Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »"Došlo mi to až když mě vyhodili z vaultu.. já nechtěl být dobrovolník, oni chtěli abych byl dobrovolník. Hned jak jsem vykoukl z té obrovksé ocelové díry před vchodem na mě koukala mrtvola někoho kdo zkoušel něco podobného co teď já. Všude je tma a já se bojím rozsvítit i jednu z těch starých světlic co mi dali. Nakonec se tedy rozhoupu a vidím, že kolem mě jsou všude stíny čehosi.. pomalu vykračuji vpřed.". Takhle začíná jedno z největších dobrodružství herního světa :)
Ale hru nechme stranou, hodně z Vás ji zná a hodně z Vás jí i přes wine hrálo. Kdo to ovšem chce zkusit, tak se mu možná bude hodit pár řešení malých problémů ke kterým jsem dneska dospěl (hlavně dohledal). Takže krok jedna: stáhneme si arch :) Nene, bude sačit jakýkoli distro kde je jedno z novějších wine. Spustíme wincfg a tady bych rád upozornil na to, že se návody rozchází. V archu mám defultně nastavený zvuk na OSS, ale s tím mi fallout nešel, takže jsem místo toho zaškrtnul alsu. Mám pocit, že mi emulace OSS nejde i jinde, ale co na tom, nepoužívám. Hned z kraje na Vás vybafne hláška o tom, že nejde změnit rozlišení screenu. Jednoduché řešení je vytvořit virtuální plochu (ve wincfg). Ta může bejt pravděpodobně jakékoli velikosti a fallout už si ji pak změní sám. Poslední problém je čeština. Na fórech dlouho neřešitelné, ale chlapci z Vaultu Šílené Brahmini (pravděpodobně aniž by to tušili) nám dali řešení (viz. link níže). Standardní instalátor češtinu sice nakopčí, ale ta nejede. Takže si ji sosneme od chlapců z vaultu i s integrovaným nejnovějším neoficiálním patchem a je to. Hra běží bohužel jen v okně. Mě to nejak nevadí, mám nerušící desktop, ale lidem s jinýma wallpaperama to vadit může. Hodně štěstí a co možná nejmíň šestých prstů :)
Kopie tohoto zápisku a mnohem víc lze nalézt zde :)
Tiskni
Sdílej: