Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
To jako neni vtip? Kdysi jsem v Křemencově ulici na Praze 1 jednoho koupil, další se bude hodit
Na Windows funguje třeba mnohem lépe některý hardware
Na Windows funguje třeba mnohem lépe některý hardwareNo právě.
ale instalace některých komponentů bezproblémová není natolik, aby se mohlo říci, že si zaplatím za pohodlí ve Windows proti určitým starostem na Linuxu, který je zdarma ..Tak tak. Vzhledem ke své profesi a zkušenostem, bych se spíše jako uživatel upsal „dražšímu“ Redhatu, než Microsoftu.
No, já jsem chtěl demonstrovat, že si umíme sami ze sebe dělat legraciTak na to se těším, až toto demonstruješ :). Zatím demonstruješ, že jsi zamindrákovaný suchar, pokud vím.
ale že by řekla, že na něco je Linux opravdu na prdPravda, já nejsem paní komunita, ale co je na linuxových distribucích, konkrétních i obecně naprd, říkám dnes a denně. Vždyť s tím systémem denně pracuju.
ale že by řekla, že na něco je Linux opravdu na prd, to neSleduj delší dobu diskuzní fórum a uvidíš, že se tak děje. Tohle jsou jen nepodložené výkřiky. Já Wokna soudím jen podle sebe a vlastních zkušeností z práce - kdybych o nich nic nevěděl, tak by mě nenapadlo lézt do jejich fóra a pronášet tam cokoliv negativního. To dokonce nedělám ani teď, ani jednou jsem ve Win fóru nebyl, nezajímá mě to a přitom bych byl určitě skvělý troll
Většina komunity sice komerčnímu systému absolutně nerozumíNepovedená nadsázka. Většina linuxové komunity rozumí Windowsům víc než většina windowsové komunity.
BSOD (naposledy viděno 1x v roce 2007 po instalaci nesprávného ovladače na grafárnuNaposledy viděno koncem roku 2010 na kiosku v technické knihovně v Praze. Mám vyhrabat fotku? Je to trapas a ostuda, i pro knihovnu.