Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nehledě na to, že to není skutečná referenční dokumentace, takže člověk musí stejně nahlížet do manuálových stránek.Zajímavé. A já neustále žiji v přesvědčení, že software vyvíjený pod FSF má texinfo jako primární dokumentační formát. Je tak koncipován rozcesník jen o patro výše, mnoho manuálových stránek to explicitně zmiňuje (hlavně ty z coreutils).
pro většinu ioctlů není vůbecPřiprav rozhraní, rád ho nakrmím, budu-li mít náladu (a to snad někdy budu mít, protože mi nezdokumentované ioctl příkazy natolik pijí krev, že jsem ochoten se na ně pořádně podívat a jednou provždy to někam zanést).
Info není (pro mne) příliš příjemný formát a špatně se prohlížíInfo přímo nesnáším. Preferuji HTML. Nevidím ve formátu info žádnou výhodu.
Dobrý zdroj mě varoval, ať se nepokouším komunikovat s glibc upstreamem (Uli Drepper), že by mě vynesl v zubech.
long
, pak se musí skutečně použít přímo long
a ne long *
. Pro druhý případ by se mělo uvádět long *
. Totéž pro konzistenci i u struktur, i když tam je jasné, že se předává vždy pointer.
chyby ENXIO a ENODEV - v životě jsem nepochopil, čím se od sebe lišíThe Single UNIX ® Specification, Version 2: [ENXIO] No such device or address Input or output on a special file refers to a device that does not exist, or makes a request beyond the capabilities of the device. It may also occur when, for example, a tape drive is not on-line. [ENODEV] No such device An attempt was made to apply an inappropriate function to a device; for example, trying to read a write-only device such as a printer. Chybu ENXIO jádro hlásí např. při pokusu otevřít socket voláním open(). Chyba ENODEV se hlásí třeba při pokusu připojit nepodporovaný filesystém. Je ale pravda, že je v tom chaos a asi by stačilo mít jen jeden kód. Navíc některé chyby jádro hlásí špatně, přinejmenším v některých verzích. Ještě zábavnější je to u EAGAIN a EWOULDBLOCK, které jsou na Linuxu identické, ale obecně být nemusí (a někde skutečně nejsou).
Bude se řešit to, že dnes zadaný popis čehosi tam může zastarat tak jako dnes info libc? Jak? Rozhodně se to řešit bude - dokumentace musí zůstat aktuální, aby k něčemu byla. Technické řešení zatím nemám; například by se to dalo dělat tak, že když si někdo všimne, že stránka je neaktuální, ale neví, jak by měla být správně, tak ji označí nějakým tagem a stránka se pak ukáže v přehledech, takže kdo bude vědět, může ji aktualizovat. Mluvilo se i o automatizovaném updatu, ale to je spíš hudba budoucnosti.Smazat nebo přepsat neaktuální možnost možná není úplně ideální. Může existovat přechodové období (třeba i dost dlouhé), kdy se používají obě možnosti. Nebo přijdu ke starému stroji. Nebo píšu skript, který chci aby byl obecně použitelný i na starších strojích. Nebo jsem ještě gtk aplikaci nepřevedl do gtk2. Nebo mne Michal Kubeček pořád ještě neodradil od ifconfigu.
Nevím, jak to bude s manem či infem, protože struktura manuálových stránek a infostránek je jiná než struktura téhle dokumentace, ale čistě technicky převést jednu stránku do manu nebo do infa by neměl být problém.Bylo by smutné, kdybyste v rámci distribuce distribuovali tuhle dokumentaci v aktuální formě, ale všichni uživatelé četli zastaralé manuálové nebo info stránky (a uživatelé *jsou* konzervativní, a man *je* pohodlný na užívání).
Tiskni
Sdílej: