Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
42 to není.. :) V neděli jsem se po příjezdu na privát začal koukat na Přátele. V tom jsem pokračoval až do jedný do rána. Usnul jsem na gauči. V 5 jsem se zase vzbudil a dostal jsem šílenou myšlenku zkompilovat si kernel 2.6.18.
Měl jsem ho už nakonfigurovanej jen mi tenkrát chyběl checkinstall a bez netu se hledá těžko. Upravil jsem pár věcí na které jsem zapoměl a pustil se do toho. Poprvé mi nejel zvuk jinak se to tvářilo ok. Doplnil jsem zvukový driver a najednou koukám... speedstep nikde. Tak jsem se pustil do zkoumání příčiny. V tu chvíli mě ještě nenapadlo, že to je způsobený novým Biosem, který jsem updatoval v neděli než jsem odjel do školy. Pídil jsem se po příčinách, zaváděl acpi moduly, speedstep moduly, ale všechno končilo na "no such device". Tenhle problém má i spousta jiných lidí tak jsem se začal bát, že bych to už nemusel rozjet. Na ekonomice jsem se pídil po příčině a iritoval mě ukazatel 2h u baterky. Co mě iritovalo ještě víc byl větráček co valil nonstop. Každej thread na který jsem narazil ukazoval buď na nějaké balíčky nebo na acpi a bios. Klepal jsem se na přednášce hledajíc řešení a koukal na ty spokojený ksichty u Winů (když odklikali ty errory tak to vypadalo, že to jede).
Měl jsem dvě možné příčiny jak k tomu došlo. První byl upgrade, který jsem dělal v neděli než jsem odjel a druhý byl update biosu, který jsem dělal ve stejnou dobu. Nakonec jsem vsadil na ten bios. ISO obraz CD s update utilitou a biosem je zabalenej v exe tak jsem musel zprovoznit wine. Eduroam jelo jak střela a tak se povedlo. Cestou na privát jsem se si koupil CD-RW za 24,- a dostal na něj fakturu o formátu A4 :) V pohodlí svého křesla jsem hodil ISO na CD-RW a pustil se do downgradu. Povedlo se tak reset a hurá na speedstep. Po naběhnutí systému s distribučním jádrem najel i speedstep.
Nakonec uvedu, že notebook bez speedstepu vydrží 2h a s ním 2.5-3h. Někdo psal v diskusi, že procesor ovlivní spotřebu jen z 1/10, takže jsem si aspoň tímhle ověřil, že to tak není :)
Tiskni
Sdílej: