Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Můj táta nikdy nebyl do počítačů nějak ponořený a používal je jenom, protože mu to zjednodušovalo práci. Dneska mě ale překvapila jedna věc a divím se, že mě to nenapadlo dřív.
Táta je ještě uživatelem staré T602 (náhodou nevíte jak z DosBoxu rozjet tisk?:) ) a dneska ho zradila pokrokovost dnešního světa. On nemá rád okna a ani se mu nedivím, já je taky nemusím (to mám asi po něm:)) a dneska jeho T602 nechtěla tisknout pár stránek. Tak jsme nad tím 2 hodiny laborovali a nakonec jsme přišli na to, že různě nastavené písmo nějak nemusí tiskárna nebo ovladače ve Windows. Potřebuje do zejtra napsat asi 10 revizí, tak jsem mu ukázal můj program na ty jeho revize napsanej v Pythonu a QT. Chybí tam dopsat pár řádků k tisku. Jelikož to nešlo tak jsem mu nabídl, že to dopíšu. Mezi tím jsme zjistili co s tím tiskem v T602 a tak u toho zůstal. Pak jsem mu ukázal náhradu za jeho T602. A tou je KWord.
KWord je takové jednoduché psadlo, které mi sedlo, i přes svou bugovitost, mnohem více než OO nebo MS Office. Ukázal jsem mu šablony a jak se v tom jednoduše něco píše, jak se daj skládat dokupy textové rámce a jak se do toho dá jednoduše vložit obrázek. Tady mi hodně pomáhá HOME složka. BFU se nemusí hrabat v adresářích jako u Windows a většina aplikací háže rovnou do jeho HOME. Tam už se to jednoduše rozdělí na fotky, dokumenty, šablony atd. Pro BFU jak dělané. Táta patří mezi lidi, kterým člověk změní barvu a šířku okraje okna a hned jsou ztracení. Tak jsem mu ukázal shell a vysvětlil mu co všechno se tam dá udělat, a že on pak třeba jenom napíše "revize" a otevře se mu Kword s načtenou šablonou. To ho zaujalo nejvíc. Jednoduché, snadno zapamatovatelné a v tý šabloně se pak už vyzná, nemusí si pamatovat kde se kam a kdy kliká. To je asi taky ten důvod proč pořád pracuje v T602... a já se mu nedivím :)
Tiskni
Sdílej:
Kamarád tím i kreslil! Nakreslil dům, sluníčko... no prostě takový dětský obrázek. Z blízka byl jenom trochu kostrbatý.