Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
42 to není.. :) V neděli jsem se po příjezdu na privát začal koukat na Přátele. V tom jsem pokračoval až do jedný do rána. Usnul jsem na gauči. V 5 jsem se zase vzbudil a dostal jsem šílenou myšlenku zkompilovat si kernel 2.6.18.
Měl jsem ho už nakonfigurovanej jen mi tenkrát chyběl checkinstall a bez netu se hledá těžko. Upravil jsem pár věcí na které jsem zapoměl a pustil se do toho. Poprvé mi nejel zvuk jinak se to tvářilo ok. Doplnil jsem zvukový driver a najednou koukám... speedstep nikde. Tak jsem se pustil do zkoumání příčiny. V tu chvíli mě ještě nenapadlo, že to je způsobený novým Biosem, který jsem updatoval v neděli než jsem odjel do školy. Pídil jsem se po příčinách, zaváděl acpi moduly, speedstep moduly, ale všechno končilo na "no such device". Tenhle problém má i spousta jiných lidí tak jsem se začal bát, že bych to už nemusel rozjet. Na ekonomice jsem se pídil po příčině a iritoval mě ukazatel 2h u baterky. Co mě iritovalo ještě víc byl větráček co valil nonstop. Každej thread na který jsem narazil ukazoval buď na nějaké balíčky nebo na acpi a bios. Klepal jsem se na přednášce hledajíc řešení a koukal na ty spokojený ksichty u Winů (když odklikali ty errory tak to vypadalo, že to jede).
Měl jsem dvě možné příčiny jak k tomu došlo. První byl upgrade, který jsem dělal v neděli než jsem odjel a druhý byl update biosu, který jsem dělal ve stejnou dobu. Nakonec jsem vsadil na ten bios. ISO obraz CD s update utilitou a biosem je zabalenej v exe tak jsem musel zprovoznit wine. Eduroam jelo jak střela a tak se povedlo. Cestou na privát jsem se si koupil CD-RW za 24,- a dostal na něj fakturu o formátu A4 :) V pohodlí svého křesla jsem hodil ISO na CD-RW a pustil se do downgradu. Povedlo se tak reset a hurá na speedstep. Po naběhnutí systému s distribučním jádrem najel i speedstep.
Nakonec uvedu, že notebook bez speedstepu vydrží 2h a s ním 2.5-3h. Někdo psal v diskusi, že procesor ovlivní spotřebu jen z 1/10, takže jsem si aspoň tímhle ověřil, že to tak není :)
Tiskni
Sdílej: