Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Různé postřehy o dostupných firmwarech, jak je postupně zkouším.
GUI znatelně pomalejší než qtopie. Dialer a adresář které jsou převzaté z qtopie jsou ze všech nejpomalejší - zřejmě nepovedený port na X. Při příchozím hovoru trvá dlouho než se zobrazí přijímací dialog, a ještě déle (několik sekund!) než se hovor sepne - to se nedá vydržet ani se zatnutými zuby. Uspávání celkem funguje, echo je strašlivé. Na GPS a poslouchaní empetrosek se to dá použít, na telefonovaní ani náhodou.
Ve vývoji „oficiální“ openmoko distribuce začíná být vidět jistý vzor. Kdykoliv to začne vypadat trochu k světu, přijde radikální řez a začíná se znovu na zelené louce. Poslední iterace konečně zahodila telefonní komponenty z Qtopie, což jsou zatím asi tak všechny pozitivní zprávy. V testing buildu který jsem zkoušel scházely i ty nejzákladnější aplikace - tohle prostě ještě není zralé.
Zdroj: http://downloads.openmoko.org/distro/testing/
Poslední verze Qtopie od trolů. Uspávání funguje skvěle, výdrž na baterky je dobrá. GPSka se nedá používat - není žádný software pro Qtopii (na framebuffer). Wifi se mi nepovedlo rozchodit, ale problém bude spíš ve FSO podloží. GPRS rovněž ne - podle trochy googlení stačí upravit AT řetězec pro gsm modem, leč tento je zakompilován natvrdo! Snad to některý z rašících forků spraví. Dále pořádně nefunguje budík. Ach jo. Na echo se dá sehnat funkční patch.
Tragédie. Qtopie je hezká, ma opravené nějaké chyby a vůbec to vypada jako změna k lepšímu, jenže: je to na debianu. Nic proti debianu na PC (to jest, nic kromě mých obvyklých námitek) ale na freerunnera to není ono. První čeho si člověk musí všimnout je, že je to znatelně pomalejší než qtopie na FSO. Zabírá to zbytečně více místa. Co mě ale nadzvedlo ze židle byl běžící syslogd ošoupávající pamět každých pár minut zbytečnými debugovacími hláškami. Celkem chápu že je to v alpha stadiu a nebyl čas debiana úplně poladit. O něco méně chápu, jaký má tedy smysl stavět na desktopové distribuci která se k tomu viditeně nehodí. Vůbec ale nechápu jak to může někdo vypustit mezi lidi beze slůvka varování. Jednoduché řešení zastavením syslogu zakousne qtopii. Při představě na jaké sračky by se ještě daly vytáhnout na světlo (logrotate etc) mě přešla chuť to řešit. Nemůžu ovšem ještě nezmínit výbornou výdrž na baterky - znatelně lepší než om2008.12 který jsem měl předtím, a to že si volající stěžovali na veliký šum (ne echo!).
Zdroj: http://qtmoko.org/wiki/Main_Page 09-08-04
Vývoj zdá se laguje za debianí verzí, pokud se nezastavil úplně.
Vypadá to jako openmoko 2008.12 s pár předinstalovanými balíčky. Části převzaté z qtopie (dialer,adresář) už nejsou tak nehorázně pomalé jako dřív, ale pořád je to znatelně pomalejší nez qtopie. Illume občas padne, ale umí se z toho bez znatelných následků vzpamatovat. Správce wifi funguje mizerně nebo se úplně zakousává. Jinak se to celkem dá používat.
Zdroj: http://data.freerunner.cz/easy_runner_0.1/
(UPDATE)
Používám cca dva měsíce a zatím spokojenost. Balíčky na FSO celkem fungují, Illume je stabilní, echo není. Telefoní aplikace nad paroli jsou jednoduchoučké, ale až na jednu výjimku fungují - koral mi log hovorů. Bližší zkoumání ukázalo, že je to bastl v pythonu který jsem byl schopen opravit a dokonce kapku vylepšit pro provoz v našich devítimístných zemích. Výdrž na baterky je subjektivně o něco horší než s qtopií. Zatím největší vada je, že občas nechce usnout a nefungující nastavení wifi přes mofi. Naopak GPRS konečně chodí.
Tiskni
Sdílej:
No, z vlastních zkušeností to nemohu tvrdit - poslední beta7 co jsem měl nainstalovanou tak hovory se kousaly po minutě, klávesnici nešlo příliš použít nehledě na to, že v suspendu se vybíjel rychleji než zapnutý (a to asi do 2 hodin).
QtMoko na FSO poslední co jsem zkoušel vypadalo vcelku dobře, jen občas haprovali aplikace. Echo se nekonalo, ale šum ano - vždy ze začátku hovoru až jsem nakonec přešel zpátky ke své stařičké nokii.
SHR tam mám teďka - zatím se drží, ale nepotřeboval jsem telefoní funkce (viz výš) - extrémně rychlé to není, ale většina funkcí co jsem zatím zkusil funguje a možnosti nastavení jsou ok.
FSO - poslední s paroli co jsem zkoušel zvládal telefoní funkce obstojně - jen chybělo zamykání a tak jsem v jednom kuse někomu volal
Taky si myslím
Qtopia je funkcni telefon, ale jinak je na HW typu freerunner jak bezzuby invalida.
To teda moc neni pravda. V poslednich verzi QtMoko je aplikaci dost, terminal a daji se poustet Xkovy aplikace.
K tomo QtMoko na debianu:
Nevim proc by mel byt debian pomalejsi nez FSO. Mas pro to nejake vysvetleni? Starsi verze QtMoko-debianu byly pomaly kvuli bugu v Qtopii. Ta totiz zapomnela zavirat soubor s akcelerometrem a to celkem hodne zpomalovalo. FSO bylo rychlejsi, protoze meli asi jiny kernel a ta chyba se tam neprojevila.
Docela by me zajimalo jak to myslis s tim syslogd. V cem je problem? Ze pise na NAND? Nezkoumal jsem jak to resi jine distribuce, ale nekam se prece logovat musi? Navic je nastaven loglevel jadra na 1 a pri vypnutem logovani Qtopia by se do logu nemelo nic psal (treba ted nemam v logu za poslednich 30 minut zadnou hlasku).
Skoda, ze pokud vis o tak zavaznem problemu, tak nedas vedet...
Dik
Radek