Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
O výhodách/nevýhodách příkazové řádky víme všichni. Ale jsou mezi námi tací co je neznají a hodnotí příkazovou řádku podle předsudků. Resp podle "Tohle neznám, to je špatný."
Jsem si napsal malej scriptík v pythonu pro katalogizaci filmů. Nepotřeboval jsem nic než rychlé zadávání a možnost prohledávat DB odkudkoli. Předem jsem si řekl, že tam budu mít pouze název, médium a počet médií. V budoucnu se pokusím dořešit ještě seriály, chtěl bych je mít nějako oddělené. Dneska v noci(ráno) jsem si napsal engine pro zpracování dat a konsolovou verzi. Po škole dopíšu QT verzi.
Ráno jsem psal známému na ICQ, že jsem si napsal tuhle hračku. Hned se mě ptal jestli to je "jenom" konsolový nebo už něco "lepšího". Pak z něj vypadlo:
(08:30:20) [----] *SomeNickName: konsol se hodí na spoustu věcí ale na výpis z nějakýho uložiště apsolutně ne
Jedná se o člověka, který se snaží rozchodit svoji desátou (během týdne) instalaci Linuxu. Trochu mě to zarazilo. Tak jsem mu ukázal pár příkladů jako třeba moje oblíbené ps -aux | grep proces a on na to, že to jsou vlastnosti jádra a ne příkazové řádky. Po debatě o tom co dělá jádro v systému a co to je bash jsem mu předhodil další příklad ve formě vimu a man. O tom prohlásil, že to nejsou programy pro příkazovou řádku, ale že to je "to menu". Pak ještě, že si man neinstaloval, protože si myslel, že to je zbytečný. Nechápavě jsem debatu ukončil s tím, že nemám šanci mu vysvětlit jak to je. Musím se přiznat, že bavit se s někým kdo vás přesvědčuje o bludech a nedá si poradit je více než o nervy a měl jsem sto chutí něco rozbít.
* - Nick jsem změnil...
Tiskni
Sdílej:
Jedná se o člověka, který se snaží rozchodit svoji desátou (během týdne) instalaci Linuxu.Když mu přijde man zbytečný, tak to by tak odpovídalo