Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
"Došlo mi to až když mě vyhodili z vaultu.. já nechtěl být dobrovolník, oni chtěli abych byl dobrovolník. Hned jak jsem vykoukl z té obrovksé ocelové díry před vchodem na mě koukala mrtvola někoho kdo zkoušel něco podobného co teď já. Všude je tma a já se bojím rozsvítit i jednu z těch starých světlic co mi dali. Nakonec se tedy rozhoupu a vidím, že kolem mě jsou všude stíny čehosi.. pomalu vykračuji vpřed.". Takhle začíná jedno z největších dobrodružství herního světa :)
Ale hru nechme stranou, hodně z Vás ji zná a hodně z Vás jí i přes wine hrálo. Kdo to ovšem chce zkusit, tak se mu možná bude hodit pár řešení malých problémů ke kterým jsem dneska dospěl (hlavně dohledal). Takže krok jedna: stáhneme si arch :) Nene, bude sačit jakýkoli distro kde je jedno z novějších wine. Spustíme wincfg a tady bych rád upozornil na to, že se návody rozchází. V archu mám defultně nastavený zvuk na OSS, ale s tím mi fallout nešel, takže jsem místo toho zaškrtnul alsu. Mám pocit, že mi emulace OSS nejde i jinde, ale co na tom, nepoužívám. Hned z kraje na Vás vybafne hláška o tom, že nejde změnit rozlišení screenu. Jednoduché řešení je vytvořit virtuální plochu (ve wincfg). Ta může bejt pravděpodobně jakékoli velikosti a fallout už si ji pak změní sám. Poslední problém je čeština. Na fórech dlouho neřešitelné, ale chlapci z Vaultu Šílené Brahmini (pravděpodobně aniž by to tušili) nám dali řešení (viz. link níže). Standardní instalátor češtinu sice nakopčí, ale ta nejede. Takže si ji sosneme od chlapců z vaultu i s integrovaným nejnovějším neoficiálním patchem a je to. Hra běží bohužel jen v okně. Mě to nejak nevadí, mám nerušící desktop, ale lidem s jinýma wallpaperama to vadit může. Hodně štěstí a co možná nejmíň šestých prstů :)
Kopie tohoto zápisku a mnohem víc lze nalézt zde :)
Tiskni
Sdílej: