Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Takže v czechcomputeru byli moc hodní a poslali mi druhej den HP nx7400 s Core solo (díky všem za rady, hlavně tomu co mi ho pak nakonec doporučil). Říkal jsem si že toho budu asi dost řešit, ale opak byl pravdou. Nahodil jsem Edgy.
Takže první dojmy z HP nx7400 a Core solo jsou vynikající. Absolutně tuhý kloubky, super zvuk repráčků, perfektní konstrukce a rozmíštění portu. Lesklej display je všelijakej, ale nebude to tak hrozný. Výdrž jsem nezkoušel teď nabíjím, ale updatuju tak za týden, aby to bylo objektivní. Práce s klávesnicí je lepší jak na mym Umaxu a ten je jednou z nej klávesnic co jsem měl v ruce. Touchpad je o zvyku a o nastavení, takže hodnotím jako normální touchpad.
A teď to hlavní... podpora v linuxu. Včera tu někdo psal o zklamání z Edgyho, a protože i připsal, že tam má podporovat nový book věci, tak jsem ho nahodil s tím, že budu aktualizovat každej den a nějak to snad bude fungovat. Jede mi všechno krom wifi včetně tlačítek pro hlasitost. Tlačítka s baterkou a nějaký na F3,F4 nejedou, ale to není tragédie. Edgy rozpoznalo že jde o booka a rozchodilo to i věci jako SpeedStep. Až na tu wifi jede vše hned po instalaci a nemůžu si na nic stěžovat. Wifi patrně nahodím přes ndiswrapper.
Edgy není vůbec zklamání. Default vzhled KDE mi připadal mnohem lepší jak předtím. Je takovej decentnější a nedělá ostudu. Bootování je možná o žďibíček rychlejší, ale zase je problém s framebufferem u widescreenu (nic hroznýho, parametr vga to snad spraví). Akcelerace mi jela hned z kraje. Xka naběhli do správného rozlišení. V default instalaci už snad pujde i kompilovat (rozuměj make i gcc je přítomno). O dalších věcech se pokusím napsat do dalšího blogpostu kde až budu mít trochu zkušeností. Zatím jsem velice potěšen.
Tiskni
Sdílej:
super zvuk repráčků
A to si ještě určitě neslyšel, jak to hraje pod windows (asi tak 5x líp než s alsou)...
Jak v tom vůbec může být rozdíl?
Kde soudruzi z alsy udělali chybu ti bohužel nepovím, ale věř, že když ten rozdíl v kvalitě (a maximální intenzitě) zvuku poznám já, tak je skutečně markantní...