Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Dnes jsem si vzpomněl na svůj první a poslední (ačkoli nechtěný) hackerský útok (jestli se tomu dá tak říkat).
Je to asi 5 let, co jsem začínal objevovat svět IT. Ten den jsem nešel do školy (často trpím na onemocnění dýchacích cest). Zkoušel jsem Outlook Express (tenkrát jsem strašně obdivoval, jak je ten OE skvělý, že nemusím posílat maily z webového rozhraní ) a zrovna v TV Nova běžela "Snídaně s novou"
Rozhod jsem se, že jim tam napíšu do diskuze nebo co to bylo. Tak jsem tedy otevřel OE, napsal krásně barevnej blikací mail. V nabídce outlooku jsem našel položku - něco jako "Přidat zvuk na pozadí", bralo to MIDI soubory, tak jsem tam hodil hudbu z Age of Empires II.
No a za chvíli jim to tam začlo hrát On Air
Trvalo to asi pět sekund, než to vypnuli. Z té události jsem odhadoval 2 věci: Taková ta hezká slečna jak tam vždycky sedí (nevím jak to maji dnes, na Novu už se nedívám) používá Outlook(Express) a zapomněla si vypnout repráky.
Tiskni
Sdílej:
Dovolil bych si přidat jednu poznámku - sice ne o hackingu, ale spíš o antihackingu Jelikož mám i svoje webové stránky, dovolil jsem si na případného hackera připravit takovou kulišárnu. Odkaz, který vede na Administraci nevede na skutečnou přihlašovací stránku - její adresu znám pouze já. Na hackera je ale připraveno krásné uvítání - jakmile odešle data z přihlašovacího formuláře, přesměruje ho to na stránku, kde se na něj usměje podobná fešanda (ze stejného filmu) v 800 na 600 na černém pozadí. Snad si nenadělá moc do kalhot