Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Taková skromná poznámka:
K čemu nám jsou zprávy typu "už není verze 1.0.1a, vyšla totiž 1.0.1b a opravuje pár chyb"??
Snad každý gnulinuxák updatuje svůj systém aspoň občas, tudíž mi podobné zprávy přijdou jako naprostá zbytečnost a akorát tím rychleji mizí z hlavní strany důležitější novinky (jsou třeba i lidi, co sem chodí 1x týdně a nechce se jim procházet starší zprávy). Takové příspěvky beru spíš jen jako pokus o získání vyššího skóre a zakázal bych je.
Vím, že se tohle téma tady už před časem probíralo (a měl jsem pocit, že většině se to taky nelíbí), ale zjevně se nic nezměnilo. Hodím sem anketu, třeba se toho chytne někdo z vedení a posoudí, jestli se to v budoucnu bude nějak řešit.
P.S. Nutno dodat, že důležité zprávy o změnách a opravách chyb beru jinak a tento příspěvek se jich netýká. Např. když někdo napíše, že vyšel linux-kernel 2.7.1 a konečně odstraňuje problémy s USB 3.0 apod.
Tiskni
Sdílej:
Snad každý gnulinuxák updatuje svůj systém aspoň občas, tudíž mi podobné zprávy přijdou jako naprostá zbytečnostTy zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.
(jsou třeba i lidi, co sem chodí 1x týdně a nechce se jim procházet starší zprávy)Což však těžko můžeme brát jako argument pro zadávání malého množství zpráviček, že? Čtenáři, kteří sem chodí častěji, by se naopak nudili, ne?
Takové příspěvky beru spíš jen jako pokus o získání vyššího skóre a zakázal bych je.Každou zprávičku musí před vydáním schválit některý z adminů, takže se není třeba obávat, že by někdo chrlil nesmyslné zprávičky kvůli skóre. Admini prostě neschválí zprávičky, o kterých si myslí, že jsou zbytečné nebo se sem nehodí (podotýkám, že vždy s vysvětlením pro autora).
Vím, že se tohle téma tady už před časem probíraloKdosi tenkrát navrhl oddělit zprávičky o nových verzích programů do samostatné rubriky, což mi připadá jako poměrně dobrý nápad. Zatím však nebyl čas to podrobněji specifikovat (kde by se zobrazovaly apod.).
Ty zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.Z Vašich odpovědí mi pouze tento připadá jako hodně zvláštní. Když aktualizuju, tak přece vidím, co se aktualizovalo a je naprosto samozřejmé, že "bylo opraveno pár chyb a vývoj pokračuje", to tak u aktualizací bývá. Zdůrazňuji, že mi nevadí zprávička, která popisuje třeba stručně nové funkce, ale jednoduše taková, kterou jsem popsal v blogu. To by skvěle svedl generátor náhodných zpráviček.
Když aktualizuju, tak přece vidím, co se aktualizovalo a je naprosto samozřejmé, že "bylo opraveno pár chyb a vývoj pokračuje", to tak u aktualizací bývá.Nevím, jestli jsem to napsal nesrozumitelně, ale zkusím ještě jednou: Ne každý si často aktualizuje systém. Ne každý si systém aktualizuje na bleeding-edge verze, o kterých často bývají zprávičky. A ne každý používá všechny programy, o kterých zprávičky vycházejí, ačkoliv je jejich další vývoj zajímá.
Ty zprávy nejsou určeny jen k tomu, aby si lidé nezapomněli aktualizovat systém. Spíše jde o to, že se tak dozvědí, že se s daným programem něco děje, že jde vývoj dopředu, že už třeba bude zanedlouho vydána ostrá verze.Súhlasím. Z týchto správičiek sa tiež často dozviem, že nejaký program vôbec existuje.
Samotný zprávy mi jsou +- fuk (v rss jsou zprávy z kde a ty nemam čas sledovat online, občas je projdu zpětně), sleduju je, snažim se, aby mi neutekly, když mne nezajímá, neklikam. Baví mne diskuse a sledování cizích zkušeností. Proto mi přijde taková zprávička užitečná, že se občas urodí zajímavá debata.
... a o tom co umi ...No prave. A to mi v tech novinkach chybi, porad to tu opakuju dokola.
Snad každý gnulinuxák updatuje svůj systém aspoň občasNe každý updatuje pomocí
package-manager update
. Někteří si překládají sami a/nebo ty balíčky pro vás ostatní připravují a taková novinka přijde vhod.
Kdo balicky pripravuje pro ostatni, urcite kvuli novym verzim nesleduje abc.
Copak tu psal Rezza.