Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chodíte rádi na spoluzaci.cz?? Napsat nějakou tu hlášku. Uploudnou fotečky případně si nějaké prohlédnout. Nebo naopak zavzpomínat na staré časy... Pokud ano, pak byste měli vědět, že:
1) Server spoluzaci.cz se může jednou stát obrovskou databází občanů České republiky a jejich osobních informací a vzájemných vztahů. Počet registrovaných uživatelů roste obrovským tempem a nastupující mladé generace jsou k těmto "online" věcem velice náchylné. Možná vám nevadí, že jedna společnost vlastní informace o takové spoustě lidí, ale mně tedy ano (dokud tam budu i já nebo moji přátelé).
Podle licenčního ujednání serveru spoluzaci.cz máte [v krajním případě] zajištěnou možnost být odstraněni z databáze uživatelů. Nemáte ale zaručeno, že vás tam opět někdo nepřidá nebo zda se vás krajně netýká nějaká jiná informace na serveru (pokud jsou někteří vaši přátelé uživateli služby).
2) Třeba vám nevadí, že jedna společnost vlastní osobní informace o vás, hlavně, že se do "vaší sekce" nedostanou "cizí lidé". Jak těžké je asi zjistit příjmení třídního učitele vašeho ročníku... Hmm?? Společné heslo pro celou sekci jen nahrává sociálnímu inženýrství. Každopádně, spoluzaci.cz je jen server, potencionální cíl crackerů. Nebo tolik věříte této společnosti?? ... Jeden můj kámoš našel způsob jak získat fotky z cizích sekcí spoluzaci.cz. Stačí obejít ochranu pomocí referera (měla to být vůbec ochrana??)
Řešení: naučte se PHP a udělejte si vlastní "třídní" webové stránky se stejnou funkčností a přizpůsobené vašim požadavkům. Hoďte to třeba na freehosting s doménou třetího řádu, pokud vám schází finanční prostředky. Čím více lidí si to takhle zařídí, tím lépe...
Tiskni
Sdílej:
GPL mám rád, ale přeci jen ho ještě můžu potřebovat na jiné účely.když to zveřejníš tak to přece můžeš sám používat dál a třeba tim někomu pomůžeš..
F12
a odškrtnout Enable referrer logging. Tenhle scriptík jsem taky psal já. Jde o to, že na spolužácích je alespoň minimální ochrana v podobě kontroly refereru, takže třeba přímý link z této diskuze nebude fungovat. Proto jsou obrázky zobrazeny v plovoucích rámech přes dereferer. Funguje to v Opeře i Firefoxu, jenom některé fotky jsou třeba smazané, proto se objevuje NOT FOUND.
Mám v úmyslu v nejbližší době script odstranit, protože tím vlastně sám přispívám k tomu, aby všichni mohli očumovat mé fotky (já je tam neuploadnul). Nicméně jsem rád, že na jeho základě napsal Conyx tento článek, a děkuji mu za to.
Supr.
Nevíte někdo o nějakým prográmku ve kterým bych si naklikal vzhled GUI projektu v Javě? Nepotřebuji aby to tvořilo kód, jen chci obrázky jak to pak má vypadat... Samozřejmě by bylo super kdyby to šlo v linuxu...
Jak těžké je asi zjistit příjmení třídního učitele vašeho ročníku... Hmm??My jsme po pár nezvaných návštěvnících změnili heslo na nějakou náhodnou změť znaků a pro přístup je potřeba napsat email správci, jehož adresa je uvedena v té vstupní otázce. Od té doby nám tam už nikdo nevlezl.