Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
42 to není.. :) V neděli jsem se po příjezdu na privát začal koukat na Přátele. V tom jsem pokračoval až do jedný do rána. Usnul jsem na gauči. V 5 jsem se zase vzbudil a dostal jsem šílenou myšlenku zkompilovat si kernel 2.6.18.
Měl jsem ho už nakonfigurovanej jen mi tenkrát chyběl checkinstall a bez netu se hledá těžko. Upravil jsem pár věcí na které jsem zapoměl a pustil se do toho. Poprvé mi nejel zvuk jinak se to tvářilo ok. Doplnil jsem zvukový driver a najednou koukám... speedstep nikde. Tak jsem se pustil do zkoumání příčiny. V tu chvíli mě ještě nenapadlo, že to je způsobený novým Biosem, který jsem updatoval v neděli než jsem odjel do školy. Pídil jsem se po příčinách, zaváděl acpi moduly, speedstep moduly, ale všechno končilo na "no such device". Tenhle problém má i spousta jiných lidí tak jsem se začal bát, že bych to už nemusel rozjet. Na ekonomice jsem se pídil po příčině a iritoval mě ukazatel 2h u baterky. Co mě iritovalo ještě víc byl větráček co valil nonstop. Každej thread na který jsem narazil ukazoval buď na nějaké balíčky nebo na acpi a bios. Klepal jsem se na přednášce hledajíc řešení a koukal na ty spokojený ksichty u Winů (když odklikali ty errory tak to vypadalo, že to jede).
Měl jsem dvě možné příčiny jak k tomu došlo. První byl upgrade, který jsem dělal v neděli než jsem odjel a druhý byl update biosu, který jsem dělal ve stejnou dobu. Nakonec jsem vsadil na ten bios. ISO obraz CD s update utilitou a biosem je zabalenej v exe tak jsem musel zprovoznit wine. Eduroam jelo jak střela a tak se povedlo. Cestou na privát jsem se si koupil CD-RW za 24,- a dostal na něj fakturu o formátu A4 :) V pohodlí svého křesla jsem hodil ISO na CD-RW a pustil se do downgradu. Povedlo se tak reset a hurá na speedstep. Po naběhnutí systému s distribučním jádrem najel i speedstep.
Nakonec uvedu, že notebook bez speedstepu vydrží 2h a s ním 2.5-3h. Někdo psal v diskusi, že procesor ovlivní spotřebu jen z 1/10, takže jsem si aspoň tímhle ověřil, že to tak není :)
Tiskni
Sdílej: