Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
# emerge -e world
eselect profile
.
marek@petulka:/var/www/tridni-kniha/doc$ cat /proc/gentoo_user David Watzke marek@petulka:/var/www/tridni-kniha/doc$
Noo, koukám že Archistů je čím dál víc ...Tak v květnu to bylo soudě podle ankety kolem 2% (Gentoo 12% stejně jako Ubuntu). Sice považuji tuto anketu díky chaotickému zadání (nejoblíbenější vs. nejrozšířenější) za lehce ujetou, ale tipnul bych si, že lidi od Archu jsou prostě jen víc vidět. Asi tím, jak se pořád radujou... ale Arch svoje mouchy má, některé věci prostě zprovoznit nejdou ani po aktualizaci balíčku, např. skim, ach jo, abych snad chystal bugreport, ono to fakt asi používá hrozně málo lidí, sem tam se aktualizuje 1 balíček 3x-5x za dva dny, protože do balíčku se zakopají chyby, aby si to člověk pořád hlídal... no je to takové distro pro příznivě naladěné dobrodruhy, haha, občas se něco změní a když člověk nečte oznámení na webu ani při instalaci, tak je leckdy po upgrade některých balíčků velmi překvapen, kam se poděl ten fungující systém ze včerejška :D Používám to spolu s Gentoo, hlavně na experimenty nových programů, než se je odhodlám kompilovat. Ale chce to mít pod kontrolou, nováčkovi, co se nechce o comp starat a hlídat, co se děje, bych Arch nedoporučil. To raději už to *ubuntu, tam aspoň může člověk svalit vinu na vývojáře a komunitu, která se tak dojemně snaží o "linux for human beings", ale ještě jí to nejde tak jako hochům od Apple; anebo SUSE, tam se dá hulákat na tu firmu... :P
Jj .. stačí chvilka a systém jde do kytek...zatímco v Ubuntu/Kubuntu systém jde do kytek jen tehdy, pokud aktualizujete (navíc aktualizujete na verzi která je už hotova s tím, že není tak "zaoblená" jako byl Dapper) a nečtete návod (nebo je hoodně špatná konstelace hvězd/balíků, občas se to taky stane). Nevím, jestli to fórum Archu je česky, ale naše http://forum.ubuntu.cz/ se také snaží dostát svému účelu. Měřme tedy každé distribuci stejným metrem.
* NOTE: This procedure upgrades your system over the Internet, which requires a large download of several hundred megabytes. * In Konqueror go to /etc/apt, right click on sources.list and choose Actions -> Edit as Root * Change all instances of dapper to edgy * Launch a console with KMenu -> System -> Konsole * In the console run: sudo apt-get update * In the console run: sudo apt-get dist-upgrade and follow the prompts to upgrade ! * In the console run: sudo apt-get install kubuntu-desktop python-qt3 python-kde3 ubuntu-minimal and follow the prompts to install ! * Reboot your computera nemal som ziadny problem
Hi, I make Kubuntu. I'm well aware that dist-upgrade has a lot of problems with upgrading to edgy. That's why porting the upgrade tool from Ubuntu will be a priority for Feisty. In the mean time you can use the Ubuntu upgrade tool on Kubuntu fine or you can dist-upgrade and then explicity tell it to install/upgrade the packages it keeps back.A pochybujete-li, jestli sami můžete něco udělat pro to, aby se to neopakovalo, tak se podívejte, co jsem navrhl já.
Tiskni
Sdílej: