Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Po půl roce vývoje jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL. Není zdaleka hotová, ale už je použitelná. Stavím na ní první projekt a díky němu vychytávám mouchy. Můžete se přidat :)
Pyweb je jednoduchý generátor webových stránek vývýjenej s ohledem na rychlost psaní projektů. Galerie tak může být otázkou jednoho řádku, to samé tabulka na editaci databáze. Přitom se pyweb nesnaží bý nějak závislí na designu a snaží se, aby existovalo pro několik webů stejný CSS základ, aby šly jednoduše přehazovat designy. Přitom to taky nemá být balík modulů kde je striktně řečeno, že umí jen galerie fóra, články a tim končí. Má usnadňovat práci a nemá jí být překážkou. Pokud něco chybí, dá se to dopsat, stejně tak různé pomůcky. V původní myšlence mělo jít o zabití šablon z webu, protože to je to, co zabere největší čas a šablony mělo nahradit něco jako DOM v javascriptu. Tato myšlenka nebyla naplněna tak úplně, ale to hlavní jako tabulka, formulář, obrázek je k dispozici.
V pywebu je také teď 150ti řádkový soubor blog.py, který ukazuje jak jednoduché je vytvořit pomocí pywebu blog s použitím nejzákladnějších stavebních kamenů pywebu (žádné databáze, žádné formuláře). Někdo si řekne, že 150 řádků je hodně, ale musí si při tom uvědomit, že bez použití databází se musí programátor spolehnout na svoje schopnosti a ne na pyweb pokud chce načítat a ukládat data a jelikož je tento blog jen ukázkou základních věcí tak bylo nutné se vyhnout databázím.
Pro všechny co v kódu budou hrabat doporučuji začít od souborů blog.py, pywebgen.py a webgen.py. *webgen.py ještě není otestován a mělo by se jedna o načítání webu z yaml souborů a měla to být primární fce pywebu. Za ty měsíce to ztratilo prioritu a soustředilo se jen na základní věci. V svnku je také jednoduchá doc a pokud spustíte script docs.py měla by se vygenerovat i dokumentace ke zdrojovému kódu. Poslední rada je, sledujte metody gen(). Ty generují XHTML a jsou takovým pojítkem mezi vším. A nakonec nezbývá než dát svnko: svn://dev-it.org/pyweb . Pro méně zkušené je sosací příkaz tady: svn co svn://dev-it.org/pyweb /cesta/do/nejakyho/diru .
Tiskni
Sdílej:
… jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL.v2 alebo v3? :)