Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Předevčírem jsem dostal náladu napsat si bota pro přístup do jabber chat roomu. Moc českých návodů pro python-jabber jsem nenašel a ono ani anglických, takže jsem nastudoval zdrojáky, přiložených příkladů a zkusím interpretovat co jsem se naučil.
Jabber je protokol pro IM komunikaci. Otevřenost je v tomto ohledu jeho obrovskou výhodou. Krom toho že si můžete napsat taky svého bota, můžete udělat i věci jako monitor nějakého svého serveru, který vám pošle zprávu, když se něco stane. Tady možnosti nekončí, ale mě zrovna nic jiného nenapadá :) Pokud jste o jabberu neslyšeli tak hup na jabber.cz a prostudovat wiki.
Nás bude ovšem zajímat samotný protokol a to ještě pouze knihovna python-jabber. Díky ní toho o protokolu zas tolik vědět nemusíme a s jabber serverem se dá krásně komunikovat. Něco ovšem vědět musíme. Začal bych tím, že jabber komunikuje v XML formátu. Využívá tři druhy zpráv a těmi jsou message, presence a iq. Message odesílá všechno co nevyžaduje odpověď. To jsou právě naše zprávy co si se všemi píšeme a asi to bude jediné co nás bude zajímat. Presence odesílá informace o stavu a iq jsou všechny zprávy vyžadující odpověď od serveru. Bližší vysvětlení najdete na root.cz, kde je seriál o kompletním protokolu.
Než začneme se samotným programem, tak si na najakém serveru vytvoříme účet pod kterým se náš program bude připojovat. Dále pak budeme potřebovat knihovnu python-jabber (takhle se označuje v mém Kubuntu, jinde bude mít obdobný název).
import jabber,sys c = jabber.Client(host="jabber.cz") #tady vytvoříme instanci třídy Client #zkusíme se připojit try: c.connect() except: print "Chyba při připojení." sys.exit() #autorizujeme se se svým jménem a heslem, poslední parametr označuje klienta c.auth("Jmeno","Heslo","MujKlient") #tahle metoda není v manuálu, ale registruje objekt, který má zpracovávat naše zprávy c.registerHandler('presence',presenceCB) c.registerHandler('message',messageCB) c.registerHandler('iq',iqCB) #tímhle vyžádáme roster (kontakt list) c.requestRoster() #tímhle pošleme initializační Presence zprávy c.sendInitPresence()
Myslím, že uvedený kód je dobře okomentován, ale měl bych vysvětlit blíže metodu registerHandler(). Tato metoda registruje objekt (to může být metoda nebo fce), který se postárá o příchozí zprávy. Tento objekt je volán vždy s určitými parametry a všechny tři by mohli vypadat nějak takto:
def messageCB(con, msg): print msg.getFrom()+" - "+msg.getBody() def presenceCB(con, prs): pass def iqCB(con, iq): pass
Takže toto jsou ty tři fce co jsme registrovali výše. První se stará o příchozí zprávy a vypíše je na výstup. Pro další dvě jsem nenašel zatím uplatnění, tak tam nechávám pass. Parametry jsou vždy objekt jabber.Client a objekt jabber.Message, jabber.Presence nebo jabber.Iq podle druhu zprávy.
Zprávy si určitě zpracujete podle svého, ale to hlavní co musíme udělat, je vytvořit smyčku ve které se ty zprávy budou příjímat.
while 1: inputs, outputs, errors = select([sys.stdin], [], [],1) if sys.stdin in inputs: c.disconnect() sys.exit() else: c.process(1)
Tento kousek kódu je vzat z jednoho příkladu, který se dodává k python-jabber. Princip je jednoduchý, v nekonečně smyčce se čte pořád dokola jestli není něco na vstupu. Pokud je tak se program ukončí a pokud není tak se čtou zprávy. Rozšíření si každý udělá sám.
Nakonec se ještě zmíním o odesílání zpráv. Není na tom opět nic těžkého, využijeme objekt jabber.Message.
m = jabber.Message("ucet@jabber.cz","Ahoj světe")#vytvoříme zprávu m.setType("chat")#nastavíme typ jako chat, můžeme použít i groupchat pokud jsme v místnosti (nebo jiný typ, najdeme je v dokumentaci) c.send(m)#a odešleme
Tady bych doplnil, že pokud pracujeme v chat roomu, tak setType bude "groupchat". Příjemce zase jmeno_konference@konf.server.cz/nick (např. ubuntu@conf.jabber.cz/Cx).
Do roomu našeho bota příhlásíme či z něj odhlásíme následujícím způsobem.
c.send(jabber.Presence(to="jmeno_konference@konf.server.cz/NasNick"))#přihlásíme c.send(jabber.Presence(to="jmeno_konference@konf.server.cz/NasNick", type='unavailable'))#odhlásíme
To bude asi všechno, víc toho ani není potřeba a detaily si v manuálu už snad každý najde. Nakonec bych rád řek, že je důležité, že se s touto knihovnou dá na pár řádcích napsat program co se připojí k jabber serveru a je schopen s ním komunikovat a reagovat na něj. Na konci je uveden link na manuál, který je v ledasčem zastaralý, ale jinak dobrým pomocníkem. Hodně štěstí :)
Manuál k pythoní jabber knihovně
Tiskni
Sdílej: