Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dloho jsem sem neplácnul žádný post. Držím se svého písečku:). Teď když mám chvilku času, tak přepošlu poslední upravý post z mého blogu, abych se ukázal i trochu světu :)
Tak sem strkám další svůj blogpost, o kterém si myslím, že může někoho zajímat, ze svého soukroméno blogu :)
Tak jsem po čase zase něco přehodím ze svého soukromého blogu a to z důvodu, že se to může hodit někomu kdo můj blog nečte :)
Před půl rokem jsem měl nápad vytvořit jednu aplikaci, ve které by šli naklikat weby. No naklikat zatím nejdou, ale vznikla solidní knihovna, ve které se dá web velmi rychle napsat. To přineslo i požadavek rozjet server, a aby se server zaplatil, tak to chce ho i s někym sdílnout. Celé jsem to postavil na lighttpd, protože mi je tento server velmi sympatický. Problém je, že lighty a mass hosting nejdou moc dohromady a tak si člověk musí trochu pomoct.
Tak k nám konečně dorazilo léto :) Kromě nás samotných, zvířat atd. se teplo nelíbí i našim kompíkům. Už jsem o tom jednou psal, tak dnes pokračování a tentokrát bez příběhu.
Po půl roce vývoje jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL. Není zdaleka hotová, ale už je použitelná. Stavím na ní první projekt a díky němu vychytávám mouchy. Můžete se přidat :)
"Došlo mi to až když mě vyhodili z vaultu.. já nechtěl být dobrovolník, oni chtěli abych byl dobrovolník. Hned jak jsem vykoukl z té obrovksé ocelové díry před vchodem na mě koukala mrtvola někoho kdo zkoušel něco podobného co teď já. Všude je tma a já se bojím rozsvítit i jednu z těch starých světlic co mi dali. Nakonec se tedy rozhoupu a vidím, že kolem mě jsou všude stíny čehosi.. pomalu vykračuji vpřed.". Takhle začíná jedno z největších dobrodružství herního světa :)
Prosazování svobody v počítačovém světě není nic jednoduchého, to ví každý. Já jsem to teda včera zkusil a dneska si smlsnul na výledku.
Je noc a já měl dělat úplně něco jinýho, ale nedalo mi to a tak jsem napsal renamer pro seriály.
Je to už asi 8 let a kousek co se hrabu ve webech. Můj první web byl časopis a měl jsem ambice ho poslat do Levelu kde se tyhle časopisy rozmáhali. Nedošlo k tomu a dneska jsem za to i rád:) Co chci říct je, že za těch 8 let jsem se vypracoval, i když si myslim že většinu toho co umím umím díky poslednímu roku s Linuxem.
Dneska jsem měl v plánu pohnout s programem na tátovi revize a posunout se dál s našema tričkama :) Později se do toho ještě připletl scanner :) Program mám, scanner funguje tak zbejvají ty trička.
Tak mě dneska navštívil dlouholetý kámoš, že si chce něco zahrát. Nabídl jsem mu freeciv. Byl to nářez :) Taky brácha dovezl pár DVD-RAM médií pro nahrávadlo, které dáváme rodičům. Divím se, že mě tahle technologie neokouzlila dřív.
Můj táta nikdy nebyl do počítačů nějak ponořený a používal je jenom, protože mu to zjednodušovalo práci. Dneska mě ale překvapila jedna věc a divím se, že mě to nenapadlo dřív.
No co se nestalo. Jsem nemocnej :( Díky tomu můžu dodělat jednu věc co mi leží v žaludku :)
Už jsem psal o tom jak jsme s kámošem asi 14 dní zpátky dávali dokupy jeho IBMko. Instalační proces měl ale několik vad nad kterýma jsem dlouho přemýšlel a dneska mě při jedné diskusi napadlo u jedné těch vad proč tomu tak je.
Poslední dva dny mi přinesly 2 překvapení. Jedno mělo něco společného s novým uživatelem Linuxu a druhé něco s mým Kubuntem.
Už mě nějakej ten den hlodá svědomí kvůli jednomu blogpostu, kde jsem schazoval upgrade z dappera na edgyho. Nebyla to chyba Kubuntu, ale moje.
Už jsem sem psal, že jsem přivezl z Prahy od Vencoura starej stroj, hodil na něj xubuntu a pujčil ho na nějakej čas holkám. Dneska mě ovšem čekal menší šok.
Ráno hned jak jsem se v 11 vzbudil mě napadlo, že bych moh nahodit nový Kubuntu 6.10. Dopadlo to tak jak jsem čekal... čistá instalace.
42 to není.. :) V neděli jsem se po příjezdu na privát začal koukat na Přátele. V tom jsem pokračoval až do jedný do rána. Usnul jsem na gauči. V 5 jsem se zase vzbudil a dostal jsem šílenou myšlenku zkompilovat si kernel 2.6.18.
Takže v czechcomputeru byli moc hodní a poslali mi druhej den HP nx7400 s Core solo (díky všem za rady, hlavně tomu co mi ho pak nakonec doporučil). Říkal jsem si že toho budu asi dost řešit, ale opak byl pravdou. Nahodil jsem Edgy.
Včera jsem psal o komunikaci pythonu s jabberem. Jedná se o moc neprobírané téma na českém internetu a teď zabruslíme do dalšího takového tématu a to jsou daemoni.
Předevčírem jsem dostal náladu napsat si bota pro přístup do jabber chat roomu. Moc českých návodů pro python-jabber jsem nenašel a ono ani anglických, takže jsem nastudoval zdrojáky, přiložených příkladů a zkusím interpretovat co jsem se naučil.
Dneska místo popisování co se mi všechno stalo nestalo zkusím popsat strastiplnou cestu instalace a konfigurace pure-ftpd na (X-K-Ed)Ubuntu. Můžete to brát jako návod pro Linux newbie.
Dostal jsem hroznou chuť zahrát si nějakou hru. Říkal jsem si, že jednou zainvestuji a nějakou si koupím.
Dlouhá doba od posledního zápisu. Životní tragédie, Ktraf, Krevize, můj nový pohled na webové stránky, dneska toho bude hodně :)
Život programátora je těžký, nicméně tento víkend jsem na sebe pyšný. Podařilo se mi udělat jednu aplikaci a jeden nástroj, kterej mi ulehčí hodiny s... s xhtml formuláři. Taky jsem se rozhod dělat něco se svou fyzickou kondicí. Taky nám vyšel nový BitTorrent :(
Poslední dobou prožívám takové divné stavy. Nechce se mi nic dělat. Nechce se mě ani nic nedělat. A to bych něco dělat měl. Když už se do něčeho pustím tak se nedaří. Zkusím aspoň něco napsat.
Posledních pár dní jsem zkouknul filmy jako Pirates of Silicon Valley a Revolution OS. Také jsem přečetl několik článků o vychvalování Vist, Linuxu, Ubuntu atd...udělal jsem z toho několik závěrů o které se s vámi podělím. Také jsem si dlouho nenapsal žádný blogpost tak to aspoň napravím :)
Dneska se JXP navážel do všech co používají cokoli jiného než ICQ nebo Skype. Tak jsem si řekl, že negativní reklama je taky reklama a šel jsem vyzkoušet Jabber :)
Jsem si poslední dva dny hrál s novou verzi kosma. Pokusím se tu zrekapitulovat co se mi podařilo udělat. Na konci prosím ještě odpovězte do ankety a vyjádřete svůj názor na věci co zde napíšu v diskusi.
Dneska jsem doset ve škole k druhé třetině maturit. První je už za mnou a zbývá poslední.
Jsem se včera trochu nudil, tak jsem si řekl, že si zas napíšu nějaký scriptík v pythonu :)
Teď mě blog o hrátkách s win dovedl k jedné starší myšlence.
Před týdnem jsem tu psal o mém pythoním projektu. Sice jsem slíbyl první verzi ve středu no, ale lepší pozdě než nikdy :)
Trochu jsem postrádal na Linuxu katalog filmů, do kterého bych mohl rychle zadávat nové položky a neotravoval se s nějakými žánry, délkou atd. a taky viděl kdo kdy měl film půjčený. V rámci svého studia Pythonu jsem si řekl, že něco napíšu a pokusím se tím přispět.
O výhodách/nevýhodách příkazové řádky víme všichni. Ale jsou mezi námi tací co je neznají a hodnotí příkazovou řádku podle předsudků. Resp podle "Tohle neznám, to je špatný."
Tak mi o víkendu odešel telefon. Repráček už nedělal co má, a i když by jeho výměna nebyla nákladná, tak jsem se rozhod si koupit nový telefon a nahradit s ním svoji dosavadní M35i.
Vždycky když jsem se učil novej jazyk tak to bylo kvůli něčemu. Táta chtěl databázi revizí tak mi nezbývalo nic jiného, než ho donutit koupit mi C++ za 21 dní a na builder.cz nastudovat winapi.
Po přechodu na linux jsem se setkal s mnoha výhodami UNIX systémů. Ale pak taky s jednou tou nevýhodou a tou je nedostatek zábavy.
Poslední dobou se tu hemžej příspěvky od člověka Plešingra. Někteří se ho zastávaly a někteří zase ne. Vyvolalo to war pod všemi jeho zápisky do blogu a i několik samotných zápisků do blogů. Původně jsem se toho nechtěl zůčastňovat, ale pak jsem jednou při obědě doma narazil na zajímavou věc..
Přechod z jedné věci, kterou znám na věc, kterou neznám je komplikovaný, vydlážděný problémy a předsudky. Já osobně přecházel na linux několik let. Pokusim se tedy popsat jak tento "životní krok" dělal já, náctiletý uživatel PC.