Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Dneska místo popisování co se mi všechno stalo nestalo zkusím popsat strastiplnou cestu instalace a konfigurace pure-ftpd na (X-K-Ed)Ubuntu. Můžete to brát jako návod pro Linux newbie.
Když jsem na linuxu začínal tak jsem jako FTP server využíval proftpd. Obsahuje ho každá slušná distribuce, docela jednoduše se konfiguruje a spravuje. Obsahuje taky prográmky na monitorování a vůbec všechno co má slušný FTP server obsahovat. Jeho jediná nevýhoda je docela strojově a i humáně nepohodlná konfigurace. Pravda, podporuje MySQL databázi, ale já mám radši konfiguráky.
Dneska tedy padla volba na pure-ftpd. Nejdříve jsem zavítal na web projektu a prostudoval dokumentaci. Největší sílu vidím u pure-ftpd ve virtual userech, ale o tom až dále. Pokud Vás pure-ftpd zaujal tak jako mě tak můžeme pokračovat magickou formulí:
sudo apt-get install pure-ftpd
Po instalaci balíčku musíme zprovoznit naše virtuální usery. Virtuální user (dále jen VU) je uživatel, který nemá účet v samotném systému, ale pouze na FTP, takže nemusíme nikde nastavovat shelly a podobné věci. Pokud se chystáme na nějaký komunitní server je to ideální volba, protože má velice jednoduchý konfigurační soubor, kde jsou hodnoty oddělený pouze středníkem. Každému uživately můžeme nastavit jeho ratio, kolik může stahovat a kolik uploadovat, jakou má mít složku a další kupu zajímavých věcí. Problém u (X-K-Ed)Ubuntu je takový, že standardně nejsou virtuální useři zapnutí. Resp. jsou, ale díky tomu, že instalační script "zapoměl" na jeden symlink tak nefungujou. Musíme proto z /etc/pure-ftpd/conf/PureDB udělat symlink do /etc/pure-ftpd/auth/50pure. Tím vnutíme pure-ftpd soubor s usery. V konsoly to vypadá nějak takhle:
cd /etc/pure-ftpd/auth sudo ln -s ../conf/PureDB 50pure
Je to opsané z ubuntu fóra a dalo mi asi 2 hodiny než jsem se k tomu dopídil.
Standardně se k pure-ftpd můžeme přihlásit jako uživatel našeho systému. Tyto ftp účty jsou vytvářeny automaticky a pokud Vám stačí není nutné pokračovat ve čtení dále.
Teď můžeme restartovat náš FTP server...
sudo /etc/init.d/pure-ftpd restart
...a vrhnout se na konfiguraci.
První na co se sběžně podíváme je přidávání usera. Pro práci s uživateli slouží prográmek pure-pw. Dokáže přidávat, upravovat, mazat a zobrazovat informace o uživateli. Pokud do konsole napíšeme jméno tohoto prográmku vyjede nám nápověda podle které se dá nastavení udělat vcelku v pohodě, ale to základní si ukážeme.
Nejdříve musíme do systému přidat jednoho uživatele jehož práva budeme dávat našim virtuálním userům. Těch uživatelů může být víc, ale pro jednoduchost budu používat jednoho. Tomuto uživateli by jsme měly dát do parametru shell prázdný soubor, aby se na něj nikdo nemohl přihlásit přes ssh. Jde nám jen o práva. Takže začneme s tim shellem.
sudo dd if=/dev/null of=/bin/void sudo chmod 775 /bin/void
Přes dd vytvoříme nulový soubor a dáme mu práva ke spuštění. Pak ještě náš nový shell přidáme do /etc/shells třeba takto:
sudo nano /etc/shells a na konec přidáme /bin/void
Teď když máme shell tak vytvoříme uživatele (je jedno jaké si zvolíte jméno, já použil myftp):
sudo adduser myftp --shell /bin/void
a vyplníme k němu potřebné informace. Teď už můžeme přidávat naše virtuální usery. Přidávání se realizuje asi takto:
sudo pure-pw useradd login -d /home/login -u myftp
Toto nám vytvoří uživatele s určitým loginem a home direm. Pokud použijeme -d tak se použije tzv. chroot a při přihlášení se uživatel nedostane za hranice své složky. Pokud použijeme -D tak má uživatel práva jako uživatel myftp včetně přístupu na disk. Přepínač -u slouží k určení, která že to práva má virtual user používat. Existuje asi 30 dalších přepínačů nastavujících různé omezení včetně maximální velikosti složky nebo maximální rychlosti odesílání či příjmání dat. Po odeslání tohoto příkazu se Vás systém zeptá na dvakrát na heslo.
Editace uživatelů funguje podobně jako přidávání. Tak nejdřív příklad:
sudo pure-pw usermod santa -d /home/novy_adresar
Tento příkaz změní home dir uživatele santa na /home/novy_adresar. Podobně se dají nastavit další parametry.
sudo pure-pw passwd santa
Tento příkaz pro změnu změní uživately santa heslo. Pokud se nám uživatel santa přestane líbit tak ho vymažeme:
sudo pure-pw userdel santa
Pokud potřebujeme zjistit informace o uživateli santa tak použijeme:
sudo pure-pw show santa
Samozřejmě než ho vymažeme :)
Pokud jsme udělaly všechny změny, které jsme chtěly tak je potvrdíme (Nemusíme restartovat server!):
sudo pure-pw mkdb
Jako základní návod na vytvoření vlastního FTP server si myslím, že to postačuje. Pro jakékoli další nastavování bude nutné kuknout do manuálu nebo homepage projektu, kde to je moc pěkně popsané včetně návodů (v angličtině). Nebo mi napsat na cx@jabber.cz .
Nakonec pár linků:
Ubuntu fórum pure-ftpd dokumentace pure-ftpd homepage a můj blog :)
Tiskni
Sdílej:
sudo touch /bin/void, ked uz tuto zbytocnost s dd by niekto robil.
sudo dd if=/dev/null of=/bin/voidAle zato tam neni zbytecnej
Tu by snad stacilosudo touch /bin/void, ked uz tuto zbytocnost s dd by niekto robil.
cat
...