkaz, nebo celý dokument. Po troše hledání jsem nalezl ještě lepší zdroj. Je srozumitelnější a jako bonus je tam popsaná i kontrola příčetnosti rodného čísla. Proto informací lačný čtenár udělá nejlépe když zamíří rovnou na http://latrine.dgx.cz/jak-overit-platne-ic-a-rodne-cislo
Kdyby snad latrinu měl postihnout osud mvcr.cz, tady je kód v pythonu, tak jak jsem ho před pěti minutami zbastlil:
def checkICO(ico): if len(ico) > 8: return "icoTooLong" try: digits = map(int, list(ico.rjust(8, "0"))) except ValueError: return "icoNotNumber" remainder = sum([digits[i]*(8-i) for i in range(7)]) % 11 cksum = {0:1, 10:1, 1:0}.get(remainder, 11-remainder) if digits[7] != cksum: return "icoBadChecksum"Ještě by to uneslo kontrolu na příliš krátké IČ, leč nemám tušení kolik by to tak mohlo být.
Tiskni
Sdílej:
cksum = (11-remainder) % 10
http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/casopisy/kriminalistika/1999/9903/rak.html
:
Jo... ale pozor na RČ kde je měsíc +20 nebo +70 (tuším cizinci s trvalým pobytem), pak koncovka musí začínat 6 nebo vyšší číslicí... U nás se RČ s A tuším nepřidělovala, zato se přidělovala s 0 .... takže dělitelno 11 nebo zbytek z dělení 11ti = 10.