Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Slušeno by se k tomu ls přidat i parametr -h
ls -ll
mrkva@Destiny:~$ if [ 0 -eq 0 ]; then echo j; else echo n; fi j mrkva@Destiny:~$ if 0 -eq 0; then echo j; else echo n; fi bash: 0: příkaz nenalezen n(Jasně, je tu test).
if grep neco soubor > /dev/null then echo "neco je v souboru" fi
if expr $f '=' 1 > /dev/null then ... fiPamatuju si, na svůj první unixový předmět - přednášející nám říkal: "Za if je příkaz, když mi někdo bude u zkoušky tvrdit, že test nebo hranatá závorka, tak ho vyhodím."
if [ $f == 1 ] ; then
jen odeberu závorky, tak to fungovat prostě nebude.
Za if je příkazBlbě, za if je jeden nebo více příkazů.
grep neco soubor && echo "neco je v souboru"? Nebo jeste neco jinyho?
Když už, takfor i in `find -maxdepth 1 -type f`; do let f++; done;
find -maxdepth 1 -type f | wc -l
a určitě by to šlo ještě úsporněji.
Mimochodem, skutečně budou čísla sedět, když bude v aktuálním adresáři soubor, který bude mít v názvu nějaký znak z $IFS
? #!/bin/bash
# 2010-12-25 version 0.2
ls -oFX --color=auto --group-directories-first --time-style=long-iso
echo ==========
t=`du --human-readable --separate-dirs --one-file-system --summarize`
# next line strips the dot at the end of the string
t=${t%\.}
f=`find -maxdepth 1 -type f | wc -l`
h=`find -maxdepth 1 -type f -name ".*" | wc -l`
if [ $f -eq 1 ] ; then
str1="FILE"
else
str1="FILES"
fi
if [ $h -eq 1 ] ; then
str2="FILE"
else
str2="FILES"
fi
echo "TOTAL SIZE $t IN $f $str1 ($h HIDDEN $str2)"
Uz zbyva jen urychlit prvni spusteni (napr. v ~/ je to dost znat, domnivam se, ze to zpusobuje "du", ktery i pres parametr --summarize stejne leze do podadresaru a neco tam pocita). Vedel by nekdo, jak na to?
ls
a soucet bajtu me vetsinou nezajima. Tenhle skriptik se mi hodi jen obcas.
je to dost znatTak to toho máš v ~ ještě celkem málo, když je to „jenom“ dost znát:
78G . real 2m2.525s user 0m1.416s sys 0m7.132s
58G . real 4m32.711s user 0m0.280s sys 0m2.920s
$ time du -s --si * 17k lost+found 15G marian 1,7M test real 0m21.347s user 0m0.830s sys 0m0.379s
ls
zobrazit reálný součet bajtů? Když použiju
ls -l --block-size=1
tak dostanu zřejmě číslo, které vyjadřuje celkové zabrané místo na disku.
Upřesním:
total 32768 -rw-r--r-- 1 ghaad users 4615 Dec 7 11:12 file1.inc -rw-r--r-- 1 ghaad users 4666 Dec 7 10:52 file2.inc -rw-r--r-- 1 ghaad users 5447 Dec 7 11:02 file3.inc -rw-r--r-- 1 ghaad users 5267 Dec 7 11:06 file4.incNa disku soubory zabírají dohromady zřejmě 32768 bajtů, reálný součet je ale 19995 bajtů. Ten můj šílený skript přepisuju, jde to celé opravdu napsat o dost čistěji a bez použití
du
, čímž eliminuju tu pomalost při prvním spuštění.
alias ll='ls -l' alias lh='ls -ld .*' alias xdu='du -hs *' alias xdh='du -hs .[^.]*'
Tiskni
Sdílej: