Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Můj táta nikdy nebyl do počítačů nějak ponořený a používal je jenom, protože mu to zjednodušovalo práci. Dneska mě ale překvapila jedna věc a divím se, že mě to nenapadlo dřív.
Táta je ještě uživatelem staré T602 (náhodou nevíte jak z DosBoxu rozjet tisk?:) ) a dneska ho zradila pokrokovost dnešního světa. On nemá rád okna a ani se mu nedivím, já je taky nemusím (to mám asi po něm:)) a dneska jeho T602 nechtěla tisknout pár stránek. Tak jsme nad tím 2 hodiny laborovali a nakonec jsme přišli na to, že různě nastavené písmo nějak nemusí tiskárna nebo ovladače ve Windows. Potřebuje do zejtra napsat asi 10 revizí, tak jsem mu ukázal můj program na ty jeho revize napsanej v Pythonu a QT. Chybí tam dopsat pár řádků k tisku. Jelikož to nešlo tak jsem mu nabídl, že to dopíšu. Mezi tím jsme zjistili co s tím tiskem v T602 a tak u toho zůstal. Pak jsem mu ukázal náhradu za jeho T602. A tou je KWord.
KWord je takové jednoduché psadlo, které mi sedlo, i přes svou bugovitost, mnohem více než OO nebo MS Office. Ukázal jsem mu šablony a jak se v tom jednoduše něco píše, jak se daj skládat dokupy textové rámce a jak se do toho dá jednoduše vložit obrázek. Tady mi hodně pomáhá HOME složka. BFU se nemusí hrabat v adresářích jako u Windows a většina aplikací háže rovnou do jeho HOME. Tam už se to jednoduše rozdělí na fotky, dokumenty, šablony atd. Pro BFU jak dělané. Táta patří mezi lidi, kterým člověk změní barvu a šířku okraje okna a hned jsou ztracení. Tak jsem mu ukázal shell a vysvětlil mu co všechno se tam dá udělat, a že on pak třeba jenom napíše "revize" a otevře se mu Kword s načtenou šablonou. To ho zaujalo nejvíc. Jednoduché, snadno zapamatovatelné a v tý šabloně se pak už vyzná, nemusí si pamatovat kde se kam a kdy kliká. To je asi taky ten důvod proč pořád pracuje v T602... a já se mu nedivím :)
Tiskni
Sdílej:
Kamarád tím i kreslil! Nakreslil dům, sluníčko... no prostě takový dětský obrázek. Z blízka byl jenom trochu kostrbatý.