Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
No co se nestalo. Jsem nemocnej :( Díky tomu můžu dodělat jednu věc co mi leží v žaludku :)
Minulý týden jsem si v pondělí šel zaběhat. Moje břicho se pobytem ve škole zvětšuje a tak jsem si říkal, že s tím budu muset něco dělat. Fyzička se mi moc neztratila po těch pár týdnech klidu, ale studený vzduch nechtěli moje plíce vydejchat. O dva dny později (inkubační doba angíny?:)) mě začalo bolet v krku. Kouk jsem tam a byl tam bílej flek (někteří mohli na nejmenované konferenci zachytit fotku:)). Říkal jsem si že to bude aft a moc jsem tomu nevěnoval pozornost. O dalších 5 dnů později to nějak nemizelo a začínal jsem ztrácet schopnost jíst. Flek se zvětšoval a tak to chtělo zásah. Spolubydlící co studuje zdravotní potvrdila že to je angína (škoda že přijela tak pozdě:( ) a tak jsem se vydal domů. Přeci jen mít v mých 20 letech díru v srdci to nemusím:) Cestou jsem se s tátou stavil na pohotovosti, ale zrovna doktorka byla ohledávat nějaký tělo tak jsem měl smůlu. Dneska jsem si musel přivstat na mýho doktora. V nočních hodinách kolem 6:45 jsme u ordinace mrzli dva. Ani nás nepustili do čekárny. V 7:00 se otvíralo a stáli tam už 4 lidi. Sestra mě hned vzala a doktor mocně ordinoval. Týpek předemnou tam byl snad půl hodiny. Doktor přistupuje ke každému jako ke klientovi a tak to chvilku trvá. Jeho vztah je tak osobní, že když si přišla mě neznámá paní pro nějakou nádobku, a on zrovna vylezl ze svýho kanclu, tak jí předevšemi říká "Zase problémy s močením?" :) Chytil jsem LOL a za chvilku se dostal na řadu. Moje vyšetření krku trvalo asi 10 minut i s odpověďmi jak se mám ve škole a tak podobně :) Doktor vlastní lékárnu, kterou má hned u vchodu do ordinace. Takže recepty si člověk občas musí vyzvednout až v lékárně, aby jeho pacienti náhodou nešli jinam. Mě ho naštěstí dal do ruky, tak jsem měl to právo volby. Ale co si budem povídat, šel jsem tam, protože nepojedu autem na placený parkoviště jen kvůli tomu, že doktor je mafián :)
Teď to důležitý. Sobotu jsem trávil na Linux weekendu. Poznal jsem tam pár lidi se kterými si každý den píšu. Zažili jsme spoustu legrace, ale o tom až jindy :) Měl jsem domluvu se Svatým Pejtlem, že mě odvede z nádraží do čvutu a pak zase zpátky a já mu za to napíšu GUI ke KTrafu. Jeho část splnil a tak já teď jako člověk co má chvilku plním tu svoji (viz. další odstavec). Linux weekend se moc poved. Měli jsme hnusný jídlo. Squoterka mi chtěla sežrat draze koupené bagety. Viděli jsme Pražský unikát v podobně Svatého Pejtla, když se v 8 stupních procházel v tričku :) A v neposlední řadě jsme viděli přednášky o VLC, Debianu, routování a spamu.
Kdo neví co to je KTraf tak připomenu, že to je prográmek co měří proteklý data přes rozhraní. Problém první verze byl, že po čtyřech dnech měření šla rychlost zpracování údajů dolů. Tak jsem tu první verzi zahodil a napsal druhou verzi. Jenže u té jsem se zasek u parsovacích fcí. Tedy nezasek, ale dál už jsem nepokračoval. Nebyla nálada ani čas. Ted již mám napsané skoro celé gui tak to můžu trochu prezentovat. V této nové verzi jsem se rozhodl ukládat data místo SQLite do souborů a některý souhrný informace k tomu ještě přidat, aby se později součet zrychlil. Výsledek je takový, že se ukládají informace o jednotlivých minutách a pak souhrné informace o jednotlivých měsících. Tak zrychlím celkový součet, měsíční součet a součet za rok. Zbytek se vypočítá klasickou cestou projetím souborů s jednotlivými dny. Teď už mi zbývá zinteraktivnit to pomocí kalendáře a hodit do traye. Pak to dám na veřejnost :)
S vývojem KTrafu souvisí ještě jedna věc. Nefunkční metoda QWidgetFactory.create() v pyqt v Edgym. Podle debugu a googlu to vypadá na nějaké neshody mezi SIP a python-qt3 :( Nevím jestli to nahlásit jako bug, někdo má stejný problém třeba v Archu. Každopádně jsem to obešel pomocí pyuic, který udělá z ui souborů plnohodnotný pythoní script :) Dokonce bych řek, že to je elegantnější, ale zase uživatel si nemůže přehazovat jednoduše gui jak se mu zachce :(
Tiskni
Sdílej:
Právě naopak to chce foto!
Jinak na angínu je ideální tak jedna sklenice superpálivých feferonek (mně to výborně fungovalo ))).
Druhý den se člověk cítí sice trochu slabě no ale je to pořád lepší než 14 dnů s hnisavou angínou v krku,
antibiotiky a pendaponem na závěr
))
Hmm, nic moc... Už je to lepší??
No já jsem kdysi míval angíny tak 14 dnů až 3 neděle, pak 14 dnů pauza a znova... a antibiotika moc nepomáhala.
Až jsem objevil ty feferonky.... (čímž Tě nechci navádět, je to fakt drsný a ještě k tomu 2x. Ale je fakt, že od té doby byl už napořád pokoj. Je ale fakt, že antibiotika jsou značně humánnější metoda .
Říkal jsem si že to bude aft a moc jsem tomu nevěnoval pozornost.