Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Víte že můžete odebírat mé blogy pomocí RSS? (Co je to RSS?)
Od určité doby jsou všechny texty které zde publikuji verzované na Githubu.
Jestliže najdete chybu, nepište mi do diskuze a rovnou jí opravte. Github má online editor, není to skoro žádná práce a podstatně mi tím usnadníte život. Taky vás čeká věčná sláva v commit logu :)
Není to tak dávno, co na IRC chanu, kam běžně chodím, vypukl další nesmyslný flame na téma Linux vs Windows. Mezi obhájci Windows byl člověk, který poměrně dlouho používal Fedoru, takže znal klady i zápory Linuxu poměrně dobře. Už si nevzpomínám jak flame skončil, ani který systém "vyhrál", ale někdy během něj jsem si uvědomil proč vlastně používám Linux.
Důvod je překvapivě jednoduchý - protože Unix/Linux poskytuje lepší uživatelské API.
Osobně mi vyhovuje takový operační systém, který poskytuje spoustu API na uživatelské úrovni a vůbec nejlepší by bylo, kdyby byl celý systém jen API + několik grafických nástaveb, které jeho ovládání zpřístupňují pro uživatele. Pod termínem "uživatelské API" si představuji takové API, se kterým můžu jako uživatel nějak interagovat, tedy například shell, nikoli volání funkcí WinAPI z programu, který později zkompiluji.
Před pár lety dostal od kamaráda Atari 800XE a o nějaký ten rok později jsem si k němu sehnal zdroj. Když jsem Atari spustil, nějak jsem nepobral co to má být - čekal na mě jakýsi prompt, ale k příkazové řádce to mělo daleko.
Tenkrát mě to dost zaujalo, tak jsem se rozhodl že zjistím jak to vlastně funguje. Jelikož zrovna probíhalo nechvalně známé Liberecké mistrovství, vyhodili nás z koleje a dostali jsme cca měsíc volna - času jsem tedy měl dost.
Dva týdny jsem strávil čtením různých starých zdrojů, prozkoumáváním diskmagů a blogů nadšenců. Během té doby jsem zjistil mimo jiné i to, že tam vlastně žádný operační systém není a člověk pracuje doslova v hardware. Na "příkazové řádce" máte k dispozici nějaké to API a programovací jazyk (basic), kterým ho můžete automatizovat. Dost mi to tenkrát učarovalo a od té doby se čas od času ponořím do historie a čtu si jaké to bylo tenkrát..
Unixové systémy mají k výše uvedenému principu ovládání počítače docela blízko - jsou v podstatě celé složené z API, i když míra abstrakce je o několik řádů dál. Silná příkazová řádka vám umožňuje udělat prakticky cokoliv. Každý program umí odpovědět na zavolání a přijímat informace pomocí nějaké standardizované, zdokumentované cesty. V moderních distribucích získáte po instalaci tisíce programů, které rozšiřují dostupné API, navíc je můžete různě propojovat, definovat jak a kdy se mají spustit a když k tomu přidáte práci s internetem, nemá to chybu.
V Linuxu je automatizace všemožných úkolů samozřejmostí a unixová filozofie praví, že uživatel by měl skládat to co chce, z mnoha malých, úzce zaměřených programů, do větších scriptů. Nejlepší na tom je, že lidé to tak skutečně dělají. Pokud někdo (programátor) vytvoří program pro Windows, je to často jednoúčelovka pouze pro uživatele, která je nepoužitelná jinak než klikáním. Na Linuxu je téměř pravidlem, že samotné GUI používá API jiných programů, popřípadě poskytuje nové API, které může uživatel využít.
Windows nic podobného nenabízí. Po instalaci získáte holý systém, ve kterém je prakticky nulové uživatelské vybavení. Poté co si dostahujete desítky programů, z různých často pochybných zdrojů, získáte systém, který je jednoduše graficky ovladatelný, ale neposkytuje skoro žádné uživatelské API, které by se dalo volat. Samozřejmě existují vyjímky, ale dohromady to nevytváří ani zdaleka to, co libovolný unixový systém.
Způsob jakým funguje Windows je vhodný pro běžné lidi, kteří nechtějí vědět jak věci fungují, počítače je nezajímají a nehrozí, že by se kdy snažili něco zautomatizovat. Kdysi dávno jsem se mezi ně také řadil, takže mi Windows přišly jako ten nejlepší systém. Jak jsem se učil čím dál lépe programovat, moje potřeba automatizovat rostla, jenže Windows v tomto ohledu stály za hovno, i když jsem je používal ve spojení s pythonem. Jednoho dne jsem se odhodlal zkusit Linux, a zjistil jsem že mi vyhovuje. Přečetl jsem si pár manuálů a cítil jsem se v něm jako ryba ve vodě.
Netvrdím že unixové systémy jsou ty nejlepší existující z hlediska uživatelského API, ale pokud vím tak jsou nejlepším jednoduše dostupným kompromisem, mezi klikacím ovládáním a scriptovatelným API. Windows to možná dohnaly powershellem, ale zatím jsem se s ním nesetkal, takže se k němu nemůžu vyjadřovat.
Tiskni
Sdílej:
nemá to chybuMá to jednu chybu. Celé to API, přesně podle unixové filozofie, je textové, takže na jednu stranu extrémně univerzální, na druhou stranu extrémně křehké a velmi snadno rozbitelné (kdo ještě nenapsal skript, který přestal fungovat při nějakém tom setinkovém upgradu, protože se někde změnil nějaký string či přibyla mezera? Nebo se nedej bože nepočítalo s jiným locale než je C či s mezerami v názvech souborů atd.). Dejte mi nějakou strukturu!
ysdfgfds
tak mi prostě řekne bash: ysdfgfds: příkaz nenalezen
.grep
u je afaik select-string
, ps
je get-process
... To aby si člověk najal sekretářku jen na práci v shellu...
set-alias
), ale tak každej si je definuje jinak. A ve skriptech to není ono...Me se Powershell konceptualne velmi libi, myslim, ze je to proti normalnimu Unixu posun spravnym smeremme fascinuje myslenka proudu objektu a roury... takovyto ,,syntakticky cukr'' by si zaslouzily i normalni programovaci jazyky... dalsi velke plus je moznost pouzivat vsechny tridy z .NETu. obavam se, ze vytvorit alternativni shell s takhle rozsahlou zakladni knihovnou bude hodne netrivialni, protoze neco podobneho ma maximalne java nebo perl. a ani jedna z tech alternativ mne neprijde jako zrovna pritazliva. :-]
Nepřemýšlel jsem nad tím detailně, ale spatra mne napadá pár otázek: Měla by ta roura být lazy? A ty objekty v ní? Je v pořádku, že všechno je vlastně jediný proces? Jak řešit side effecty?ja jsem si vsiml, ze docela casto pouzivam konstrukce typu foreach/map, reduce/fold, coz by roury vcelku zjednodusily. a mohly by klidne fungovat ciste jako syntakticky cukr nad funkcema ktere maji jako argument nejaky iterator a vraceji iterator. kdyby mel jazyk navic generatory, vyresil by se i problem s linym vyhodnocovanim.
Šlo by využít znalosti o závislostech mezi daty a provádění kolony paralelizovat?kdyby se dalo zajistit, ze funkce nebudou mit vedlejsi efekty, teoreticky by to mohl byt zaklad pro nejake rozumejsi programovani GPGPU.
cold boot JVM je z výkonnostního hlediska peklo, takže pro použití jako samostatný shell to není.vicemene s tebou souhlasim, ze ,,shellovy'' programovaci jazyk nad JVM by mohl byt dobry... ale ten cold boot, je to co se mi vubec nelibi
Mám pocit, že 80% toho čo dokáže powershell, dokáže vďaka tomu, že aplikácia prinesie so sebou do systému nejakú funkcionalitu a tú powershell dynamicky zavolá. Ak mám excelový súbor, tak môžem sprístupniť bunku E5 poslať jej obsah rúrou ďalej. Ak mám Excel. Ak Excel nemám, tak som v ... keli. Ak mi niekto pošle súbor z aplikácie XY, ktorú nemám nainštalovanú, tak powershell mi neumožní pristupovať k objektom v tom súbore. Naopak koľko ste videli unixu podobných systémov(,ktoré nie embeded a), ktoré nemajú textutils/grep/awk?Me se Powershell konceptualne velmi libi, myslim, ze je to proti normalnimu Unixu posun spravnym smeremme fascinuje myslenka proudu objektu a roury
dalsi velke plus je moznost pouzivat vsechny tridy z .NETu. obavam se, ze vytvorit alternativni shell s takhle rozsahlou zakladni knihovnou bude hodne netrivialni, protoze neco podobneho ma maximalne java nebo perl. a ani jedna z tech alternativ mne neprijde jako zrovna pritazliva. :-]A co třeba hromada knihoven založených na GObject. Pokud vím, tak jediné, co k tomu potřebuješ je nějaká forma introspekce a ta je implementována. Na GObjectu nejsou založené jen věci z Gnome, ale třeba i věci, které se s úspěchem nasazují všude možně (třeba včetně KDE), viz GStreamer. Další zajímavou technologií je v tomhle D-bus, ale ten už leží trochu stranou.
cut
y, sed
y, awk
y a perl
y).
Myslím, že jsem hned v první odpovědi jasně řekl, že můžeme klidně říkat nestrukturované a na podstatě věci to nic nezmění. Četl to někdo?Nejlepší je, že na tom vůbec nezáleží :). Bajtovým proudem projdou strukturovaná data. Proudem struktur zase projdou úseky bajtového proudu.
ls
, je zřejmé, že výstup má nějakou strukturu. Jenže tu já nedostanu, musím si ji vybudovat svépomocí z prachsprostého textu. See?
Hm, to zní hrozně honosně, ale je to hrozná blbost.Sám seš blbost, jdi a přečti si ještě jednou, co jsem napsal, a zjistíš, že s výstupem ls to nemá vůbec nic společného.
Si mě neskutečně nasral. Právě podle kompatibility jsem HW vybíral ! Výrobce a prodejci uvádí, že předmětný HW je kompatibilní s Linuxem !Vidíš, a kdybys nebyl blbej, byl bys nasranej a ty, kteří ti podali nesprávnou informaci, ne na Chytrexe.
Ještě kdyby v tom "Linuxu" bez problémů fungoval hardware .Ještě kdyby bez problémů "někde" fungoval hardware :).
Windows to možná dohnaly powershellem, ale zatím jsem se s ním nesetkal, takže se k němu nemůžu vyjadřovat.Trochu zcestná informace. Win nemohly nic dohnat ani powershellem, když většina programů stejně API nenabízí, ale asi ta věta byla jinak myšlena. Jako shell je powershell určitě dobře použitelný (podle mého shlédnutí dokumentace nabízí alespoň většinu toho, co umí bash), o nárocích na paměť a rychlosti se ale mohu jen domnívat, že budou strašné (tak, jak to u M$ bývá zvykem) - jenže uživatelé Win stejně potřebují pro každou novou verzi silnější dělo, takže shell se jim v tom asi ztratí.
Win nemohly nic dohnat ani powershellem, když většina programů stejně API nenabízí ...Powershell zase nabízí vlastní API a zároveň umožňuje využívat celý .NET. Windows tak sice nemá vlastní programy které by přidávaly API, ale powershell který zpřístupňuje na uživatelské úrovni programátorské API, teda aspoň pokud jsem to dobře pochopil.
Powershell zase nabízí vlastní API a zároveň umožňuje využívat celý .NET. Windows tak sice nemá vlastní programy které by přidávaly API, ale powershell který zpřístupňuje na uživatelské úrovni programátorské API, teda aspoň pokud jsem to dobře pochopil.Prostě nemá smysl srovnávat Powershell s bashem, je potřeba ho srovnávat s nástrojem na podobné úrovni abstrakce a možnosti rozšiřování, třeba interaktivním Pythonem.
Ony nektere programy pro windows maji i moznost vyuzit CLI. Napr winrar.
Pravdou je ze skriptovani ve windows je velmi neobratne a power shell to uz nezachrani neb by bylo hlavne potreba sw s cli aby se mohly v power sheelu vyuzit.
Jedine reseni pokud uz windows mate tak se da vyuzit virtualizace.
fluxbox se moc nemeni, to je hezky, ja mam treba taky icewm a ten se taky nemeni, ale to nejsou desktopy, jen window managery. to je samo o sobe dost malo. stejne v nich pak spoustim ty programy pro kde jako treba akregator a k3b a ty si tam ty svoje problemy dotahnou. fluxbox nebo icewm pro me neni alteranativa na desktop, to je zaloha kdyz desktop nefunguje. chybeli by me tam takovy ty prijemny drobnosti ktery sem si v kde tak oblibil, treba nabidka co delat kdyz se pripoji nejaky vymenny medium nebo konqueror s jeho kioslaves, kde se da treba jednoduse ripnout vlozeny cd do flacu nebo mp3 kdyz se otevre audiocd:/ (tohle uz tusim ani v kde4 nefunguje a takova to byla uzitecna funkce). kdybych vsechno tohle dostal do icewm tak uz bych nemusel kde spoustet, ale stejne bych potreboval minimalne kdebase jako zavislost pro nezbytny programy. bez k3b by to opravdu neslo. takze situace zustava patova.
zase sem se tak rozepsal ze sem v pulce zapomel co sem chtel napsat za treti. mozna jeste neco k tomu applu, ale ja si casem vzpomenu. to dulezitejsi sem uz napsal.