Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Po půl roce vývoje jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL. Není zdaleka hotová, ale už je použitelná. Stavím na ní první projekt a díky němu vychytávám mouchy. Můžete se přidat :)
Pyweb je jednoduchý generátor webových stránek vývýjenej s ohledem na rychlost psaní projektů. Galerie tak může být otázkou jednoho řádku, to samé tabulka na editaci databáze. Přitom se pyweb nesnaží bý nějak závislí na designu a snaží se, aby existovalo pro několik webů stejný CSS základ, aby šly jednoduše přehazovat designy. Přitom to taky nemá být balík modulů kde je striktně řečeno, že umí jen galerie fóra, články a tim končí. Má usnadňovat práci a nemá jí být překážkou. Pokud něco chybí, dá se to dopsat, stejně tak různé pomůcky. V původní myšlence mělo jít o zabití šablon z webu, protože to je to, co zabere největší čas a šablony mělo nahradit něco jako DOM v javascriptu. Tato myšlenka nebyla naplněna tak úplně, ale to hlavní jako tabulka, formulář, obrázek je k dispozici.
V pywebu je také teď 150ti řádkový soubor blog.py, který ukazuje jak jednoduché je vytvořit pomocí pywebu blog s použitím nejzákladnějších stavebních kamenů pywebu (žádné databáze, žádné formuláře). Někdo si řekne, že 150 řádků je hodně, ale musí si při tom uvědomit, že bez použití databází se musí programátor spolehnout na svoje schopnosti a ne na pyweb pokud chce načítat a ukládat data a jelikož je tento blog jen ukázkou základních věcí tak bylo nutné se vyhnout databázím.
Pro všechny co v kódu budou hrabat doporučuji začít od souborů blog.py, pywebgen.py a webgen.py. *webgen.py ještě není otestován a mělo by se jedna o načítání webu z yaml souborů a měla to být primární fce pywebu. Za ty měsíce to ztratilo prioritu a soustředilo se jen na základní věci. V svnku je také jednoduchá doc a pokud spustíte script docs.py měla by se vygenerovat i dokumentace ke zdrojovému kódu. Poslední rada je, sledujte metody gen(). Ty generují XHTML a jsou takovým pojítkem mezi vším. A nakonec nezbývá než dát svnko: svn://dev-it.org/pyweb . Pro méně zkušené je sosací příkaz tady: svn co svn://dev-it.org/pyweb /cesta/do/nejakyho/diru .
Tiskni
Sdílej:
… jsem se rozhodl uvolnit svoji práci pod GPL.v2 alebo v3? :)