Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Snad každý gnulinuxák updatuje svůj systém aspoň občas, tudíž mi podobné zprávy přijdou jako naprostá zbytečnostTy zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.
(jsou třeba i lidi, co sem chodí 1x týdně a nechce se jim procházet starší zprávy)Což však těžko můžeme brát jako argument pro zadávání malého množství zpráviček, že? Čtenáři, kteří sem chodí častěji, by se naopak nudili, ne?
Takové příspěvky beru spíš jen jako pokus o získání vyššího skóre a zakázal bych je.Každou zprávičku musí před vydáním schválit některý z adminů, takže se není třeba obávat, že by někdo chrlil nesmyslné zprávičky kvůli skóre. Admini prostě neschválí zprávičky, o kterých si myslí, že jsou zbytečné nebo se sem nehodí (podotýkám, že vždy s vysvětlením pro autora).
Vím, že se tohle téma tady už před časem probíraloKdosi tenkrát navrhl oddělit zprávičky o nových verzích programů do samostatné rubriky, což mi připadá jako poměrně dobrý nápad. Zatím však nebyl čas to podrobněji specifikovat (kde by se zobrazovaly apod.).
Ty zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.Z Vašich odpovědí mi pouze tento připadá jako hodně zvláštní. Když aktualizuju, tak přece vidím, co se aktualizovalo a je naprosto samozřejmé, že "bylo opraveno pár chyb a vývoj pokračuje", to tak u aktualizací bývá. Zdůrazňuji, že mi nevadí zprávička, která popisuje třeba stručně nové funkce, ale jednoduše taková, kterou jsem popsal v blogu. To by skvěle svedl generátor náhodných zpráviček.
Když aktualizuju, tak přece vidím, co se aktualizovalo a je naprosto samozřejmé, že "bylo opraveno pár chyb a vývoj pokračuje", to tak u aktualizací bývá.Nevím, jestli jsem to napsal nesrozumitelně, ale zkusím ještě jednou: Ne každý si často aktualizuje systém. Ne každý si systém aktualizuje na bleeding-edge verze, o kterých často bývají zprávičky. A ne každý používá všechny programy, o kterých zprávičky vycházejí, ačkoliv je jejich další vývoj zajímá.
Ty zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.Súhlasím. Z týchto správičiek sa tiež často dozviem, že nejaký program vôbec existuje.
Samotný zprávy mi jsou +- fuk (v rss jsou zprávy z kde a ty nemam čas sledovat online, občas je projdu zpětně), sleduju je, snažim se, aby mi neutekly, když mne nezajímá, neklikam. Baví mne diskuse a sledování cizích zkušeností. Proto mi přijde taková zprávička užitečná, že se občas urodí zajímavá debata.
... a o tom co umi ...No prave. A to mi v tech novinkach chybi, porad to tu opakuju dokola.
Snad každý gnulinuxák updatuje svůj systém aspoň občasNe každý updatuje pomocí
package-manager update
. Někteří si překládají sami a/nebo ty balíčky pro vás ostatní připravují a taková novinka přijde vhod.
Kdo balicky pripravuje pro ostatni, urcite kvuli novym verzim nesleduje abc.
Copak tu psal Rezza.
Tiskni
Sdílej: