Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Snad každý gnulinuxák updatuje svůj systém aspoň občas, tudíž mi podobné zprávy přijdou jako naprostá zbytečnostTy zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.
(jsou třeba i lidi, co sem chodí 1x týdně a nechce se jim procházet starší zprávy)Což však těžko můžeme brát jako argument pro zadávání malého množství zpráviček, že? Čtenáři, kteří sem chodí častěji, by se naopak nudili, ne?
Takové příspěvky beru spíš jen jako pokus o získání vyššího skóre a zakázal bych je.Každou zprávičku musí před vydáním schválit některý z adminů, takže se není třeba obávat, že by někdo chrlil nesmyslné zprávičky kvůli skóre. Admini prostě neschválí zprávičky, o kterých si myslí, že jsou zbytečné nebo se sem nehodí (podotýkám, že vždy s vysvětlením pro autora).
Vím, že se tohle téma tady už před časem probíraloKdosi tenkrát navrhl oddělit zprávičky o nových verzích programů do samostatné rubriky, což mi připadá jako poměrně dobrý nápad. Zatím však nebyl čas to podrobněji specifikovat (kde by se zobrazovaly apod.).
Ty zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.Z Vašich odpovědí mi pouze tento připadá jako hodně zvláštní. Když aktualizuju, tak přece vidím, co se aktualizovalo a je naprosto samozřejmé, že "bylo opraveno pár chyb a vývoj pokračuje", to tak u aktualizací bývá. Zdůrazňuji, že mi nevadí zprávička, která popisuje třeba stručně nové funkce, ale jednoduše taková, kterou jsem popsal v blogu. To by skvěle svedl generátor náhodných zpráviček.
Když aktualizuju, tak přece vidím, co se aktualizovalo a je naprosto samozřejmé, že "bylo opraveno pár chyb a vývoj pokračuje", to tak u aktualizací bývá.Nevím, jestli jsem to napsal nesrozumitelně, ale zkusím ještě jednou: Ne každý si často aktualizuje systém. Ne každý si systém aktualizuje na bleeding-edge verze, o kterých často bývají zprávičky. A ne každý používá všechny programy, o kterých zprávičky vycházejí, ačkoliv je jejich další vývoj zajímá.
Ty zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.Súhlasím. Z týchto správičiek sa tiež často dozviem, že nejaký program vôbec existuje.
Samotný zprávy mi jsou +- fuk (v rss jsou zprávy z kde a ty nemam čas sledovat online, občas je projdu zpětně), sleduju je, snažim se, aby mi neutekly, když mne nezajímá, neklikam. Baví mne diskuse a sledování cizích zkušeností. Proto mi přijde taková zprávička užitečná, že se občas urodí zajímavá debata.
... a o tom co umi ...No prave. A to mi v tech novinkach chybi, porad to tu opakuju dokola.
Snad každý gnulinuxák updatuje svůj systém aspoň občasNe každý updatuje pomocí
package-manager update
. Někteří si překládají sami a/nebo ty balíčky pro vás ostatní připravují a taková novinka přijde vhod.
Kdo balicky pripravuje pro ostatni, urcite kvuli novym verzim nesleduje abc.
Copak tu psal Rezza.
Tiskni
Sdílej: