Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
…a co mainstreamu uniklo.
Že bude chudáček Microsoft nechávat evropské(?) uživatele vybrat si webový prohlížeč už běžná média důkladně proprala i s obrázky. A jak je v moderních médiích zvykem, okecávání obrázků bylo věnováno více prostoru než důležitým informacím. Které to jsou?
Za prvé, slibovaný „ballot screen“ je blbina. Před deseti lety by možná byl schopen něco změnit, ale dnes je situace jiná. Tržní podíl IE setrvale klesá, a Microsoft se nijak zvlášt nesnaží to změnit. Udělat web „jen pro IE“ si už nikdo netroufne a monopolistická uzurpace webu jedním mizerným browserem je tedy snad už za námi. Přitom to je hlavní cíl celého toho cirkusu, nenechte se mýlit. Prohlížeč si může každý vybrat už dnes, a právě díky tomu Firefox pomalu, ale jistě válcuje IE. Nemálo lidí už poukázalo na to, že nějaké vybírací okno na tom moc nezmění - neznalý BFU který doteď používal povinné IE si ho vybere zase, prostě protože ho zná. Protože modré E je internet. Nejspíš ani nebude chápat co to vlastně vybral. Pokud někdo ví co je Firefox, tak taky zná někoho kdo mu ho nainstaluje, když už to nezvládne sám. Vybírací okno do toho zanese jistou vítanou fluktuaci, ale žádnou zázračnou změnou není.
Kde je tedy zakopán pes? Protože nějaký čokl v tom být musí, jinak by se redmond tak usilovně nebránil. Stačí se zamyslet nad jednou ze zvláštností dnešního trhu s PC: crapware. Víme, že výrobci i prodejci prostě milují vycpávání prodáváných počítačů špatně fungujícím nebo úplně zbytečným softem. Když firmy věhlasných značek leckdy neváhají dobrý kus vlastního hardwaru ubít tunou brandovaného hnoje, čím to že jsou v případě prohlížeče tak střídmí? Určitě zvládnou víc než změnit homepage, přidat nějaké zbytečné bookmarky a nanejvýše ještě nějaký toolbar. Před pár lety by odpověď mohla znít - „vylepšovat“ uzavřený program s relativně omezeným API není tak snadné, jako nastrkat sračky na plochu. Leč už nějaký ten pátek tady máme mozillu, jejíž otevřenost přímo vybízí k úpravám. *)
OEM by měl svoje logo na jedné z nejpoužívanějších aplikací v systému - to markeťáci milují. Dalo by se to vydávat za zvýšení bezpečnosti - na to uživatelé uslyší. Je to něco extra čím se dá kasat před konkurencí. Proč tedy nevídáme na nových počítačích zbastleného Takyfoxe? Protože Microsoft má na takové kacíře bič - ovečka která se zatoulá od stáda nedostane „exklusivní“ podmínky na OEM licence wydlí, to jest stejné jako všichni ostatní. V normálních, tržních podmínkách by takové vydírání bylo směšné a sebevražedné. Jenže trh s PC lze stěží považovat za normální a tržní, když jsou prodejci téměř stoprocentně závislí na dodávkách Windows. A protože Windows tvoří velkou část ceny nového železa, redmond nepřímo diktuje konečnou cenu. Aniž by se uchýlil k něčemu tak prostému jako je otevřené odepření spolupráce, může libovolnému dodavateli velmi ztížit život, nebo ho dokonce učinit fakticky nekonkurenceschopným. A žádný dodavatel počítačů si nelajzne riskovat svůj krk kvůli kusu softwaru.
Takové chování se ovšem Evropské komisi nelíbí (Intel za totéž v bledě modrém nedávno dostal rekordní flastr), a už asi tušíte kam mířím. Kromě šaškování s výběrem prohlížeče je součástí dohody to, že Microsoft nebude omezovat OEM ve výběru instalovaného prohlížeče. Peklo crapwaru se právě otevírá Mainstreamová média tohle většinou odbyla jedinou větou, pokud se vůbec obtěžovala se o tom zmínit. Obrázky jsou pro blbečky srozumitelnější, zvláště když blbeček je i autor článku.
Proč by to mělo být důležité? Protože tohle, daleko více než ballot screen, může ovlivnit budoucnost trhu s prohlížeči. OEM, narozdíl od BFU, mají prostředky (je to koneckonců jejich obor) a motiv(crapware, přinejhorším) využít možnost svobodné volby prohlížeče. Dostane svoji marketingovou šanci skoro zadarmo. Zákazník dostane prohlížeč, který snad i s nákladem brandovaného shitu bude lepší než IE (a to nemám o firefoxu moc vysoké mínění). Firefox konečně bude dokopán zajistit nějak QA pluginů, což je taky pozitivum. Konkurence mezi prohlížeči bude zase o kousek větší. Zkrátka překrásný nový svět. Závisí to jen na tom, jestli Evropská komise bude schopná dohodu skutečně ohlídat a vynutit její dodržování proti očekávatelnému sabotování Microsoftem. DoJ v tomto ohledu příliš úspéšný nebyl, ale proti němu kopal Redmond na domácím hřišti. Uvidíme.
Tak jako tak asi nejvíce zklamaný výsledkem bude vítězoslavně se tvářící Tetzchner z Opera software. Opera nemá ani líbivost známé značky, ani lákavost otevřené platformy - pro uživatele je neznámá a pro OEM nezajímavá. Konkurenčnějšího prostředí se bát rozhodně nemusí, ale taky si asi moc nepomůže. Pořád bude mít jen nás, pár promile skalních jedinců, co ji používáme už deset let. **) Ale možná, že ty vznešené řeči o tom, že mu nejde o Operu, ale o celý web, možná byly myšleny vážně. V takovém případě snad dostal hezký vánoční dárek.
*) a to zase obloukem ukazuje, že fašistické lpění mozilly na vládě nad značkou má svoje opodstatnění, jakkoliv je nesmyslné to násilím aplikovat na debian.
**) samozřejmě občas máme slabou chvilku, přepadnou nás pochyby a zakolísáme ve víře, ale krátká návštěva sousední kongregace váhavce rychle vyléčí
Tiskni
Sdílej:
Opera nemá ani líbivost známé značkyA co Opera mini? Na mobilu jde taky používat (čti: POUŽÍVAT) něco jinýho?
Á, já zapomněl, že jsem v klubu lidí nenávidějící Apple. Takže pro vás: Safari na iPhonu je ten nejlepší prohlížeč, který byl kdy na mobilní telefony stvořen. Tím pádem je jasné, že na jiné platformy neexistuje — proč by měla komerční společnost podporovat konkurenci?Kdo řekl nebo zjistil, že Safari je pro mobilní telefony ten nejlepší ? Ano píšete na nějakém Icosi-kdesi, zapomínáte na platformu HTC, HTC Androoid,Palm apod. Asi s Váma bude někdo nesouhlasit.
Jasně, omezuje aplikace na iPhone, ale je to jen dobře — žádné viry, žádné závadné aplikace, žádné aplikace nezapadající do systému.LOL. Ocenil bych, kdybych měl nad svým telefonem plnou kontrolu já. Proto je pro mě iPhone nepoužitelný. Děkuji za pozornost.
Až poslední hod na deset metrů a hraní hokeje s ním nepřežil a nechce najít signálPromiň, že se zeptám tak směle (protože je samozřejmě čistě tvoje věc, co děláš), ale nejsi náhodou dement?
Zase další hinda, která by neměla do úst brát ani to A z Applu, protože jim zas dělá jen ostudu?Zase další hinda, která by neměla do úst brát ani to A z Applu, protože jim zas dělá jen ostudu?
to je jak oživovat parní pohon v časech TGVKdyž tu vodu nebude zehřívat pec na uhlí, ale jaderný reaktor, tak proč ne?