V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Mám tu 6GB starej disk z notebooku v USB krabici. Mám tam ReiserFS, protože občas po mě někdo chce velkej ISO soubor. Když někdo něco chce, tak předpokládám, že pro to něco udělá. Říkat, že FAT stačí, protože flashky nemají 4GB je podle mě trochu mimo. Proč se třeba vyráběj auta co jedou 200, ale na dálnici můžeš maximálně 130? Kde by jsme byly dneska, kdyby každej uvažovat jako ty?
davat ludom veci na disku s ReiserFS (alebo inym 'nestandardnym' fs)
Takže standardní je všechno co máš ty nebo jak?
A mohl bys mě poslat někam, ale nemohl by si pak počítat, že pro tebe ještě něco udělám..
Proč se třeba vyráběj auta co jedou 200, ale na dálnici můžeš maximálně 130? Kde by jsme byly dneska, kdyby každej uvažovat jako ty?Nikde. Všichni by jsme byli na sračky, kdyby každý „lítal“ 200 km/h.
Nebudeme doufám flamovat co je standardní FS, že ne? Pokud jo, tak podle mě je standardní XFS, ext3, reiser, JFS, NTFS (v tomhle pořadí)
tar c dir_name|bzip 2 >/dev/sdaJe to kompaktní, efektivní, s velice nízkou režií, každý blok se přepisuje jen jednou, a nejsou pak žádné problémy s nestandardními a nekompatibilními ovladači souborových systémů. Blbý je akorát rozbalování, bzip2 chcípne když zkouší rozbalovat smetí na konci disku- ale to se dá přežít :) Ohromnou výhodou je že člověk nemusí nikdy nic mountovat, formátovat, ani (tfuj!) partišnovat.
tar -cMf /dev/fd0 -L 1440 ...Ale to už je dávno…
split -b 4095m
, ne?
Já teda data přenáším na externím 80GB 2.5" USB2.0 disku, tam mám jednu FAT32 partici, a nikdy jsem neuvažoval o ničem jiném, protože pro to prostě není žádný důvod.
Tiskni
Sdílej: