Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po půl roce vývoje jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL. Není zdaleka hotová, ale už je použitelná. Stavím na ní první projekt a díky němu vychytávám mouchy. Můžete se přidat :)
Pyweb je jednoduchý generátor webových stránek vývýjenej s ohledem na rychlost psaní projektů. Galerie tak může být otázkou jednoho řádku, to samé tabulka na editaci databáze. Přitom se pyweb nesnaží bý nějak závislí na designu a snaží se, aby existovalo pro několik webů stejný CSS základ, aby šly jednoduše přehazovat designy. Přitom to taky nemá být balík modulů kde je striktně řečeno, že umí jen galerie fóra, články a tim končí. Má usnadňovat práci a nemá jí být překážkou. Pokud něco chybí, dá se to dopsat, stejně tak různé pomůcky. V původní myšlence mělo jít o zabití šablon z webu, protože to je to, co zabere největší čas a šablony mělo nahradit něco jako DOM v javascriptu. Tato myšlenka nebyla naplněna tak úplně, ale to hlavní jako tabulka, formulář, obrázek je k dispozici.
V pywebu je také teď 150ti řádkový soubor blog.py, který ukazuje jak jednoduché je vytvořit pomocí pywebu blog s použitím nejzákladnějších stavebních kamenů pywebu (žádné databáze, žádné formuláře). Někdo si řekne, že 150 řádků je hodně, ale musí si při tom uvědomit, že bez použití databází se musí programátor spolehnout na svoje schopnosti a ne na pyweb pokud chce načítat a ukládat data a jelikož je tento blog jen ukázkou základních věcí tak bylo nutné se vyhnout databázím.
Pro všechny co v kódu budou hrabat doporučuji začít od souborů blog.py, pywebgen.py a webgen.py. *webgen.py ještě není otestován a mělo by se jedna o načítání webu z yaml souborů a měla to být primární fce pywebu. Za ty měsíce to ztratilo prioritu a soustředilo se jen na základní věci. V svnku je také jednoduchá doc a pokud spustíte script docs.py měla by se vygenerovat i dokumentace ke zdrojovému kódu. Poslední rada je, sledujte metody gen(). Ty generují XHTML a jsou takovým pojítkem mezi vším. A nakonec nezbývá než dát svnko: svn://dev-it.org/pyweb . Pro méně zkušené je sosací příkaz tady: svn co svn://dev-it.org/pyweb /cesta/do/nejakyho/diru .
Tiskni
Sdílej:
… jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL.v2 alebo v3? :)