Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Ráno hned jak jsem se v 11 vzbudil mě napadlo, že bych moh nahodit nový Kubuntu 6.10. Dopadlo to tak jak jsem čekal... čistá instalace.
Chtěl jsem zahodit Dappera hned jak výjde stable verze Edgyho (toho už měsíc používám na notebooku k plné spokojenosti), ale měl jsem z toho dost strach. Nakonec zvědavost vyhrála a já se pustil do aktualizace. Začal jsem přepisem zdrojů, pak klasika sudo apt-get update a sudo apt-get dist-upgrade. Nadhodilo to pár chyb s locales, ale jinak to bylo ok. Edgy byl nahozenej a tak jsem rebootnul. To jsem viděl na dlouhou dobu svoje KDE naposled. Naběhlo kdm a já zadal svoje heslo. Poté naběhlo KDE a hned potom zase kdm. Zkusím tedy znova, ale pořád to samé. Měl jsem spuštěné už 3 sezení a říkal jsem si kde se stala chyba. Napadlo mě, že by to moch dělat Beryl a taky že jo. Odinstaloval jsem ho a konečně se dostal do svýho KDE. Tohle mě tedy napadlo až potom co jsem se nalogoval v pohodě do fluxe. KDE naběhlo, ale pořád to nebylo ono. Poslední hřebíček do rakve udělal Konqueror, když začal padat při načítání určitých webů. Tak jsem tedy stáhnul instalační CD a pustil se do instalace. V té mě překvapilo, že mě to nenechalo nainstalovat root na reiserfs. Jinak byla instalace bezproblémová a teď už mám všechno nastavené a jede to zase jako dřív. Buntu je plné překvapení poslední dobou :(
Začínám si myslet, že buntu už není pro mě. Ty půlroční aktualizace nejsou zrovna košér. Zatím se přikláním k Arch linuxu. Zatím jsem se nerozhod a moc se mi do toho nechce, ale asi to bude nutné zlo :(
Tiskni
Sdílej:
# emerge -e world
eselect profile
.
marek@petulka:/var/www/tridni-kniha/doc$ cat /proc/gentoo_user David Watzke marek@petulka:/var/www/tridni-kniha/doc$
Noo, koukám že Archistů je čím dál víc ...Tak v květnu to bylo soudě podle ankety kolem 2% (Gentoo 12% stejně jako Ubuntu). Sice považuji tuto anketu díky chaotickému zadání (nejoblíbenější vs. nejrozšířenější) za lehce ujetou, ale tipnul bych si, že lidi od Archu jsou prostě jen víc vidět. Asi tím, jak se pořád radujou... ale Arch svoje mouchy má, některé věci prostě zprovoznit nejdou ani po aktualizaci balíčku, např. skim, ach jo, abych snad chystal bugreport, ono to fakt asi používá hrozně málo lidí, sem tam se aktualizuje 1 balíček 3x-5x za dva dny, protože do balíčku se zakopají chyby, aby si to člověk pořád hlídal... no je to takové distro pro příznivě naladěné dobrodruhy, haha, občas se něco změní a když člověk nečte oznámení na webu ani při instalaci, tak je leckdy po upgrade některých balíčků velmi překvapen, kam se poděl ten fungující systém ze včerejška :D Používám to spolu s Gentoo, hlavně na experimenty nových programů, než se je odhodlám kompilovat. Ale chce to mít pod kontrolou, nováčkovi, co se nechce o comp starat a hlídat, co se děje, bych Arch nedoporučil. To raději už to *ubuntu, tam aspoň může člověk svalit vinu na vývojáře a komunitu, která se tak dojemně snaží o "linux for human beings", ale ještě jí to nejde tak jako hochům od Apple; anebo SUSE, tam se dá hulákat na tu firmu... :P
Jj .. stačí chvilka a systém jde do kytek...zatímco v Ubuntu/Kubuntu systém jde do kytek jen tehdy, pokud aktualizujete (navíc aktualizujete na verzi která je už hotova s tím, že není tak "zaoblená" jako byl Dapper) a nečtete návod (nebo je hoodně špatná konstelace hvězd/balíků, občas se to taky stane). Nevím, jestli to fórum Archu je česky, ale naše http://forum.ubuntu.cz/ se také snaží dostát svému účelu. Měřme tedy každé distribuci stejným metrem.
* NOTE: This procedure upgrades your system over the Internet, which requires a large download of several hundred megabytes. * In Konqueror go to /etc/apt, right click on sources.list and choose Actions -> Edit as Root * Change all instances of dapper to edgy * Launch a console with KMenu -> System -> Konsole * In the console run: sudo apt-get update * In the console run: sudo apt-get dist-upgrade and follow the prompts to upgrade ! * In the console run: sudo apt-get install kubuntu-desktop python-qt3 python-kde3 ubuntu-minimal and follow the prompts to install ! * Reboot your computera nemal som ziadny problem
Hi, I make Kubuntu. I'm well aware that dist-upgrade has a lot of problems with upgrading to edgy. That's why porting the upgrade tool from Ubuntu will be a priority for Feisty. In the mean time you can use the Ubuntu upgrade tool on Kubuntu fine or you can dist-upgrade and then explicity tell it to install/upgrade the packages it keeps back.A pochybujete-li, jestli sami můžete něco udělat pro to, aby se to neopakovalo, tak se podívejte, co jsem navrhl já.