Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Posledních pár dní jsem zkouknul filmy jako Pirates of Silicon Valley a Revolution OS. Také jsem přečetl několik článků o vychvalování Vist, Linuxu, Ubuntu atd...udělal jsem z toho několik závěrů o které se s vámi podělím. Také jsem si dlouho nenapsal žádný blogpost tak to aspoň napravím :)
1. Linux je budouctnost. Na konci 80tých let Stallman přišel s myšlenkou napsat si svůj OS. Důvody byly prosté, nechtěl platit za uzavřený software. Dal se do práce. Během pár let byly k dispozici GNU nástroje a chvilku potom také jádro Linux. Pár let se pracovalo až vznikly distribuce. Do toho se zamíchal Red Hat. Pak se zase pár let pracovalo a vznikaly nové a nové distribuce. Jádro se doplňovalo o další a další featurky. Vznikala prostředí jako KDE a Gnome. Tak jak to Stallman začal tak to také pokračuje. Komunita se snaží nahradit proprietární programy svými programy. Z pravidla jsou tyto programy mnohem lépe napsané (i když se to těžko porovnává). Tady začíná jedna obrovská výhoda open source (OSS). Každý kdo najde chybu nebo nějaký nedodělek na něj buď upozorní nebo ho rovnou sám opraví. OSS má v tomto směru prakticky neomezené množství programátorů. Zatímco firmy pouze to co si zaplatí. Stejně jako Xka a s nimi KDE,Gnome,Xfce,... se snaží nahradit prostředí winů či jiných tak i jiné programy se snaží o totéž ve své oblasti. Pomalu ale jistě vzniknou CAD systémy, účetní programy a mnoho dalších, které dnes na Linuxu chybí a kvůli kterým některé firmy nechtějí přejít. Poslední dobou jeden stát za druhým přechází na OSS. Některé firmy se rozhodly začít používat OpenOffice. Firem co se rozhodlo soustředit se na OSS také přibývá. Spousty jednotlivců se snaží přejít každý den. Bombardování winů viry a zvyšující se požadavky na Antiviry donutí později i ty nejzarytější. Už teď je situace neúnosná.
2. Winy pujdou dolů. 20 let se Microsoft drží na vrcholu. Ale věřím, že teď jsme svědky přelomu. Distribuce jako je Ubuntu a jeho odnože dokonale nahrazují tento systém. Visty vypadají jako vylepšená XP. Viry jsou kompatibilní. Má jim padnout 20GB na disku. O Aeru se šíří ledacos a vždycky se to "ledacos" shoduje v náročnosti. Snad si u MS nemyslí, že jim strategie vydat zmetek a pak 5 let záplatovat (a to ne všechno) výjde podruhý. Winy půjdou dolů. A jen co Linux překročí několik málo procent tak to bude mít na další epochu vyhraný. Jak dlouho to bude trvat? Možná rok, možná 5let, ale stane se to.
3. šance pro ostatní. Postup Linuxu nahoru a winů dolů by se mohly chytit i firmy jako je Apple se svým Mac OS X. Je to propracovaný systém plně připravený pro domácí použití již několik let. Předčí to čím jsou win a Linux dneska. Věřím, že kdo bude chtít změnu a bude chtít mít spolehlivé řešení tak pro něj Mac OS X bude dobrá volba.
4. dalo by se říct, že budeme pro naše potomky takovými revolucionáři. Generace, která stála u přelomu, kdy se software začíná orientovat na jinou filozofii. Nebál bych se tvrdit, že se o lidech jako je Stallman bude učit ve školách. OSS je budouctnost. Věčně možná nevydrží, ale rozhodně se stane většinou ve světě počítačů. Navzdory tomu co tu říkám, winy nestrátí svůj podíl. Zůstane jim možná 30% možná 20% ale nad 50% to nepujde. S trochou štěští se jim třeba podaří přežít.
Za pár let se uvidí jestli mám pravdu a věřím tomu, že jo :)
Tiskni
Sdílej:
Srovnávám nenávist k barvičkám a efektům ve Vista a naopak obdiv k tomu, co všechno je možné díky XglZjevně jsi nepostřehl, že nebyly kritizovány barvičky a efekty, ale to, jak jsou tyhle věci v podání Aero náročné na hardware, a přitom toho umí méně (než Xgl).
Takže příště raději mysli nebo drž hubu.Chovej se slušně.
Zjevně jsi nepostřehl, že nebyly kritizovány barvičky a efekty, ale to, jak jsou tyhle věci v podání Aero náročné na hardware, a přitom toho umí méně (než Xgl).Kde? V téhle diskuzi? Na abclinuxu? Mezi lidmi s kterýma se bavím? Na celém internetu? Meleš (záměrně) nesmysly a také mě urážíš. Raději se uklidni.
No IK má svůj osobitý styl. Už jsem si na to zvykl (až na sprosté nadávky, to netoleruju).
ale že ste vy akoby ste prikývli "Si zvykneš". Neviem, teda... Bolo to úplne OT(sorry teda), ale už mi liezla mierne ta arogancia na nervy:) Názor som vyjadril, je mi lepšie:)
Teď si nejsem jistej, ale asi bych se měl urazit a začít sprostě nadávat
Mýslim, že urazenie som ešte u vás nepostrehol, čiže to môžte skúsiť, ale neuverím vám ;)
Jo, to snad ani nejde.
Mno bylo by to na dlouhý text, ale zkusím to shrnout: na abc se stálý návštěvníci znají, nekteří i přes jabber nebo dokonce osobně. Co v diskusích může vypadat jako brutální flame a válka, tak ve skutečnosti může být jen přátelské pošťuchování a celkové odreagování (dřívější politické flamy jsou toho důkazem). Proto to zkuste nebrat tak vážně. Pokud se někdo chová arogantně k ostatním, možná má jen osobní problém a tímto způsobem si ho "řeší". Pod blogem se to snese.
To co jsem napsal se dá interpretovat různě, on si vybral výklad, který je pro mě nepříznivý.Nevybíral si žádný nepříznivý výklad. Pouze tě upozornil, že ses spletl.
Proto mě urazil a chovat se k němu tedy budu odpovídajícím způsobem.a) Když ti někdo vytkne chybu (a to dokonce i kdyby se spletl a ve skutečnosti o chybu nešlo), není to žádná urážka. b) Tvá reakce nebyla odpovídající.
Kdo se ke mně chová slušně, může čekat, že se budu chovat stejně i já k němu. Kdo ne, musí čekat, že já také ne.Neslušný jsi byl první ty.
V této diskuzi.Zjevně jsi nepostřehl, že nebyly kritizovány barvičky a efekty, ale to, jak jsou tyhle věci v podání Aero náročné na hardware, a přitom toho umí méně (než Xgl).Kde? V téhle diskuzi? Na abclinuxu? Mezi lidmi s kterýma se bavím? Na celém internetu?
Meleš (záměrně) nesmysly a také mě urážíš. Raději se uklidni.Když s tebou někdo nesouhlasí, není to urážka. Zdrž se prosím v diskuzi osobních invektiv.
Ale forma toho nesouhlasu je velice důležitá. Koneckonců třeba věta "Drž hubu, víš o tom hovno, protože -korektní důvody-" je taktéž vyjádření nesouhlasu. Podle tebe není urážkou?Je. Ale byl jsi to ty, kdo na "pleteš si pojmy" zareagoval slovy "drž hubu". ------------ Nechme tedy tohoto přetahování. Já jsem přesvědčen o jednom, ty o druhém. Každopádně věz, že mi jde pouze o to, aby byly diskuze prosty osobních útoků. Nemám osobně nic proti tobě ani jiným.
So, very ironic things have happened, but nothing to match this. Giving the Linus Torvalds Award to the Free Software Foundation is sort of like giving the Han Solo Award to the rebel fleet.
...Stallman přišel s myšlenkou napsat si svůj OS. Důvody byly prosté, nechtěl platit za uzavřený software.Kdyby takové vysvětlení svých motivů slyšel RMS, asi by moc nesouhlasil...
Kdyby se alespoň vylepšil Wine...Se nevylepšuje, nebo co?
To je proto, že rozhoduje výřečnost a zejména schopnost vemluvit do hlavy díru. Je potřeba mít drzé čelo, ostré lokty a nelínou hubu - pak by to mělo šanci na úspěch.Proto pořád nevím, co mají intelektuálové proti populismu a demagogii, když je to jediný spolehlivý prostředek, jak zajistit vítězství "dobré věci". Aneb ti co pochopili, stanou se vyvrženíhodnými populisty, a ti co ještě nepochopili, jejich vyvrhujícími kritiky ;)
je to jediný spolehlivý prostředek, jak zajistit vítězství "dobré věci"Blbé je, že to, co je to ta "dobrá věc", je zcela subjektivní. Pro někoho je dobrou věcí třeba to, že by se za některé názory mělo zavírat. A populisticko-demagogickou cestou to klidně prosadí. Ale souhlasím s tím, že je to jediný spolehlivý prostředek. Proto, když je třeba soutěž o dotace nebo granty, by se do toho pro dobrou věc mělo jít tvrdě, bez nějakých výčitek. Např. u broadbandového fondu by se tak daly určitě získat peníze na lepší věci než je nějaká peprná síť
granty s daleko mensim prinosem pro spolecnost a dokonce i uplne hovadiny s planovanym rozpoctem 50 MKc.Není to skoro tak, že ochota grantových agentur (a výše částky) je přínosu projektu nepřímo úměrná? ;)