Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Asi před 10 dny jsem se vrátil k distribuci SUSE Linux (openSUSE) a opustil jsem tak svoji milovanou Fedoru.
Na SUSE Linuxu jsem začínal (tedy přesněji: moje první instalace byla MandrakeLinux 10.x, ale z důvodu častých pádů systému, jsem ihned nasadil SUSE), používal jsem jej asi 3 měsíce a poté jsem přešel na Fedora Core (bylo to kvůli licenci: SUSE tenkrát poskytoval zdarma pouze nějakou FTP verzi, pokud se nemýlím, byla to starší verze než ta, která se právě prodávala)
Jenomže pak přišla nepříjemnost (jistá chyba v systému) a byl jsem donucen reinstalovat systém. Jeden člověk mi tenkrát poradil, ať vyzkouším SUSE.
Řekl jsem si, že za to nic nedám (respektive 20h stahování a 5cdr) a vyzkouším to. Novell zavedl na svůj linux stejný "licenční program" jako již delší dobu provozuje Red Hat (mluvím o projektech Fedora a openSUSE), takže v licenci už nebyl problém.
Docela jsem se bál, že přijdu o svůj oblíbený nástroj Yum, ale toto info: jak rozchodit yum na SUSE mě vyvedlo z omylu. Také jsem se bál, že pro SUSE nebude dostatek softwaru (myšleno hotových RPM balíčků), ale tyto 2 neoficiální repozitáře [Packman a Guru] mě vyvedly z druhého omylu.
Tedy musím říct, že se SUSE Linuxem jsem o trochu spokojenější. Co mě nejvíce potěšilo je defaultní podpora softwaru chráněného patenty (NTFS, mp3), dále mě zaujal oficiální repozitář s non-OpenSource softwarem (instalace Javy, flash-playeru a AdobeReaderu včetně pluginů pro FF je s Yumem chvilkovou záležitostí). Také mě potěšila skvělá podpora hardwaru a práce s ním (například s firewirem jsem měl na Fedoře potíže s právy a musel jsem je manuálně (pod rootem) upravovat, kdežto na SUSE jsem Kino rozjel během chvilky)
Na závěr bych chtěl dodat, že obě distra považuji za hodně povedená a kvalitou srovnatelná.
P.S.: Jednou bych se chtěl podívat na distribuce Debian a Gentoo, ale teď na to nebyl čas (potřeboval jsem rychle zprovoznit desktopový systém, neměl jsem čas hrát si ;))
Tiskni
Sdílej: