Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Po půl roce vývoje jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL. Není zdaleka hotová, ale už je použitelná. Stavím na ní první projekt a díky němu vychytávám mouchy. Můžete se přidat :)
Pyweb je jednoduchý generátor webových stránek vývýjenej s ohledem na rychlost psaní projektů. Galerie tak může být otázkou jednoho řádku, to samé tabulka na editaci databáze. Přitom se pyweb nesnaží bý nějak závislí na designu a snaží se, aby existovalo pro několik webů stejný CSS základ, aby šly jednoduše přehazovat designy. Přitom to taky nemá být balík modulů kde je striktně řečeno, že umí jen galerie fóra, články a tim končí. Má usnadňovat práci a nemá jí být překážkou. Pokud něco chybí, dá se to dopsat, stejně tak různé pomůcky. V původní myšlence mělo jít o zabití šablon z webu, protože to je to, co zabere největší čas a šablony mělo nahradit něco jako DOM v javascriptu. Tato myšlenka nebyla naplněna tak úplně, ale to hlavní jako tabulka, formulář, obrázek je k dispozici.
V pywebu je také teď 150ti řádkový soubor blog.py, který ukazuje jak jednoduché je vytvořit pomocí pywebu blog s použitím nejzákladnějších stavebních kamenů pywebu (žádné databáze, žádné formuláře). Někdo si řekne, že 150 řádků je hodně, ale musí si při tom uvědomit, že bez použití databází se musí programátor spolehnout na svoje schopnosti a ne na pyweb pokud chce načítat a ukládat data a jelikož je tento blog jen ukázkou základních věcí tak bylo nutné se vyhnout databázím.
Pro všechny co v kódu budou hrabat doporučuji začít od souborů blog.py, pywebgen.py a webgen.py. *webgen.py ještě není otestován a mělo by se jedna o načítání webu z yaml souborů a měla to být primární fce pywebu. Za ty měsíce to ztratilo prioritu a soustředilo se jen na základní věci. V svnku je také jednoduchá doc a pokud spustíte script docs.py měla by se vygenerovat i dokumentace ke zdrojovému kódu. Poslední rada je, sledujte metody gen(). Ty generují XHTML a jsou takovým pojítkem mezi vším. A nakonec nezbývá než dát svnko: svn://dev-it.org/pyweb . Pro méně zkušené je sosací příkaz tady: svn co svn://dev-it.org/pyweb /cesta/do/nejakyho/diru .
Tiskni
Sdílej:
… jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL.v2 alebo v3? :)