Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Po přechodu na linux jsem se setkal s mnoha výhodami UNIX systémů. Ale pak taky s jednou tou nevýhodou a tou je nedostatek zábavy.
Chyběla mi taková nějaká hra, kde by se člověk opravdu odreagoval, zapomněl na okolí a chvíly se věnoval tomu virtuálnímu světu. Občas navštěvuju http://happypenguin.org/, abych kouknul jestli se nějaká taková blbůstka pro mě neobjevila. Dneska můžu hrdě prohlásit, že jsem jí konečně našel :)
Stendhal je velmi jednoduché online RPG s oku lahodící grafikou. Co jsem se tam tak procházel, tak k dispozici je jedno městečko s relativně rozsáhlým světem. Říkám relativně, protože když jsem se od něj dostal dál, tak mi s mým levelem šlo už dost o krk. Po městě pobíhají NPC postavy, se kterými je možno komunikovat s jako s každým živým hráčem. Jejich slovník zas tak velkej není a mám občas problémy jako neanglán se snima domluvit, ale účel plní :)
Hra je napsaná v javě a k dipozici je i možnost vytvořit vlastní server. Díky javě je hra odproštěna od složitých závislostí. Verze 0.46 nám nepřímo říká, že se bude ještě hodně vyvíjet. Za dobu co jsem jí hrál mi ani jednou nespadla a chovala se dost stabilně. Jak je na tom s nároky na připojení nevím.
Před touhle gameskou jsem zkoušel ještě The Mana World, která je podobného ražení. Tu se mi, ale bohužel nepodařilo rozchodit :(
Jelikož nepíšu recenzi, ale blog tak místo nějakého delšího popisování bude lepší hodit odkaz :)
Tiskni
Sdílej:
Jo, už to mam stažený, ale kdy se k tomu dostanu, nevim.
Dík za dva tipy.