Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
nemá to chybuMá to jednu chybu. Celé to API, přesně podle unixové filozofie, je textové, takže na jednu stranu extrémně univerzální, na druhou stranu extrémně křehké a velmi snadno rozbitelné (kdo ještě nenapsal skript, který přestal fungovat při nějakém tom setinkovém upgradu, protože se někde změnil nějaký string či přibyla mezera? Nebo se nedej bože nepočítalo s jiným locale než je C či s mezerami v názvech souborů atd.). Dejte mi nějakou strukturu!
ysdfgfds
tak mi prostě řekne bash: ysdfgfds: příkaz nenalezen
.grep
u je afaik select-string
, ps
je get-process
... To aby si člověk najal sekretářku jen na práci v shellu...
set-alias
), ale tak každej si je definuje jinak. A ve skriptech to není ono...Me se Powershell konceptualne velmi libi, myslim, ze je to proti normalnimu Unixu posun spravnym smeremme fascinuje myslenka proudu objektu a roury... takovyto ,,syntakticky cukr'' by si zaslouzily i normalni programovaci jazyky... dalsi velke plus je moznost pouzivat vsechny tridy z .NETu. obavam se, ze vytvorit alternativni shell s takhle rozsahlou zakladni knihovnou bude hodne netrivialni, protoze neco podobneho ma maximalne java nebo perl. a ani jedna z tech alternativ mne neprijde jako zrovna pritazliva. :-]
Nepřemýšlel jsem nad tím detailně, ale spatra mne napadá pár otázek: Měla by ta roura být lazy? A ty objekty v ní? Je v pořádku, že všechno je vlastně jediný proces? Jak řešit side effecty?ja jsem si vsiml, ze docela casto pouzivam konstrukce typu foreach/map, reduce/fold, coz by roury vcelku zjednodusily. a mohly by klidne fungovat ciste jako syntakticky cukr nad funkcema ktere maji jako argument nejaky iterator a vraceji iterator. kdyby mel jazyk navic generatory, vyresil by se i problem s linym vyhodnocovanim.
Šlo by využít znalosti o závislostech mezi daty a provádění kolony paralelizovat?kdyby se dalo zajistit, ze funkce nebudou mit vedlejsi efekty, teoreticky by to mohl byt zaklad pro nejake rozumejsi programovani GPGPU.
cold boot JVM je z výkonnostního hlediska peklo, takže pro použití jako samostatný shell to není.vicemene s tebou souhlasim, ze ,,shellovy'' programovaci jazyk nad JVM by mohl byt dobry... ale ten cold boot, je to co se mi vubec nelibi
Mám pocit, že 80% toho čo dokáže powershell, dokáže vďaka tomu, že aplikácia prinesie so sebou do systému nejakú funkcionalitu a tú powershell dynamicky zavolá. Ak mám excelový súbor, tak môžem sprístupniť bunku E5 poslať jej obsah rúrou ďalej. Ak mám Excel. Ak Excel nemám, tak som v ... keli. Ak mi niekto pošle súbor z aplikácie XY, ktorú nemám nainštalovanú, tak powershell mi neumožní pristupovať k objektom v tom súbore. Naopak koľko ste videli unixu podobných systémov(,ktoré nie embeded a), ktoré nemajú textutils/grep/awk?Me se Powershell konceptualne velmi libi, myslim, ze je to proti normalnimu Unixu posun spravnym smeremme fascinuje myslenka proudu objektu a roury
dalsi velke plus je moznost pouzivat vsechny tridy z .NETu. obavam se, ze vytvorit alternativni shell s takhle rozsahlou zakladni knihovnou bude hodne netrivialni, protoze neco podobneho ma maximalne java nebo perl. a ani jedna z tech alternativ mne neprijde jako zrovna pritazliva. :-]A co třeba hromada knihoven založených na GObject. Pokud vím, tak jediné, co k tomu potřebuješ je nějaká forma introspekce a ta je implementována. Na GObjectu nejsou založené jen věci z Gnome, ale třeba i věci, které se s úspěchem nasazují všude možně (třeba včetně KDE), viz GStreamer. Další zajímavou technologií je v tomhle D-bus, ale ten už leží trochu stranou.
cut
y, sed
y, awk
y a perl
y).
Myslím, že jsem hned v první odpovědi jasně řekl, že můžeme klidně říkat nestrukturované a na podstatě věci to nic nezmění. Četl to někdo?Nejlepší je, že na tom vůbec nezáleží :). Bajtovým proudem projdou strukturovaná data. Proudem struktur zase projdou úseky bajtového proudu.
ls
, je zřejmé, že výstup má nějakou strukturu. Jenže tu já nedostanu, musím si ji vybudovat svépomocí z prachsprostého textu. See?
Hm, to zní hrozně honosně, ale je to hrozná blbost.Sám seš blbost, jdi a přečti si ještě jednou, co jsem napsal, a zjistíš, že s výstupem ls to nemá vůbec nic společného.
Si mě neskutečně nasral. Právě podle kompatibility jsem HW vybíral ! Výrobce a prodejci uvádí, že předmětný HW je kompatibilní s Linuxem !Vidíš, a kdybys nebyl blbej, byl bys nasranej a ty, kteří ti podali nesprávnou informaci, ne na Chytrexe.
Ještě kdyby v tom "Linuxu" bez problémů fungoval hardware .Ještě kdyby bez problémů "někde" fungoval hardware :).
Windows to možná dohnaly powershellem, ale zatím jsem se s ním nesetkal, takže se k němu nemůžu vyjadřovat.Trochu zcestná informace. Win nemohly nic dohnat ani powershellem, když většina programů stejně API nenabízí, ale asi ta věta byla jinak myšlena. Jako shell je powershell určitě dobře použitelný (podle mého shlédnutí dokumentace nabízí alespoň většinu toho, co umí bash), o nárocích na paměť a rychlosti se ale mohu jen domnívat, že budou strašné (tak, jak to u M$ bývá zvykem) - jenže uživatelé Win stejně potřebují pro každou novou verzi silnější dělo, takže shell se jim v tom asi ztratí.
Win nemohly nic dohnat ani powershellem, když většina programů stejně API nenabízí ...Powershell zase nabízí vlastní API a zároveň umožňuje využívat celý .NET. Windows tak sice nemá vlastní programy které by přidávaly API, ale powershell který zpřístupňuje na uživatelské úrovni programátorské API, teda aspoň pokud jsem to dobře pochopil.
Powershell zase nabízí vlastní API a zároveň umožňuje využívat celý .NET. Windows tak sice nemá vlastní programy které by přidávaly API, ale powershell který zpřístupňuje na uživatelské úrovni programátorské API, teda aspoň pokud jsem to dobře pochopil.Prostě nemá smysl srovnávat Powershell s bashem, je potřeba ho srovnávat s nástrojem na podobné úrovni abstrakce a možnosti rozšiřování, třeba interaktivním Pythonem.
Ony nektere programy pro windows maji i moznost vyuzit CLI. Napr winrar.
Pravdou je ze skriptovani ve windows je velmi neobratne a power shell to uz nezachrani neb by bylo hlavne potreba sw s cli aby se mohly v power sheelu vyuzit.
Jedine reseni pokud uz windows mate tak se da vyuzit virtualizace.
fluxbox se moc nemeni, to je hezky, ja mam treba taky icewm a ten se taky nemeni, ale to nejsou desktopy, jen window managery. to je samo o sobe dost malo. stejne v nich pak spoustim ty programy pro kde jako treba akregator a k3b a ty si tam ty svoje problemy dotahnou. fluxbox nebo icewm pro me neni alteranativa na desktop, to je zaloha kdyz desktop nefunguje. chybeli by me tam takovy ty prijemny drobnosti ktery sem si v kde tak oblibil, treba nabidka co delat kdyz se pripoji nejaky vymenny medium nebo konqueror s jeho kioslaves, kde se da treba jednoduse ripnout vlozeny cd do flacu nebo mp3 kdyz se otevre audiocd:/ (tohle uz tusim ani v kde4 nefunguje a takova to byla uzitecna funkce). kdybych vsechno tohle dostal do icewm tak uz bych nemusel kde spoustet, ale stejne bych potreboval minimalne kdebase jako zavislost pro nezbytny programy. bez k3b by to opravdu neslo. takze situace zustava patova.
zase sem se tak rozepsal ze sem v pulce zapomel co sem chtel napsat za treti. mozna jeste neco k tomu applu, ale ja si casem vzpomenu. to dulezitejsi sem uz napsal.
Tiskni
Sdílej: