Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jelikož poslední dobou hodně přemýšlím (mám problémy s připojením k internetu a přemýšlení je moje druhá nejoblíbenější činost po shánění informací na webu :D), dostal jsem se až k úvahám nad tím, proč se linux nedostává do firem, tak rapidně, jak by měl podle svých pozitivních parametrů (bezpečnost, stabilita, cena)...
Následující text se týká linuxu (ve firmách/organizacích) obecně - ne pouze servery nebo desktopy
1) Značka a cena
Aneb "A vono to je zadarmo?!! No to bude pěkný šmejd. A kdo to vůbec vyrábí??.. Jaká komunita??!!"
Když si člověk koupí boty na tržnici u našich asijských spoluobčanů (teď to nemyslím zle) za pár korun, musí počítat s tím, že se mu do 3 měsíců rozpadnou. Pokud si koupí boty se značkou Nike za 2 tisíce, může se spolehnout, že mu vydrží ještě pár let.
Ano, v tomto ohledu linuxu jeho cena a způsob vývoje dost ubližuje; lidé si totiž neuvědomují, že IT odvětví je podstatně odlišné od jiných průmyslových odvětví, a že ne všechno bez značky a zadarmo je špatné.
Naštěstí, díky firmám jako je Novell, se tato záležitost mění k lepšímu.
2) Většinové zastoupení Microsoftích řešení
Člověka to táhne k většině. kdyby se člověk narodil v křesťanském státě (kde je 99% lidí věřících křesťanů) a musel si vybrat nějaké náboženství, které bude vyznávat, zřejmě si vybere křesťanství, protože "kdyby něco", tak v tom aspoň nebude sám. Lidé se bojí linuxu, protože Microsoftí většina táhne a naznačuje jakousi správnost... Každý člověk by se měl rozhodovat objektivně podle své vůle a nebrát ohled na dominantní většinu.
3) Lenost (ne)zodpovědných pracovníků
Pokud je nejvyšší zástupce IT oddělení firmy (například když je jen jeden:)) vychován na windowsech, těžko se do takové firmy dostane linux (vedení firmy tomu samozřejmě nerozumí a o linuxu nic neví). Takovýto "IT pracovník" je totiž líný něco se učit, proto raději u toho starého neprůhledného nestabilního řešení, protože je na něj prostě zvyklý (a na vnitřní ekonomice firmy mu samozřejmě nezáleží). Takovýto "ITčák" možná jen nepochopil (jako spousta lidí), že není těžké linux používat nebo spravovat, je těžké se naučit linux používat a spravovat
4) Technické problémy
Tento problém považuji za nejzávažnější. Někam ten linux prostě nedostanete, ať už jde o nepodporovaný hardware (i když je ho čím dál méně) nebo o software, který linux nepodporuje (opět kvůli microsoftí většině, tentokrát ale z jiného směru) a za který neexistuje vhodná alternativa.
Shrnutí
Microsoft má do monopolu "gildovního typu" daleko, ale bohužel, s microsoftími produkty se budeme setkávat ještě hodně dlouho.
Tiskni
Sdílej:
to je ta konzumni spolecnost v konzumnim svete v konzumni dobe ...
Jak vlstně dneska držej pohromadě paneláky?Silou vůle. Nebo ani to ne a občas něco odpadne, třeba balkón
...Bod 3 a hlavně citovaná věta, svědčí o tom, že víš velký kulový
Takovýto "IT pracovník" je totiž líný něco se učit, proto raději u toho starého neprůhledného nestabilního řešení, protože je na něj prostě zvyklý (a na vnitřní ekonomice firmy mu samozřejmě nezáleží).
...
vi
spousta dalších editorů včetně zcela intuitivních. Takže ještě jednou: vaše pomluvy nemají s realitou naprosto nic společného.
Nedělat rozumět. Koho jsem měl urazit, programátory nebo systémáky? Já se totiž považuji za oboje…
Pro méně chápavé převyprávím: je-li ten člověk programátor, pak není důvod, aby na server vůbec lezl. Je-li systémák, pak bych neznalost vi
považoval za zcela zásadní kvalifikační nedostatek.
A my nemuzeme na vsechny servery, kde se vyviji nahrat notepad, protoze pan programator jeste vi nevidel.To nemyslíte vážně?! To chcete argumentovat tím, že musíte daný program instalovat?! To IDE na Windows snad instalovat nemusíte? Pokud vím, jediné, co na Windows po instalaci je je Notepad. Zrovna v tomhle tedy Linux IMHO rozhodně nezaostává.
Máme v práci Solaris, rozhoduje o tom někdo vyšší. Tedy džungle (nabídek) je rozmanitější, než se zde líčí.